Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Populære temaer => Elbilen i Samfunnet => Emne startet av: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Etter flere års venting, beslutningsvegring, og ønske om en langdistanse elbil til fornuftig pris, så blir det endelig min tur. Vi får muligens vår Kona Electric i neste uke. Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Mange som får sin første elbil skryter av at de endelig er ferdig med bensinstasjoner, og ser frem til å aldri skulle fylle tanken der igjen.
Jeg har intet mot bensinstasjoner. Jeg trives godt på bensinstasjoner. Elsker lukten fra bensinstasjoner, både inne og ute. Det gjør meg ikke noe å tanke full tank hver 14. dag, og det tar ikke lang tid heller. Jeg har råd til det også.
Mange som kjører elbil omtaler kort tid etter fossilbiler som "kreftkjærra", "steinaldervognen" og diverse andre nedlatende ord. Ser også på YouTube-videoer folk som syter høyt når de har sin elbil på service, og lånebilen går på fossilt brennstoff. Ikke måte på hvor "urk, ærk, æsj og se-hva-jeg-må-leve-med de neste timene".
Jeg synes alle typer biler har sin sjarme. Alt fra en bensinslukende amerikaner, til en bensingjerrig Piccanto eller søt Yaris Hybrid. Alt fra rå sportsbiler, til praktiske pick-ups og diverse.
Vil jeg nå bare ønske et hengerfeste, og så kan resten av fossilverden dra dit peppern gror?
Mange som kjører elbil kan "tilsynelatende" ikke reglene for påbudt kjørefelt, og tar seg ulovlige snarveier i kollektivfelt hvor feltet bryter av og KUN buss og taxi får fortsette rett fram.
Selv har jeg kjørt moped og mc i 26 år og har hatt tilgang på kollektivfelt like lenge. Aldri har vi på 2 hjul missforstått denne skiltingen, og skjønt at her ender vårt privilegie, og enten sving av kollektivfeltet mot høyre, eller flett inn i ordinært kjørefelt til venstre igjen. Rett frem er forbeholdt buss og taxi.
(Eller er rett og slett mange elbilister litt trafikkamøbe og setter seg ikke inn i regelverket??)
Jeg elsker å kjøre bil. Det koster meg lite, og jeg gleder meg mye hvis jeg får kjøre lange strekk. Helst Bergen-Oslo, Kristiansand-Bergen, eller aller helst Bergen-fergen-Hirtshals-og direkte til Tyskland.
Da trenger jeg som regel kun et 10min stopp hver 4. time, hvor jeg skal på do, og få kjøpt med meg noe føde til veien videre.
Elbilister overbeviser seg selv, og prøver å overbevise andre, om at alle ønsker en eller flere pauser på veien, og da passer det alltid godt med et eller flere ladestopp.
De vil gjerne fremstille dette som noe de knapt merker, for det er så mye annet å ta seg til. På do, spise, handle litt og gå en tur.
Skal jeg begynne å selvbedra meg selv og familien med lignende argumenter. Jeg synes jo det er langt gøyere å rulle, enn å vente.
Skal jeg late som at strømregningen ikke endrer seg?
Det er knapt en eneste elbillist som snakker om økt strømforbruk i husstanden. De fleste snakker bare om den sinnsyke besparelsen det er å lade i stedet for å fylle. Ingen har turt å fortelle meg hvor mye strømregningen i husstanden har endret seg. De fremstiller det som om "det knapt merkes".
Likevel oppfordre vi folk til å sette tv og dvd-spiller i "av"-modus, og ikke standby modus. Det kan jo spare hele 0.5watt på et døgn. Husk å slukke lyset. Skru temperaturen i huset ned 1 grad og ta heller på en genser og tykke sokker.
Likevel skal folk ha ferdig oppvarmet elbil utenfor huset. Og den har gjerne vært stuevarm i et kvarter før de skal ut og kjøre. Og helst skal bilen står varm noe tid før de kjører hjem fra jobb også.
Gud forby om de skulle måtte sette seg inn i en kald bil.
Hva er da vitsen med å sette apparater i "av"-modus og ta genser på hjemme og senke temperaturen 1 grad?
Blir jeg avhengig av app?
Mange som kjører elbil er blitt fullstendig avhengig av app.
Hvis en potensiell bil ikke har app, så er det for mange HELT UTELUKKET å kjøpe en slik bil. En bil uten app kan nærmest ikke brukes.
Jeg har aldri hatt behov for noen app på noen av mine kjøretøy. Men jeg har nok av duppedingser i hjemmet som er tilkoblet app. Og det er ikke rent sjelden det oppstår problemer med app, kommunikasjon, oppgradering eller what not.
Keep it simple, sier jeg.
Jeg har fått både sitte på i Model S, og fått låne Model S. Folk snakker om at det er så sinnsyk akselerasjon, og elbiler går som noen lyn.
Selv merker jeg ikke så mye til denne akselerasjonen, og det kiler heller ikke i magen.
Men da jeg fikk sitte på med min brors svigers Porsche 911......da snakker vi om et esel som sparket oss i ræven hver gang speederen gikk i bunn. Det var saker det........
Servicekostnader.
Skal jeg bedra meg selv og de rundt meg og fortelle hvor billig det er med service på elbil. Den har jo knapt noen bevegelige deler, og service er nesten gratis. Ikke noe olje eller filter eller noe som helst.
Vel....jeg ser serviceprisene til Kona Electric er ikke akkurat billige. Og den skal dobbelt så ofte på service som mine tidligere fossilbiler. (elbiler 15.000km-service versus fosilbil 30.000km-service). Samme gjelder Soul EV, e-Niro, Ampera-e og sikkert mange flere.
Og bremsene må jo smøres opp på begge typer biler. Og elbilens bremser ruster og eirer fast på grunn av de aldri blir brukt. Så bytte av klosser og skiver blir minst like hyppig som på fossilbil. Fossilbilene kjørte jeg typisk 80-90.000km innen første bremseskift.
Blir jeg sakte men sikkert en klyse, eller få jeg bevare store deler av meg selv slik jeg er nå, før jeg trer inn i elbileiernes verden?
Blir jeg en slik som....:
"....klarte å slutte å røyke, og nå skal snakke nedsettende til alle som røyker og hjelpe dem å slutte, mot sin vilje?"
"....klarte å legge om livsstilen, spise sunt, gå ned 30kg, og nå skal kritisere andre sine matvalg og antyde deres BMI er i feil ende?"
"....klarte å kommer over dørstokkmilen, begynte å trene, og nå kritisere alle som lever en passiv livsstil?"
"....gikk over til elbil, og nå er alle andre biler underlegen. Ikke engang hydrogen er et skritt i riktig retning. Enten elbil eller glem det(?)"
"....kun ser på elbiler som premium biler. En Tesla Model S er langt mer premium enn en Rolls Royce, ene og alene fordi Rolls-en går på fossilt brennstoff og dermed automatisk blir diskvalifisert som premium?"
"....ikke snur seg etter en brummende Ferrari eller Lamborghini, men syter og klager over hvor mye lyd den lager, og uff og æsj så den bråker?"
Tiden vil vise............men jeg takker aldri nei til nok en tur i Porsche 911 (trur eg).
Jeg gleder meg alt til fortsettelsen. En frelser er født. Sammen med kona.
Overgang til elbil er jo bytte av menighet. Du er nå blitt en snylter hevet over trafikkreglene og med grønn samvittighet :-)
For de av oss som har kjørt elbil over 20 år så kan vi observere at nyfrelste ofte blir mest fundamentalistiske ...
:+1:
Fabelaktig skrevet trykkertor. Passer sånn slik midt i øyet :+1:.
Apropos 1. strømregning..joda, den vokser betraktelig.
Apropos 2. Skulle hatt App til Moto Guzzi'en ;D
Personlig tok det 11 år og 5 elbiler fra jeg kjørte en elbil i California i 2007 og opplevde det berømte "EV grin" for første gang, og til jeg nå faktisk begynner å føle meg "normal" igjen på den måten at jeg ikke tenker på elbiler hele jævla tida :)
Siden du Trykkertor har tenkt over alt dette på forhånd, så er det sikkert håp om at du vil bli kurert for elbil syken langt raskere enn meg...
Mvh Hugo
Synes innlegget blir tåpelig, ikke engang morsomt skrevet og er generaliserende. Elbilister er som folk flest på andre områder i samfunnet, liker å forsvare sine valg og har tro på det de gjør. Mange som bytter til elbil har ikke gjort det før fordi det ikke var gode alternativer eller økonomisk forsvarlig f.eks.
Når det gjelder strømforbruket så tilsvarer det kanskje 12k, som blekner ganske mye i.f.h.t. drivstoff for 60k...
Du har skikkelig humoristisk sans skjønner jeg? Følte deg litt truffet kanskje ???
Åja..strømforbruket ja...drivstoffkostnaden er senket med ca 60 %..ikke allverden altså.
60k til 12 k innebærer 80% reduksjon. Hvis det er slik at du ikke verdsetter disse pengene så høyt, kunne du tenke deg å donere dem til mer trengende? Spør for en venn.
Heisann Ferry. Jeg enkte mere på min egen reduksjon :D.
De sparte midler går til veteranbil og veteranmotorsykkel :).
Ja, får du fossillånebil når din er på service kommer du nok med samme følelsen som oss andre, tregt, lite respons, bråker, bare møkk. ;-)
Hva strømregningen angår. Vi har to elbiler og begge går 16k i året. 25% av strømmen på Model X er riktig nok fra supercharger (kjører svært lite hjemme, men det blir en del feriekjøring), så ladet ca. 12000km på den hjemme. 1000km på e-Golf er kanskje hurtiglader.
e-Golf 15000km * 180Wh/km = 2700kWh
Model X 12000km * 250Wh/km = 3000kWh
Totalt 5700kWh på bilene, altså litt over 5000,- kroner ekstra i strømregning per år, eller ca. 450,- kroner per måned. Av andre årsaker har vi omtrent samtidig gått kraftig ned i strømforbruk, så det har vært helt umerkbart for oss. Når vi i tillegg tar med at vi ikke har utgifter til bensin og diesel lenger, så er det veldig lett å svelge.
Men samtidig lå vi på maks av inntaket vårt allerede før elbil, og med elbillading i tillegg så bikket det kapasiteten på hovedsikringen. Så vi har fått nytt inntak, skiftet hele sikringsskapet og alt elanlegg i huset (totalrenovert), har lagt opp 32A 3-fas ladestasjon, og så har vi blitt så miljøengasjerte at vi har montert solcelleanlegg også, så her er det noen tusen til drivstoff, om en virkelig skal begynne å gå i detaljer.. ;)
Ang. app til bilen - det er ikke nødvendig, men på vinteren er det en uhyre kjekk funksjon som heter "oppvarming" som resulterer i at du slipper å stå å skrape is. Samtidig vil batteri og kupé kanskje oppnå driftstemp med dertil redusert slitasje. På vår tesla har de ikke fått fomlet seg til å integrere muligheten for timer på oppvarming, så der er man plent nødt til å benytte app hver morgen. i3en har muligheten til timer på dette, så der er man mindre avhengig.
Servicekostnader på vår BMW i3 fremkommer hvert andre år, uavhengig av kjørelengde. Ellers behovsorientert på bremser o.l. via sensorer som måler slitasje. Har hatt to servicer på denne siden 2014, og har straks rullet 80000km. Her er det litt avhengig av hvilken produsent du kjøper bilen fra. Tesla anbefaler årlig eller 20.000km, men det er kun anbefaling. Du kan hoppe jamfot over all service og likevel ha litt garanti på visse ting.
Hvilken personlighet du ønsker å ha er det kun du som styrer. Andre vil sikkert "plage" deg litt for å ha kjøpt en dildo på hjul etc.
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Vi får muligens vår Kona Electric i neste uke. Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Tviler jeg sterkt på etter et slikt innlegg!
Kommer på en artikkel jeg leste et sted om psykologi hvor 70-80 prosent av folk har glede av å rakke ned på andre og ta avstand fra deres valg. Mens de resterende 20-30 prosentene er mere inkluderende og gleder seg over at det er større variasjon i livet.
Noe som stemmer greit med min personlige erfaring. For mange er ikke tema og sak viktig bare man får anledning til å trø litt på andres meninger. Dette gjelder vel elbil-eiere og fossilbil-eiere like mye som andre grupperinger i befolkningen.
Selv tenker jeg at det er greit å mene at man aldri vil ha fossilbil igjen. Men at det holder du kjeft om når kollegaen legger ut om gromlyden hennes nye BMW lager.
Sitat fra: Klykken på torsdag 15. november 2018, klokken 14:06
På vår tesla har de ikke fått fomlet seg til å integrere muligheten for timer på oppvarming, så der er man plent nødt til å benytte app hver morgen. i3en har muligheten til timer på dette, så der er man mindre avhengig.
Detf finnes tredjepartsapper som har schedule.
Ellers er app noe man ikke savner før man har hatt det. Litt som keyless, klima, 2-soners klima, regnsensor, cruise control, aktiv cruise, autopilot, xenon, led, piggfrie vinterdekk, elektriske seter, elektriske seter med memory... er sikker på at alt dette er funksjonalitet som mange folk ikke har forstått meningen med opp gjennom tidene.
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Tja, måten du omtaler de som ikke er så oppdaterte eller prioriterer annerledes enn deg på, indikerer at du allerede er et stykke på vei :)
Jeg tenker f.eks. på din omtale om de som synes at det virker logisk / tror at de har lov til å kjøre i et felt merket med påbud om kjøreretning med underskiltet "Gjelder ikke buss og taxi", når de har har lov til kjøre i felt med det blå "Buss og taxi"-skiltet.
Å kalle disse "litt trafikkamøbe" er litt i overkant etter min mening. Og når du viser til motorsyklistenes overlegenhet i dette spørsmålet, har du sikkert rett. Men det er samtidig viktig å påpeke at ingen grupper så klart som nettopp motorsyklistenes interesseorganisasjoner har argumentert for å få en mer logisk og smidig skilting og tolkning av regelverket (de har jo siden Think-alderen jobbet for for at underskiltet skal være / tolkes som "Gjelder ikke brukere av kollektivfeltet".)
Jeg underskriver med glede et slikt ønske :)
Og de som har hengt lenge på dette forumet vet at det har vært tallrike tråder om ulogisk og farlig skilting foran kryss og rundkjøringer, f.eks. denne som er 10 år gammel: http://elbilforum.no/forum/index.php/topic,305.msg1765.html#msg1765
Ja, mange el-bilister kjører "feil". Men de sikrer i de fleste tilfeller en effektiv og trygg trafikkavvikling, og jeg er overrasket over at du gidder å kritisere.
Sitat fra: OhmPaPa på torsdag 15. november 2018, klokken 15:49
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Vi får muligens vår Kona Electric i neste uke. Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Tviler jeg sterkt på etter et slikt innlegg!
Oh shit. Det hadde jeg ikke tenkt på.
Har du peiling på hvor mye ekstra leveringstid de legger på i klysetillegg?
(Virker som du har litt erfaring :D )
Sitat fra: nojac på torsdag 15. november 2018, klokken 20:43
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Jeg tenker f.eks. på din omtale om de som synes at det virker logisk / tror at de har lov til å kjøre i et felt merket med påbud om kjøreretning med underskiltet "Gjelder ikke buss og taxi", når de har har lov til kjøre i felt med det blå "Buss og taxi"-skiltet.
Å kalle disse "litt trafikkamøbe" er litt i overkant etter min mening. Og når du viser til motorsyklistenes overlegenhet i dette spørsmålet, har du sikkert rett. Men det er samtidig viktig å påpeke at ingen grupper så klart som nettopp motorsyklistenes interesseorganisasjoner har argumentert for å få en mer logisk og smidig skilting og tolkning av regelverket (de har jo siden Think-alderen jobbet for for at underskiltet skal være / tolkes som "Gjelder ikke brukere av kollektivfeltet".)
Jeg skriver ikke at jeg synes det er god skilting. Men den er forståelig.
Og det ser ut til at noen grupper har større forståelse for "dårlig skilting" enn andre.
Sitat fra: nojac på torsdag 15. november 2018, klokken 20:43
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20
Blir jeg da sakte men sikkert en klyse!?
Tja, måten du omtaler de som ikke er så oppdaterte eller prioriterer annerledes enn deg på, indikerer at du allerede er et stykke på vei :)
Godt å høre. Jeg var redd det skulle kreve mer innsats fra min side. Men høres til til at det går av seg selv.
Igrunnen ganske interessant at motorsyklister dras frem som kongen av trafikkregler. De aller fleste durer på mellom filene i alle de norske storbyer, både på motorveier og inn mot kryss og rundkjøringer, så vet ikke helt om de akkurat går foran som et godt eksempel, bare fordi de klarer å forstå reglene i kollektivfeltet. Her hos meg er også kamikazeførerne på plastikkraketter en plage åtte måneder i året, der de kommer i 150+ i 50-sona med skiltet bretta opp inni bakskjermen. Jeg forstår det er kjekt, men det går an å bruke hodet og kjøre fra seg i mer grisgrendte strøk enn midt i en stor by i Norge. Heller elbilister!
Godt skrevet startinnlegg. :+1:
Irriterer meg selv veldig over elbilister som bruker kollektivfelt som sin egen lelekegrind. Når en kommer til et kryss/rundkjøring, der det er tydelig pil, sving til høyre, og man kjører rett fram er et godt eksempel. Da kan man ikke skylde på dårlig/uforståelig merking.
Amøbeoppførsel som blir lagt merke til, og som hefter ved alle elbilsjåfører.
Når det gjelder strømforbruk, så ser jeg noen påstår forbruk på kr12000 i året. Er du taxisjåfør eller noe? Dette er på ingen måte normalen.
Etter å ha kjørt Leaf i 4 år 8 mnd, og 68000km, med minimalt med lading hjemmefra vil jeg si at kr200 til 250 er normalen pr mnd.
Ja, jeg bor i borettslag, og har hatt måler, nesten fra dag en.
De som kaller dette en betydelig økning av strømregningen bor i skogen, fyrer med ved og belysningen er parafinlampe.
Ja, det kan være en del engangs oppstartskostnader i forbindelse med etablering av sikker lading.
Nå i høst etablerte borettslaget et skikkelig ladenettverk. 26 garager, fordelt på 5 bygninger, kom på ca kr180000 for å legge opp kabling og oppgradert inntak. Dette gikk på fellesutgifter. I tillegg må hver enkelt betale litt over kr20000 for Zaptek boks, etterhvert som det handles elbil.
Så akkurat dette året blir vel som å kjøre fossilbil. ;)
Bra innlegg. Litt på spissen, men bra :)
Ekstremistene er veldig irriterende og ødelegger endel for elbil-ryktet. Se bare kommentarfeltene på Broom.no. Værstingen på dette forumet har heldigvis kommet bort nå.
Meldte meg ut av Tesla-gruppe på Facebook, ble lei av idioter som gjør narr av andre elbiler enn Tesla og var mer opptatt av hvordan de skal reparere en nesten usynlig flekk eller ripe på skinnsetene sine. Dette er klyser jeg ikke ønsker å assosiere meg med.
Sitat fra: JorgenM på onsdag 21. november 2018, klokken 08:27
Meldte meg ut av Tesla-gruppe på Facebook, ble lei av idioter som gjør narr av andre elbiler enn Tesla og var mer opptatt av hvordan de skal reparere en nesten usynlig flekk eller ripe på skinnsetene sine. Dette er klyser jeg ikke ønsker å assosiere meg med.
Vet ikke hvilken gruppe du var medlem av på FB. Men jeg er medlem av TOCN gruppa og der kjenner jeg meg overhodet ikke igjen i din beskrivelse.
Det er sikkert noen drittsekker blant Tesla eiere, men når du henger ut en hel FB gruppe da nærmer du deg dette begrepet selv.
Henger selvsagt ikke ut hele gruppa, henger ut de som gjør narr av andre elbiler. Mener gruppa heter 'Tesla-eiere Norge', altså ikke TOCN-gruppa.
Siste jeg husker var en post der noen gjorde narr av en i-Pace som sto på redningsbil... da rant begeret over for min del. Hadde jeg vært moderator hadde jeg fjerna disse fra gruppa med en gang.
Eneste jeg er medlem av er 'Vi med veterantesla'.
Det er jeg helt enig i. Moderatorer trengs over alt. Skulle ønske det var noen flere her også.
Sitat fra: TorT på onsdag 21. november 2018, klokken 08:06
Irriterer meg selv veldig over elbilister som bruker kollektivfelt som sin egen lelekegrind. Når en kommer til et kryss/rundkjøring, der det er tydelig pil, sving til høyre, og man kjører rett fram er et godt eksempel. Da kan man ikke skylde på dårlig/uforståelig merking.
Amøbeoppførsel som blir lagt merke til, og som hefter ved alle elbilsjåfører.
Det overrasker meg at elbilister irriterer seg over dette og kaller det "amøbeoppførsel".
For det er vel mye verre at elbilistene stopper der kollektivfeltet er slutt på grunn av høyresving, for å komme seg inn i den ordinære køen.
Du får best flyt i trafikken dersom alle brukere av kollektivfeltet også bruker dette gjennom kryss med avkjøring til høyre, på samme måte som buss og taxi. Ikke inn og ut hver gang en nærmer seg et kryss. Dette gjelder spesielt i de større kryssene med eget kollektivfelt rett fram i tillegg til fil for avkjøring.
Jeg trodde faktisk at vi sto sammen med motorsyklistenes organisasjoner om dette ønsket om regelendring.
Og så vidt jeg forstår håndheves forbudet i liten grad (med enkelte lokale unntak?), siden mange i politiet også oppfatter dette som en ulogisk konsekvens av skiltingen.
Ved Drotningsvik før Sotrabroen sto politiet nå en dag og vinket alle elbilene ut til høyre ihht skilting. Da må de altså en liten strafferunde før de kan komme tilbake i det samme feltet. Så får vi se hvordan det virker. Hvis for mange gjør det, så vil det bli kø i avkjøringsfeltet, da kommer ikke bussene fram likevel. Og det blir mindre attraktivt å handle på senteret der.
Jeg ser så mye toskete oppførsel av elbilister i kollektivfelt at jeg vegrer meg for å bruke dem selv.
Mange som bryter skilting for påbudt kjøremønster fordi de tror tilgang til kollektivfelt gjør at de kan kjøre som om de var buss/taxi over alt.
Sitat fra: Lassi på onsdag 21. november 2018, klokken 12:01
Jeg ser så mye toskete oppførsel av elbilister i kollektivfelt at jeg vegrer meg for å bruke dem selv.
Mange som bryter skilting for påbudt kjøremønster fordi de tror tilgang til kollektivfelt gjør at de kan kjøre som om de var buss/taxi over alt.
Hvorfor blir det toskete å kjøre som om de var buss/taxi over alt?
Er det ikke det som gir best flyt i trafikken for alle parter?
Sitat fra: nojac på onsdag 21. november 2018, klokken 12:21
Sitat fra: Lassi på onsdag 21. november 2018, klokken 12:01
Jeg ser så mye toskete oppførsel av elbilister i kollektivfelt at jeg vegrer meg for å bruke dem selv.
Mange som bryter skilting for påbudt kjøremønster fordi de tror tilgang til kollektivfelt gjør at de kan kjøre som om de var buss/taxi over alt.
Hvorfor blir det toskete å kjøre som om de var buss/taxi over alt?
Er det ikke det som gir best flyt i trafikken for alle parter?
Egentlig er det vel reglene som er litt toskete her, man har lov til å kjøre i kollektivfeltet men må ut i de vanlige kjørefeltene i hvert kryss og hindre de som kjører der. Hadde jo vært mye bedre for alle parter om man kunne kjøre som buss/taxi i kryssene også.
Å bryte skilting er toskete. :police:
Tilgang til kollektivfelt er første fordel som burde forsvinne. Bussen og dens passasjerer merker uansett ikke forskjell på drivstofftypen til kjøretøyet som hindrer den.
Det er jo bare et spørsmål om tid før antallet elbiler overgår ledig kapasitet i kollektivfelt. Dette har sikkert skjedd flere steder allerede.
Sitat fra: nojac på onsdag 21. november 2018, klokken 10:53
For det er vel mye verre at elbilistene stopper der kollektivfeltet er slutt på grunn av høyresving, for å komme seg inn i den ordinære køen.
Du får best flyt i trafikken dersom alle brukere av kollektivfeltet også bruker dette gjennom kryss med avkjøring til høyre, på samme måte som buss og taxi. Ikke inn og ut hver gang en nærmer seg et kryss. Dette gjelder spesielt i de større kryssene med eget kollektivfelt rett fram i tillegg til fil for avkjøring.
Jeg trodde faktisk at vi sto sammen med motorsyklistenes organisasjoner om dette ønsket om regelendring.
Og så vidt jeg forstår håndheves forbudet i liten grad (med enkelte lokale unntak?), siden mange i politiet også oppfatter dette som en ulogisk konsekvens av skiltingen.
Joda. Missforstå meg rett. Jeg er enig i at det ikke bidrar til flyt, og at regelendring bør skje. Både på vegne av elbiler, motorsykler og osv.
Men inntil endring av regel er skjedd bør en følge gjeldende regelverk.
Vi kan ikke bare tro at hvis mange nok bryter regelen, så opphører regelen.
Det vet jeg, fordi "en jeg kjenner" kjører alltid 90 i 80-sonen. Men de har ikke oppjustert fartsgrensen enda. :)
Sitat fra: trykkertor på onsdag 21. november 2018, klokken 17:20
Joda. Missforstå meg rett. Jeg er enig i at det ikke bidrar til flyt, og at regelendring bør skje. Både på vegne av elbiler, motorsykler og osv.
Men inntil endring av regel er skjedd bør en følge gjeldende regelverk.
Hvilken regel er det som trengs å endres? Trodde det kun var snakk om å bytte ut underskilt "Gjelder ikke buss og taxi" med "Gjelder ikke lovlige brukere av kollektivfeltet" der dette er aktuelt?
Sitat fra: trykkertor på onsdag 21. november 2018, klokken 17:20
Vi kan ikke bare tro at hvis mange nok bryter regelen, så opphører regelen.
Det vet jeg, fordi "en jeg kjenner" kjører alltid 90 i 80-sonen. Men de har ikke oppjustert fartsgrensen enda. :)
Har forøvrig observert politibiler som også bryter akkurat denne skiltingen. De er også lovlige brukere av kollektivfeltet, men er fortsatt hverken buss eller taxi og har akkurat like lite lov til å gjøre dette som alle andre dersom de ikke er under utrykning (evnt. følger etter en annen trafikant for å dokumentere lovbrudd).
Sitat fra: trykkertor på onsdag 21. november 2018, klokken 17:20
Jeg er enig i at det ikke bidrar til flyt, og at regelendring bør skje. Både på vegne av elbiler, motorsykler og osv.
Men inntil endring av regel er skjedd bør en følge gjeldende regelverk.
Ja ja. Da er vi enige om hva som er fornuftige regler.
Så er vi uenige om hva som er mest toskete/klysete, å kjøre etter fornuften og stole på at politiet er like fornuftige, eller å kjøre ulogisk og til tider farlig fordi «slik er reglene», og til og med kalle de som bruker fornuften for «amøber».
Jeg velger å klippe inn noen sitater fra en gammel tråd om dette, fra en som var blitt bøtelagt for brudd på denne regel, ble oppfordret til å klage og faktisk fikk medhold på klagen, selv om boten både var vedtatt og betalt.
« Det er helt klart at det vil skape unødige farlige situasjoner hvis elbiler må foreta felt-bytte like før kryss, og bytte tilbake igjen like etter kryss.»
«....ringte jeg Trondheim politikammer og la frem dette problemet med påbudt sving til høyre. De sa at de kjente til problemet fra MC og at det var en uskreven regel om at (tillatte) brukere av kollektifeltet bare kunne kjøre rett over krysset hvis kollektivfeltet fortsetter på andre siden. Han poengterte at det blir mange filskifter som er trafikkfarlig hvis man skal kjøre "riktig".»
«Norsk elbilforening har i dag vært i møte med Vegdirektoratet, der blandt annet denne problemstillingen ble diskutert.»
«Vegdirektoratet ser helt klart at dette er et område hvor elbilene bør få kjøre likt som "buss og taxi", og Norstart og Vegdirektoratet vil sammen jobbe for å endret reglene.»
«Da håper vi at dette var starten på en opprydding av meningsløse skilt.»
«Bra jobbet! Håper det kommer en avklaring snart. I mellomtiden fortsetter jeg å kjøre slik jeg har gjort, og kommer ikke til å vedta noen bot.»
Problemet er at tråden er 10 år gammel, og det ser ikke ut til å ha blitt noe bedre.
Sitat fra: nojac på onsdag 21. november 2018, klokken 10:53
Sitat fra: TorT på onsdag 21. november 2018, klokken 08:06
Irriterer meg selv veldig over elbilister som bruker kollektivfelt som sin egen lelekegrind. Når en kommer til et kryss/rundkjøring, der det er tydelig pil, sving til høyre, og man kjører rett fram er et godt eksempel. Da kan man ikke skylde på dårlig/uforståelig merking.
Amøbeoppførsel som blir lagt merke til, og som hefter ved alle elbilsjåfører.
Det overrasker meg at elbilister irriterer seg over dette og kaller det "amøbeoppførsel".
For det er vel mye verre at elbilistene stopper der kollektivfeltet er slutt på grunn av høyresving, for å komme seg inn i den ordinære køen.
Du får best flyt i trafikken dersom alle brukere av kollektivfeltet også bruker dette gjennom kryss med avkjøring til høyre, på samme måte som buss og taxi. Ikke inn og ut hver gang en nærmer seg et kryss. Dette gjelder spesielt i de større kryssene med eget kollektivfelt rett fram i tillegg til fil for avkjøring.
Jeg trodde faktisk at vi sto sammen med motorsyklistenes organisasjoner om dette ønsket om regelendring.
Og så vidt jeg forstår håndheves forbudet i liten grad (med enkelte lokale unntak?), siden mange i politiet også oppfatter dette som en ulogisk konsekvens av skiltingen.
Nå er det mange plasser ikke påbudt å svinge høyre i slike kryss, men noen plasser er det det.
Det er da antagelig bevisst for å holde kollektivfeltet mere åpent for bussen.
Slik at bare biler som skal til høyre er foran bussen, når man feks venter på grønt lys, og ikke etterhvert et stadig større antall elbiler som skal rett fram.
Selv om en del av oss elbilistene, etter en nøye granskning av sin egen navle har funnet ut at trafikken flyter bedre hvis bare de får gjøre som de vil.
Nå er det et særdeles dårlig argument fordi de fleste av oss kjører på plasser der vi er så lokalkjente at vi vet hvor disse kryssene er, og det er absolutt ingen grunn til at vi må presse puss inn i den andre køen i siste liten.
Det jeg vet med sikkerhet er at det blir lagt merke til, og reagert negativt på av fossilbilister. Og det blir sett på som at vi tar oss til rette.
Og at en skal tøye grenser, og se hva en kan slippe unna med hele tiden er vel noe som hører barndommens trassalder til. Ja og så tenåringer naturligvis.
Men når en er voksen nok til å ha sertifikat er man vel forhåpentlig moden nok til å følge noen enkle trafikkregler.
Sitat fra: TorT på torsdag 22. november 2018, klokken 02:24
Nå er det mange plasser ikke påbudt å svinge høyre i slike kryss, men noen plasser er det det.
De lokale variasjoner er store, både når det gjelder kryssutforming, skilting og trafikkmønster.
De kryssene jeg tenker på er kryss der kollektivfeltet går gjennom rundkjøringer, men skiltingen angir at feltet slutter et stykke før krysset, for å gi fossilbilistene mulighet til å svinge til høyre.
Da kollektivfeltet ble etablert var det lokalt et uttalt ønske å få flyttet noe av trafikken over i kollektivfeltet, som hadde svært liten trafikk mens det var lange køer i fossilfeltet. Slik at det å slippe noen brukergrupper inn i kollektivfeltet skulle være en fordel for alle parter.
Så vet vi at antallet elbiler har økt kraftig siden den gang, og enkelte steder har dette ført til at retten har blitt begrenset. Og vi må nok være forberedt på at denne fordelen etter hvert tas vekk.
Men mange steder er det fortsatt slik at andre trafikkanter neppe vil ha gevinst ved å tvinge elbilene inn i fossilfeltet før rundkjøringene.
Jeg håper og tror at politiet i slike tilfeller praktiserer «en uskreven regel om at (tillatte) brukere av kollektivfeltet bare kunne kjøre rett over krysset hvis kollektivfeltet fortsetter på andre siden.»
Jeg må innrømme at jeg har blitt langt mer sensitiv til eksos og lukten av bensin / diesel på bensinstasjoner etter å ha fått elbil. Plaget meg aldri før, nå følger jeg meg uvel når jeg fyller tanken på en leiebil (som jeg av og til trenger når i3en er for liten)
Sitat fra: nojac på torsdag 22. november 2018, klokken 09:46
Sitat fra: TorT på torsdag 22. november 2018, klokken 02:24
Nå er det mange plasser ikke påbudt å svinge høyre i slike kryss, men noen plasser er det det.
De lokale variasjoner er store, både når det gjelder kryssutforming, skilting og trafikkmønster.
De kryssene jeg tenker på er kryss der kollektivfeltet går gjennom rundkjøringer, men skiltingen angir at feltet slutter et stykke før krysset, for å gi fossilbilistene mulighet til å svinge til høyre.
[/i]
Det er ikke sånne tilfeller jeg snakker om i det hele tatt. Selvsagt kan man kjøre rett fram.
Men i en del tilfeller står det feks påbudt å svinge høyre skilt/gjelder ikke buss underskilt.
Da er det ikke OK å ta seg tilrette. Spesielt ikke med begrunnelsen av at det er bedre for alle at du bryter trafikkreglene.
Når alle innser at det er spesielt deg det er gunstig for.
Det er mange nok som irriterer seg, tildels kolossalt på elbil, av diverse grunner.
Føler ikke at det bør bæres ved til det bålet.
Sitat fra: Panduck på torsdag 22. november 2018, klokken 10:16
Jeg må innrømme at jeg har blitt langt mer sensitiv til eksos og lukten av bensin / diesel på bensinstasjoner etter å ha fått elbil. Plaget meg aldri før, nå følger jeg meg uvel når jeg fyller tanken på en leiebil (som jeg av og til trenger når i3en er for liten)
Før jeg fikk meg elbil - lenge før jeg hadde tenkt tanken på å ha en - likte jeg å kjøre bak elbiler så jeg slapp eksoslukten. Mens jeg skyndte meg å kjøre forbi stinkende dieseleksos kunn jeg kjøre bak en elbil aldri så lenge.
Sitat fra: trykkertor på onsdag 21. november 2018, klokken 17:20
Sitat fra: nojac på onsdag 21. november 2018, klokken 10:53
For det er vel mye verre at elbilistene stopper der kollektivfeltet er slutt på grunn av høyresving, for å komme seg inn i den ordinære køen.
Du får best flyt i trafikken dersom alle brukere av kollektivfeltet også bruker dette gjennom kryss med avkjøring til høyre, på samme måte som buss og taxi. Ikke inn og ut hver gang en nærmer seg et kryss. Dette gjelder spesielt i de større kryssene med eget kollektivfelt rett fram i tillegg til fil for avkjøring.
Jeg trodde faktisk at vi sto sammen med motorsyklistenes organisasjoner om dette ønsket om regelendring.
Og så vidt jeg forstår håndheves forbudet i liten grad (med enkelte lokale unntak?), siden mange i politiet også oppfatter dette som en ulogisk konsekvens av skiltingen.
Joda. Missforstå meg rett. Jeg er enig i at det ikke bidrar til flyt, og at regelendring bør skje. Både på vegne av elbiler, motorsykler og osv.
Men inntil endring av regel er skjedd bør en følge gjeldende regelverk.
Vi kan ikke bare tro at hvis mange nok bryter regelen, så opphører regelen.
Det vet jeg, fordi "en jeg kjenner" kjører alltid 90 i 80-sonen. Men de har ikke oppjustert fartsgrensen enda. :)
Eh, jo vi kan tro at regel endres hvis mange bryter loven.
Taixisving, heving av fartsgrense, ++ Mange regler og grenser er endret med bakgrunn i at "ingen" holder dem.
Skulle jeg hatt bot hver gang jeg passerte en politibil/mann forbi et slikt kryss med gjennomgående kollektivfelt og påbudt for alle andre enn buss å sving til høyre så ville jeg vært noen ti-tusen fattigere. Heldigvis har Politiet mer vett enn veimyndighetene i Oslo, og nei, det finnes ikke en eneste fornuftig grunn til at det skal være slik ved noen slike kryss i Oslo. Når bussen trenger feltet så vil det alltid fylles opp av elbilister som skal inn i ordinært felt dersom alle skulle forholde seg til reglene.
Man har da også fått fjernet noen bare for å få en haug nye andre steder. Man kan lure på hva veimyndighetene tenker på, men bussens fremkommelighet er det ikke.
Pepperfar har fått med seg startinnlegget (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1698452516926577&id=566893270082513):
Sitat fra: Beckern på fredag 23. november 2018, klokken 15:52
Sitat fra: trykkertor på onsdag 21. november 2018, klokken 17:20
Sitat fra: nojac på onsdag 21. november 2018, klokken 10:53
For det er vel mye verre at elbilistene stopper der kollektivfeltet er slutt på grunn av høyresving, for å komme seg inn i den ordinære køen.
Du får best flyt i trafikken dersom alle brukere av kollektivfeltet også bruker dette gjennom kryss med avkjøring til høyre, på samme måte som buss og taxi. Ikke inn og ut hver gang en nærmer seg et kryss. Dette gjelder spesielt i de større kryssene med eget kollektivfelt rett fram i tillegg til fil for avkjøring.
Jeg trodde faktisk at vi sto sammen med motorsyklistenes organisasjoner om dette ønsket om regelendring.
Og så vidt jeg forstår håndheves forbudet i liten grad (med enkelte lokale unntak?), siden mange i politiet også oppfatter dette som en ulogisk konsekvens av skiltingen.
Joda. Missforstå meg rett. Jeg er enig i at det ikke bidrar til flyt, og at regelendring bør skje. Både på vegne av elbiler, motorsykler og osv.
Men inntil endring av regel er skjedd bør en følge gjeldende regelverk.
Vi kan ikke bare tro at hvis mange nok bryter regelen, så opphører regelen.
Det vet jeg, fordi "en jeg kjenner" kjører alltid 90 i 80-sonen. Men de har ikke oppjustert fartsgrensen enda. :)
Eh, jo vi kan tro at regel endres hvis mange bryter loven.
Taixisving, heving av fartsgrense, ++ Mange regler og grenser er endret med bakgrunn i at "ingen" holder dem.
Skulle jeg hatt bot hver gang jeg passerte en politibil/mann forbi et slikt kryss med gjennomgående kollektivfelt og påbudt for alle andre enn buss å sving til høyre så ville jeg vært noen ti-tusen fattigere. Heldigvis har Politiet mer vett enn veimyndighetene i Oslo, og nei, det finnes ikke en eneste fornuftig grunn til at det skal være slik ved noen slike kryss i Oslo. Når bussen trenger feltet så vil det alltid fylles opp av elbilister som skal inn i ordinært felt dersom alle skulle forholde seg til reglene.
Man har da også fått fjernet noen bare for å få en haug nye andre steder. Man kan lure på hva veimyndighetene tenker på, men bussens fremkommelighet er det ikke.
Nei dere får bare holde på. Det er så tydelig at det er umulig å forholde seg til loven med de godene vi har, men skal tøye grensene enda litt.
Jo fortere blir vi kastet helt ut av kollektivfeltet.
Elbiler burde forlengst være kastet ut av kollektivfeltene. Punktum!
(Edit sier: En løsning kunne selvsagt være ett krav om 4 i bilen. Og samtidig holde seg til ! trafikkreglene forøvrig.)
Sitat fra: Roy Aasen på fredag 23. november 2018, klokken 22:32
Elbiler burde forlengst være kastet ut av kollektivfeltene. Punktum!
(Edit sier: En løsning kunne selvsagt være ett krav om 4 i bilen. Og samtidig holde seg til ! trafikkreglene forøvrig.)
Godt vi har deg plassert godt i køen slik at du ikke får kjøre som du vil :laugh:
Jeg tenkte da på fremkommelighet for buss og taxi, det er jo derfor kollektivfeltene er laget.
Jeg for kan også ergre meg over køer, men det går veldig fint med mottoet: "Slik er det". Finnes mye fint på radio til å slå ihjel tida med.
Sitat fra: trykkertor på onsdag 14. november 2018, klokken 23:20Jeg har fått både sitte på i Model S, og fått låne Model S. Folk snakker om at det er så sinnsyk akselerasjon, og elbiler går som noen lyn.
Selv merker jeg ikke så mye til denne akselerasjonen, og det kiler heller ikke i magen.
Men da jeg fikk sitte på med min brors svigers Porsche 911......da snakker vi om et esel som sparket oss i ræven hver gang speederen gikk i bunn. Det var saker det........
Kommer vel an på akkurat hvilke versjoner man sammenligner. 2013 60 kWh Model S bruker 5,8 sekunder på 0-100 km/t (noe som gjør den til den tregeste bilen Tesla har laget), mens 2018 Porsche 911 GT2 RS bruker 2,8 sekunder. 2018 Model S P100D derimot bruker 2,7 sekunder. Og en klassisk Porsche 911 kunne bruke 10 sekunder.
Her er det altså mye overlapp mellom 911 og Model S, der versjonene man sammenligner har alt å si for hvilken som føles raskest.
Hmmm..... missfortå meg rett. Det handler ikke om tall og spesifikasjoner. Det handler vel mer om følte krefter, liv og røre.
Porschen vippet opp fronten, ræven satte seg, setet sparket meg i enden som et esel. Ved innbremsing dykket fronten, vi hang i selen. Det var rett og slett så mye liv og sjel i bilen.
Jeg har kjørt høyhastighetstog uten at det var særlig gøy, til tross for hastigheter langt utover normal veiferdsel.
Jeg har også trødd beine av meg på dresin på gamle Flekkefjordbanen, og det var mye liv og spenning i den turen.
Vanskelig for meg å sette ordet på det. Men elbilenes krefter virker for meg som mer "sterile" krefter.
Merkelig nok syntes jeg det var artigere å slenge en Soul EV gjennom Rolfsvågen opp mot Os, enn å flate pedalen på en 70D. Aner ikke hvorfor.....er noe med sjel og sjarme tenker jeg.
Leaf har jeg aldri klart å smie i.
Sitat fra: trykkertor på lørdag 24. november 2018, klokken 21:10
Hmmm..... missfortå meg rett. Det handler ikke om tall og spesifikasjoner. Det handler vel mer om følte krefter, liv og røre.
Porschen vippet opp fronten, ræven satte seg, setet sparket meg i enden som et esel. Ved innbremsing dykket fronten, vi hang i selen. Det var rett og slett så mye liv og sjel i bilen.
Du har selvfølgelig helt rett. Elbiler uten sjel kan jo overhode ikke sammenlignes med biler som 911.
Selv syns jeg elbiler føles artifisielle og kjedelige. Håper Porsche klarer å forandre på dette med sin Taycan, ellers blir det nok å legge den ut på salg rimelig kjapt, og heller beholde min 911 GTS :)
Alt jeg har kjørt med fossilmotor, selv sportsbiler, synes jeg er fryktelig kjedelige. Ting tar så forbanna lang tid før det skjer noe og kraften kommer virkelig når man har oppnådd fartsgrensen. Det eneste man oppnådde var å irritere de rundt med lyden.
Skal man ha kjøreglede så bør man være på kanten av hva bilen tåler, og da bør man være på bane, som jeg også har hatt gleden av igjennom tidligere jobb.
Men jeg har aldri sett gleden av motorlyd eller romantisert lukt av bensin/diesel som jeg merker en del har. Jeg finner gleden i å regne at jeg har sluppet å fylle 7 kubikk med bensin på 3 år med pendleleaf. 2.3 fuckings tonn drivstoff i året. Jeg synes det er noe herk å bære 20l diesel til seilbåten for å fylle opp tanken.
Sitat fra: Burger på mandag 26. november 2018, klokken 16:38
Alt jeg har kjørt med fossilmotor, selv sportsbiler, synes jeg er fryktelig kjedelige. Ting tar så forbanna lang tid før det skjer noe og kraften kommer virkelig når man har oppnådd fartsgrensen.
Hmm..... høres ut som du ikke har lært å hente ut kreftene på en fossilmotor.
Selv synes jeg det er langt artigere å balansere hk og nm gjennom ferdigheter, enn å ha tilgang til full pupp via en stor av og på-knapp på høyrefoten.
Er litt av det som skiller dyktige sjåfører. Hvem som klarer å lokke ut krefter, time girskifte, slipkløsje osv.
Men klart. Det er mange situasjoner jeg foretrekker elbilen sin respons. Komme seg inn i en luke fra et T-ryss blant annet. Da savner jeg virkelig elbil-aspektet hvor jeg ellers har en tendens til å kunne rote til girskiftet.
Sitat fra: Burger på mandag 26. november 2018, klokken 16:38
Alt jeg har kjørt med fossilmotor, selv sportsbiler, synes jeg er fryktelig kjedelige. Ting tar så forbanna lang tid før det skjer noe og kraften kommer virkelig når man har oppnådd fartsgrensen. Det eneste man oppnådde var å irritere de rundt med lyden.
Skal man ha kjøreglede så bør man være på kanten av hva bilen tåler, og da bør man være på bane, som jeg også har hatt gleden av igjennom tidligere jobb.
Høres ikke ut som du har kjørt sportsbil? mx5 er ikke sportsbil, 0-100 er jo treigere enn ca alt og alle.
Med sommerbilen treffer jeg 300, både i 5 og 6 gir, nok moment til å slippe gire ned., det river løs ved gassing i 1 2 3 , selv med 285 dekk bak av high performance type. Har heldigvis motor av typen suge, med nok cylindre til å ikke irritere noen, bare få vill applaus :p
Gamle veteranbilen trodde jeg at ene naboen kom for å kjefte med fuglehunden sin 06:30 når jeg stod på tomgang under pakking, neida, han synes det var trivelig at noen hadde skikkelig motor (litt over 1000hk og rett under 10 liter)
Båten er moderne 2 taktere så brenner promille og ikke prosent olje, men trives med lille lukta som finnes fra 600hk og nesten 8 liter :D
Diesel lukter bare gammel buss = host hark drit.
Kjører liten elbil til vanlig, så føler jeg redder verden. DNB sitt "min økonomi" er komisk i sommermnd vs resten av året da jeg knapt fyller drivstoff.
Du plager nok flere enn du gleder. Har en nabo med R8 med lite demping i eksosen, og selv om lyden er rå, så er den også sinnsvakt plagsom. Det samme gjelder hauger av amerikanere og motorsykler som banker forbi her. Jada, fin lyd, bare ikke tusen av de hver dag. Det bor masse folk langs veier i dette landet, og trafikkstøy er et stort helseproblem.
Jeg har eid og kjørt gromme fossilbiler, og syns at det aller meste av det man kan bruke som dagligbiler har tragikomisk respons og aksellerasjon i forhold til gromme elbiler. Masse lyd og drama for veldig lite. Nå gjenstår det å få "moderne" elbil inn i litt grommere chassis, så tror jeg det kan bli moro også på bane. Blir feil å sammenligne X, S, i-Pace og Leaf med 911. Håper veldig på at Model 3 Performance kan gjøre det moro å balansere på gassen på vei ut av de fine flytkurvene på vålerbanen. Får ikke galskapen av å gå i hjulspinn ved girskift i 160-170km/t med elbil, men det betyr ikke at det ikke kan være moro.
Rå motorlyd på bane er absolutt herlig. Men det er jo mest morsomt for den som kjører selv og som får kombinasjonen aks og motorbrøl kontrollert av høyrefoten. Nå kunne jeg dratt diverse eksempler opp av hatten på hvorfor motorbrøl ikke hører hjemme i boligstrøk, men nøyer meg med å si at motorbrøl kan bære langt og man går raskt lei. Jeg kunne nok dog unnet meg en veteranbil med mye motorlyd, men da snakker vi bil som brukes kanskje ensifret antall turer hvert år. Med andre ord ingen nabolagsplager.
Elbilen derimot kan jeg hente frem smilet i uten at noen rundt meg merker noe særlig. Stealth fornøyelsespark :D
Digresjon, men ca alt av baner har helt sinnsyke støybegrensinger, flere av bilene mine hadde aldri sjangs. Selv originale biler med org eksos klarer ikke kravene.
R8 med mye lyd... bor du nær lysaker? :p
Sitat fra: hemi på mandag 26. november 2018, klokken 20:30
Digresjon, men ca alt av baner har helt sinnsyke støybegrensinger, flere av bilene mine hadde aldri sjangs. Selv originale biler med org eksos klarer ikke kravene.
Støykravene er strenge ja, men det er stort sett modifiserte biler som sliter. Iallfall om man er bittelitt strategisk med gassingen. Men siden ingen av bilene dine har sjanse på baner i grisgrendte strøk med lange avstander til nærmeste nabo, så burde det kanskje fortelle deg at det du driver med neppe er særlig populært på veien? Bilene går ikke stort raskere om de bråker noe sinnsvakt, ser/høres bare forbanna dumt ut etter at elbilene har vist verden at det kan gå fort uten en lyd. Det å rive av original eksos og kat-er er bare ekstrem egotrip.
Sitat fra: hemi på mandag 26. november 2018, klokken 20:30
R8 med mye lyd... bor du nær lysaker? :p
Nei, heldigvis ikke. ;)
Du gjorde om flere/noen til ingen.
Banebilen min holder støykrav på alle norske og internasjonale baner, så går bra.
Dragbilen som sleit, men den holder på dragstripa, dog 0 sjangs på våler.
Har blitt meldt til politi å fly elektrisk modellfly, og seilfly, alle klager på støy om dagen og har 0 til overs for andre. Politi kom og var mest oppgitte over naboene, etter 3'e gangen gadd de ikke lenger rykke ut.
Folk er veldig sansible, jeg har jo fått klage på nissan leafen, den lager pipelyder når du rygger by default og må slås av hver gang.
Jeg bor i rød støysone for skytebane, og naboene er i harnisk, men ... skytebanen var her før alle andre, den var her når de var på visning, jeg synes folk har blitt veldig sansible for støy, spesielt støy de visste om ville være der.
Grelt eksempel:
Folk søkte om dispensasjon til å få bygge bolig innenfor støysonen (inn-/utfliging) til Skien lufthavn, Geiteryggen.
Hvorpå de etter godkjenning, bygging og innflytting begynte å klage på flystøy!
Noe som slår den?