Brukt kompakt elbil til 200-220K? #beslutningsvegring

Startet av rolian, tirsdag 07. november 2023, klokken 10:20

« forrige - neste »

rolian

Kjører i dag Tesla S (2017), og Peuogeot Ion (2012). Min Ion synger på siste verset, med lav rekkevidde og diverse problemer, og må byttes ut raskt!
Ønsker en kompakt elbil, helst med kilometerstand under 50.000 og ikke eldre enn 2020. Rekkevidde på opp mot 300 km på vinter er ønskelig.
Budsjettet er på 200-220 K.
Begynner nå å bli litt å velge i, Opel Ampera, Corsa, Peugeout 208 og 2008, ID3 (ennå litt høy i pris), Nissan m.fl.
Sliter med litt beslutningsvegring, da det er mange valg og jeg har begrenset med kjennskap til de ulike bilene og markedet er i stor endring.
Noen som kan hjelpe meg med beslutnigsvegringen?

RJK

Er vel nesten fritt valg på øverste hylle, med budsjett opp mot 2,22 mill...!

;D
Hyundai Kona Dark knight metallic med soltak - Kø# 2500, bil utlevert mars -19
Bosted Oslo

Barfot

Vurderer selv sterkt Peugeot E-208 eller 2008. Dog - du får noen nye, helt ny E-corsa, gammel modell til 270.000 netto nå, ikke sikkert det er et dumt valg, kontra en 3 år gammel bil til 200-220.000,-

Hyundai Kona får du og ned mot de prisene du antyder.

kenlee

Rekkevidden må du nok fire en del på om du vurderer Peugeot e-208(2008, corsa..etc) skal du ha lang rekkevidde til den prisen burde du nok se på Hyundai Kona
BMW ix3 2021
Ioniq 5 2022 - Solgt
Kia e-Niro 2019 - Solgt
Peugeot e-2008 2021 - Solgt

rolian

Ref rekkevidde, noen som har efaring med rekkevidden på 208, 2008 og corsa på vinter? Snakker vi ned i 250 km?
Ampera er vel da kanskje et av de få alternativene til Kona som kan være innenfor samme prisomårde, og som har tilstrekkelig rekkevidde

RJK

Sitat fra: rolian på tirsdag 07. november 2023, klokken 13:20Ref rekkevidde, noen som har efaring med rekkevidden på 208, 2008 og corsa på vinter? Snakker vi ned i 250 km?
Ampera er vel da kanskje et av de få alternativene til Kona som kan være innenfor samme prisomårde, og som har tilstrekkelig rekkevidde

Såpass med forskjell på Kona og Ampera-E at det skal være litt prisforskjell for å velge AMpera-E istedet. Raskere hurtig/lynlading,  75 min på begge ved 50 kW-lader, men Kona kan lade opp til 78 kW på lynladere, og barberer tiden til under timen.

Adaptiv CC har vel bare Kona, og samme med Utility Mode som er Hyundai sin "camper mode". Opelen har vel noe større bagasjeplass som det eneste fortrinnet som jeg ser ved den. Mulig litt større plass til beina i baksetet.
Hyundai Kona Dark knight metallic med soltak - Kø# 2500, bil utlevert mars -19
Bosted Oslo

egleh

Sitat fra: rolian på tirsdag 07. november 2023, klokken 13:20Ref rekkevidde, noen som har efaring med rekkevidden på 208, 2008 og corsa på vinter? Snakker vi ned i 250 km?
Ampera er vel da kanskje et av de få alternativene til Kona som kan være innenfor samme prisomårde, og som har tilstrekkelig rekkevidde
ja bare erfaring med 2008, men der er du definitivt nede på 20 mil rekkevidde når det er ca 10 minus, og gjerne kortere, den er veldig komfortabel og god og varm, men ikke like effektivt varmesystem som feks kona som naboen kjører. 2008'n lå gjerne på 3-4kwt/mil i snitt på småkjøring vinterstid, mens naboen var på ca 2, vi målte kwh levert fra easeeboks og delte på km kjørt over noen uker. ellers er 2008 en god bil, stillegående, god bakkeklaring, ok bagasjerom, ...

rolian

Takk for gode informative svar!
Ser på Finn nå og ser det ligger noen mulige eksemplarer litt opp i pris:
Ampera: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=327550035
Kona: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=327192003
Vet ikke om det er mulig å prute på disse, men Kona er i hvertfall vanskelig å finne under 240 K akkurat nå om kilometerstand skal være under 50 K


Syklist

Sitat fra: rolian på tirsdag 07. november 2023, klokken 13:20Ref rekkevidde, noen som har efaring med rekkevidden på 208, 2008 og corsa på vinter? Snakker vi ned i 250 km?

Ja. Det kommer an på om du har lademulighet hjemme og kan la bilen stå tilkoplet eller ikke. Om batteriet er nyladet og varmt og du legger ut på langtur er ikke rekkeviddetapet om vinteren så ille, selv om varmepumpa kunne vært mere effektiv.

Men står bilen frakoplet og det er mye småkjøring med kald bil går rekkevidden fort ned vinterstid.

Dersom du kjøper brukt, er det også lurt å spørre om ladevanene til forrige eier, siden disse bilene ikke lar deg sette ladebegrensning i bilen. (Vi timer det med ladestrøm og å kople fra i tide om morgenen, andre bruker app.)
Tesla Model 3 LR 2021
Opel Corsa-e Edition 2020
x Tesla Model 3 SR+ 2020

Mr Oizo

Citroen C4 er oppgitt med ca 35 mil
Nissan Leaf 60 kwh 2019 og oppover, ca 38 mil
Av disse ville jeg nok tatt C4 pga CCS og mye kjappere lading (80-100 kW mot Leafens max 50) og litt lavere forbruk.
Men begge er gode kandidater.

© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA