Tesla i norske medier

Startet av Oreo, tirsdag 07. mai 2013, klokken 08:50

« forrige - neste »

NegativeElectrode

Hegnar online er så langt den mest seriøse nettavisen med tanke på Teslas salg i Sverige. De har faktisk snakket med en svenske som kan litt om hvorfor det ikke selges så mange elbiler
http://www.hegnar.no/motor/artikkel522788.ece
Blå TMY 2022
Hvit TM3 2019 (solgt)
Grå TMS 2015 modell (solgt)

timingbeltkiller

Sitat fra: krister461 på onsdag 22. oktober 2014, klokken 11:06
Tja, om det å selge flest av samtlige premiumbiler er å floppe så:
http://teslaclubsweden.se/tesla-model-s-mest-salda-premiumbilen-i-sverige/
NEI,
å selge flest biler i lavvolum segmentet store og dyre luksusbiler er det motsatte av å floppe.

Men selvsagt er salgstallene i SE en flopp dersom du gjør feilen å omdefinere
S til en volum mellomklassebil slik den er konkurransevridd til i NO.

Værvarsel for de neste 100 år:
Fare for kortvarige perioder med oppholdsvær.

BMW850

SKIEN: Billig bensin skaper kaos!! Vakter må holde styr på køene.

Er det ikke godt å slippe?  :)

http://www.ta.no/nyheter/article7653609.ece
P85 delfin-grå, sort performance-interiør, grå 21", dobbeltlader.

JohanH

Sendte mail til sjefsredaktøren i Motor, samt Korsvoll idag:

Fikk først idag pakket ut papirutgaven av NAFs sitt magasin "Motor".

Leser her på trykk artikkelen "Nervøs på vinterføre" av Rune Korsvoll. Med fet skrift står "Ligg unna knappen". Med dette mener han at bilen blir farlig dersom man slår av antispinn og og 30% av effekten til antisladdsystemet. Han skriver "det finnes en knapp, eller rettere sagt et punkt, på den store berøringsskjermen hvor du kan slå av...".

Enten har Korsvoll ikke kjørt bilen eller så er han rett og slett svært uintelligent.

Man kan deaktivere Traction Control på en Model S, ved å trykke på "Settings" --> "Controls" -->"Driving" og så trykke på Traction Control fra "on" til "off" og så lese advarselen som kommer opp (hvor man frarådes å deaktivere TC) og klikke OK. Med andre ord - det er SVÆRT usannsynlig at noen gjør dette uten å aktivt oppsøke sladding og skrensing, f. eks. på inngjerded område eller ved banekjøring.

I neste stykke skriver han "Er du en liten tanke for hard på gassen oppstår det uførvarende hjulspinn og sladder, som kan få katastrofale følger på en vanlig landvei. Det skal en svært erfaren og forsiktig sjåfør til for mestre dette. Piggdekk er nødvendig. En Tesla på vinterføre har etter Motors mening for mye kraft."

For det første antar jeg at det som skrives her da gjelder en Model S med Traction Control deaktivert? Hvis ikke er alle utsagn over direkte feilaktige. Dersom man trykker hardt på gassen på dårlig føre skjer følge (jeg vet, jeg har kjørt bilen hele forrige vinter): INGENTING. Akkurat - det skjer ingenting dersom det er så glatt at ingen av hjulene får grep. Ikke antydning til hjulspinn. Dersom grepet er dårlig skjer følgede: bilen krabber sakte fremover uten antydning til skrens, sladd eller hjulspinn. Piggdekke er absolutt ikke nødvendig dersom man ikke skal kjøre på ren is.

Korsvoll foreslår videre en knapp som "halverer motoreffekten" for bruk om vinter. Som fremgår av fakta over så er en slik knapp helt unødvendig, da traction control gjør akkurat dette. På dårlig føre finnes absolutt ingen muligheter å benytte seg av dreiemomentet bilen kan yte.

Sammenfattningsvis er artikkelen totalt irrelevant (hvorfor skrive om hva som skjer dersom man slår av traction control???) og flere utsagn åpenbart, uomtvistelig og direkte feilaktige. Motor må i neste nummer gå ut med en korreksjon av det man klart å skrive. Dersom Motor ikke gjør dette forventer jeg at man i neste nummer skriver tilsvarende artikkel om alle andre bakhjulsdrevne biler med mer enn 200 hk effekt hvor det er mulig å deaktivere traction control (BMW, mange Mercedes, osv. osv.) - de blir akkurat like "livsfarlige" dersom man ikke "ligger unna knappen".

Uten at jeg velger å legge alt for mye vekt på det noterer jeg meg at et par sider før denne artikkel har samme Korsvoll klart å produsere artikkelen "De nye super-elbilene. Neste år kjører du på søppel" hvor han åpenbart helt uten research eller innsikt bare gulpet opp hva noen av de store produsente foret ham med. For eksempel kan jeg med 100% absolutt sikkerhet fortelle dere at ingen av hverken Toyotas eller Hondas sine hydrogenbiler kan fylles på 3 minutter. Det gjentas flere ganger i artikkelen at man kan produsere hydrogen fra enten elektrolyse av matavfall eller fra biogass i matavfall. Produsentene har så foret Korsvoll med argumentet at dermed blir hydrogenet produsert ved hjelp av fornybar vannkraft og søppel. Det man helt unngår å nevne er at elektrolyse er en svært sløsaktig måte å produsere hydrogen - energien man igjen får ut av hydrogenet i brenslecellen, som i sin tur driver elmotoren i bilen, er c.a 1/5-del av det man opprinnelig brukte i elektrolyseprosessen. Eller med andre ord det går med 5 ganger så mye elektrisk energi ved å først lage hydrogen som energibærer for en elbil sammenlignet med å bare lade en batteridreven elbil direkte fra strømnettet. Da er det ikke medregnet kostnader og belastning på miljø ved å transportere og distribuere hydrogenet. På intet sted er det heller nevnt noe om lekkasjeraten fra disse hydrogentankene som er betydelig, for så vidt ikke miljøskadelig i seg selv men et direkte sløseri med energi. Bare fordi vannkraft er fornybar er det ikke noe som man fritt kan sløse bort.

Nei, det er nok gode grunner til at hydrogenbiler vært i evig testing i de siste 15-20 år (slik artikkelen never) og at ingen av produsente vil fortelle hva bilene koster/skal koste (som fremgår av artikkelen).

Avsluttningvis kan man sikkert fra deres side hevde at jeg er "inhabil" som mangårig elbileier, nåværende Teslaeier og hydrogenskeptiker. Dog er alle mine påstander godt underbygget av fakta, som jeg gjerne kan spesifisere i detalj, mens Korsvolls to artikler etter min mening er et svært slett stykke arbeid.

Jeg har etter min forrige mail fått tilbakemelding fra sjefsredaktør Schøyen som bedyrer at Motor ikke har noen koblinger til noen fabrikkanter og heller ikke noe spesielt imot Tesla. Det påstanden blir ganske intetsigende og lite troverdig da jag idag leser magasinet.

Jeg ber igjen om å få en ORDENTLIG tilbakemelding på dette fra så vel redaktør som fra Korsvoll selv.
På forhånd takk,

Tuxedo

Sitat fra: JohanH på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:13
Sendte mail til sjefsredaktøren i Motor, samt Korsvoll idag:

[...]
Takk. Fikk nå en veldig god grunn til å melde meg ut av NAF (gjøres i morgen), som jeg har betalt kontingent til i 15 år. Snakker om bortkastede penger.  :'(

NegativeElectrode

#2870
+100 @JohanH

Edit: NAF/Motor/Korsvoll veier inn ganske tungt hos folk. Flere av mine bekjente som har vist til artikkelen, som også er referert over mange norske medier, og forsøkt å fraråde meg fra å bestille TMS.

For disse var det utenkelig at testen/prøvekjøring ikke var gjennomført profesjonellt. Korsvoll er ansett for å være en erfaren og troverdig biljournalist som man kan stole på. Tror ikke mange av lesere av Motor engang vil vurdere Tesla etter å ha lest den artikkelen.
Blå TMY 2022
Hvit TM3 2019 (solgt)
Grå TMS 2015 modell (solgt)

tklev

Sitat fra: JohanH på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:13
Sendte mail til sjefsredaktøren i Motor, samt Korsvoll idag:


Kjempe! Er det lov å bruke denne meldingen som sitat i Facebook eller lignende? :)

krister461

Sitat fra: JohanH på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:13
Sendte mail til sjefsredaktøren i Motor, samt Korsvoll idag:
Nå vet jeg ikke hva som er hensikten med denne e-posten, men om målet er å få NAF til å nyansere seg eller til og med innse feil så tror jeg at man vil nå lenger om man selv har en litt mer ydmyk tilnærming.

Og, selv om jeg er enig i hovedbudskapet i e-posten, så er jeg generelt sett positivt overasket over NAFs bidrag i elbildebatten (da gjerne sett bort i fra Korsvolls bidrag). F.eks. med innspill som dette i tillegg til NAFs deltagelse i tv-debatter:
http://www.bt.no/meninger/debatt/Elbil-er-en-del-av-losningen-3208417.html

tklev

Har ikke fornyet NAF medlemskapet jeg heller - makan til svadaartikkel.. :-( Har fått mange spørsmål til den - helt utrolig hvor misvissende den er...

JohanH


Sitat fra: krister461 på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:41
Sitat fra: JohanH på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:13
Sendte mail til sjefsredaktøren i Motor, samt Korsvoll idag:
Nå vet jeg ikke hva som er hensikten med denne e-posten, men om målet er å få NAF til å nyansere seg eller til og med innse feil så tror jeg at man vil nå lenger om man selv har en litt mer ydmyk tilnærming.

Og, selv om jeg er enig i hovedbudskapet i e-posten, så er jeg generelt sett positivt overasket over NAFs bidrag i elbildebatten (da gjerne sett bort i fra Korsvolls bidrag). F.eks. med innspill som dette i tillegg til NAFs deltagelse i tv-debatter:
http://www.bt.no/meninger/debatt/Elbil-er-en-del-av-losningen-3208417.html

Jeg har allerede sendt en høflig og mer saklig e-post, men får ikke noe svar fra han der Korsvoll selv, så tenkte bsre prøve å pusje litt hardere nå. Men klart jeg skjønner det kommer lite ut av dette og jeg er ikke dum: selvfølgelig har de store produsentene og forhandlerne NAF i sin baklomme.

Amoss

Sitat fra: krister461 på onsdag 22. oktober 2014, klokken 20:41
Og, selv om jeg er enig i hovedbudskapet i e-posten, så er jeg generelt sett positivt overasket over NAFs bidrag i elbildebatten (da gjerne sett bort i fra Korsvolls bidrag). F.eks. med innspill som dette i tillegg til NAFs deltagelse i tv-debatter:
http://www.bt.no/meninger/debatt/Elbil-er-en-del-av-losningen-3208417.html

Er også  generelt sett positivt overrasket over NAFs bidrag i elbildebatten, og har ingen planer om å melde meg ut eller på annen måte protestere i mot NAF for hva journalister i organisasjonens medlemsblad trykker ut av seg. Men samtidig er det også klart at en organisasjon som NAF består av mer enn ett menneske, og menneskene har forskjellige meninger om mangt. Her er det altså en slik situasjon der foreningen som sådan er for elbiler, mens en eller flere internt er i mot - i det minste Tesla.

Så da er det viktig å sette fingeren på, og påpeke overfor organisasjonen, når man føler at slike krefter internt i organisasjon kan virke mot organisasjonens uttalte ønske, eller fremstille organisasjonen og dens medlemsblad som kunnskapsløse og/eller uintelligente. Så kanskje ikke rette adressat her burde vært redaktøren av Motor - denne har jo alt blitt gjort oppmerksom på forholdet uten noen resultater - men organisasjonen sentralt?

Uansett flott tiltak :)
Model S 85D

Ferry

Sitat fra: Krantz på onsdag 22. oktober 2014, klokken 09:03
Tesla hadde nok floppet i Norge også om bilavgiftene hadde vært som i Sverige.

Tenk at vi har havnet i den situasjonen! Jeg trodde aldri jeg skulle få høre at biler er dyrere i Sverige enn her. Svenske prislister på elbiler er hyggelig lesning.. :)

snurrehue

Ingen Tesla, riktignok, i denne artikkelen. Men det er kanskje like greit?
http://www.klikk.no/motor/bil/dekkogutstyr/article932378.ece

Nå i disse gråværstider merker jeg særlig godt hvor dårlige lysene på Model S er :(

NegativeElectrode

Aftenposten om loven som forbyr Teslas direktesalg i Michigan
http://www.dn.no/nyheter/2014/10/23/1150/Tesla/amerikansk-stat-forbyr-salg-av-tesla

Ref motstand i forhandlerleddet til å selge ny teknologi. I Norge er interessen for elbiler (incentivordninger!) såpass høy at bilforhandlere flest har innsett at de må ha elbiler i butikken, klare til prøvekjøring. I USA er det langt fra alle forhandlere som har elbiler inne, og de er ofte ikke ladet.
http://ecomento.com/2014/04/24/named-ignorant-dealers-steering-buyers-away-from-electric-cars/
http://chargedevs.com/features/are-auto-dealers-the-evs-worst-enemy/
Blå TMY 2022
Hvit TM3 2019 (solgt)
Grå TMS 2015 modell (solgt)

NilsG

Hurum
Finalized grå S85 6. Januar, ønsket levering juni
I produksjon 19. april.....
Ferdig produsert 22. April!
Levert ut 11. Juni 2014 i Drammen
Venter utlevering TM3 21. Februar 2019
Model 3 reservert på Alnabru 31. mars 2016

© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA