meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - Simhav

#1
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
tor 26. jun 2025, kl. 16:55
Sitat fra: Vaduz på tor 26. jun 2025, kl. 16:32
Sitat fra: Simhav på ons 25. jun 2025, kl. 21:05
Sitat fra: Kires på ons 04. jun 2025, kl. 10:21Hadde vurdert en Toyota Auris med det budsjettet og behovet. De kan du få med 10 års garanti så lenge du har service hos Toyota. Men først ville jeg tatt en sjekk av S max på verksted for å få kartlagt tingenes tilstand, og mulig beholdt den.

Hadde bilen på verksted og fikk følgende beskjed:
Partikkelfilter må byttes og støvmansjett har røket på begge sider. Venter på pristilbud på rep. Spørs om det lønner seg å fikse den...

Det lønner seg helt garantert, blir fort 100k i året for ny bil bare i kapitalkost og avskrivninger.

Sant det, men hadde vært fint å ha en bil en slipper å bruke ca 25000 i året på verkstedsutgifter. Må vel bytte reg.reim på den i tilleg.
#2
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
ons 25. jun 2025, kl. 21:05
Sitat fra: Kires på ons 04. jun 2025, kl. 10:21Hadde vurdert en Toyota Auris med det budsjettet og behovet. De kan du få med 10 års garanti så lenge du har service hos Toyota. Men først ville jeg tatt en sjekk av S max på verksted for å få kartlagt tingenes tilstand, og mulig beholdt den.

Hadde bilen på verksted og fikk følgende beskjed:
Partikkelfilter må byttes og støvmansjett har røket på begge sider. Venter på pristilbud på rep. Spørs om det lønner seg å fikse den...
#3
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
man 02. jun 2025, kl. 23:59
Sitat fra: Vaduz på man 02. jun 2025, kl. 20:47Er du heeeelt sikker på at du skal bytte ut s-max'en? Veldig få elbiler som kan erstatte den, jeg holdt på å gå fra elbil til s-Max med 3 unger. Må ha de spredd utover litt for å unngå krangling, og du kan kjøre så langt du vil. Kjøp heller en gammel e-golf for å erstatte bil nummer to?
Ikke helt sikker nei. Problemet er at S-max skal ha EU-kontroll og har fått feilkode på partikkelfilter. I tillegg har bilen snart gått 200 000km og må byttes registerreim på. Har ikke lyst å legge ut mye penger på en gammel bil. Plassmessig så skulle eg gjerne beholdt bilen.
#4
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
man 02. jun 2025, kl. 23:55
Sitat fra: E-Trond på man 02. jun 2025, kl. 22:50Litt usikker på om hva budsjettet er her?
Det er jo mye og velge fra i bruktmarkedet rundt 350 på firehjulsdrevne biler med relativt lav km stand som kan passe trådstarter?
Og enda lavere hvis en velger tohjuls drift.


 
Budsjettet er så billig som mulig, under 200 000 tenker eg. På utkikk etter større hus, og tenker derfor å legge minst mulig i bil.
#5
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
man 02. jun 2025, kl. 23:53
Sitat fra: batterimannen på søn 01. jun 2025, kl. 18:06Peugeot e-2008 er liten. Ville ikke gått for den med 3 barn.
Ok. da utgår den.
#6
Kjøpe elbil? / Sv: Nyere elbil til fem personer
søn 01. jun 2025, kl. 16:28
Takk for svar. Skal sjekke ut disse bilene. NV tenker eg er uaktuelt med tanke på rekkevidde. Bilen skal stort sett brukes i Bergen, men har ca 10-15 turer i året nordover til Sogn og fj. Og til Geilo. Hadde vært fint å slippe å lade på veien, men må man så man.
Nyttelast- Blir ikke mye til overs når vi har trukket for vekten av passasjerer.
Hvordan er Peugeot e-2008 plassmessig og rekkevidde? Leser noen plasser at den mister mye rekkevidde på vinteren.
Ser ut til å være tungsolgt. 2021 modell til 200 000kr.
#7
Kjøpe elbil? / Nyere elbil til fem personer
lør 31. mai 2025, kl. 21:31
Hei,
Har idag to biler. En leaf, og en eldre S-Max. Tenker å bytte ut begge bilene og kjøpe en elbil. Kriterier: rekkevidde på minst 150km vinterstid, plass til to voksne og tre barn over ti år. Helst så billig som mulig.
#8
Ladeplasser og ladekabler / Kobling av Easee charge
ons 03. aug 2022, kl. 22:06
Hei,
Sameiet har fått på plass ladeinfrastruktur der det er gjort klar for 11 ladere. Den enkelte kjøper inn Easee charge lader og «klikker « den på plass selv. Jeg kjøpte inn selv og gjorde som boka sier.
Laderen blinker nå hvit, og får meldingen» søker etter master og prøver å koble til master». Av oversikten kan eg se at det skal være to masterenheter i rekken. En nabo fikk også problem med å koble til, men vedkommende fikk hjelp av noen kyndige som tok en reboot på laderen og det løste problemet.
Er det noen som vet hvordan dette gjøres el evt vet hva som er problemet?

På forhånd takk for hjelpen.
#9
Hei,
Vi skal gå i gang med å få etablert infrastruktur til 11 ladeplasser i sameiet.
Har fått tilbud og når det kommer til fakturering til bruker så kan man bruke Easee cloud. Hva betyr det? At vi må lese av måler og sende inn til sameiet eller må man koble til Internett for å få oversikt over strømforbruket?

Spørsmålet er hva som vil være billigste måten å få et system for betaling av strøm.
#10
Sitat fra: Vaduz på tor 19. aug 2021, kl. 14:23
De bilene koster vel nesten ingenting å eie/forsikre. Ville bare beholdt det slik om dere har plass og brukt Forden på ferier/langtur og leafen til jobb/nærområdet. Om dere uansett vil ha ny(ere) bil så kanskje ID4 feks? De er store innvendig.

Leafen har vært billig i drift, mens Forden har vært dyr. Har lagt ca 50 000 i reparasjoner siste året. Bruker bilene som du nevner, men å betale 11 000 årlig i faste kostnader er vel tap prosjekt?
ID 4 - Er den stor nok til to voksne og tre barn (4,6 og 10)?
#11
Sitat fra: DagfinnN på tor 19. aug 2021, kl. 09:38
Har du romslig budsjett er selvsagt Modell X en av bilene som gir mest plass. Hvis ikke så er Modell Y et godt alternativ. Du får med deg mer bagasje i den.

Har ikke noe romslig budsjett, men spørsmålet er om det vil være lønnsomt med en dyrere elbil enn disse to bilene. Har skrevet litt feil i starten; vi er to voksne og tre barn.
#12
Hei,
Vi har pr idag to biler, en leaf 2013 modell og en Ford S-Max 2011 modell.
Har pr idag ikke behov for to biler, og vurderer derfor å selge begge og kjøpe en elbil. Vi er fem i familien og trenger plass i bilen. Spørsmålet er om det vil lønne seg kvitte oss med se to bilene og kjøpe en elbil? Tror ikke vi får all verden for bilene, men vi vil jo spare en del på kostnadene.
Hvis vi skal erstatte disse, vil en modell 3 være nok for 3+ to barn eller kan det lønne seg å kjøpe dyrere bil med større plass? Engangskostnaden (kjøpssum) VS driftskostnaden.. hva lønner seg på sikt.
#13
Ladeplasser og ladekabler / Hvilken ladekabel - Leaf
søn 07. apr 2019, kl. 19:36
Hei,
Vi har kjøpt en brukt Nissan leaf 2014 modell. Det fulgte med en lader, og denne har stikkontakt.
Bor i leileghet og har Ikke lademulighet heime foreløpig. Skal kjøpe abb. I bygarasjen og tenkte å lade der og ellers er det offentlig ladeboks i nærheten av der vi bor. Kikker på ladestolpen i bygarasjen ( Bergen) og her er det ingen stikkontakt. Har lest meg frem til at trulig må kjøpe mode 3 kabel med type 1 på ene enden og type 2 i andre enden.. Er det rett? Kan eg bruke denne kabelen til å lade på offentlige plasser? Den boksen som er plassert ved skolen vår har rund kontakt. Står ikke noe på boksen, men regner med at eg må betale.
Hvor lang tid tar det å lade på en slik kontakt? Har det noe å si om denne kabelen eg skal kjøpe, er 16a eller 32a?

Tips til en god kabel?
Takk for alle svar.
#14
Prisen er satt til 85000 kr.
#15
Tenkte å gjøre det. Den har alle 12 baret.
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA