Skrevet av Emne: Elbilsalget måned for måned  (Lest 301362 ganger)

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 952
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1935 på: torsdag 07. mars 2019, klokken 07:45 »
Har passert 560 stk M3 nå.
« Siste redigering: torsdag 07. mars 2019, klokken 07:53 av MrBacardi »
Test mine Android-apps: Bilsamler / Ladestasjon
Jeg koblet Teslaen til slack

2020 VW ID.3 1ST - Kø-nr 75
2017 Leaf 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 952
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1936 på: fredag 08. mars 2019, klokken 18:00 »
Passerte 800 stk M3 i dag, kanskje 1000 i løpet av helgen?
Test mine Android-apps: Bilsamler / Ladestasjon
Jeg koblet Teslaen til slack

2020 VW ID.3 1ST - Kø-nr 75
2017 Leaf 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

Elmo

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 7998
  • Elbileiere gjør det med spenning.
    • Vis profil
    • Elmo
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1937 på: fredag 08. mars 2019, klokken 22:06 »
Passerte 800 stk M3 i dag, kanskje 1000 i løpet av helgen?
Nasatech's statistlkk henger etter. Bare 782 der nå
Bor i Asker. Elbilist siden 2005. Div. Saxo/P106 som vi har kjørt tilsammen ca 160.000 km. To fremdeles i daglig drift.
Har også en eUp 2015, gått 75.000 km, og "fikk" Tesla Model 3 i mars 2019.

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 952
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1938 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 08:30 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for mars så langt (pr. 8. mars):

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
Tesla MotorsModel 3976-17841786
VolkswagenGolf23115%192034242
NissanLeaf21630%184952671
HyundaiKona1327%8871737
BmwI312911%121521339
JaguarI-pace1232%5951687
HyundaiIoniq8010%8086777
RenaultZoe604%43710321
KiaNiro55-218252
Tesla MotorsModel X502%34511556
Tesla MotorsModel S457%15419957
KiaSoul3489%44616334
NissanE-nv200337%2963928
OpelAmpera-e21-1332268
VolkswagenUp!2115%2008960
Fiat500e13100%1261034
AudiE-tron6-124131
RenaultKangoo Z.e.5-311541
PeugeotPartner425%801611
VolkswagenCrafter3-1733
ChevroletBolt Ev2100%16200
CitroenC-zero2-262549
PeugeotIon2-222855
VdlCitea2-55
MaxusEv801-1213
MitsubishiI-miev1-173879

Totalt 2247

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 30102, høyeste EL 97510
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 32728, høyeste EK 32728
Av disse er laveste regnr i EV-serien EV 10100, høyeste EV 57589

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2019&month=3
Test mine Android-apps: Bilsamler / Ladestasjon
Jeg koblet Teslaen til slack

2020 VW ID.3 1ST - Kø-nr 75
2017 Leaf 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 952
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1939 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 08:32 »
M3 kommer til å slå alle rekorder denne mnd, straks 1000 stk nå.
Test mine Android-apps: Bilsamler / Ladestasjon
Jeg koblet Teslaen til slack

2020 VW ID.3 1ST - Kø-nr 75
2017 Leaf 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

Løve

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 913
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1940 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 08:47 »
i-Pace ser ut til å selge stadig bedre. Blir spennende å se hva i-Pace og e-Tron vil ta av markedet sammen.

Asarin

  • Sr. Member
  • ****
  • Innlegg: 315
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1941 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 08:53 »
M3 kommer til å slå alle rekorder denne mnd, straks 1000 stk nå.

Helt vanvittige tall om de klarer å holde tempoet oppe resten av måneden.
---
Tesla Model 3 - Sort LR AWD - 2019
Tesla Model S - 85kW - 2014-2016

emurof

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1257
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1942 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:14 »
i-Pace ser ut til å selge stadig bedre. Blir spennende å se hva i-Pace og e-Tron vil ta av markedet sammen.

Hvem bryr seg? De er små aktører i elbil-markedet, og ligger langt bak Tesla på omtrent alt som er.

DagfinnN

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1321
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1943 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:17 »
i-Pace ser ut til å selge stadig bedre. Blir spennende å se hva i-Pace og e-Tron vil ta av markedet sammen.

Hvem bryr seg? De er små aktører i elbil-markedet, og ligger langt bak Tesla på omtrent alt som er.
Pass på sigarføringa, Modell X og S selger dårligere enn i-pace nå selv om TM3 selger veldig. Intet er bedre enn at det blir mange elbiler.
TM3 SR+ hentet 31.12.2019
S100D Levert 29.11.2017
S85D solgt 12.10-2017
Opel Ampera-E bestilt 20.09.2016 - levert 30. mai 2017 - solgt 20.desember 2019
Subaru Outback solgt april 2017, går all in electric.
Tesla S85D hentet 9. november 2015, Drammen
Nissan Leaf solgt 28.07.2015

Amatøren

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 2267
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1944 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:19 »
@DagfinnN:+1:
VW e-up! 09.2017 - Puffen
VW e-Golf 08.2018 - Lynet
VW e-Golf 11.2018 - Smurfen
---------------------------------------------------------
VW Caravelle 2016 - Rulle
---------------------------------------------------------
Bestilt Audi e-tron 50
---------------------------------------------------------
Venter på ID. BUZZ

Ingeniøren

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 2624
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1945 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:19 »
i-Pace ser ut til å selge stadig bedre. Blir spennende å se hva i-Pace og e-Tron vil ta av markedet sammen.

Hvem bryr seg? De er små aktører i elbil-markedet, og ligger langt bak Tesla på omtrent alt som er.

Jeg  :) - bare vent til de store fabrikkene setter fart. Tesla har et forsprang på enkelt områder ja, men mangler den kvaliteten jeg etterspør.
« Siste redigering: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:29 av Ingeniøren »
2007 Subaru Outback 2.5 (Solgt)
2016 BMW i3 (Solgt)
2020 Jaguar I-Pace HSE

DagfinnN

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1321
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1946 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:26 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for mars så langt (pr. 8. mars):
Totalt 2247
En del forskjell i forhold til:
https://elbilstatistikk.no/?sort=2
Noen som vet årsak?
TM3 SR+ hentet 31.12.2019
S100D Levert 29.11.2017
S85D solgt 12.10-2017
Opel Ampera-E bestilt 20.09.2016 - levert 30. mai 2017 - solgt 20.desember 2019
Subaru Outback solgt april 2017, går all in electric.
Tesla S85D hentet 9. november 2015, Drammen
Nissan Leaf solgt 28.07.2015

Rollep

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 775
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1947 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:30 »
i-Pace ser ut til å selge stadig bedre. Blir spennende å se hva i-Pace og e-Tron vil ta av markedet sammen.

Hvem bryr seg? De er små aktører i elbil-markedet, og ligger langt bak Tesla på omtrent alt som er.
Jeg tror de aller fleste elbil interesserte bryr seg. Muligens unntatt de mest fanatiske Tesla folka :)
2020 Porsche Taycan Turbo - Bestilt
2017 BMW i3

Einride

  • Full Member
  • ***
  • Innlegg: 160
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1948 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 09:40 »
På ein drøy månad har Model 3 tatt igjen totalt sal av Hyundai Kona, som har hatt eit ~6 mnd forsprang. Seier litt om kor lite leveringsvilje det egentlig er hos Hyundai-konsernet (Kia eNiro blir vel neppe betre tilgang på heller).

Tellus

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1826
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1949 på: lørdag 09. mars 2019, klokken 10:11 »
Kombinasjonen av begrenset tilgang til batterier fra LG og svært begrenset inntjening på elektriske biler gjør nok sitt.
Tesla har god tilgang på batterier og er ikke veldig opptatt av inntjening.
« Siste redigering: søndag 10. mars 2019, klokken 00:42 av Tellus »