2009 Buddy City-Jet-6, ombygging til 3-fase motor.

Startet av SveinHa, tor 10. sep 2026, kl. 12:15

« forrige - neste »

elekTrond

Høres som du har relativt stålkontroll på sysakene. Jeg måtte slå opp MQTT på wiki. Leste til jeg kom til Zigbee. Det holdt for meg, for nå. Drodle og grei gjerne mer ut om det du kan, og liker å pusle med.

Godt å sjå 3D-printing kan brukes til noe fornuftig også. Eneste jeg har å vise til, er et par 3D-pregende pepperkakeformer, laget på juleverksted med TEKNA-klubben. =D
'13 Mjau

SveinHa

Sitat fra: elekTrond på man 12. okt 2026, kl. 23:24Høres som du har relativt stålkontroll på sysakene.
Mnja... Det blir litt prøv-og-feil metode da jeg ikke har riktige skjema for City-Jet-6, kun Kewet-5 og det er ikke særlig likt... Har jobbet med elektro/automasjon/instrumentering i industrien siden 1981 og et viktig poeng for meg har vært å prøve å bruke mest mulig standard hyllevare i stedet for spesialdeler som Buddy CarController.

3D-printing kan være så mangt. Jeg printer jo (selvsagt) en del vas bare for gøy men likevel blir det vel kanskje noe rundt 80% eller mer som har en direkte nytteverdi. På en måte så har begge 3D printerne mine (Prusa Mk4s-MMU3 og Voron 2.4r2 350) blitt inntjent på å 3D-modellere og printe EN del til dør i bobil som ikke var mulig å skaffe på annen måte enn å kjøpe en hel dør til kr 48000.
1990 LandRover 90 County td / 2006 Knaus Sunliner 808 / 1993 BMW R1100RS / 2009 Buddy City-Jet-6

Loff

Veldig bra! Står ein City-Jet-6 på låven hos meg, dersom du får alt for mykje fritid etter at prosjektet er "ferdig" har eg tilgang på biltralle og liten lyst til å finne opp kruttet sjølv..
Nordmøre
2011 Mitsubishi i-Miev m/dieselbrenner og krok (kjøleskapet)
2013 Mitsubishi i-Miev
2011 Buddy M9 NiMH m/originalt skinninteriør, soltak og krok
2008 Buddy (telefonkiosken)
2016 Tesla Model X 90 (Sleipner)
2015 Zero SR
Hard Rock hybridsykkel med Bafang bakhjulsmotor
Mongoose mountainbike med Bafang krankmotor

SveinHa

#18
Siden jeg baserer speedometer o.l. på en Raspberry Pi så må den ha en fornuftig strømforsyning. Der finnes en mengde mer eller mindre kompliserte løsninger på nett men etter litt grubling har jeg kommet fram til denne løsningen:
Du kan ikke vise dette vedlegget.
Raspberry Pi bruker jo rundt 45 sekund på å starte opp men det betyr ikke så veldig mye. Med NVMe disk kan den speedes opp en del så går kanskje for det siden...

Om tenningen slås på og av igjen med en gang vil den gå gjennom en full oppstart og så stenge ned igjen.
1990 LandRover 90 County td / 2006 Knaus Sunliner 808 / 1993 BMW R1100RS / 2009 Buddy City-Jet-6

elekTrond

Skal de to vedleggene være såå like? Eneste endring jeg ser er resistor 3k og 3,3k?

Hva utgjør i tilfelle 300 ohm? Jeg husker vagt spenningsdeling, så jeg hoderegner gjetter at forholdet 3:1 gir 3 VDC inn på [GPIO 17 #11]?

Håper det bare er meg som surrer =D

(Har fagbrev i elektronikk fra forrige årtusen. Prøvde litt stige/ladder koding på en PLC/PLS på GK Elektro, lukta litt på hex og assembly koding på vk1/2 elnikk, også gjenkjenner jeg "SuperUser" i sudo fra ei unix/linux maskin i militutten. Uten at jeg kan noe av noe av det. Eh.. jo, jeg prøvde meg på 10 studiepoeng i javascript for ti år siden.)

Så prat gjerne fag i den grad du føler for det. Håper fler enn bare meg finner det (du gjør) interessant og/eller matnyttig. (Liker å tro at Th!nkers avsnittet har interesse av prosjektet ditt.)

c",)
'13 Mjau

elekTrond

BTW: Du og grønningen (har den noe navn?) har allerede

Svar: 19
Visninger: 1546 nei, 1548

Kun en liten håndfull av de visningene er fra meg.
'13 Mjau

SveinHa

#21
Sitat fra: elekTrond på tor 15. okt 2026, kl. 20:36Skal de to vedleggene være såå like? Eneste endring jeg ser er resistor 3k og 3,3k?
Lastet opp feil bilde først, fjernet det og lastet opp riktig men begge ble liggende... Hvorfor viser de under innlegget når det ene allerede er satt inn og det andre slettet?
Edit: Fikk slettet det ene (en gang til) men det andre ble fremdeles liggende dobbelt...

Skal være 3k3 i spenningsdeleren. Regnestykket er svært komplisert: Tilført spenning delt på total motstand * motstanden koblet til minus, altså 14/4.3 * 1 = 3.26. Da blir inngangen enten 0 eller 3.26V.  ;D

Sitat fra: elekTrond på tor 15. okt 2026, kl. 20:44(har den noe navn?)
Jepp, hadde et par ideer men falt ned på Frk Smith oppkalt etter Granny Smith  ;D

Sitat fra: elekTrond på tor 15. okt 2026, kl. 20:36Prøvde litt stige/ladder koding på en PLC/PLS
Har jobba hele livet med bitfikling i PLS av mange forskjellige fabrikat som Allen Bradley, Siemens, AlfaLaval Alert, SattControl, Selma, GE Fanuc, Omron... Flere HMI men aller mest WonderWare InTouch. Putlet litt med Basic, Pascal, C, Java. De siste 10 årene har det gått mye i hjemmeautomasjon. Vært innom en god del systemer men kjører nå kun på Node-RED og Python om jeg ikke MÅ bruke noe annet...


1990 LandRover 90 County td / 2006 Knaus Sunliner 808 / 1993 BMW R1100RS / 2009 Buddy City-Jet-6

elekTrond

Ser kun 3,3k diagrammet nå.

Da er Node-RED@wiki lagt til som sengelektyre!

Isj, usj og æsj. Flashback til 10s.p. i håndtastede/hardkoda(?) Databaser:
Lærern lurte på åffer jeg knotet med 865 karaktersett istedenfor 850, eller omvendt. Det ene bruker svensk ö&Ö, er det ikke? *glemsk*

Jeg sa at jeg må/vil ha med alle de seks særnorske tegnene. Da utbrøt han "ja/jammen, du er (jo) en ekte nerd!" Det tok jeg som et kompliment. =]

'13 Mjau

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA