...
Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.
Vis innleggmenySitat fra: jkirkebo på fredag 13. desember 2024, klokken 10:14Sitat fra: turfsurf på torsdag 12. desember 2024, klokken 21:00Her i huset går det mellom 10 og 16kWh i døgnet til VVB. Det er 5000kWh i året. Mere enn en gjennomsnittlig elbil.
Ja, det er ulempen med vanlig vv-bereder. Varmepumpa vår bruker riktignok 7500kWh i året, men da varmer den opp to bygninger på 200+50m2 til 24 grader samtidig som den leverer varmtvann til to husholdninger.
Sitat fra: jkirkebo på fredag 13. desember 2024, klokken 10:19Sitat fra: turfsurf på fredag 13. desember 2024, klokken 09:01Selv om dette åpenbart er en overdrivelse (ikke så mange av hyttene som har jacuzzi), så burde alle nybygg hatt solceller. Vet ikke hvor praktisk det hadde vært med vindturbiner.
Enig, men dessverre bygges nye hyttefelt ofte med klausuler som krav om torvtak, vinduer med sprosser og alle mulige andre begrensninger på utseendet som umuliggjør f.eks solceller på tak og evt. fasade.
Sitat fra: turfsurf på fredag 13. desember 2024, klokken 09:01Mange av de som har hytte på fjellet bor i en relativt liten leilighet og har mye mindre klimaavtrykk enn de med 500kvm bolig, svømmebasseng, diesel SUV og traktor, og reiser med fly til Granca tre ganger i året.
Sitat fra: hELgenen på fredag 13. desember 2024, klokken 08:05Sitat fra: Joccy på fredag 13. desember 2024, klokken 07:28Sitat fra: ToWalkOrDrive på torsdag 12. desember 2024, klokken 12:54Eneste som er bra er at myndighetene eier det meste av vannkraften, så pengene går i hvert fall ikke til Luxemburg. For vindkraft sin del så er det meste eid av eiere i utlandet, som Cayman Island, Luxemburg osv.
Hvorfor er det så vanskelig å holde det saklig?
Har du kilder på dette med Cayman Islands er du snill. Kilde, ikke klipp/lim-vas og print-screen uten opphav.
At det ikke er flere norske eierandeler har vi da vitterlig bare oss selv å takke for.
Det er ymse eiere av vindkraften - og andelen utenlandske eiere er betydelig.
Sitat fra: turfsurf på torsdag 12. desember 2024, klokken 20:06Det er stor forskjell på bunnfast og flytende havvind. Sørlige Nordsjø er bunnfast, Utsira Nord er flytende. Man kan ikke bruke samme kammen for disse.
SitatAnyways, prosent er morsomt. 0,25% av Norges areal tilsvarer ca en million fotballbaner (80km2).
Sitat1 479 kvadratkilometer – det er arealet som er satt av til fritidsboliger i gjeldende arealplaner i Norge, men som enda ikke er bygget ut.
Det tilsvarer 200 000 fotballbaner, eller fire ganger størrelsen av Mjøsa. Og det er tre og en halv gang arealet til eksisterende tettbygde fritidsbyggområder, sier NINA-forsker Trond Simensen i en pressemelding.
Sitat fra: ToWalkOrDrive på torsdag 12. desember 2024, klokken 12:54Eneste som er bra er at myndighetene eier det meste av vannkraften, så pengene går i hvert fall ikke til Luxemburg. For vindkraft sin del så er det meste eid av eiere i utlandet, som Cayman Island, Luxemburg osv.
Sitat fra: Ketill Jacobsen på torsdag 12. desember 2024, klokken 00:16Neste gang få du argumentere ordentlig for at mine antagelser om fremtidige turbinstørrelser og kapasitetsfaktorer er feil, i stedet for å kaste frem en dumt tall (som du tilsynelatede vet er dumt).
Sitat fra: hELgenen på onsdag 11. desember 2024, klokken 07:29Om Norge begynner å prosjektere kjernekraft og.dytter penger i det og forklarer bakgrunnen for dette valget så mister man ikke ansikt utad mhp klima. Poenget må være å forplikte seg og legger man penger på bordet,starter å bygge,så ser alle at man gjør nettopp det. Man trenger ikke sitte å vente på noen ny teknologi mhp kjernekraft heller. Presses man av EU til å ofre land til vindparker fordi da når man klima mål raskest så fremstår man jo som en fjott som lar seg presse.
Norge må velge den løsningen som passer oss best. Og vi bør ikke la oss presse. Og staten må ta kontroll på forbruksveksten og fjerne første mann til mølla prinsippet og dette med tilknytningsplikt. Vi trenger ikke et årstall der fremme som skal dytte oss inn i panikkvalg. Det eneste vi trenger å er vise at vi tar grep mhp klima og begynne å prosjektere ny kraft. Og kjernekraft er den kraften vi bør gå for i Norge da denne er best egnet for oss. Vi trenger f.eks mest kraft når det er kaldt..og vi vet jo alle at dette skjer mår det blåser lite. Så velger vi vindkraft så må man uansett få mer effekt I takt med forbruksveksten. Og et kraftsystem med ekstremt volatile priser er ikke et system bygget for tillit.
Sitat fra: Ketill Jacobsen på tirsdag 10. desember 2024, klokken 23:45Unnskyld at jeg sier det, men du fremstår som uinformert og naiv. Dine 2300 vindturbiner forutsetter at nye vindtubiner er som snittet av alle vindturbiner bygget siden 2000, altså med hensyn til effekt og kapasitetsfaktor. At du kan gjøre en slik forutsetning når vi her snakker om NY utbygging på land frem til begynnelsen av tjuetrettitallet, er uforståelig. I dag er de største turbiner i Norge på 5,7 MW og kf 45% (beste vindparker), I og med at snittet opp til nå er 3,17 MW og kf 0,375 , er allerede forholdet 0,46. Altså mer enn en halvering. Utvikling mot større turbiner vil sannsynligvis fortsette og jeg har tidligere regnet et snitt på 8 MW og kf 50%. Da bli antallet nye turbiner for å produsere 25 TWh 713 turbiner og ikke som Counterpointer ganske bevisstløst angir, nemlig 2.300 turbiner.Nå er jeg veldig enig i det meste du skriver men noen videre utvikling i størrelsen på landturbiner har jeg ikke trua på. og hvertfall ikke her i Norge. Kjenner Siemens Gamesa greit og de har splittet opp sine produksjonslinjer on/off shore som skilles av gir/direct drive og størrelse. Størrelsen på land har sånn je ghar fortsått det stagnert i 4x og 5x. Det er ikke fordi det er umulig det er bare ikke bærekraftig, levedyktoig, gjennomførbart med konflikter, logistikk, infrastruktur og alt dette som egentlig er kjent. Så du må nok møte motvinderne litt på halvveien der i størrelse skal det være realistisk og faktabasert.
Den største turbinene på land befinner seg nå i produksjon i en større vindpark i Kina og er på 15 MW. Området er ganske flatt og småkupert.
Veldig store turbiner på land er mest begrenset av logistikk. Dess større turbiner, dess bredere og rettere veier. I Norge hvor vi har både daler og fjell, vil det begrense størrelsen og rent estetisk er turbiner mer utfordrende dess større de blir.
Sitat fra: ToWalkOrDrive på tirsdag 10. desember 2024, klokken 13:05Sitat fra: Joccy på tirsdag 10. desember 2024, klokken 12:53Vindselskaper drives selvfølgelig på profitt som alle andre næringer. Det er liksom det som er næring.
Hvorfor sier du det motsatte da? Litt kort hukommelse?
Når hELgenen skrev at de blir drevet av profitt skrev du: "Ingenting av det du sier henger på greip." Er det sånn at du innrømmer at alt du skriver bare er flåsete unøyaktig? At vi ikke kan svare på tullet du skriver?