Skrevet av Emne: Elbilsalget måned for måned  (Lest 278643 ganger)

Elmo

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 7614
  • Elbileiere gjør det med spenning.
    • Vis profil
    • Elmo
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2115 på: Torsdag 11. April 2019, klokken 14:00 »
Sjekket kjøretøyopplysninger på Vegvesen.no, via sjekk for EU-kontroll. Det er en rød 2019 Jaguar i-Pace.

Sto det et annet nummer der ende enn det du skrev i søkefeltet ?? (som det gjør på personlige nummer)
Bor i Asker. Elbilist siden 2005. Div. Saxo/P106 som vi har kjørt tilsammen ca 160.000 km. To fremdeles i daglig drift.
Har også en eUp 2015, gått 75.000 km, og "fikk" Tesla Model 3 i mars 2019.

model3citizen

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 724
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2116 på: Torsdag 11. April 2019, klokken 14:44 »
Sjekket kjøretøyopplysninger på Vegvesen.no, via sjekk for EU-kontroll. Det er en rød 2019 Jaguar i-Pace.

Sto det et annet nummer der ende enn det du skrev i søkefeltet ?? (som det gjør på personlige nummer)

Nei, det står det samme som det jeg søker på.
'15 i3, '16 i3, '19 T3P

Bli med i Rekkeviddeangstforeningen

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 937
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2117 på: Lørdag 13. April 2019, klokken 10:12 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for April så langt (pr. 12. april):

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
Tesla MotorsModel 3606-67316733
VolkswagenGolf39511%307035399
NissanLeaf30826%276553603
BmwI32478%215822287
AudiE-tron1802%978985
JaguarI-pace171-10912183
HyundaiIoniq14211%12277196
NissanE-nv2001265%6604292
HyundaiKona12510%12532103
RenaultZoe912%81610706
VolkswagenUp!69-3079067
KiaSoul6280%60916498
Tesla MotorsModel X405%67811892
OpelAmpera-e356%2152350
KiaNiro327%386420
Fiat500e29100%1861094
Tesla MotorsModel S1422%29320106
PeugeotPartner11-1061638
CitroenBerlingo Electric6-57562
RenaultKangoo Z.e.6-661576
PeugeotIon5-332867
VdlCitea5-1717
MaxusEv804-1920
VolkswagenCrafter4-2945
ChevroletBolt Ev3100%24208
CitroenC-zero3-362559
SmartForfour Electric3-15109
ChevroletSpark Ev2100%313
MitsubishiI-miev2-563920
ChevroletSparlev1100%11
FordFocus Electric1-9713
SmartFortwo Electric1-23753
SolarisUrbino 12 Electric1-211
VolvoVolvo 7900e1-77

Totalt 2731

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 24029, høyeste EL 24029
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 32728, høyeste EK 98679
Av disse er laveste regnr i EV-serien EV 10101, høyeste EV 69726

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2019&month=4
Test mine Android-apps: Bilsamler / Ladestasjon
Jeg koblet Teslaen til slack

2020 VW ID.3 1ST - Kø-nr 75
2017 Leaf 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

Imagine

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 736
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2118 på: Mandag 15. April 2019, klokken 21:32 »
634 registrerte Model 3 pr 15. April, halvveis i måneden. Det betyr 1268 på mnd om salget holder seg likt ut måneden. Bra fart fortsatt, men bremser vel litt ned nå.

I3 er også en del ned. E-golf holder farten godt. Og må si I-Pace gjør det bra. Tett opptil tallene på den nylanserte E-tron.

Totalsalg av elbiler på under 3000 halvveis i måneden er også betydelig ned fra mars, men likevel ganske bra på generell månedsbasis.
« Siste redigering: Mandag 15. April 2019, klokken 21:36 av Imagine »

Stephano120

  • Jr. Member
  • **
  • Innlegg: 16
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2119 på: Tirsdag 23. April 2019, klokken 01:19 »
The API doesnt return the JSON array if there are more than 5200 cars registered during the month. (March 2018 & March 2019)

Would it be possible to add the day at the end of the URL, like "....year=2019&month=4&day=1", to filter on a daily basis ?

I dont expect to see more than 5000 cars registered by day, even in Norway :D

Imagine

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 736
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2120 på: Torsdag 25. April 2019, klokken 19:02 »
Hvordan ser tallene ut så langt i april? Virker som elbilstatistikk gir veldig feil tall?

Motorwatt

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1287
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2121 på: Torsdag 25. April 2019, klokken 19:05 »
Nysgjerrighet. Hva mener du er feil?
S75D - 2018

Sharp

  • Full Member
  • ***
  • Innlegg: 187
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2122 på: Fredag 26. April 2019, klokken 16:44 »
Hvordan ser tallene ut så langt i april? Virker som elbilstatistikk gir veldig feil tall?

I perioden 25.-28. april vil flere av kjøretøytjenestene hos Statens vegvesen være utilgjengelige.

Philip Marlowe

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 709
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2123 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:10 »
Blir virkelig close race dette. I øyeblikket ligger Tesla Model 3 bare fem biler foran VW Golf.
M3: 718
Golf: 713

Ref: https://elbilstatistikk.no/?sort=2

Model 3, hvit, dobbelmotor, langrekker. Fikk bil 6.4.19. EL65xxx.
Model S85, rød. Fikk bil 27.3.14. Solgt 6.4.19.

turfsurf

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 4687
  • For en elektrisk fremtid.
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2124 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:17 »
Blir virkelig close race dette. I øyeblikket ligger Tesla Model 3 bare fem biler foran VW Golf.
M3: 718
Golf: 713
Ref: https://elbilstatistikk.no/?sort=2
Ja, men nå er vel en del av eGolf salget "nybrukt" import fra Tyskland, og vil ikke telle på den offisielle statistikken. Synd vi ikke ser ut til å slå april i fjor.
i3 120Ah Imperial Blue 2019  - city fun
Model X 100D Pearl White 2017 - Flying Circus
x - Model X 90D premium - kansellert
x - Stormtrooper i3 2015 (lobotomized perfection)
x - Perl White S 85D 2015 (Release Candidate)
x - Perl White S 85 2013 (Beta)

Imagine

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 736
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2125 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:30 »
Blir virkelig close race dette. I øyeblikket ligger Tesla Model 3 bare fem biler foran VW Golf.
M3: 718
Golf: 713

Ref: https://elbilstatistikk.no/?sort=2

Hvor mange av disse er solgt siden MrBacardi sin oppsummering 12. April?
TM3: 718 minus 606 = 112 stk
Golf: 713 minus 395 = 318 stk


Stopper Model 3-salget kraftig opp eller er det bare en midlertidig dipp?

Øyvind.h

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 10508
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2126 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:39 »
Sikkert ikke alle som har fått det med seg, men Tesla sender i store batcher med periodevis store leveranser. En del av det man ser i april er sikkert bare biler de ikke rakk få ut i mars. Ryktes nye skip på vei. For en del kan det sikkert se ut som at salget har stoppet opp :)
Tesla Model X 90D
Mercedes EQC bestilt
Model Y Performance bestilt
Audi E-tron reservasjon  - kansellert
x Tesla Model S 90D 2016
x Nissan Leaf mars 2012
x Model S aug 2013

Motorwatt

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1287
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2127 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:49 »
Litt spesielt er det at e-Golf som snart er 5 år gammel (større batteri i 2017), fremdeles slåss om topplassering i april 2019. I tillegg er det en utgående modell.  og den har vel heller ikke noen stor base med interessenter som det TM3 har dratt nytte av.
S75D - 2018

Øyvind.h

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 10508
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2128 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 10:53 »
Litt spesielt er det at e-Golf som snart er 5 år gammel (større batteri i 2017), fremdeles slåss om topplassering i april 2019. I tillegg er det en utgående modell.  og den har vel heller ikke noen stor base med interessenter som det TM3 har dratt nytte av.
Massivt selgerapparat, rabattkampanjer og mye markedsføring hjelper helt sikkert på salget.
Kjenner et par som forsøker å selge brukt eGolf nå. Det virker ikke lett.
Model 3 kommer i store batcher, så det er jo som forventet at de salgstallene svinger opp og ned. Slik at det vært for S og X også med diverse historiske salgsrekorder påfulgt av "stup".
Tesla Model X 90D
Mercedes EQC bestilt
Model Y Performance bestilt
Audi E-tron reservasjon  - kansellert
x Tesla Model S 90D 2016
x Nissan Leaf mars 2012
x Model S aug 2013

Thomas Parsli

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 3327
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #2129 på: Tirsdag 30. April 2019, klokken 11:06 »
Litt spesielt er det at e-Golf som snart er 5 år gammel (større batteri i 2017), fremdeles slåss om topplassering i april 2019. I tillegg er det en utgående modell.  og den har vel heller ikke noen stor base med interessenter som det TM3 har dratt nytte av.

Det er høy merkelojalitet hos VW-kunder og spesielt på Golf.
Selv "dieselgate" påvirket ikke salget i Norge...
2019 Tesla Model X 100D 6 seter
2012 Nissan Leaf (128000km, mistet to streker på batteriet hittil)
1999 Peugeot 106 (solgt ved 99900km pga. batteriproblemer)