meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - syklisten

#1
Kjøpe elbil? / Sv: Jeep Compass blir en storselger?
tir 04. aug 2026, kl. 07:40
Sitat fra: batterimannen på man 03. aug 2026, kl. 19:22Det er ikke bare app som henger litt etter for Stelllantis, men også programvaren i bilene. Synes at Stellantis er en del under Hyundai/Kia, som igjen er en del under Volvo/Polestar (Google). Personlig synes jeg det også er dumt at Stellantis styrer unna full enpedalskjøring, som jeg mener det beste med elbil.

I følge denne artikkelen har den one-pedal driving.
https://www.arenaev.com/jeep_new_compass_e_fwd_review-news-5822.php

Below the main screen is a row of buttons that controls some frequently-used A/C features, as well as the stereo. The paddles behind the steering wheel control the levels of recuperation, but it's the button on the far left of this row that enables one-pedal driving.
#2
Kjøpe elbil? / Sv: Jeep Compass blir en storselger?
man 03. aug 2026, kl. 10:48
Gode betraktninger, takk for innspill.
Våre langturer foregår stort sett på vinteren, så vi må legge inn 25-30% tap på rekkevidden. Derfor er det fordelaktig å ha størst mulig rekkevidde tilgjengelig i utgangspunktet.

Blir spennende å se hva prisen på Compass blir.
#3
Kjøpe elbil? / Sv: Jeep Compass blir en storselger?
man 03. aug 2026, kl. 09:33
Sitat fra: Daniel_0007 på tir 28. jul 2026, kl. 20:05Catch? Lav ladehastighet for 2026(ikke så farlig med mindre man kjører mye langt)
Annen catch er jo at stellantis bilene blir fort ganske like med forskjellige styling, compas blir fort en grandland med bedre bakkeklaring.
Infotaiment er litt gammeldags og tregt, stellantis har ikke det beste ryktet når det kommer til pålitighet, så har du appen som er tragisk dårlig, alle stellantis merkene bruker samme backend.

Ja, Grandland er jo ekstremt bra priset og hadde vært en veldig aktuell bil. Men Grandland har bare 73kWh batteri og rekkevidde på 500km, mens Compass har 98kWh og 600km. Bedre bakkeklaring er også et pluss (for oss i hvert fall), men absolutt ikke avgjørende.

Appen til Stellantis har jeg derimot ikke hørt noe om. Hva er dårlig med den? Vi har Kia-appen til bybilen vår, men bruker den egentlig bare til å skru på kupévarmen i forkant på vinteren.
#4
Kjøpe elbil? / Jeep Compass blir en storselger?
tir 21. jul 2026, kl. 09:17
I min søken etter vår kommende familiebil har jeg noen få kriterier: 4x4, takrails, vanlige dørhåndtak, +/- 550L bagasjerom, ikke kinesisk.
Listen er ikke lang: BZ4X Touring/E-Outback, Grandland, ID.7 Tourer, 5008.
Klarer vi oss med litt mindre bagasjerom kan vi også legge til IX1.

Felles for disse er derimot en for kort rekkevidde.

Så dukker Jeep Compass opp. Med alle kriterier møtt, bakkeklaring som en Outback, og rekkevidde på 600km.
https://www.motor.no/bil/motor-har-provekjort-jeep-compass/361413

What's the catch? På papiret ser jo dette ut til å kunne bli en storselger her i Norge. Selvsagt avhengig av hvor konkurransedyktig den blir priset.
Eneste minus jeg kan se er stigmaet med å kjøre Jeep og folk tror du ratter en amerikansk bil (ikke så PK for tiden), og jeg hele tiden må forklare at det er Stellantis altså, et nederlandsk selskap som er deleid av franske og italienske bilmerker ispedd noe gammelt amerikansk. Samt bruktverdien etter noen år, jeg gjetter på et Jeep ikke vil holde seg så godt i pris som f.eks. noen tyske merker.
Mange vil jo også si at den har alt for treg ladehastighet, men det er ikke avgjørende for vårt bilvalg.
#5
Sitat fra: RJK på tor 11. jun 2026, kl. 08:42
Sitat fra: elbil.no på tor 11. jun 2026, kl. 08:00Slik velger elbilister ladestopp

Sommeren er høysesong for hurtiglading. Fersk undersøkelse viser at elbilister først og fremst velger ladestopp ut fra tilgang på butikk, mat og toalett. Ladeprisen havner helt nede på 6. plass.
Tja, med "ladebrikke, abbonnement..." vil jeg si pris er en del av det bildet, så havner på 2. plass...

18-åringen her i huset vet hvilke ladestasjoner vi har lagt inn i brikken, så hun benytter dem uten å brenne av en eneste kalori på å bry seg om pris.
#6
Kia Soul EV / Sv: Rust
ons 03. jun 2026, kl. 09:03
Sitat fra: tronde på tir 02. jun 2026, kl. 13:13Det virker som om det er tynt blikk også, og det har vel noe med vekt å gjøre. Da er det nok smart å følge med på både rust og steinsprut så det ikke får utviklet seg.

Vi har byttet en framskjerm til vår 2020 modell, og når jeg stod med den brukte delen i hendene (kjøpt fra et bilopphuggeri) kan jeg ikke si at det føltes som noe tynnere/spinklere enn andre karosserideler jeg har håndtert opp gjennom årene.
#7
Kjøpe elbil? / Sv: Kjøpe brukte elbiler
fre 08. mai 2026, kl. 10:13
Så kan du spørre deg selv hvorfor han/hun selger fra en såpass ukjent markedsplass? Har brukeren blitt kastet ut fra Finn? Som MinID skriver, sjekk så mye du kan. Selvsagt søker du også opp bilen på https://www.vegvesen.no/kjoretoy/kjop-og-salg/kjoretoyopplysninger/sjekk-kjoretoyopplysninger/. Innlogget med BankID får du også informasjon om eiere og kjørelengde.
#8
Vi har kjørt elbil i flere år, men om vi ikke hadde hatt lademuligheter hjemme hadde det vært for mye ork. Ikke er det så voldsomt mye å spare på det heller med 4,- kWh.
#9
Jeg er også NAF-medlem og har ladebrikken fra NAF. Har koblet den til 3-4 av de største ladeaktørene og det har fungert helt topp. Aldri hatt problemer.

Jeg anbefaler to apper/nettsider (utenom ladeoperatørene sine, selvsagt).
A Better Route Planner - for å planlegge langturer
Chargefinder - for å sjekke hvor mange ledige ladere det er på hver lokasjon

Spesielt Chargefinder er fin å ha for å sjekke i forkant før man kommer til et sted hvor man planlegger å lade. med CHAdeMO er det ikke like mange ladere i forhold til CCS på hver lokasjon, så da er det greit å vite om 0/2 er ledige eller 2/2 er i ustand, e.l.
#10
bZ4 / Sv: BZ4X Touring - hot or not
fre 27. feb 2026, kl. 07:19
Absolutt hot! Huker av i mange bokser hos meg. Bra 4WD, rails på taket, vanlige dørhåndtak, ekstremt bra kuletrykk, ikke Kinesisk eller Amerikansk, god bagasjeplass.
Så får jeg bare leve med dårligere rekkevidde og en ekstra ladestopp på tur.

Alternativt nye Subaru e-Outback, som kommer litt senere. Er den samme bilen, men kan jo være noen små variasjoner. Subaru stiller også med 10 års garanti nå, fra og med 2026-modellene sine. Det blir i så fall min fjerde Subaru, så jeg er kanskje litt farget her.
#11
Sitat fra: hELgenen på søn 01. feb 2026, kl. 17:58Kinesiske elbiler ligger langt fremme mhp teknologi - og dersom de vil bygge fabrikker i Europa og produsere biler for det Europeiske markedet synes jeg personlig det er spennende.

Er ikke uenig i det, hadde de bare sluttet seg til sanksjonene mot Russland de også.
#12
Nå ønsker Dongfeng å starte opp en bilfabrikk i Norge. Kan ikke forstå at myndighetene våre vil være så naive at de tillater dette? Ikke bare på grunn av spionasje, overvåking, at havnen som skal benyttes er den samme som NATO benytter til ilandkjøring, men ikke minst på grunn av Kina sitt vennskap til Russland. Er det fredspris/fiskekrisen som fremdeles gjør at de ikke tør sette ned foten? ..hvis det blir noe av det da.
#13
EQC / Sv: Ladehastighet hjemme
ons 28. jan 2026, kl. 13:24
Sitat fra: FriX på ons 28. jan 2026, kl. 11:58Takker for svar.. er sikkert ikke noe galt men lurer på om andre opplever det samme..

Polestaren har 82kw brutto og er ca likt med eqc.. eqc skal ha en 7.4kw ombordlader og det får jeg ikke.. ladetiden er som nevnt meget lang.. skal se hva den estimerer neste gang.. sist gang fikk jeg ikke ladet til 90% over natta og måtte lade resten etter jobb 😆 og det bør den klare på ca 9timer

Det kommer jo helt an på hvor lite batteri du hadde igjen når du satte den til lading på kvelden?
Var det tilnærmet tomt vil du jo ikke klare å lade den opp på 9 timer, selv om du hadde fått ut maks på 7,4kWh. Det er jo enkel matematikk.
#14
Kjøpe elbil? / Sv: Elbil til liten familie
fre 23. jan 2026, kl. 07:40
Sitat fra: Idk på tor 22. jan 2026, kl. 20:10Bilen trenger ikke å være stor, men såpass kraftig at jeg kan lett kjøre forbi.

Har sett på ID.3 - andre forslag? Prismessig helst under 400.000kr.

Må det være ny bil? Hvis brukt er et alternativ så kan Kia e-Soul være et alternativ (altså 2020 eller nyere). Vi er kjempefornøyd med vår. Fin plass i kupéen, ikke like stort bagasjerom. Rails på taket til takstativ (viktig for oss, sikkert ikke så viktig for mange andre).
På det beste har vi hatt 460km rekkevidde (på displayet vel og merke) på sommeren. Vi bruker den stort sett rundt omkring i fylket, men kjørte tur/retur Trondheim-Bergen med den i sommer. Det var null stress, veldig behagelig også på langturer.
Du kan lett kjøre forbi, bilen oppleves som rask (synes vi da).

Fin app også som bl.a. kan brukes til å sette i gang varmeapparatet (siste tur i stolheisen).

Minuset er at den ikke har så høy ladehastighet på hurtiglader.
#15
Sitat fra: ToWalkOrDrive på lør 17. jan 2026, kl. 20:56Hadde glemt den versjonen. Når begynner de å levere i Norge? Ser den har 33% mer bagasjeplass enn vanlig BZ4X og forvarming/raskere lading av batteri. Ser jo veldig lovende ut.

Chatbot-en hos Toyota svarte meg at de første kundene får utlevert bil "våren 2026".
© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA