Bremser lager gnisselyd på sakte fart

Startet av sybo, tir 11. aug 2015, kl. 13:03

« forrige - neste »

sybo

Jeg var hos Berthel for å legge om fra vinter til sommerdekk. Etter dette så hører jeg en gnisselyd når jeg kjører på sakte fart.

Var tilbake å klaget på dette, bilen er 1.5 år gammel og kjørt ca 11.000.
Der fikk jeg vite at det var rust på bremser, og det var helt vanlig siden det er så "god" lader på denne bilen, at bremsene brukes lite.

Har hatt bilen inne til service. Hvorfor sa ingen noe om dette da? At jeg burde bremse mer for å hindre rustdanning?
Slikt irriterer meg noe veldig.

De forteller meg at dette ikke er ganrati. Men at de kan smøre opp og slipe litt på bremsene. De skal ha 1k for dette. kjør på svarer jeg da jeg ikke vil ha denne lyden.

Men lyden er ikke borte. Akkurat samme som før. Jeg går tilbake i dag og klager. Mekaniker er med ut og hører lyden jeg snakker om.

Nei dette kan vi ikke gjøre noe med. Sånn er det på alle biler sier han. Hadde du hatt motor på så hadde du ikke hørt noe av dette. Vi har smurt opp, og sandblåst. Vi kan ikke få mer avstand mellom skive og klosser en det er nå.

Så de mener altså at det er helt normalt at det er en skure lyd på bremsene, og at det er normalt på alle biler?
Det stemmer vel ikke? kan ikke huske å ha hatt det slik på andre biler

TB

Det er lyd om bil har stått litt i regnvær. Etter litt "bremse test", samtidig som bilen settes i N. Dermed triller bilen og bremser vil bli brukt meir.

Spesielt i regn er det smart å varme bremser før bilen blir parkert. Unngår at skiver rustar.
Citroen C-Zero 2012 -2019
Hyundai KONA Electric 2019 - 2023
KONA Electric Long Range Premium 2024
Lørenskog

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA