Bli medlem i Norsk elbilforening og støtt driften av Elbilforum. Som medlem får du i tillegg startpakke, medlemsfordeler og gode tips om elbil og lading. Du blir med i et fellesskap som jobber for mindre utslipp fra veitrafikken. Medlemskap koster 600 kroner per år. elbil.no/medlemskap
meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - Eladdin - Elbilfareren

#391
Skoda Citigo iV / Rust på bremseskiver?
søndag 16. januar 2022, klokken 21:58
Det behøves ikke å lade til 100 % for å slite bort rust på skivene.
Bare kjør som normalt uansett SOC, og brems med venstrefoten uten å slippe 'gasspedalen'. Da bremser bilen med skivene, uten regenerering.
#392
e-up! / Rust på bremseskiver?
søndag 16. januar 2022, klokken 21:52
Det behøves ikke å lade til 100 % for å slite bort rust på skivene.
Bare kjør som normalt uansett SOC, og brems med venstrefoten uten å slippe 'gasspedalen'. Da bremser bilen med skivene, uten regenerering
#393
Mii electric / Rust på bremseskiver?
søndag 16. januar 2022, klokken 21:51
Det behøves ikke å lade til 100 % for å slite bort rust på skivene.
Bare kjør som normalt uansett SOC, og brems uten å slippe 'gasspedalen'. Da bremser bilen med skivene, uten regenerering.
#394
Mii electric / Sv: Cirkulationspumpen går hela tiden (Mii 2020)
onsdag 05. januar 2022, klokken 15:47
Min Seat Mii slukker fullstendig når jeg tar ut nøkkelen fra rattlåsen, og ingen sirkulasjonspumpe fortsetter å gå lenge etterpå.
Jeg er ikke så helt sikker på om svaret du fikk, "inga problem" er helt riktig. At 12V-batteriet tømmes tilfeldig, og at du må 'gjøre-noe' (stille inn laveste temperatur) for å forhindre 12V-utladning tenker jeg er absolutt et problem. Det ville jo vært typisk om det skjer når det passer aller, aller minst... :-\
#395
Mii electric / Sv: Cirkulationspumpen går hela tiden (Mii 2020)
onsdag 29. desember 2021, klokken 21:06
Fant du ut av problemet?
#396
Mii electric / Sv: Cirkulationspumpen går hela tiden (Mii 2020)
tirsdag 23. november 2021, klokken 11:35
Sitat fra: engolf på lørdag 02. oktober 2021, klokken 16:44
Svarar på min egen från i tillfälle har samma problem:)
Det som jag trodde var en cirkulationspump visade sig vara värmepumpen som gick. Sätter man temperaturinställningen på LOW stoppar den. Jag vet dock fortfarande inte varför den gick under längre tid med avstängd bil, ska nämna det för mekanikern nästa gång bilen ska in för service.

Har Mii varmepumpe?
#397
Hyundai Ioniq 5 / Sv: Viktige oppdateringer til Ioniq 5
torsdag 18. november 2021, klokken 13:14
Sitat fra: ProsjektX på torsdag 18. november 2021, klokken 08:49
Sitat fra: Dieselelbil på onsdag 17. november 2021, klokken 14:52
Sitat fra: FThorsen på torsdag 28. oktober 2021, klokken 11:46
Jeg klarte visst ikke å vente, så jeg har booket time til i morgen. Mulig jeg skal ringe ned først for å være sikre på at de har alt klart.

Har det fungert? Min HI5 vingler som en sprettball mellom høyre og venstre veistriper, og er rimelig brutal i 'kjørehjelpen' sin.
Svært nysgjerrig på denne selv. Etter hva jeg leste i et utenlandsk forum hjalp det ikke. Har time selv om en uke for å få det oppdatert ihvertfall så får jeg se.

Dette må vel være det mest kritiske problemet. har hatt opplevelser som f.eks
* Oscillasjon! hvor bilen vingler raskt frem og tilbake innenfor feltet på motorvei i 110km/t... og slet med å holde stø kurs
* Noen steder med langsgående asfaltskjøter så følger bilen asfalskjøtene istedet for vegmerking, veldig interessant når det er smale felt med skjøter og bilen jager deg innenfor en skjøt og en kantmerking f.eks
* motgående trafikk på smale veier, som kanskje ligger litt langt mot midtfeltet, veldig artig når bilen plutselig vrenger deg inn mot møtende trafikk når du ligger mot høyre kant for å ha grei plass
* sneiet en brovange en gang. aner ikke hva bilen trodde var merking her, men ihvertfall faretruende nær ved å treffe brovangen når bilen vrengte til høyre mot den

Når sikkerhetssystemet er en sikkerhetsrisiko

Ringte forhandler i går, Mobile Kjeller. De visste absolutt ingenting om dette, ikke engang at bilen oppfører seg sånn. Det eneste jeg har klart å finne ut, er at dersom jeg slår av 'selvstyringen' med knappen på rattet så blir det litt bedre.
#398
Hyundai Ioniq 5 / Sv: Ioniq 5 rapidgater.....
onsdag 17. november 2021, klokken 15:06
Sitat fra: advale på tirsdag 16. november 2021, klokken 08:40
Sitat fra: Merce på onsdag 03. november 2021, klokken 20:21
Det er tull, han sier han sier han kjører "speed limit + vat" (slik de fleste vel gjør), og da er det useriøst å hevde han kjører i 200km/t. Med mindre du har noe mer håndfast å komme med.

+ vat? Du vet hva vat betyr ikkesant? Nettopp, det er stilen til TB. Han bruker mye ordlek eller hva det enn heter. Det er derfor kw = kan like godt være =kmt

Det sier seg selv at han kjører langt over speedlimit når han legger over passet sitt for å gjemme den vekk, ref Tesla-videoen. Mens på ES8 var det ingen problem for han å si han holder 130km/t fordi acc fungerte opptil da. . Så bare der burde diskusjonen over speed-limit legges dødt..

(FYI, han VILLE kjøre mye fortere på ES8 men acc holdt bare til 130kmt (!!))

Kona er thai og i Asia generelt kjører de som svin - så hun er vant med "svineri" og til og med hun klager på han...  :laugh:

Det gjør mer "skade" å jojo-kjøre enn å cruise på f.eks. 165km/t.

Uansett, for å oppsummere:
* Han har allerede testet I5 i Norge - hvorfor skulle han teste den igjen i Sverige? Noen nevnte ting var ikke optimalisert ved Norge-testen, men hallo.. ja det er alltid noe som ikke er optimalisert. Titta forresten på Norge og der regnet det kuer og griser. Og det var likt forhold på Sverige-testen også. Han burde i det minste prøve å unngå dette i Sverige hvis han skal på dødt og liv re-teste igjen.
* Ekstrem fokus på ladehastighet under hele Sverige-turen. Noe som er merkelig fordi han ladet etter 55 % brukt i Norge og fikk 190kw inn. Det var ingen problemer med lade-hastigheten ved Norge-testen - hvorfor skulle han ha ekstrem fokus på det på en ny test?
* Uten at jeg har gått inn med lupe, han har ikke tatt bryet med å re-teste noen av de andre bilene?!? Dette er en gedigen varsellampe..

Alt dette tilsier at han fremprovoserte rapidgate så får han mer publisitet og mere klikk. På samme linje som biljournalister lager overskrift ved elbiler koster dobbelt så mye som diesel etc. Han nevnte også at det er vel ingen som kjører slik som han på den testen, ved å lade opptil maks 50 % for deretter å hammere videre. (hvis han er klar over dette så hvorfor i det hele tatt bry seg med en ny og virkelighetsfjern test?? ::)) Fyren er selvfølgelig glad i penger (som alle andre).

Dette er riktignok et nerde-heaven, så man diskutere gjerne flisespikkeri. Men at folk(nerder) fortsatt tror at TB er en Gud som ikke gjør noe feil blir bare lættis.

Skal bli morsomt å følge han videre når babyen kommer. Han mente jo det var et helvetes ork å ha en gravid kone på tur og gledet seg til ting går tilbake til normalen når babyen kommer  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ingen normale folk kjører slik som han gjør uansett, der man gasser på ekstremt og holder seg under 50%.. Så rapidgate er det minste problemet.

Jeg har alltid blitt imponert av folk som spekulerer i andres handlinger og motiver uten å selv være tilstede, og som klarer å lage en konklusjon av det, basert på disse spekulasjonene. Kudos.
#399
Hyundai Ioniq 5 / Sv: Viktige oppdateringer til Ioniq 5
onsdag 17. november 2021, klokken 14:52
Sitat fra: FThorsen på torsdag 28. oktober 2021, klokken 11:46
Jeg klarte visst ikke å vente, så jeg har booket time til i morgen. Mulig jeg skal ringe ned først for å være sikre på at de har alt klart.

Har det fungert? Min HI5 vingler som en sprettball mellom høyre og venstre veistriper, og er rimelig brutal i 'kjørehjelpen' sin.
#400
Hyundai Ioniq 5 / Sv: Ioniq 5 med større batteripakke.
onsdag 17. november 2021, klokken 11:02
Sitat fra: Øyvind.h på mandag 08. november 2021, klokken 12:47
Så langt har det sett ut til at I5 er levert med 2 moduler færre enn EV6, noe som kan stemme ift differansen i oppgitt kapasitet.

På den annen side ser jeg at BMS oppgir ca 97% når bilen viser 100%, og ca 5% når bilen viser 0. Så det er teoretisk at differansen mellom 72 og 77kWh kun er software hvor Hyundai har reservert mer i både topp og bunn enn EV6. Bilen regenererer selv om den er ladet til 100%, og har i tester vist seg å kunne kjøres et stykke etter 0.

Får se hva Hyundai sier selv etter hvert, men med 8 måneder + ventetid for awd blir det fort en evig ventelek om en skal vente på nye justeringer.

For vår del er dagens I5 mer enn god nok. Testet første gang til hytta forrige helg med 20% igjen på tross av avstikker, småkjøring og overnatting på veien.
Så tipper rundt 30%+ igjen på sommeren, og i underkant av 20% i streng kulde på vinteren. Da er det ikke så nøye med en justering på 8% i kapasitet rett og slett :) Mer spent på eventuell prisjustering og om Hyundai etter hvert begynner å produsere mer enn etterspørselen.

Det finnes en video på youtube som viser at batteriet i HI5 har ledig plass til 2 moduler. Det er nok dette tomrommet som fylles med batterimoduler.
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA