Skrevet av Emne: Elbilsalget måned for måned  (Lest 252641 ganger)

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 869
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1890 på: ſøndag 03. Februar 2019, klokken 18:59 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for januar:

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
NissanLeaf92528%94651758
VolkswagenGolf80818%82333143
BmwI36647%66920792
HyundaiIoniq39412%4046372
HyundaiKona3292%3471196
KiaSoul27069%27616161
RenaultZoe1625%16510030
Tesla MotorsModel X1532%15811367
NissanE-nv20012518%1273759
VolkswagenUp!9314%968853
JaguarI-pace802%911182
Fiat500e71100%73981
OpelAmpera-e493%492184
PeugeotPartner493%511580
KiaNiro27-2862
CitroenBerlingo Electric25-26531
Tesla MotorsModel S2214%2319812
CitroenC-zero17-172539
RenaultKangoo Z.e.17-181528
Tesla MotorsModel 317-1719
PeugeotIon12-122844
MitsubishiI-miev11-113872
VolkswagenCrafter10-1026
AudiE-tron8-1118
FordFocus Electric617%6710
SmartFortwo Electric634%7737
VolvoVolvo 7900e6-66
ChevroletBolt Ev5100%5188
SmartForfour Electric367%397
MaxusEv801-23

Totalt 4365

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 13251, høyeste EL 99499
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 28353, høyeste EK 99878
Av disse er laveste regnr i EV-serien EV 11620, høyeste EV 48856

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2019&month=1
Test mine Android-apps:  Ladestasjon / TypicalCalc
Jeg har koblet Teslaen til slack

2019 Model 3 55D(?) - Reservert juni 2016
2017 Leaf Tekna 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

TM

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 4336
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1891 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 13:28 »
Utrolig at VW holder koken, selv om det nå synger på siste verset for e-Golf og rekkevidden er dårligst i klassen. Det viser vel at rekkevidde ikke teller alt lenger, og at e-Golf oppfattes som et trygt valg og med kvalitet på blant annet interiør som overgår de fleste konkurrenter (alle unntatt bmw ?)
« Siste redigering: Mandag 04. Februar 2019, klokken 13:31 av TM »

Burger

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 883
  • Have spacesuit, will travel.
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1892 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 13:36 »
Hadde vært interessant å sett ca tall på andelen nye/gamle VW kunder som kjøper e-Golf. Samme med Nissan også.

BMW i3 var vel en stor andel som aldri hadde hatt en BMW før som kjøpte/kjøper.
2018 94Ah i3, CE. Levering februar 2018
2015 24kw/h Nissan Leaf
Stjørdal

minibiti

  • Full Member
  • ***
  • Innlegg: 207
  • Welcome to the future
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1893 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 14:01 »
Who is maintaining this page https://elbilstatistikk.no/?sort=4 ?
I see we have a 250 cars difference for the total amount for the Zoe for example...
Oslo
Zoe Intens R110 - Nov 2018
Zoe Intens R240 - Aug 2016 (sold)

Electrix

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1271
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1894 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 14:56 »
Det at eGolf fremdeles holder oppe salget tyder nok på at man er kommet opp på en rekkevidde som er "god nok" for mange, og at en del da prioriterer "form og farge" på bilen over rekkevidde.
Leaf 2012, kjørt 91 000
Model 3 klar til å bestilles når hengerfeste er bekreftet
Kristiansand

Àpache

  • Full Member
  • ***
  • Innlegg: 201
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1895 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 19:30 »
Det at eGolf fremdeles holder oppe salget tyder nok på at man er kommet opp på en rekkevidde som er "god nok" for mange, og at en del da prioriterer "form og farge" på bilen over rekkevidde.

Vil ikke si at 200km er "god nok" for en elbil i dag hvis man ikke bare skal kjøre til/fra byen eller i byen. Jeg hadde en 2018 eGolf men var en del ting som gjorde at jeg byttet den i noe bedre.

Magnus Hansen

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 613
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1896 på: Mandag 04. Februar 2019, klokken 20:29 »
Egolf er vel skkkert en bil nr 2 for mange, og da holder det jo helt fint for de fleste.

Myrknir

  • Jr. Member
  • **
  • Innlegg: 67
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1897 på: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 12:56 »
Hadde vært interessant å sett ca tall på andelen nye/gamle VW kunder som kjøper e-Golf. Samme med Nissan også.

BMW i3 var vel en stor andel som aldri hadde hatt en BMW før som kjøpte/kjøper.

Nå har jeg ikke VW men Hyundai, men grunnlaget blir det samme.
Det ble Hyundai elbil da jeg har kjørt fosil Hyundai i noen år. Det blir fort til at man velger samme merke når man er veldig fornøyd med oppfølging fra forhandleren, kvaliteten i bilen, servicen på verkstedet osv.
Selv om det kanskje ikke er den beste elbilen totalt sett.
Kan tenkes at de som kjøper egolf har samme tanker bak valget sitt.
Hyundai Ioniq 2019 Aurora Silver.

JorgenM

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1903
    • Vis profil
    • LinkedIn
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1898 på: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 13:15 »
Mener det var en artikkel noen år tilbake om at 90% av i3-kjøperne aldri hadde hatt BMW tidligere. Trolig gått litt ned de siste 2 årene.

Elbiler bryter helt klart opp i merketilhørighetene.
2014 BMW i3 - 2013 Tesla S P85 - Nitrox EL go-cart - Stiga Multiclip 47 AE
BMW elbil planer/rykter

Imagine

  • Sr. Member
  • ****
  • Innlegg: 293
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1899 på: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 13:49 »
https://elbilstatistikk.no/?sort=2

Det ser ut til å ha skjedd litt endringer på statistikken i forhold til hva som er vanlig de siste månedene.
Hittil i februar er I-Pace på 6. plass og har så langt i februar solgt mer enn den gjorde i hele januar. Audi E-tron er på 5. plass rett bak Kona.
I3 har dabbet litt av og er på 7. plass hittil i februar.

Så er Golf på topp med noe avdabbende Leaf litt bak. Ioniq på en solid 3. plass.

Det blir spennende å se utviklingen utover måneden. Det bør vel for eksempel kunne komme en god dose med Model 3 mot slutten av februar.
« Siste redigering: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 13:51 av Imagine »
Mvh
Imagine

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 869
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1900 på: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 13:57 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for februar så langt (pr. 8. feb):

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
VolkswagenGolf20314%101133331
NissanLeaf15542%108051893
HyundaiIoniq11110%5056473
HyundaiKona892%4181267
AudiE-tron88-96103
JaguarI-pace82-1621254
BmwI3805%74320866
KiaSoul5781%32716212
RenaultZoe307%19210061
KiaNiro29-5690
VolkswagenUp!28-1218878
Tesla MotorsModel X24-17711386
NissanE-nv2001812%1433775
OpelAmpera-e12-612196
Fiat500e11100%82990
PeugeotPartner10-591590
Tesla MotorsModel S525%2719818
CitroenBerlingo Electric3-28533
CitroenC-zero3-202542
MitsubishiI-miev2-133874
PeugeotIon2-142847
SmartFortwo Electric2-8738
VolkswagenCrafter2-1228
ChevroletBolt Ev1100%5189
ChevroletSpark Ev1100%111
MaxusEv801-23
RenaultKangoo Z.e.1-181528

Totalt 1050

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 42922, høyeste EL 97509
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 22392, høyeste EK 99315
Av disse er laveste regnr i EV-serien EV 11625, høyeste EV 49552

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2019&month=2
Test mine Android-apps:  Ladestasjon / TypicalCalc
Jeg har koblet Teslaen til slack

2019 Model 3 55D(?) - Reservert juni 2016
2017 Leaf Tekna 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 869
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1901 på: Lørdag 09. Februar 2019, klokken 14:02 »
Bra e-Tron antallet begynner å øke litt, overraskende mange import-Leafer nå i starten av måneden.

Spørsmålet nå er vel hvor høyt opp på februar-listen Model 3 kommer til å ende. Det er endel som har fått utleveringstidspunkt i slutten av måneden ser jeg.

Videre er det vel liten tvil om at Model 3 kommer til å dominere mars-listen
Test mine Android-apps:  Ladestasjon / TypicalCalc
Jeg har koblet Teslaen til slack

2019 Model 3 55D(?) - Reservert juni 2016
2017 Leaf Tekna 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

flux

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 761
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1902 på: Mandag 11. Februar 2019, klokken 23:40 »
Det blir spennende å se Model 3 tallene for Norge sammenlignet med Tyskland og Nederland i februar, mars og videre fremover. Jeg tror Tyskland nå vil gå forbi Norge i antall solgte Tesla pr mnd.

Det nyregistreres ca. 287.000 personbiler pr mnd i Tyskland. 50% mer pr. innbygger enn i Norge. Det kan se ut til at Tesla Model 3 blir en suksess i Tyskland, det vil sjokkere bilindustrien både der og globalt.
« Siste redigering: Tirsdag 12. Februar 2019, klokken 09:17 av flux »

daggad

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 895
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1903 på: Tirsdag 12. Februar 2019, klokken 12:21 »
Synes det er spennende og gode nyheter at Opel Ampera-e nå skal produseres i større mengder og vil komme med mye biler i år. Dette sammen med Tesla Model 3 som produseres i bøtter og spann. Samt Nissan, noen litt trege koreanere og resten av røkla så ser det lysere ut med tanke på at de ikke lenger kan overprise bilene her i Norge og få kastet penger på seg, og valgene og leveringstider vil minke.
Ålesund
Sølvløv levert av Ålsgårds Auto 18/11
Har en Elkjøp El-Scooter. Ca 800m på en lading..kjempekjøp..

Robert Sund

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 521
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1904 på: Tirsdag 12. Februar 2019, klokken 15:11 »
GM stanset produksjonen av Ampera-e mens de leverte så få biler at endel ble amper. Hvorfor nå?