meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - frost

#1
Kia Soul EV / Ladestasjon hjemme - er 3-fas lurt?
fre 04. okt 2019, kl. 12:12
Hei, jeg har nylig kjøpt en 2015-modell, og venter nå på tilbud på hjemmelader fra to lokale elinstallasjonsfirma. Bor på gård med mange småhus, kursen til garasjen starter i et sikringsskap i et uthus ca 50 m fra garasjen, så det kan jo fort bli dyrt om det må legges en ny krets derfra? Det er også 3-fas kontakt på veggen i garasjen like ved der bilen står. Burde jeg heller benyttet denne til en ladestasjon? Er ute etter en rimelig løsning, som også er fleksibel for fremtiden, tenker å bytte til nyere Soul om ca to år (vil derfor ha ladestasjon for type 2 med løs kabel). Takknemlig for innspill.
#2
Ah, ok, det var en nyttig liste. Har skjønt at km-estimeringen også tar hensyn til tidligere kjøreturer, så kanskje den vil gi mer rekkevidde når jeg får kjørt litt mer + lærer å kjøre økonomisk :)

Takk skal du ha!
#3
KIA / Hvor mye reduseres rekkevidden med piggdekk?
søn 04. aug 2019, kl. 10:48
Hei, i går kjørte jeg hjem min nye Soul 2015-modell 😄. Vinterdekkene var utslitt, så jeg skal få nye på kjøpet. Jeg kunne velge mellom pigg og piggfrie. Jeg vet at pigg reduserer rekkevidden, men hvor mye? Noen som har praktisk erfaring? Bor på et sted med bratte, isete veier om vinteren, og vil gjerne ha piggdekk av den grunnen.

Noe annet jeg lurer på, er det normalt at bilen anslår 114 km rekkevidde ved 96% batteri, som da jeg startet fra bilforhandlere? Etter hurtigladingen til 80% anslo den 104 km. Det er jo langt under de 17-18 milene sommerstid som jeg har lest om. Hva kan jeg forvente av redusert batterikapasitet på en bil som har gått 75000?

På forhånd takk for svar 😊
#4
Hei, vi lurer på å kjøpe en Think City (2008-mod eller nyere). Hva er det lurt å sjekke på bruktbilene vi skal kikke på?

Hvilken rekkevidde sommer/vinter kan vi regne med?

Finnes det noen som kan gjøre service på Think i Bergen?
#5
Tusen takk for svar og gode råd! Det er virkelig gull verdt å ha et slikt forum når man er fersk  :D
#6
Takk :)
Skal kjøre Harestua - Voss, regner med at jeg bør hurtiglade på Gol og i Eidfjord?
#7
Hei, jeg skal hente min Kia Soul om en uke (hurra!), men jeg har en lang kjøretur hjem...

Kan dere erfarne Kia Soul-kjørere gi meg et krasj-kurs i økonomisk kjøring, sånn at jeg kommer lengst mulig? Jeg må uansett hurtiglade flere ganger undervegs. Er det noe spesielt jeg bør vite om hurtiglading? (skal bruke Grønn Kontakt sin hurtiglader)

Takk for svar :)
#8
Tusen takk for nyttig svar!

Hvordan fungerer LeafSpy? Og hvordan sjekker man batteristatus på en bruktbil før man kjøper den med LeafSpy?
#9
Hei, håper det er noen her som kan gi meg råd.

Jeg har planer om å kjøpe en brukt Nissan Leaf, og har skjønt at jeg da ikke bør kjøpe eldre enn 2013-modell. Og at 2013-modellene som er til salgs på Finn.no kan være 2012-modell. Hvordan finner jeg ut om bilen er en reell 2013-modell?

Er det noen måte jeg kan finne ut i hvilken tilstand batteriet i en bruktbil er?

Takknemlig for svar.
© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA