Bli medlem i Norsk elbilforening og støtt driften av Elbilforum. Som medlem får du i tillegg startpakke, medlemsfordeler og gode tips om elbil og lading. Du blir med i et fellesskap som jobber for mindre utslipp fra veitrafikken. Medlemskap koster 600 kroner per år. elbil.no/medlemskap
meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - Vidar_S

#1
Hyundai KONA / Sv: Kona med høy km
I går kl. 14:06
Sitat fra: Limodriver på lørdag 10. mai 2025, klokken 16:36Refleksjonen min er hvordan noen tar risikoen på å kjøpe en bil med 150-200k km uten garanti til priser gjerne over kr200k.

Ut fra hva jeg kan se ligger det per nå ganske nøyaktig 0 stk Hyundai Kona med 150-200K km uten garanti til priser over kr 200K på Finn, så per nå er det antakelig ingen som i det hele tatt får sjansen til å ta denne risikoen.

Har man forsikring med tilleggsdekning dekker vel denne utgifter som problemer med lager i motor vil jeg anta?
#2
Elbilen i Samfunnet / Sv: Veiprising for elbiler i 2029, tanker?
torsdag 20. mars 2025, klokken 14:39
Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. mars 2025, klokken 22:24
Sitat fra: Vidar_S på onsdag 19. mars 2025, klokken 15:49
Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. mars 2025, klokken 14:29Hvordan var det da de innførte Merverdiavgift. Var ikke det noe som bare skulle være bitte bitte litt og midlertidig. Nå er det 25%! Også på en jxxxvla treningsapp som Zwift! Høyest i VERDEN.


Ut fra det jeg finner var det ikke noe som tydet på at merverdiavgiften skulle være midlertidig. https://www.skatteetaten.no/rettskilder/type/handboker/merverdiavgiftshandboken/gjeldende/innledning/  Rykter sier også at Ungarn har 27% mva på enkelte varer uten at jeg kan bekrefte at det stemmer.

Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. mars 2025, klokken 14:29Ja, og så skal jo MILLARDER brukes på veiprising.
Sett i gang og bygg veier heller! Flere felt! Bedre kryss! Kortere veier! På kryss og tvers! I tunnell! Så er det plass til alle med elbiler, i dette knøttlille landet. Det skal ikke være UMULIG å bygge seg ut av lange køer i en by med 100.000 innbyggere. I London bor det 9 millioner! Da skjønner jeg problemet.

Litt av problemstillingen her er jo byvekstavtaler som blant annet sier at biltrafikk ikke skal øke. Man ønsker ikke at det skal være plass til alle med el- eller andre biler men at færre skal bruke privatbil, spesielt i byområder.

Jeg fant ikke Ungarn på Zwift-trenings-helse-appen. Men ser Russland, et annet kommunistland, har høy sats. Ja, og så Island, som sliter med finanskrisegjeld. Klarer ikke se en eneste grunn til at Norge ikke har mva på nivå med England.

Mva historien, som midlertidig skatt, kan du lese om her:
https://www.nettavisen.no/slik-snikinnforer-staten-enorme-skatter/s/12-95-8477365

Beklager manglende relevans til veiprising, men er det ikke vel så relevant å sammenligne mva-sats i Norge med våre nærmeste naboland som det er å sammenligne oss med England? Både Sverige og Danmark har 25% så da høres det ikke like skandaløst ut at Norge har det samme.

Når det gjelder historien bank merverdiavgiften så burde Nettavisen i billedteksten ha understreket at omsetningsavgiften i 1935 var 1% per ledd og ikke en fast avgift på 1 prosent. Reelt lå den antakelig over dette på mange varer.

Med tanke på midlertidighet så har systemet fremdeles ikke rundet 100 år. Alt er relativt :)
#3
Elbilen i Samfunnet / Sv: Veiprising for elbiler i 2029, tanker?
onsdag 19. mars 2025, klokken 15:49
Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. mars 2025, klokken 14:29Hvordan var det da de innførte Merverdiavgift. Var ikke det noe som bare skulle være bitte bitte litt og midlertidig. Nå er det 25%! Også på en jxxxvla treningsapp som Zwift! Høyest i VERDEN.


Ut fra det jeg finner var det ikke noe som tydet på at merverdiavgiften skulle være midlertidig. https://www.skatteetaten.no/rettskilder/type/handboker/merverdiavgiftshandboken/gjeldende/innledning/  Rykter sier også at Ungarn har 27% mva på enkelte varer uten at jeg kan bekrefte at det stemmer.

Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. mars 2025, klokken 14:29Ja, og så skal jo MILLARDER brukes på veiprising.
Sett i gang og bygg veier heller! Flere felt! Bedre kryss! Kortere veier! På kryss og tvers! I tunnell! Så er det plass til alle med elbiler, i dette knøttlille landet. Det skal ikke være UMULIG å bygge seg ut av lange køer i en by med 100.000 innbyggere. I London bor det 9 millioner! Da skjønner jeg problemet.

Litt av problemstillingen her er jo byvekstavtaler som blant annet sier at biltrafikk ikke skal øke. Man ønsker ikke at det skal være plass til alle med el- eller andre biler men at færre skal bruke privatbil, spesielt i byområder.
#4
Elbilen i Samfunnet / Sv: Veiprising for elbiler i 2029, tanker?
onsdag 19. mars 2025, klokken 14:12
Sitat fra: hELgenen på onsdag 19. mars 2025, klokken 12:41
Sitat fra: arthur på onsdag 19. mars 2025, klokken 11:51
Sitat fra: hELgenen på onsdag 19. mars 2025, klokken 11:24Veiprising er inngripende i folks hverdag. Dette vil treffe distriktsnorge ekstremt.

Man kan vel ikke være helt uenig i at det er noen fordeler med å bo i distrikts Norge? Kan jo f.eks nevne boligpriser som vel er den største utgiften for mange av oss? Nå er det vel heller ikke helt bestemt hvordan en slik prising eventuelt skal utformes, og trolig vil den uansett i noen grad ivareta distrikts Norge?

Større kommunale avgifter,reisekostnader,lavere salgsverdi bolig,høyere energiutgifter drar motsatt vei.

Om en løfter blikket litt så ser man jo at en person som bor sitt liv i byen og en person som bor sitt liv på landet så er det personen i byen som tjener på det økonomisk over tid.

Å lage ordninger som gjør det ennå mer lønnsomt å bo i byen fremstår da veldig merkelig.

Ut fra artikkelen er det vel heller lite som tyder på at dette vil treffe distriktsnorge ekstremt? Her snakker man om å erstatte bompenger med veiprising. Om man ser bort fra bompenger rettet mot spesifikke veiprosjekter er vel bompenger primært et byfenomen. I særdeleshet gjelder det de bompengene som byråden i Oslo snakker om å erstatte med veiprising. Slik jeg tolker det ønsker de at hver kilometer tilbakelagt i bil innenfor Oslo skal koste og at det blir enklere å belaste bilister mer for kjøring innenfor gitte tidsrom eller gitte områder.

Dette vil jeg anta treffer billister i Oslo veldig mye mer enn det gjør bilister i distriktene. Om du tenker på at dette vil treffe bilister i distriktene som arbeider i Oslo så har du selvsagt rett i det, men da syns jeg det blir feil å bruke betegnelsen "distriktsnorge".
#5
Elbilen i Samfunnet / Sv: Teslabjørn - generelle saker/nyheter
onsdag 26. juni 2024, klokken 15:34
Ser ikke helt hvorfor dette er noe stort å hisse seg opp over. Nei, han har ikke tatt de mest økonomisk fornuftige valgene, men det er han neppe alene om. Ser man på "Luksusfellen" hører man tidvis betydelig verre ting enn dette :) Han henvender seg til sine seere fordi han har muligheten. Har ikke fulgt mye med på kanalen hans siste årene, så skal ikke mene så mye om hans familie.
#6
Ladeplasser og ladekabler / Sv: Hurtiglading er et ran!
mandag 24. juni 2024, klokken 13:14
Sitat fra: oiqbal på lørdag 22. juni 2024, klokken 09:33Fikk du laderabatt hos DNB (MC) når du betalte for lading med Ionity Passport? Husker det var en del tull for et par år siden da de ikke var registrert med riktig bransjekode.


Jepp, fikk rabatt både på månedsleie og lading der nå, så alt er ok :)
#7
Ladeplasser og ladekabler / Sv: Hurtiglading er et ran!
onsdag 19. juni 2024, klokken 14:02
Sitat fra: ToWalkOrDrive på onsdag 19. juni 2024, klokken 12:03Se der. 5 dager etterpå vises endelig det faktiske ladebeløpet i nettbanken. Ser "rentedato" er satt til i går.

Jeg hadde noenlunde samme opplevelse med DNB Mastercard og Ionity-lading med passport. Der var det noe varierende hvor høyt beløp som ble reservert, men en tur/retur mellom Bergen og Østlandet (fredag-søndag) førte til totalt reservert beløp på rundt 1200 kr mens jeg reelt ladet for 330,- fordelt på tre ladeøkter. Mener det tok 4 dager før alle reservasjoner var fjernet.
#8
Elbilen i Samfunnet / Sv: Hva er det med strømprisene?
mandag 17. juni 2024, klokken 11:36
Jeg har et såpass lite anlegg at jeg holder meg til Tibber, primært grunnet integrering mot smarthus / Homey. Produserer ca 3500 kWh per år og bruker rundt 55% selv, så jeg har landet på at det for meg uansett ikke utgjør de helt store beløpene :)
#9
Elbilen i Samfunnet / Sv: Hva er det med strømprisene?
lørdag 15. juni 2024, klokken 21:31
Sitat fra: Counterpointer på lørdag 15. juni 2024, klokken 15:00Den siste uka har vi hatt både regn og sol. Snittprisen på strøm ligger på 91 øre med topper på to kroner og vi er i juni.
Da kommer det ingen oppslag i Europower eller aviser/medis om høy strømpris, slik som de gjør hver gang det er noen timer med negativ strømpris (som skjelden er negativ når en tar med nettleie).

Det er en trend, den er ikke tilfeldig 🧐

Nå på sommeren virker strømprisen å ha en betydelig lavere appell enn i vintermånedene, både i aviser og på elbilforum. Ditt innlegg ble jo også mer eller mindre forbigått i stillet i motsetning til innleggene rundt skatter, hytter og avgifter.

Sitat fra: Counterpointer på fredag 14. juni 2024, klokken 20:29Nå er det nytt forslag om skatt på egenprodusert strøm.

Kort sagt 10 000 kr er skattefritt. Som visstnok skal gjøre vanlige solcelleanlegg skattefrie.

Link
https://www.bt.no/politikk/i/0V4MK2/snart-kan-folk-tjene-10-000-kroner-skattefritt-paa-salg-av-stroem

Denne hadde jeg ikke fått med meg.

Her er link til selve høringsdokumentene:  https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/horingsbrev-forslag-om-sarregler-for-beskatning-av-inntekt-ved-salg-av-overskuddsstrom-i-privat-bolig/id3045331/

Om ikke jeg leser feil så tenker finansdepartementet å la strømselskapene rapportere inn sluttkunders fortjeneste til skatteetaten, så her er det ikke umulig at det vil komme et ekstra gebyr til plusskunder som skal dekke dette ekstra arbeidet.

Et annet avsnitt fra høringsdokumentet:
SitatDer strømkunde har inngått avtale med kraftleverandør om sparing av strøm–
produksjon i virtuell batteriløsning (solbank eller lignende), vil inntektsgrunnlaget
måtte knyttes til det tidspunktet vederlaget fra kraftleverandør blir bestemt (beregnet).
I tilfeller der verdien av innmatet kWh først blir prissatt av kraftleverandør den
måneden uttak fra solbank e.l. foretas, bør inntekt fra salg av overskuddsstrøm baseres
på denne foretatte avregning. Det er først på dette tidspunkt verdien av innmatet strøm
blir prissatt. Den inntekt som danner grunnlag for særregelen, bør i slike tilfeller
utgjøre samlet vederlag fra kraftleverandør knyttet til uttak fra batteriløsning aktuelle
inntektsår. Departementet vil vurdere nærmere om det er behov for særlige
tidfestingsregler.

Det kan nok fort medvirke til at de par siste strømselskapene med denne type solkonto endrer sine avtaler til at man "veksler inn i kroner" umiddelbart for å slippe ekstra administrasjon rundt innrapportering av inntekt til skatteetaten.

Men ja, de aller fleste solcelleanlegg vil nok havne under 10000 kr / år i inntekt. Gitt at man har en vanlig plusskundeavtale med salg til spotpris på produksjonstidspunkt må man med nåværende priser trolig selge godt over 20000 kWt for å nærme seg 10.000 kr i inntekt. Selger man såpass mye er det nok mer gunstig å gå inn på fastprisavtale f.eks hos Midt Energi som gir 1,10kr/kWt for inntil 8000 kWt. Da er man nede på ca 12000 kWt solgt for å havne over skattegrensen. Har man "gammel solkonto" kan man vel teoretisk og med god timing få inn 10.000 kr gjennom å selge 2-3000 kWt i en dyr vintermåned.

#10
Elbilen i Samfunnet / Sv: Hva er det med strømprisene?
fredag 14. juni 2024, klokken 16:13
Men viser ikke statistikken fra prognosesenteret mye det samme som kjøpsstatistikk SSB for 2022? De som eier hytte har en høyere inntekt enn "folk flest". Ergo er det ikke hytteeiere det er mest synd på i samfunnet.

Man må gjerne syns synd på pensjonister, men jeg klarer ikke å finne noen statistikker som bygger oppunder at selvbyggerne nå må gi tapt for overmakten.

https://www.ssb.no/bygg-bolig-og-eiendom/eiendom/artikler/kraftig-fall-i-salget-av-nye-hytter

SitatI alt ble det solgt 9 500 fritidsboliger i fritt salg i 2023. Det er 7 000 færre enn i toppåret 2021 og 1 900 færre enn i 2022.

– Salget av nye hytter har ikke vært lavere siden 2015, mens vi må tilbake til tidlig på 2000-tallet for å finne færre solgte hytter i fritt salg enn i 2023, sier seksjonssjef i Statistisk sentralbyrå, Dagfinn Sve.

Jeg kan være med på at det sikkert er enkelte som feilberegnet renteutgifter ifm hyttekjøp og selger av den grunn, men det er langt fra et flertall. Da har man også kjøpt hytte og er ikke pensjonist som bygget hytten med egne hender.
#11
Elbilen i Samfunnet / Sv: Hva er det med strømprisene?
fredag 14. juni 2024, klokken 15:01
Det kan hende de har sett på denne statistikken:  https://www.ssb.no/bygg-bolig-og-eiendom/eiendom/artikler/hvem-kjoper-hytte

SitatAv de som kjøpte hytte i 2022 hadde 60 prosent en husholdningsinntekt etter skatt på over 1 million kroner i 2021. 14 prosent hadde en husholdningsinntekt etter skatt på over 2 millioner kroner. Median husholdningsinntekt etter skatt blant kjøperne var på 1,1 millioner kroner. Det vil si at halvparten hadde en husholdningsinntekt etter skatt på minst 1,1 millioner kroner.

For alle husholdninger i befolkningen var tilsvarende inntekt 566 000 kroner. For alle par med barn under 17 år var median husholdningsinntekt etter skatt 960 000 kroner.

Jeg er ikke i tvil om at det finnes statistikk som gir et mer nyansert inntrykk, men leser man dette sitter man igjen med et inntrykk av at det ikke er hytteeierne det er aller mest synd på i samfunnet.
#12
Hyundai KONA / Sv: 2024 Hyundai Kona?
torsdag 06. juni 2024, klokken 17:57
Mjaa... Nå er vel ikke et resultat i Motor sin test i øsende regn og 3-10 grader noe man kan tolke som "normal norgesrekkevidde" på sommerstid. Om du reelt sitter med et inntrykk av at den nye Konaen har mindre rekkevidde på sommeren enn den gamle varianten er det i alle fall feil.
#13
Alternativ energi / Sv: Solcelleanlegg
lørdag 01. juni 2024, klokken 21:22
Sitat fra: goggo på fredag 31. mai 2024, klokken 10:16Her er dette med balkonganlegg omtalt i en åpen artikkel, så alle kan lese.
https://www.energiogklima.no/nyhet/derfor-gar-tyskerne-mann-av-huse-for-solceller-pa-balkongen

Det jeg ikke kan forstå er hvorfor dette skulle være så farlig å implementere i Norge hvis det er helt OK (og anbefalt/støttet av myndighetene) i Tyskland?

Og hvorfor er det ingen organisasjoner eller politiske partier i Norge som arbeider for slike ting som dette?


Jeg antar en av grunnene er at det i Norge er krav om at solcelleanlegg skal koble av fra nettet ved strømbrudd. Dette vil ikke uten videre være tilfelle med denne type anlegg. Men de lover en oppfølgingsartikkel på energiogklima.no om norske regler rundt dette, så man får vente og se hva de skriver.
#14
Hyundai KONA / Sv: 2024 Hyundai Kona?
lørdag 01. juni 2024, klokken 21:07
Sitat fra: RJK på fredag 31. mai 2024, klokken 19:25Det jeg legger merke til er at om jeg summer opp på målene på de to bilene, etter mål gjort av NAF, er at gamle Kona har 322 liter (de skrøyt vel av 374 liter med gulvet nedsunket), så får jeg bare 422 liter i den nye.

Jeg er temmelig overbevisst at de manglende 44 literne, er det som er under gulvet, noe som er feil og juks med literantallet i mine øyne.

Håper EV3 har reelt sett 466 liter, og ikke jukser der og!

https://www.skoda-auto.no/nyheter-og-pressemeldinger/detaljer/maaling-av-bagasjerommet-i-enyaq-iv

Sitat– Det er for eksempel tillatt å fjerne alt fra bagasjerommet som ikke er festet fast.

-Rommet under gulvet i bagasjerommet er inkludert i målingene.

-Alt etter versjon av den tekniske standarden, er det opp til toppen av bakseteryggen, eller opp til hattehylla. Det kan gi store forskjeller for enkelte modeller. Men blokkene kan ikke under noen omstendighet stables så høyt at hattehylla løftes.

I Hyundai Kona fjerner de da antakelig gulvplaten, men får ikke stablet helt opp til toppen av seteryggen siden "hattehyllen" ligger en centimeter eller tre lavere enn dette.

Det stemmer sånn sett også med mine meget uoffisielle kontrollmål som gir en høyde på mellom 65 og 73cm opp til toppen av seterygg om jeg fjerner gulvplaten i min bil.
#15
Sitat fra: hemi på lørdag 01. juni 2024, klokken 14:02tok 40-50 min fra skøyen til sandvika fredag 13-14 tiden

Hvor lang tid tar det om man velger kollektivt?
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA