Finland ladenettverk/roaming

Startet av vinterdekk, lør 21. okt 2023, kl. 09:38

« forrige - neste »

vinterdekk

Samletråd for ladenettverk og roamingtilbydere man kan bruke i Finland.

Kjører inn i nord-Finland kanskje 1-3 ganger i året, sist sommer var jomfrutur med elbil og planlegger en ny tur før jul.

  • Tesla - fungerer som i Norge.
  • Recharge - tilgjengelig fra de fleste roamingtilbydere. Man kan bruke ladeklubben fra elbilforeningen men Recharge er dyrere utenfor Norge. Ut fra mine undersøkelser kommer Northe bedre ut på pris som ladeklubbalternativ over grensen. Oppdatert: Elbilforeningens Ladeklubb har ok pris hos Recharge i Finland, forskjellene blir små når man tar høyde for valutapåslag (vanligvis hos banken) når man bruker roamingtilbyder som som oppgir pris i €. Finske Recharge stasjoner virker billigst i Fortum Charge & Drive appen enn hos andre alternativer, mens Norske Recharge stasjoner er billigst i Ladeklubben. Men det er ikke dramatiske prisforskjeller.
  • ABC - dessverre tilbyr ikke ABC roaming og man må basere seg på deres app; ABC-mobiili. Men pris per kWh er god og ladere er gjerne gunstig plassert nær butikker. Ser også at det er kommet nye ladere siden sist. Jeg klarte ikke å starte lading på forrige tur men jeg ser at app og veiledning er oppdatert. Nå kan jeg opprette adresse i Norge og instruksjonene sier at man autentiserer seg med bank å starter lading før man kobler til bilen. Planlegger å teste igjen.
  • K-Lataus - pass på, dette nettverket er kjempedyr hos roamingtilbydere. Her lønner det seg å bruke Elli eller WeCharge ettersom de har flat prismodell. Får man til å bruke K-Lataus app'en så er prisene veldig gode (jeg har ikke testet denne ladetilbyderen ennå).
  • Plugit - har mange destinasjonsladere ved hoteller og lignende som ikke dukker opp hos roaming tilbydere, har ikke testet.

En god ressurs som er verdt å bokmerke er https://charging.fi/.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

vinterdekk

La inn bestilling på ladebrikker i appene til K-Lataus og Plugit. Bare hos Plugit kunne jeg angi hvilket land jeg bor i. Men begge brikkene fant veien igjennom post-systemet etter en stund.

Tenker det blir Tesla, Recharge (via Elbilforenings Ladeklubb eller lign.) og Plugit i bakhånd på kommende Finland-tur til Lapland. Plugit åpner for plan B på foreløpig ensomme Recharge ladesteder, samt destinasjonslading.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

vinterdekk

#2
Elli (VW WeCharge o.l.) har satt ned prisene betraktelig tidlig i november.

DC + DC Ionity/Partner koster i Norge NOK6,99 - 6,29/6,99 - 5,79/4,79 avhengig av hvilken avtale man velger.

DC + DC Ionity/Partner koster i Finland €0,76/0,79 - 0,68/0,79 - 0,6/0,5 avhengig av hvilken avtale man velger. Det virker ikke attraktivt å bruke Elli i Finland i dag mens NOK er svak mot €, eventuelt kan man velge dyreste abonnement.

Det er en måned bindingstid så langt jeg ser.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

vinterdekk

Har nå hurtigladet på Finlandstur rett i underkant av 250 kWh. Det var bikkjekaldt og etter ett feilet ladeforsøkt på Tesla så svipet jeg den blå (Ladeklubb) ladebrikken på Recharge-ladere resten av turen.

Men det ble også to ladeøkter på ABC stasjon. Jeg har hatt problemer med å starte lading med ABC-mobiili app'en på tidligere reise, men fant ut at man på dette ladenettverket initialiserer lading og plugger kabelen i bilen når appen sier det. Første ladeøkt måtte jeg autentisere meg med banken ett par ganger, så fikk jeg ladet. På siste ladeøkt startet ladingen uten opphold. Prisen var bare 0,35€/kWh så vel verdt å teste.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

gte-bjørn

Lite aktivitet her, er det noen med fersk erfaring med lading i Finland? Jeg skal dit i august. Av operatører jeg har app og kundeforhold hos allerede, ser jeg at jeg kan bruke Recharge og Ionity. Fortum har også roaming med mange men da tilkommer vel et tillegg. Jeg har ikke oversikt over hva jeg får med Powerpass med min nye Skoda som jeg får veldig snart. Jeg har ikke Elbilforeningens brikke.

Av store i Finland finner jeg Virta og ABC, har noen nylig erfaring med disse? Virta har visst avtale med mange andre men også egne stasjoner. Er det flere som kan anbefales? Hvordan er det med bruk av kredittkort hos operatører jeg ikke har avtale hos?

Jeg må også lade i Sverige men der er Mer og Circle K alternativer.

Orbit

Powerpass leveres av Elli, som har god dekning. Du kan sjekke kartet deres her, og se om det passer med dine planer. https://www.elli.eco/en/b2c/products/tariffs
2016 BMW i3 94Ah
2019 Audi e-tron 55

gte-bjørn

Merkelig, den siden hos Elli viser kun priser i Tyskland, Italia, Spania, Norge og Sverige ??? Jeg ser likevel at de har massevis av dekning i Finland, selv om kartet ikke fungerte særlig bra. Så da blir det et spørsmål om pris.

Jeg har tilsvarende med min ID.3 men har ikke brukt det siden sommeren 2022. Da var det veldig prisgunstig men året etter hadde de priset seg fullstendig ut. Og jeg var blitt registrert som bosatt i Tyskland (kunne ikke endres) så jeg fikk all kommunikasjon på tysk ::) Jeg finner vel mer ut av dette når jeg har hentet ut min Elroq.

vinterdekk

#7
Har ikke kjørt i Finland siden i fjor høst, og brukte bare Recharge og Ionity. Der er du allerede dekket. (Recharge har rimelige priser i Finland.)

Om prisen for Skoda PowerPass sitt topp abonnement er likt We Charge Pro, så koster DC 0,46€/kWh, og Ionity 0,32€/kWh. 194kr/mnd.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

gte-bjørn

Jeg har registrert med på Plugit nå, etter at jeg så de hadde destinasjonslader på det første hotellet jeg skal bo på i Finland (og antagelig flere også). Det var dog ikke mulig for meg å bestille ladebrikke, da de kun sender til Finland eller Sverige. Ikke kan jeg legge inn egen brikke heller, så da blir det å bruke app.

vinterdekk

Har kjørt i Finland denne ferien. Ladet nesten utelukkende med Volkswagen We Charge Pro (194kr/mnd). Ett hotell i Rovaniemi hadde destinasjonslader som brukte Virta, da ladet jeg med roaming kortet fra Volkswagen.

I Yllas hadde de destinasjonslader som var knyttet opp mot eParking.fi, så der måtte jeg laste ned appen. Helt tilfeldig oppdaget jeg at ingenting var trukket fra DnB kortet jeg hadde registrert, og at det lå en ubetalt regning i appen. Fikk betalt den i dag. Kan være greit å være obs på at man kan ha ubetalte ladeøkter i eParking.fi appen.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

gte-bjørn

Skoda sin PowerPass har noe tilsvarende men såvidt jeg kan se gir det en pris på 46c for hurtiglading som overhodet ikke er noe gunstig. Jeg har nå lastet ned appene for ABC og K-Lataus så får vi se om de blir brukt. Jeg har under tvil kommet til at jeg skal bestille Ionity Power som gir en pris på 24c i Finland. Minst 1/4 av ladingen, helst mer, må skje på Ionity for at det skal lønne seg. Men det starter nok bra med lading på Ionity Mosjøen 392 km hjemmefra. 8)

Takk for advarsel om eParking.fi. Jeg har tidligere aldri gjort meg avhengig av destinasjonslading så blir det mye styr så lar jeg det heller være.

vinterdekk

#11
Tror det er samme pris på We Charge Pro og PowerPass, DC (ikke selected partners) koster 0,46€/kWh. Ionity koster 0,24€/kWh med We Charge Pro. Kom fram til at snittprisen over hele ferien ble 4,92kr/kWh (total ladekostnad delt på antall kWh).

Ja, Yllas er et populært skisted i nordfinland hvor det bare finnes K-Lataus, Plugit, og eParking.fi. Har høyt på lista å dra tilbake dit på vinteren, og tror man kanskje ikke kommer utenom å laste ned en eller alle ladeappene for dette stedet.
På elbiljakt. VW ID.4 (2023) (2024).

gte-bjørn

Da har jeg hurtigladet en gang hver på Plugit, K-Lataus og ABC og alle funket på første forsøk. :) Må bare huske å velge ladepunkt i appen først, og plugge inn. Var litt nervøs på K-Lataus i Suomussalmi, da jeg var nede i 4% :o men det fantes også Recharge og ABC i nærheten. Hos K-Lataus fikk jeg tilogmed lagt inn en kampanjekode for 20% rabatt, selv om eposten deres kun var på finsk. ::) Alle de tre appene kan stilles inn på svensk språk.

Veldig mye ledig plass på laderne så langt, også Ionity som jeg har brukt to ganger.

© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA