Detektivarbeid: Finne fremtidige Superchargers?

Startet av JohanH, man 20. mai 2013, kl. 10:39

« forrige - neste »

slarod

⚡️🇪🇺 Tesla is currently installing its first V4 Supercharger in Norway and Europe.

This is an upgrade of the currently operating Supercharger site in Hellerudsletta, Norway.

https://x.com/TeslaNewswire/status/2068751049188340028

Hjortefot

#5176
På tide med en kvartaloppdatering igjen? Det ser ut som Troms trenger litt kjærlig omtanke.

Farger: Godt nytt, dårlig nytt, plan, papirarbeid, bygging.

............................................ Supercharge.info     Tesla.com   
.
Finnmark       
Lakselv294 dager
Alta airport245 dagerUtvikling
Kirkenes219 dagerUtvikling
.
Troms       
Tromsø airportUtvikling
Tromsø653 dagerUtviklingVinner avstemning Q3 2023
BirtavarreUtvikling
.
Nordland       
Leknes31 dagerUtvikling
LeirfjordAKA Sandnessjøen, Leland, Åpnet!
Mosjøen - Halsøysenteret220 dagerKonstruksjon
BrønnøysundAKA Brønnøysund-Salhus, Åpnet!
.
Trøndelag       
Namsskogan28 dagerUtvikling
Stjørdal112 dagerUtvikling
Meråker28 dagerUtvikling
.
Møre og Romsdal       
KristiansundÅpnet!
.
Vestland       
Bergen - Hop234 dager
EtneÅpnet!
.
Rogaland       
Haugesund - RaglamyrÅpnet!
Stavanger - MarieroÅpnet!
.
Agder       
Grimstad982 dager
Kristiansand - Sydinga220 dagerUtviklingAKA MAX Burger, Høvåg
.
Telemark       
Langangen15 dagerBorte fra Tesla-kartet
.
Vestfold       
Horten897 dager
TønsbergÅpnet!
.
Østfold       
Moss - Kambo248 dager
Gressvik119 dagerUtvikling
FredrikstadÅpnet i begrenset grad
.
Akershus       
Høvik893 dagerAKA Ramstadsletta 41, Oslo West
.
Oslo       
Oslo - Haraldrud17 dager
.
Buskerud       
Gol 217 dagerUtviklingAKA Kremmartunet
Hallingby89 dagerUtvikling
Kongsberg - Holestykket294 dager
.
Innlandet       
Ringebu30 dagerUtvikling
Trysil South282 dagerUtvikling
Olrud 369 dagerUtviklingAKA Hamar, Olrud Handelspark, Furnes Ringsaker
Kongsvinger21 dagerUtvikling

Ellers er det fremdeles mulig å stemme fram Nordkjosbotn, Harstad, Rørvik, Namsos, Fosnavåg, Ulsteinvik, Måløy, Årdal, Flekkefjord, Østre Lohnelier, Mandal, Gvarv, Skoppum, Nesoddveien, Oslo, Lienvegen, Noresund, Kongsberg, Hvittingfoss og Dokka!

(Jeg nevner stedene så en historiker om 200 år kan finne ut når det først begynte å gå rykter om etablering av den nå beryktede Supercharger-stasjonen på f.eks. Dokka.)
Model 3 LR - 2019

Otkristo

Bergen - Hop blir ikke noe av. Vestland fylke ga ikke nødvendig dispensasjon til Tesla/grunneier

Hjortefot

Sitat fra: Otkristo på lør 04. jul 2026, kl. 23:36Bergen - Hop blir ikke noe av. Vestland fylke ga ikke nødvendig dispensasjon til Tesla/grunneier
Er det flere som kan strykes? Horten og Grimstad ser litt mosegrodde ut? Hva skjer egentlig i Tromsø? Kjør etterforskning, detektiver!
Model 3 LR - 2019

Otkristo

Vedr Grimstad så har det vært en lang prosess med mye motarbeidelse, spesielt fra Brannvesenet. Tesla fikk tilbud og kontraktsforslag i januar. Stille etter det...

Otkristo

Tesla Supercharger Hovden - Utvidelse

Hovden utvides til 20 ladeplasser og oppgraderes samtidig fra 150kW til 250kW

sjokomelk

Sitat fra: Otkristo på tir 07. jul 2026, kl. 09:58Tesla Supercharger Hovden - Utvidelse

Hovden utvides til 20 ladeplasser og oppgraderes samtidig fra 150kW til 250kW

Denne er spennende, for det ser ut som tre V3-skap for 12 av stolpene, og ett V4-skap for de 4 "satelittplassene" og de 4 helt til høyre på tegningen.
Ratter 2026 Tesla Model Y Performance
Kjører 2017 Tesla Model X 100D - utlevert 1/12-17 - oppgradert til MCU2/HW3 og CCS
RTFM: https://www.tesla.com/ownersmanual

Otkristo

Sitat fra: sjokomelk på tir 07. jul 2026, kl. 13:22
Sitat fra: Otkristo på tir 07. jul 2026, kl. 09:58Tesla Supercharger Hovden - Utvidelse

Hovden utvides til 20 ladeplasser og oppgraderes samtidig fra 150kW til 250kW

Denne er spennende, for det ser ut som tre V3-skap for 12 av stolpene, og ett V4-skap for de 4 "satelittplassene" og de 4 helt til høyre på tegningen.

Bra sett!

Otkristo

Ny Tesla Supercharger Kirkenes

Antall: 6 stolper
Adresse: Skytterhusveien 2, Kirkenes

Otkristo

Ny Tesla Supercharger Namsskogan

Adresse: R.C Hansens vei 1, 7890 Namsskogan
Antall: 8 ladeplasser

elekTrond

Sitat fra: Hjortefot på ons 01. apr 2026, kl. 14:17En liten kvartalsoppdatering. Joda Otkristo, litt oppdatering er det, men første kvartal er ikke så ideelt for å grave i bakken i Norge, tipper jeg. Føler det er litt mindre som skjer da, men noe er det jo.

Farger: Godt nytt, dårlig nytt, plan, papirarbeid, bygging.


............................................ Supercharge.info     Tesla.com   
Innlandet
Olrud275 dagerUtviklingAKA Hamar, Olrud Handelspark, Furnes Ringsaker
*** End Of Quote #1/2 ***

Sitat fra: Hjortefot på lør 04. jul 2026, kl. 12:44
............................................ Supercharge.info     Tesla.com   
Innlandet
Olrud369 dagerUtviklingAKA Hamar, Olrud Handelspark, Furnes Ringsaker
*** End Of Quote #2/2 ***

 2026-08-10: Det står et par-tre håndfuller dispensere og kabinett på den oppgravde parkeringa utafor Biltema Olrud. Rart SuC plasseres der, og ikke ilag med resten av ladeparken på oversida av Obs! Altså slik det er på Obs! Rudshøgda, nord i Ringsaker.

Rakk ikke ta bilder. Noen her inne har kanskje paparazziet åstedet allerede?

PS! Veldig vanskelig å multi-quote og WYSIWYG-redigere
tabeller på liten tafse-på-skjerm, uten fysisk tastatur. Admin/Mod må kokoshjerne gå inn og rydde opp i ugreia =]
[/size]
'13 Mjau

Hjortefot

Sitat fra: elekTrond på tir 11. aug 2026, kl. 01:54Det står et par-tre håndfuller dispensere og kabinett på den oppgravde parkeringa utafor Biltema Olrud. Rart SuC plasseres der, og ikke ilag med resten av ladeparken på oversida av Obs! Altså slik det er på Obs! Rudshøgda, nord i Ringsaker. (...)
Det ser ut som det har vært litt endring i planene om man ser på søknadene til NVE om nettstasjon. Den blir nå plassert nord i hjørnet hos Biltema omtrent, mens ladestolpene fremdeles skal stå lenger sør utenfor ATV Magasinet/Bohus på parkeringsplassene lengst fra senteret.

Tesla har som regel egen nettstasjon for å få "amerikansk standard" 480 V spenning, så laderne kan kjøres på fullt øs. Laderne kan kjøres med spenninger inn fra ca. 380-480 V (50-60 Hz går visst like bra), også noenlunde standard Europeisk 400 V, men de gir mindre futt på lavere spenning. NVE bruker å være greie med Tesla og gir dem lov til å bygge med ustandard spenning, siden de uansett trenger en egen nettstasjon til noen håndfuller med ladestolper. Dermed er det ikke nødvendigvis så mye logikk i om Superchargere og andre ladere er på samme plass eller ikke. Det er visst også derfor norske superchargere som regel har et antall stolper delelig på 4, (12 i dette tilfellet). Franske og tyske byråkrater er etter sigende litt mer firkantede på å insistere på europeisk standard spenning, så Tesla ender opp med odde antall stolper for å sikre nok effekt per stolpe. Sånn omtrent. Det er sikkert enda litt mer komplisert, men det får holde for en teknisk-byråkratisk noenlunde sann funfact.
Model 3 LR - 2019

elekTrond

Takker for innsikten. Aldri for seint å lære noe nytt!
  • Er rekkefølgen n kV høyspent(-trafo(?))-nettstasjon-kabinett-dispenser?
  • Er nettstasjonen en kubisk 23m 8m3 kloss, eller grådig mye større? Uansett greit å gjemme bort i en krok ja.
  • Hvor langt unna tåler nettstasjonen å stå? ~111 m fra nordenden til den kvite lastebilen på noregibileteDottEnno#Obs!Olrud
  • Max avstand kab-disp med hhv 400 & 480 V?

Etter å ha tenkt meg om, er nok valgt dispenser-lokasjon relativt midt i navet mtp alle butikkene. Det er jo rulletrapp opp til Obs!, så du trenger ikke parkere på oversiden. Et stykke å gå fra sørenden av dagens ladepark til Rema og Biltema i andre enden. Dvs ~240 & ~280 m =)
'13 Mjau

Ellemelle

Hvis du ser på superladernes plassering rundt om i Norge og Europa, så er de gjerne litt ukurant i forhold til konkurrentene.
Jeg tenker dette er en bevisst strategi for enten å få billig/gratis plass, eller til og med at grunneieren betaler Tesla for å sette opp laderne der (jeg vet for eksempel at de har kontrakter i Norge hvor grunneier betaler Tesla pr ladesesjon)

Hjortefot

Sitat fra: elekTrond på ons 12. aug 2026, kl. 00:46Takker for innsikten. Aldri for seint å lære noe nytt!
  • Er rekkefølgen n kV høyspent(-trafo(?))-nettstasjon-kabinett-dispenser?
  • Er nettstasjonen en kubisk 23m 8m3 kloss, eller grådig mye større? Uansett greit å gjemme bort i en krok ja.
  • Hvor langt unna tåler nettstasjonen å stå? ~111 m fra nordenden til den kvite lastebilen på noregibileteDottEnno#Obs!Olrud
  • Max avstand kab-disp med hhv 400 & 480 V?

Etter å ha tenkt meg om, er nok valgt dispenser-lokasjon relativt midt i navet mtp alle butikkene. Det er jo rulletrapp opp til Obs!, så du trenger ikke parkere på oversiden. Et stykke å gå fra sørenden av dagens ladepark til Rema og Biltema i andre enden. Dvs ~240 & ~280 m =)
1. Sånn omtrent. Jeg er en glad amatør på elektriske installasjoner.
2. Denne nettstasjonen er (LxBxH) 6,6m x 2,3m x 2,9m og skal kunne levere 1,6 MW på 480V. (Kilde NVE.) Trafo fra høyspent er vel inni der pluss ymse ting for sikkerhets skyld. Det skulle holde til 12 stolper. 133 kW per stolpe om de teoretisk ble belastet likt.
3. Tydeligvis er dette OK.
4. Litt bedre med litt høyere spenning om alt annet er likt, men det skulle ikke være enorm forskjell.
Model 3 LR - 2019

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA