meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - elKona

#16
DS 3 Crossback E-Tense / Sv: Skrive Kontrakt
lørdag 20. april 2019, klokken 23:56
Jeg har kønummer 1xx og har ikke blitt kontaktet. Jeg ser dog ingen grunn til å binde meg til noe kontrakt på den bilen. Hvorfor skulle denne bilen ha laaaang vente tid? Imponerer hverken på pris, utstyr eller rekkevidde.

Jeg tipper at man nærmest kan få den levert på dagen, om den omsider blir sluppet ordentlig til markedet.
#17
Hyundai KONA / Sv: Lader med kun 0,5 kW/t
tirsdag 09. april 2019, klokken 16:15
Sitat fra: Powerflux på tirsdag 09. april 2019, klokken 09:56
En helt unødvendig feature da dette er innebygget i ladepistolen fra før. Pilotsignalet kuttes først i det man drar ut kabelen. Således kuttes strømmen og det oppstår ikke gnister eller lysbuer!
Om noen er dumme nok til å røske ut Schuko kontakten først så kan det forsåvidt gi litt mening. Mye mulig dette er for å verne mot slike dumheter?
Dersom den lader på maks effekt, 7,7kW, så utgjør de ti sekundene med redusert fart et tap på 20W, eller 0,03% mindre på batteriet ved endt lading.
Dersom den lader på vanlig stikk, 2,7kW, så utgjør de ti sekundene med redusert fart et tap på 6W, eller 0,009% mindre på batteriet ved endt lading

Det droppet i effekt har ingen betydning på ladingen, så da er det helt unødvendig å ikke implementere ekstra sikkerhet rundt dette.
#18
Hyundai KONA / Sv: Lader med kun 0,5 kW/t
tirsdag 09. april 2019, klokken 06:55
Sitat fra: Powerflux på mandag 08. april 2019, klokken 23:15
Sitat fra: elKona på mandag 08. april 2019, klokken 08:09
Når bilen låses opp, så frigjøres ladekabelen fra bilen i ti sekunder. I den perioden reduseres overføringen til 0,5kw.
Jeg antar at det er det du ser
Det er akkurat det som skjer ja :+1:
Ikke noe jeg har opplevd hverken på Teslaen eller Leafen! Hvorfor i alle dager skal ladingen avbrytes når bilen låses opp.....meget merkelig ::)
Nå er ikke jeg elektriker, men i mitt hode så virker det fornuftig å redusere overføringen dersom risikoen for at noen napper ut kabelen er tilstede. Tapet med redusert fart i ti sekunder er jo helt ubetydelig.
#19
Hyundai KONA / Sv: Lader med kun 0,5 kW/t
mandag 08. april 2019, klokken 08:09
Når bilen låses opp, så frigjøres ladekabelen fra bilen i ti sekunder. I den perioden reduseres overføringen til 0,5kw.
Jeg antar at det er det du ser
#20
Hyundai KONA / Sv: TPMS vil ikke synkronisere :/
lørdag 30. mars 2019, klokken 17:00
Sitat fra: Hoosei på lørdag 30. mars 2019, klokken 16:09
Hadde det samme problemet på en sensor. Løste seg ved å tømme dekket (helt) for luft og deretter fylle det opp igjen.
Da prøver jeg det etterpå, men er det noe fare med at dekket ikke fyller seg ordentlig igjen om det er helt tomt?
#21
Hyundai KONA / Sv: TPMS vil ikke synkronisere :/
lørdag 30. mars 2019, klokken 16:59
Sitat fra: tuono på lørdag 30. mars 2019, klokken 07:45
Feiler? Er helt vanlig at du må kjøre alt fra noen kilometer til ei mil etter dekkbytte for å få bil og dekkstrykkmålere i synk. Har du prøvd det?
Ja kjørt en betydelig mengde, og med mange start/stopp uten at det har hjulpet. Dekkene har riktig trykk, så da har jeg ikke unnlatt å bruke bilen bare fordi at sensoren varsler.
#22
Hyundai KONA / TPMS vil ikke synkronisere :/
lørdag 30. mars 2019, klokken 00:18
Har kjøpt vinterdekk og felger utenfor forhandler, men når jeg setter de på bilen så feiler TPMS :(

Er det noe triks for resett el. lignende? Forhandler vil sikkert ikke hjelpe meg, og de jeg kjøpte dekk/felger av holder til noen timer unna..
#23
Kia Niro EV / Sv: Takstativ til e-Niro
lørdag 23. mars 2019, klokken 16:14
Jeg kjøpte Mont Blanc Xplore takstativ RFX201 til min Kona. Usikker på om Niro kan bruke samme modell, men her min tilbakemelding på de;

Strålende fornøyd.
Enkle å ta av/på. Virker svært godt festet til taket. Pene. Oppleves lydløse av meg.

Virker litt puslete med løse deler når de er av taket. Det er eneste minuset så langt.

Bestilte via autoload og fikk hentet de på postkontoret 26 timer etter bestilling. Veldig fornøyd med Autoload for hurtig ekspedering.
#24
Hyundai KONA / Sv: Hvilke lastebøyler/takstativ anbefales
lørdag 23. mars 2019, klokken 16:11
Da er de( Mont Blanc Xplore takstativ RFX201 ) på ny tur til fjellet.

Strålende fornøyd.
Enkle å ta av/på. Virker svært godt festet til taket. Pene. Oppleves lydløse av meg.

Virker litt puslete med løse deler når de er av taket. Det er eneste minuset så langt.

Bestilte via autoload og fikk hentet de på postkontoret 26 timer etter bestilling. Veldig fornøyd med Autoload for hurtig ekspedering.
#25
Hyundai KONA / Sv: Hvilke lastebøyler/takstativ anbefales
søndag 17. mars 2019, klokken 21:15
Da har de vært med en tur på fjellet, og jeg er veldig fornøyd.

Har ikke tatt de av enda, så det har jeg ikke testet.
Jeg skal se hvordan de oppleves å kjøre med uten last( støy) i morgen, og ta de av i morgen kveld for å se hvor enkle de er å ta av/på.
#26
Er det sånn at lading mellom gitte klokkeslett (feks. 22:00-07:00) kun fungerer om man har "planlagt avreise" aktivert?

Jeg plugget i laderen i går kveld, og forventet at den hadde sluttet å lade klokken 07 i dag. Da jeg gikk ut i garasjen klokken 13, stod den fortsatt å ladet. Dette har ikke vært et problem før, eneste forskjellen nå er at jeg har deaktivert planlagt avreise.
#27
Hyundai KONA / Sv: Hvilke lastebøyler/takstativ anbefales
torsdag 14. mars 2019, klokken 07:00
Jeg får min senere i dag. Usikker på om jeg rekker å teste den, men kan skrive her når jeg får gjort det.
#28
Sitat fra: Limodriver på søndag 24. februar 2019, klokken 13:26
Hver gang en låser opp døren eller åpner døren går ladeeffekten ned til 0,5kw av en eller annen grunn.
Det er fordi den «låser opp» ladepluggen samtidig. Det er sikkert uheldig å nappe den ut mens den lader for fullt, derfor reduseres den kraftig når den ikke er låst.
#29
Sitat fra: Limodriver på søndag 24. februar 2019, klokken 13:26
Effekten det lades med er strøm*spenning 8a*230v=1840w

Hver gang en låser opp døren eller åpner døren går ladeeffekten ned til 0,5kw av en eller annen grunn. Dersom du lukket døren og venter litt vil ladeeffekten vises. Jeg vil tro det skulle vises ca 1,8kw med 8 amp lading da det varierer noe. Spenningen kan variere uten at vi merker det på andre enheter.

Det at du får lavere effekt enn forventet når du beregner hvor mye du har ladet skyldes nok tap i likeretter og effekt til å varme batteriet.

Det med 0,5kw ved aktivering/åpning av bilen ser ut til å stemme ja :)

Jeg forventet at 10A på "kladden" ville resultere i 2,2kw og ikke 1kw som jeg fikk.
I natt satt jeg den til 12A og da lå den på 2,7KW, som er mer som forventet.

Finnes instruksjonsboken elektronisk noe sted? Mulig jeg må sette meg litt bedre inn i dette..
#30
Det virket som at den falt til 0,5kw i det bilen ble låst opp, så stabiliserte den seg på 1kw etterpå.

Virker som den har fått ca 1kw i snitt gjennom natten.

«Vekselstrømladeren(bærbar)» står på minimum. Jeg trodde det var 2,2kw. Er det noen som vet hva de forskjellige valgene (minimum/redusert/maks.) betyr i praksis? Jeg fant det ikke i boka..
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA