Skattefri kjøregodtgjørelse 2016

Startet av RAW, tir 24. nov 2015, kl. 18:33

« forrige - neste »

RAW

Hei

Jeg ser at i forslaget til statsbudsjettet 2016 så reduseres skattefri km-godtgjørelse til 3.80. Det står for alle personbiler. Det står ingenting om dette også gjelder elbil.

Noen som vet?
Nissan Leaf 2013

TMS 90D mars 2016


elektrolux

Går ut fra at Elbiltillegget forblir likt. Og siden våre ansatte ikke har noen avtale blir det enkelt og greit redusert sats for 2016 slik at hele utbetalingen forblir skattefri.

Mange må følge statens satser

I Infotjenesters Fagforum har diskusjonen gått etter kunngjøringen. De fleste reaksjonene går på at dette øker byråkratiet, og noen tar til orde for å utbetale den skattefrie satsen på 3,80 i stedet for statens sats på 4,10. 
For arbeidsgivere som har forpliktet seg til å følge statens særavtale er det imidlertid ikke så enkelt, sier Infotjenesters arbeidsrettsjurist Hans Gjermund Gauslaa.
- See more at: http://www.infotjenester.no/kompetanse/lonn/2015/11/skatt-pa-jobbkjoringen/#sthash.dkoYtrLZ.dpuf
Stavanger:

Selger utstyr for EV lading og energieffektivisering via http://elbilhjelpen.no AS

Har for tiden Tesla S85, Smart ED, BMW C- evolution, Carver S+, Monotrazer MTE-150, Citroen C1 EVie, div. Think og PSA Classic og City 2010 model, Chin 3 hjuler Pickup, Buddy M9 samt Vectric scooter. Venter på Microlino og Aptera #2246

Daglig leder i Elbilhjelpen.no

ZOE

Jeg har kjøregodtgjørelse på 4,1kr (kontraktfestet) jeg ser at det blir belastet skatt av noe av denne og at resten er skattefri.
Jeg kjører jo elbil, har jeg forstått det riktig at det ikke betyr noe om det blir meldt inn at jeg har elbil eller ikke?

Altså at skattesatsen er lik med og uten elbil?

Taffelman

X75D
TM3 LR AWD

ZOE

Satsen er lik uansett bil i firmaet, de er ikke forpliktet til å gi statens takster..


Ingeniøren

Sitat fra: ZOE på søn 10. apr 2016, kl. 20:31
Satsen er lik uansett bil i firmaet, de er ikke forpliktet til å gi statens takster..

Men du må vel skatte av det som er mer enn det staten gir....
2016 BMW i3 (Solgt)
2020 Jaguar I-Pace HSE
Linux Zorin på PC'n og Sunstyle integrerte solceller på taket

Mazzbot

Jeg kjører daglig gjennom bompenger , jeg kjører såklart elbil . Kan jeg da skrive opp at jeg har boutgifter da? Er faktisk 1300 kr mnd om jeg hadde kjørt diesel/bensin . Skal man også skrive opp verdien på bilen selv om man har lån på den ??
Tesla model 3 reservert 31/3 .

cra

Utgifter til bom trur jeg bare du får dekket dersom du sparer mer enn to timer om dagen på å kjøre selv kontra rimeligste kollektivtilbud. Og verdien på bilen skal selvsagt føres opp selv om du har lån på den. Verdien på bilen står som formue, lånet som gjeld.

http://www.skatteetaten.no/no/Person/Selvangivelse/tema-og-fradrag/Jobb-og-utdanning/Fradrag-for-reiser-hjem--arbeid/Reisefradragskalkulator/
Tesla Model S75D 30/6/17
Tesla Model S85 26/3/14-30/6-17, 82500km
Leaf 9/5/12
Think City, Har ACTIA diagnoseapparat.
Sykkylven (Sunnmøre)

TB

#9
Sitat fra: Mazzbot på tir 26. apr 2016, kl. 11:07
Jeg kjører daglig gjennom bompenger , jeg kjører såklart elbil . Kan jeg da skrive opp at jeg har boutgifter da? Er faktisk 1300 kr mnd om jeg hadde kjørt diesel/bensin . Skal man også skrive opp verdien på bilen selv om man har lån på den ??
Det er krav om at utgifter skal vere faktiske - og dei skal og kunne dokumenteres. Å skrive opp utgifter til bom for elbil blir like feil som å skrive opp sats for lastebil for ein bil fosilbil / personbil av normal størrelse ca 1,5 t.

Ref teksten som står på sida Cra linker til:
SitatTa vare på kvitteringer på betalt bom og/eller ferge (abonnement eller enkeltbilletter) i tilfelle skattekontoret ønsker utgiften dokumentert.

Listepris eller kjøpspris som ny skal alltid føres opp uavhengig av gjeldsgraden på bilen. Om det finnes ulike modellar kan desse variere i listepris avhengig av utstyr.

Det blir automatisk gitt frådrag i formue for lånet, samt frådrag på rentene du betalar på lånet. Dette blir normalt sett alltid automatisk innrapportert av banken. (Men, det kan skje feil, og kan vere greit å sjekke alt er med.)
Citroen C-Zero 2012 -2019
Hyundai KONA Electric 2019 - 2023
KONA Electric Long Range Premium 2024
Lørenskog

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA