i3, en betaversjon eller full release

Startet av Råde, fredag 15. januar 2016, klokken 22:42

« forrige - neste »

Råde

Hei

Har BMW gjort en god nok jobb eller får man det samme inntrykket som man får av VWs ankomst på EV markedet med håpløse apper, varmeapparat som ikke funker bra nok (eller i det hele tatt), batteri som ikke er rustet til kulde (ingen klimatisering -vet at i3 har) og ikke funker i EV modus (GTE familien).

Tror nemlig BMW har tenkt seg litt bedre om men hvordan er stemningen?
e-Golf | X75D

bromm

#1
Du får lese litt om Mini-E https://en.wikipedia.org/wiki/Mini_E og ActiveE https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_ActiveE som ble påstartet i 2009, og dermed ga BMW et sjumilsteg i forsprang på de andre... (i3 er et direkte resultat av dette, som er verdens største field test av bil noensinne)

Hvis du vil høre hvordan opplevelsen for oss som har den er, så er svaret mitt enkelt - min neste bil blir også en i3 (ville ikke hatt noen annen bil - UANSETT drivstoff/teknologi om jeg hadde fått det helt gratis). Men jeg kommer nok til å beholde den rustfrie og nesten vedlikoldsfrie bilen lengre enn den vil produseres - for batteripakken vil kunne oppgraderes (og til rimelig penge i forhold til å kjøpe ny), allerede senere i år  ;D

i3 har re-definert alt, og det finnes ikke maken pr. i dag. Sett av en time og et kvarter til disse 4 snuttene:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLsyqiApJhW60kk-LJgyk2rtWytJPoX_kG

Sungrazer

Anbefaler også denne. Litt langsom-tv, men forteller mye om hva og hvordan om i3:

SPECIAL GUEST: Sandy Munro, Munro & Associates
- A teardown analysis of the BMW i3 so complete that the company thought the secrets were leaked!


https://www.youtube.com/watch?v=uDr4L6BzpP8
2015 BMW i3 - Charged (solgt ved 78k km)
2018 BMW i3 - FC LCI Imperial Blue Metallic (solgt ved 102k km)
2021 BMW iX3 - FC Carbon Black Metallic

Beckern

Det er helt klar en del ting som kunne vært bedre og at den ikke er fullt utprøvd i kulde vises ganske tydelig.
Kamera hus er for dårlig og plaget av dugg og is både utenpå og innvendig. Ikke minst har man bommet med både plassering og funksjon på varmetrådene. Dette er så dårlig at det kan hevdes å være delvis ute av funksjon. En designfeil.
Forvarmingen av batteriet er nok ikke tilstrekkelig i ekstra kaldt vær og isolasjonen blir for dårlig.
Batteriluke samler for mye snø. Den burde nok vært hengslet opp og ikke ut.

Appen er også ganske patetisk. Unnskyldninger for treghet som at man må sende data kryptert til bil imponerer ikke IT folk i det hele tatt.

Men det er mye bra også.

Råde

Så appen er treg, kameraet dugger/iser og batterivarming er underdimensjonert. Ikke veldig ille i forhold til golfen som har alle de samme + at appen er helt ubrukelig (møller innrømmer det selv) og batteriene har ingen varming i det hele tatt.

Hvordan oppleves i3's varmeapparat? I golfen er det faktisk ok, bortsett fra under forvarming og i økonomiprogrammene.
e-Golf | X75D

Klykken

Godt varmeapparat når man ikke kjører sparemodus, synes jeg. Forvarming er utrolig behagelig også. Testet på 24- idag. Setevarmen kan du helsteke en gris på når du velger maks guffe. ;D

Rattvarme skulle vært mulig,  dog.
BMW i3 fra 26.06.2014
TMS85D 2015 - Solgt
TMY LR 2021
TMY LR 2025 Juniper
Helelektrisk bilpark <3

LMOR

Måtte kjøre fossilbilen i dag. Varme i rattet er det som skal til når det er kaldt ute. Deilig å varme hendene  ;D
Mener jeg så en test som viste at i3 har et av de mest effektive varmeapparatene på markedet.
2022 BMW iX xDrive40 SuperCharged
2023 BMW iX1 SuperCharged

02jan

Kjører med eco , 19 grader året rundt. Idag 12 mil med guttunge og frue, i -21 til -11 uten ønske om varme i sete eller mer varme.
Igår var jeg på tur i -25 , uten noen spesielle tiltak en ha forvarmert kupe.

Men det med varme er inviduelt, for min del er innstilling på 22 for varmt.

Klimatiseringen virker effektiv, bruker kun få minutter å få bra nok varme i kupe. Skraper ikke is av ruter, da klima ordner dette enten via innstilt starttid, nøkkelaktivert eller app.

Appen bruker jeg hver dag, fungerer med de funksjoner den har. Opplever at responstiden på kommunikasjon mellom telefon-app og bil ligger jevnt på 30-60 sekunder.
De få gangene kommunikasjon har feilet av en eller annen årsak, så er det en synlig melding i app på hva som ikke har gått igjennom.

Riktig å stille spørsmål rundt det med varme, temp, klima, for min del er noe av de viktige funksjonene med en moderne bruksbil er nettop klimaanlegets egenskaper.

Skoda Enyaq 80x, Gjøvikbanen og Scott Spark/DBS 800 Offroad

Ingeniøren

Sitat fra: Sungrazer på lørdag 16. januar 2016, klokken 12:00
Anbefaler også denne. Litt langsom-tv, men forteller mye om hva og hvordan om i3:

SPECIAL GUEST: Sandy Munro, Munro & Associates
- A teardown analysis of the BMW i3 so complete that the company thought the secrets were leaked!


https://www.youtube.com/watch?v=uDr4L6BzpP8

Tok kontakt med Munro & Associates etter programmet jeg så på Youtube, da det lå ting og videoer på sidene deres som var sperret og det stod at de kunne åpne hvis man tok kontakt pr mail. Fikk raskt svar om at noen ville kontakte meg. Så, etter 3 mnd fikk jeg tilbud om å kjøpe en begrenset rapport , uten BMW i3 bil (!) , for US$ 150 000,-  ;D
2016 BMW i3 (Solgt)
2020 Jaguar I-Pace HSE
2024 Linux Zorin på PC'n

© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA