30 kwh var forsåvidt ikke så gærent. Men det fordrer vel at man står i helning mot sør og slikker sol, noe som sjelden er tilfelle. Hadde det vært 1 kwh som i første regnestykke ville jeg sagt at det er komplett ubrukelig.
Dersom bil A er speccet med solcelletak og bil B er speccet med panoramatak, ellers likt, ville bil B blitt foretrukket fremfor bil A på bruktmarkedet (når ulempene ved solcelletak er kjent). Antar også større vedlikeholdskostnader over tid, selvom slikt selvsagt tas på forsikringen.
Når det er 30kwh man kan regne seg frem til et par måneder om sommeren holder det som salgsargument for de som har bilen parkert på hytta i flere uker i strekk.
For de som alltid har bilen parkert i garasje er det bare tull. For de som bor i byen og har bilen gateparkert er det også ganske tull, da solforholdene ikke vil være gode nok, skygge fra bygninger o.l. Men mange nordmenn har hytte, og da kan jeg se fordelen.