Vurderer denne bilen som neste familiebil, og har et spørsmål til dere som er mer rutinerte i elbil-verden enn meg.
Jeg har fått beskjed om at bilen ikke vil ha varmepumpe, grunnet at den nye kobolt-frie "Blade"-batteritypen bilen kommer med ikke er så ømfintlige for temperatur. Jeg har tidligere forstått det sånn at elbil uten varmepumpe bare er tull, da kalde batteriene slukes pga oppvarming (?). Hvordan stiller dere kunnskapsrike folk dere til denne forklaringen? Stemmer det at behovet for varmepumpe-behovet ikke er der?
For perspektivets skyld strekker min elbil-erfaring seg så langt som at jeg for øyeblikket venter på en e-2008 som erstatter konebilen.
Jeg kjøper den forklaringen. Hvis batteriet tåler mer temperatursvingninger er det perfekt. I motsatt ende har du Audi e-tron som har 40 meter med kjølerør for å holde temperaturen perfekt ved alle tider...bilen har dermed blitt veldig tung, og bruker veldig mye strøm...sikkert også på å pumpe gjennom kjølevæske...eneste fordel er ved lading...at den kan ha høy effekt fra 0-90% ladestatus. Nå vet jeg ikke om e-tron har varmepumpe, men poenget er at det ikke alltid er lurt å ha masse ekstra deler for å varme/kjøle.
Tesla Model Y har fått varmepumpe, mens Model 3 ikke har det. Det har en effekt på rekkevidde siden selve oppvarmingen/kjølingen av kupèen bruker mindre strøm, men på langtur så vil uansett batteriet bli passe varmt i Norge, særlig for Tang. Det er særlig de første kilometrene at forbruket blir høyt, når kupè og batteri varmes opp uten varmepumpe, men skal du på 35 mils tur betyr ikke de første kilometrene så mye, og skal du på kort tur betyr det ingenting.
Har hatt Tesla i 6 år uten varmepumpe, og det er det foretrukne for meg:
- > det er ingen lyd (siden det ikke er varmepumpe), og det er
- > umiddelbar varme fra "elektriske ovner" (varmepumper trenger litt tid for å snurre opp).
Si hvis elbilen bruker 200Wh/km, så tilsvarer det 2kWh per mil, som tilsvarer 16kWh på en time om du kjører i 80km/t. Så hvis kupèen varmer med 300Watt konstant så utgjør det mindre enn 2%...mens varmepumpen og vil bruke strøm og øke vekten på bilen, så nettoforskjellen er mindre.