Justere Garo ladestasjon 3fas -> 1fas (400v TN nett)

Startet av Mrpositive, tir 13. jun 2023, kl. 07:15

« forrige - neste »

Mrpositive

Hei,

jeg har nylig kjøpt en brukt MG ZS EV. Denne klarer tydeligvis ikke å ta til seg lading slik som oppsettet mitt i dag er. 400v TN nett, 3fas 16a.

Jeg lurer på om det er noen som vet om det er mulig å endre til 1fas i ladestasjonen? Da skal bilen kunne ta til seg lading.

Ser ut som min ladestasjon er av denne typen: https://garo.no/wp-content/uploads/2019/01/GLB-HURTIGMANUAL-V2020.1.pdf (manual)

På forhånd takk!

TB

En metode kan være å benytte en 1 fas ladekabel?
Da unngår du å endre ladestasjonen, men kan lade bilen din. Ved senere bytte av bil kan du gå tilbake til 3 fas.
Citroen C-Zero 2012 -2019
Hyundai KONA Electric 2019 - 2023
KONA Electric Long Range Premium 2024
Lørenskog

Orbit

Som TB skriver: Prøv med 1-faskabel (og kanskje også en annen elbil) for testing.

Det kan også være en av innstillingene rundt lastbalansering etc som gjør at din bil ikke får ladet, uavhengig av antall faser. Fungerer Garo'en med andre biler?
2016 BMW i3 94Ah
2019 Audi e-tron 55

Mrpositive

Godt tips ang 1fas-kabel.
Jeg vet ladestasjonen fungerer da Tesla'n lader fint på den. Bilen som ikke vil er en MG ZS EV 20mod. Verksted har bekreftet at den kun kan lade på 1fas over TN-nett...

Orbit

Selv om bilen ikke kan utnytte 3-fas, skal den etter standarden godta å kobles til TN 3-fas og bare utnytte en av fasene. Hvis ikke er det en bug i bilen. Mange offentlige AC-stolper og destinasjonsladere er TN 3-fas, og det gir ingen mening at du ikke skal kunne få ladet der.
2016 BMW i3 94Ah
2019 Audi e-tron 55

TB

Slik jeg forstår har programvaren i MG ZS EV vore noe kranglete i kombinasjon med flere smarte ladere. Mener jeg har lest det kom oppdatering av programvaren som forbedret en del spesielle utfordringer. Kanskje bilen ikke er oppgradert?

En test av bilen mot en 11 eller 22 kWh ladestasjon kan være smart.

Ladekabelen som følger med bør egentlig være en enfase kabel, men mulig kabelen har blitt byttet?
Citroen C-Zero 2012 -2019
Hyundai KONA Electric 2019 - 2023
KONA Electric Long Range Premium 2024
Lørenskog

Mrpositive

Sitat fra: TB på tir 13. jun 2023, kl. 18:44Slik jeg forstår har programvaren i MG ZS EV vore noe kranglete i kombinasjon med flere smarte ladere. Mener jeg har lest det kom oppdatering av programvaren som forbedret en del spesielle utfordringer. Kanskje bilen ikke er oppgradert?

En test av bilen mot en 11 eller 22 kWh ladestasjon kan være smart.

Ladekabelen som følger med bør egentlig være en enfase kabel, men mulig kabelen har blitt byttet?

Jeg var innom MG-forhandler og MG-verksted hvor jeg lurte på om problematikken kunne relateres til programvare i bilen. De mente hardnakket at det ikke var tilfellet, og at bilen ikke kunne ta til seg lading ved 3faselading på TN-nett... Jeg har nå forsøkt med medfølgende Mode2 kabel, som jeg også tipper er en 1fas-ladekabel, og problemet vedvarer.


Mrpositive

Sitat fra: Orbit på tir 13. jun 2023, kl. 13:25Selv om bilen ikke kan utnytte 3-fas, skal den etter standarden godta å kobles til TN 3-fas og bare utnytte en av fasene. Hvis ikke er det en bug i bilen. Mange offentlige AC-stolper og destinasjonsladere er TN 3-fas, og det gir ingen mening at du ikke skal kunne få ladet der.
Jeg er enig. Men det er tydeligvis ikke tilfellet med MG om jeg skal tro MG-forhandler/verksted (Adserø).


Er det mulig i hele tatt å stille inn på min ladeboks slik at den kun bruker 1-fas, eller må jeg ha ny ladeboks for å muliggjøre dette?

Orbit

Ladeboksen kan kobles om til 1-fas, med det er en elektrikerjobb, ikke en innstilling. Se side 12 her.

Men jeg tipper som deg at forhandler tar feil, og at bilen fint kan benytte en 3-fas stasjon til lading, men den klarer ikke å utnytte den ekstra effekten som er tilgjengelig i 3-fas. En test med din bil på nærmeste 22 kW ladestolpe vil kanskje gi mer informasjon.

Dagens ZS EV-brosjyre sier også at begge modellvarianter kan lade 3-fas 11 kW, men det har kanskje endret seg siden din bil ble produsert. Og at det igjen forvirrer forhandler om hva eldre modeller kan benytte/utnytte.
2016 BMW i3 94Ah
2019 Audi e-tron 55

Radial

Ser emnet er gammelt, men:
Problemet er software i ZS'n, jeg har hatt en slik i 2,5år så vet "alt" om problemet.

Type2 kontrakten i grillen har også bare kobber i de relevante pinnene for 1-fas, uansett nett.
Så 3 eller 1 fas kabler som tilkobles har lite å si.

Verkstedet må legge inn software for smartlading. Da vil bilen starte lading så fort det tilføres spenning, uten at blandt annet dører må låses(som var en av betingelsene),og dette med låste dører er det er enkleste indikasjon på "god" eller dårlig ZS lade-software.

Easee boksen vår skifter fase (L1-L2 til L2-L3) etter 30sekunder som default på all 1-fase lading, med da ett lite avbrudd i ladingen (typisk for smart-lading også).
Da ville ikke ZS'n starte opp ladingen igjen før jeg igjen låste bilen, vanvittig upraktisk... Ved strømbrudd var det samme greia, kunne risikere at bilen ikke hadde lada om det var ett lite strømbrudd på natta, fordi jeg måtte låse bilen på nytt mens jeg sov for at det skulle funka.

Men med den nye softwarw fra september 2020, gikk dette plutselig helt av seg selv.
Det var digg...aldri noe mer tull med ladingen, uansett ladeboks.
- 2023 Tesla Y, RWD
- 2021 Tesla Y, LR

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA