Sporadisk vanninntrenging i bagasjerom

Startet av yurgh, søndag 03. mars 2024, klokken 12:55

« forrige - neste »

yurgh

September 2020 Model 3 LR.
Jeg har ikke garasje, så bilen står ute. Under noen forhold, typisk at det både blåser og regner masse, kommer det av og til vann inn i bagasjerommet. Siden jeg har plastmatte i bagesjerommet er det lett å se at det har dryppet inn foran på førersiden, og rent en stripe ned i høyre hjørne. Bilen står littegranne på skrå mot høyre, ja.

Feilen ble først utbedret i desember 2020. Etter dette ble jeg overrasket over litt vann av og til - men jeg var ikke sikker på om det hadde dryppet inn. Det kunne kanskje kommet fra en våt paraply etc.

Så var det tydelig dryppespor igjen i desember 2023. Ble byttet noe dørpakning og justert litt og friskmeldt. Og så var det samme lekkasjen igjen nå nettopp. Bilen er inne for fiks nå.

I mellomtiden er det byttet ledningsnett i bagasjelokk to ganger ifbm ladeport og baklykter som ikke funket. Og litt andre ting som neppe har noe med vann å gjøre. Aner ikke hva som blir utført denne gangen.

Vanninntrenging er jo ikke greit. Burde ikke dette kvalifisere for heving, iallefall om det kommer tilbake ennå en gang?

daktari

Tror dessverre det på bildet ikke er nok til heving.

Rangen er, med økende krav til alvorlighetsgrad:
-gratis utbedring
-prisavslag/kompensasjon
-omlevering
-heving

Jeg ville sjekket litt på innsiden, under. Få noen til å spyle med hageslange mens du ligger inni (baksetet nedslått). Kan være bakrute som har en liten glippe i limet kanskje? Eller en dårlig sveis/manglende fuging? Strengt tatt verkstedet jobb, men man vet jo ikke helt om de tar tak i det.

Mine videoer av Autopilot 2
Mine I-Pace videoer
8 forskjellige elbiler siden 2017.

Mobileum

Er det ikke 3 forsøk på å utbedre samme feil som er kriteriet for heving eller omlevering?
Tesla S75D - ultimo 2018 - FSD

daktari

Sitat fra: Mobileum på søndag 03. mars 2024, klokken 13:20Er det ikke 3 forsøk på å utbedre samme feil som er kriteriet for heving eller omlevering?
Må være "en vesentlig mangel" tror jeg det står i loven. Vesentlig betyr noe stort og problematisk (girkassa ryker, ikke-kjørbar bil, 2/3 rekkevidde) eller mange småfeil samlet. Noen vanndråper som er mindre enn litt søl fra en skisko tror jeg ikke går gjennom rettsapparatet som "vesentlig mangel".

Men bilen skal være tett, så en mangel foreligger.

Mine videoer av Autopilot 2
Mine I-Pace videoer
8 forskjellige elbiler siden 2017.

Mobileum

Tesla S75D - ultimo 2018 - FSD

Handyman

Sjekk hvor skjøten/sveisen på pakningen til bakluka er montert.
Av en eller annen grunn så er den vanligvis montert øverst i åpningen, og ikke nede ved låsen.
Jeg tok av pakningen og plasserte skjøten nede. Lekkasjen forsvant. Mange har hatt dette problemet, og jeg skjønner ikke hvorfor sveisen er plassert oppe.
RTFM: https://www.tesla.com/ownersmanual (Manual for alle modeller)

magnetic

har garasje så ikke et stort problem, merker av og littegrann vann på matta etter lengre parkering ute og masse regn, (mindre når bilen er parkert med snuten oppover i en bakke). Jeg får ta å sjekke plassering av skjøten.  :-[
Min er produsert i solstaten så de testa vel det ikke så godt  8)
Trolig har nyere modeller tykkere pakning og annet/oppgradert delenummer.

https://www.teslamodel3wiki.com/model-3-trunk-gasket-fix/

yurgh

Enden på visa ble at de byttet hele glasstaket, og etterpå har det (foreløpig) vært tørt i bagasjerommet. Krysser fingrene for at det holder seg tørt fremover =)

© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA