meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - parkeringsur.no

#1
Ja, det har man mulighet til. Uret kan stilles frem ved å trykke på den ene knappen på baksiden. Uret stilles da 15 minutter frem for hver gang man trykker. :)
#2

Bruk av parkeringsur, både manuelle og elektroniske er relativt nytt i Norge. I henhold til parkeringsreglene skal urskiven stilles ved ankomst. Det finnes ingen detaljerte regler om dette innebærer på sekundet du parkerer, etter 15 min, etter 20 min eller lignende. Det beror dermed på tolkning av reglene hva som kreves. Disse har vært tolkes noe ulikt i ulike kommuner. Vi har solgt mange tusen ur i Norge og har kun ved to anledninger, for et par år siden, opplevd at kunder har fått bot. Vi har derfor vært i kontakt med Bymiljøetaten i Oslo som har omgjort bøtene, de de har vært basert på en feil.

Det bør ikke være noe problem å bruke et elektronisk parkeringsur som stiller seg frem til nærmeste kvarter. I snitt betyr dette at du "tjener" 7,5 minutt, noe som er vel så nøyaktig som du kan stille en manuell urskive.

Mvh Benedicte
#3
Her har desverre Bymiljøetaten rett hvor ulogisk det kan virke. Som TB forklarer lenger opp i tråden så skal parkeringsuret stilles frem til det tidspunktet den tidsbegrensede parkeringen starter. Dette er jo svært ulogisk. Som det også bemerkes her så burde det jo ikke være mulig å få gebyr før kl. 1100 i denne saken uansett om bilen ikke hadde ur. For å løse dette så har alle våre ur en knapp på baksiden som gjør det mulig å manuellt stille ankomsttiden fremover til det tidspunktet den tidsbegrensede parkeringen starter.

Hilsen Benedicte
www.parkeringsur.no
#4
Elbilen i Samfunnet / Sv: Automatisk parkeringsur - Park mini
fredag 12. desember 2014, klokken 19:25
Hei
Det er jeg som selger parkeringsur gjennom www.parkeringsur.no

Grunnen til at uret skal kunne manuelt stilles frem er som noen nevner her nettopp hvis du ankommer et parkeringsområde før den tidsbegrensede parkeringen begynner. Alle parkeringsurene vi har solgt uansett type har denne funksjonen. Den største knappen bak på uret flytter tiden et kvarter frem pr. trykk.
Urene er godkjent i henhold til en EU norm som sier noe om lesbarhet, hvor mye bevegelse som må til før uret resettes osv. Norge er jo ikke EU medlem, men aksepterer disse reglene gjennom EØS avtalen.

Mvh. Benedicte

Vi har også sendt et slikt ur til Bymiljøetaten I Oslo, så de kjenner godt til funksjonen.
#5
Hei alle sammen!  :)

Denne uken lanseres verdens minste parkeringsur, Park Mini, i Norge. Uret er kun 8,2 cm x 2,5 cm. Størrelsen og designet gjør at uret fremstår som svært diskré i frontruta.

Park Mini oppdager selv at bilen parkerer og stiller ankomsttid automatisk. Uret er dermed et godt alternativ til de manuelle urskivene som det er lett å glemme å stille ved parkering.

Park Mini går på batteri og fungerer ved at en innebygget gyro oppdager at bilen står i ro og stiller ankomsttid. Det krever dermed ingen tilkobling til bilens eletriske anlegg. Uret monteres i frontruta med to medfølgende foliebiter. Enklere blir det ikke!  ;)

Park Mini kan bestilles på våre nettsider, www.parkeringsur.no, der vi også har to andre modeller.







Mvh Benedicte

www.parkeringsur.no
#6
Elbilen i Samfunnet / Sv: Får jeg bot her uten p-lapp?
tirsdag 22. juli 2014, klokken 22:30
Hei!  :)

Når det gjelder gratis parkering med elbil gjelder dette i utgangspunktet kun på offentlige parkeringsplasser.  Som det understrekes i flere innlegg her må makstiden likevel overholdes. Ved tidsbegrenset parkering skal manuell urskive eller automatisk parkeiringsur brukes for å angi ankomsttidspunkt. (se Forskrift om offentlig parkeringsregulering og parkeringsgebyr § 8a)

Som ny elbilist kan det være lett å glemme å stille den den manuelle skiven, så jeg kan absolutt anbefale et parkeringsur som selv oppdager at bilen står i ro og stiller ankomsttidspunkt.

Det finnes også kommuner i Norge som praktiserer tidsbegrenset, gratis parkering for fossilbiler, blant annet Vennesla og noen steder i Trondheim. Det kan dermed hende at bruken av urskive/parkeringsur blir mer vanlig i Norge fremover.


Når tidsbegrensningen er 3 døgn strekker likevel ikke denne løsningen til. Da er nok eneste løsning en lapp i ruta med tid/dato for ankomst.



Mvh Benedicte  :)
www.parkeringsur.no

#7
Kjøp og salg av deler og utstyr / Tilbud på Park One Exclusive
tirsdag 22. april 2014, klokken 09:10
Park One Exclusive, et automatisk parkeringsur i børstet stål med et ekslusivt utseende, er på tilbud ut april via våre nettsider.  :)




Se www.parkeringsur.no for mer informasjon og bestilling!
#8
Leaf 2010-2017 / Sv: Parkeringsur dott enno
tirsdag 04. mars 2014, klokken 22:07
Så hyggelig at noen interesserer  seg for parkeringsurene, vi har fått mange gode tilbakemeldinger  :)

Uret fungerer ved en bevegelsessesnor som oppdager at bilen har stått i ro i 20 sekunder og dermed stiller inn ankomsttidspunkt. I utgangspunktet skal derfor bilen måtte være i bevegelse i 20 sekunder før uret stiller nytt ankomsttispunkt. Men dersom man ønsker å overstyre det tidspunktet uret selv setter finnes det en knapp på innsiden av uret som enkelt kan brukes til å styre ankomsttidspunkt manuelt.

Mvh Benedicte  :)
#9
Kjøp og salg av deler og utstyr / Sv: Parkeringsur til e-up
lørdag 16. november 2013, klokken 10:26
Hei igjen  :)

Mulig jeg har vært litt uklar ang. hvor parkeringsuret virker. Uret er gyrostyrt, det vil si at det selv oppdager at bilen står i ro, og da stiller ankomsttid uten at føreren av bilen trenger å betjene uret på noen som helst måte. På innsiden av uret er det også en liten klokke som viser tid og dato, slik at du ser at batteriet virker og at klokken går riktig. Se bilde:



I Danmark som bruker parkeringsur i omtrent alle biler er levrandøren av Park Lite den største på markedet, og selger et veldig stort antall parkeringsur hvert eneste år. De leverer også til Volkswagenforhandlerne der og har så godt som ingen reklamasjoner.

Når det gjelder godkjenning av uret i Norge så har vi vært i kontakt med Vegsesenet. De kunne ikke se noen grunn til at man skulle møte på noen kommuner som ikke ønsket bruken av dette, men at det i utgangspunktet var opp til hver enkelt kommune. Videre så er det slik at det finnes 428 kommuner i Norge, hvorav veldig mange er små og ikke har offentlig tidsbekrenset parkering. Vi har derfor valgt å kontakte de 48 største kommunene i Norge, med utgangspunkt i innbyggertall, og ikke fått noen tilbakemeldinger på at det elektroniske, digitalet uret ikke kan brukes.

Dette er fordi hele formålet med bruk av urskive er å opplyse parkeringsvakten om når bilen ble parkert, og dette gjør den digitale klokken på samme måte som en vanlig urskive.

Mvh Benedicte
#10
Kjøp og salg av deler og utstyr / Sv: Parkeringsur til e-up
fredag 15. november 2013, klokken 23:39
Det kan også vises til Forskrift om offentlig parkeringsregulering og parkeringsgebyr (FOR 1993-10-01 nr. 921) der § 8a som omhandler avgiftsfri parkering for elektronisk og hydrogendrevet motorvogn har følgende ordlyd: "Elektronisk og hydrogendrevet motorvogn kan, på plass der det er innført avgiftsparkering parkeres uten at det betales avgift. På plasser med tidsbegrensning må urskive brukes for å dokumentere at parkering skjer i henhold til tidsbegrensningen."

Dette er godt forenlig med parkeringsurets funksjon  :)

Det er desverre ikke slik at vi kan stille en garanti for at vi tar evt bøter som skulle dukke opp. Dette er fordi brukeren selv er ansvarlig for å stille klokken korrekt ved montering og at det finnes en mulighet til å stille klokken fremover manuelt ved parkering og dermed overstyre uret.

Mvh Benedicte
#11
Kravet om bruk av parkeringskive/parkeringsur er regulert gjennom skilt nummer 831 i Skiltforskriften. (se. http://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2005-10-07-1219?q=parkering*)



"Underskiltet angir at parkering bare er tillatt på stedet når anordning som angir tidspunktet for når kjøretøyet er parkert, er plassert godt synlig bak frontruten i kjøretøyet."

Dette underskiltet brukes lite i Norge fordi vi har lite tidbegrenset gratis parkering for vanlig biler, men vi må anta at forskrifttekstens beskrivelse av krav om å angi ankomsttid gjelder tilsvarende for elbiler på vanlig offentlige parkeringsplasser med tidbegrenset avgiftsparkering.

Parkeringsurene er merket med en FS godkjenning som er et europeisk godkjenningsnummer. Dette vil si at de er godkjent for bruk i EU. Norge har jo ikke samme tradisjon som f.eks. Danmark når det gjelder tidbegrenset gratis parkering. Det er først med elbil dette har blitt aktuelt i Norge. Vi mener derfor at uret tilfredstiller Skiltforskriftens krav om å tydelig angi ankomsttid. Uret er også godkjent av Bymiljøetaten i Oslo.

Mvh Benedicte  :)

www.parkeringsur.no
#12
Kjøp og salg av deler og utstyr / Sv: Parkeringsur til e-up
fredag 15. november 2013, klokken 21:12
Kravet om bruk av parkeringskive/parkeringsur er regulert gjennom skilt nummer 831 i Skiltforskriften. (se. http://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2005-10-07-1219?q=parkering*)


"Underskiltet angir at parkering bare er tillatt på stedet når anordning som angir tidspunktet for når kjøretøyet er parkert, er plassert godt synlig bak frontruten i kjøretøyet."

Dette underskiltet brukes lite i Norge fordi vi har lite tidbegrenset gratis parkering for vanlig biler, men vi må anta at forskrifttekstens beskrivelse av krav om å angi ankomsttid gjelder tilsvarende for elbiler på vanlig offentlige parkeringsplasser med tidbegrenset avgiftsparkering.

Parkeringsurene er merket med en FS godkjenning som er et europeisk godkjenningsnummer. Dette vil si at de er godkjent for bruk i EU. Norge har jo ikke samme tradisjon som f.eks. Danmark når det gjelder tidbegrenset gratis parkering. Det er først med elbil dette har blitt aktuelt i Norge. Vi mener derfor at uret tilfredstiller Skiltforskriftens krav om å tydelig angi ankomsttid. Uret er også godkjent av Bymiljøetaten i Oslo. 
#13
Hei alle sammen! :)

Nissan Leaf er godt etablert på markedet, og veldig mange av dere har nok god kjennskap til kravet om urskive i bilen ved bruk av gratis parkerings. Til dere som er nye elbilister så er det kort og greit slik at det kreves "en anordning som angir ankomsttid" dersom man skal stå gratis på offentlig avgiftsbelagt parkering og ladeplasser.

Jeg importerer og selger automatiske parkeringsur som selv oppdager at bilen står i ro og stiller ankomsttid. Uret er et av de minste på markedet og har et svært diskré utseende. Se www.parkeringsur.no.



Disse urene er nå i salg hos Birger N. Haug, slik at de kan bestilles som ekstrautstyr ved kjøp av ny bil eller kjøpes over disk ved service o.l.  Absolutt et produkt jeg kan anbefale!

Mvh Benedicte

www.parkeringsur.no
#14
Kjøp og salg av deler og utstyr / Parkeringsur til e-up
fredag 15. november 2013, klokken 17:33
Gratulerer med valg av eup!
Jeg har selv prøvekjørt den, og kan garantere at den kommer dere til å bli fornøyd med.

Som dere vet kan man parkere gratis med elbil på alle offentlige parkeringsplasser og ladeplasser. For å benytte seg av dette kreves en "anordning i bilen som angir ankomsttid". Jeg importerer og selger automatiske parkeringsur gjennom www.parkeringsur.no. Disse oppdager selv at bilen parkerer og stiller ankomsttid, slik at brukeren av bilen ikke trenger å tenke på det.

Disse parkeringsurene får dere kjøpt som ekstrautstyr hos din Volkswagenforhandler, på samme måte som vinterdekk etc. Kjøper du uret hos forhandler slipper du fraktkostnader og får det i tillegg ferdig montert i forbindelse med teknisk klargjøring av bilen.




Husk på få parkeringsuret med på kjøpekontrakten, så har du alt du trenger når bilen blir levert!

Mvh Benedicte

www.parkeringsur.no
#15
Kjøp og salg av deler og utstyr / Sv: Urskive
torsdag 14. november 2013, klokken 14:48
Vi har egne kjøp og salg forum om du vil selge noe.
- Moderator.
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA