Bli medlem i Norsk elbilforening og støtt driften av Elbilforum. Som medlem får du i tillegg startpakke, medlemsfordeler og gode tips om elbil og lading. Du blir med i et fellesskap som jobber for mindre utslipp fra veitrafikken. Medlemskap koster 600 kroner per år. elbil.no/medlemskap
meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - Nuvolari

#1696
Model S 2013 - 2022 / Sv: Model S - reservasjonsoversikt
torsdag 17. januar 2013, klokken 11:57
Sitat fra: OleJA på torsdag 17. januar 2013, klokken 11:33
Ser på TMC forumet at de i US som nå blir invitert til 'Finalize', reserverte for kun 6 uker siden, dvs omtrent samtidig med meg :o - Levering for disse blir antydet til Februar - Mars. Kan vi begynne å håpe på at vi trenger å vente betydelig mindre enn 12mnd. som først antydet?

Er forresten ikke helt sikker på om jeg vil ha bilen så mye før det... - Kunne godt tenkt meg at Tesla fikk fikset litt flere bugs på bilen først :-\

Mener jeg leste et sted at Tesla nå er opp i en produksjonsfart på 1667 biler / mnd tilsvarer 20.000 / år. Noen som kan bekrefte dette?
#1697
Model S 2013 - 2022 / Sv: Model S - reservasjonsoversikt
torsdag 17. januar 2013, klokken 11:15
Sitat fra: Muffinman på torsdag 17. januar 2013, klokken 07:32
Da kom #2417 stille og rolig opp på my Tesla-siden for noen dager siden :)

Hvor lang tid tok det fra du betalte til du fikk #?
#1698
Hjul, dekk og felg. / Sv: Reservehjul
torsdag 17. januar 2013, klokken 10:49
Sitat fra: timingbeltkiller på lørdag 22. desember 2012, klokken 09:42
Tesla selger ( i alle fall i USA) vinterhjul både med og uten pigger, men bare 19-tommere.
Kjøp inkluderer gratis hjulskift med nødvendig omstilling av luftkontrollsystemet.
Denne omstillingen reiser spørsmålet om etterservicen etter en punktering kan foretas av et vilket som helst gummiverksted eller om den MÅ utføres av Tesla???


Hei,

Kan noen utdype dette med "Kjøp inkluderer gartis hjulskift"? Er det gratis hjulskift utført av Tesla i hele bilen levetid som menes?
#1699
Model S 2013 - 2022 / Sv: Luftfjæring
onsdag 16. januar 2013, klokken 19:54
Sitat fra: jkirkebo på onsdag 16. januar 2013, klokken 18:35
Sitat fra: OleJA på onsdag 16. januar 2013, klokken 18:13
Er det noen som har erfaring med levetid og vedlikeholdskostnader på luftfjæring? Er dette noe som skal holde bilens levetid, eller må en regne med dyrt vedlikehold om noen år?

Om man kjøper den utvidede garantien så er "noen år" i det minste 8 år unna...

Har du en link til et sted man kan lese mer om denne utvidede garantien?
#1700
Model S har som kjent en varmepumpe som produserer varmen. En varmepumpe er mest effektiv på lav effekt. I utgangspunktet bruker denne varmepumpen lite strøm og det skal bli spennende å se hva slags strømforbruk du får dersom du lar varmen i bilen stå på f.eks 5-10c over natten når bilen står plugget i 220. Med så lav effekt bør varmepumpen være hypereffektiv og det blir ikke mye strømforbruk av dette muligens mindre enn å kjøre varmepumpen på maks rett før du skal ut å kjøre. Fordelen er at du har isfri bil til enhver tid.
#1701
Sitat fra: OleJA på onsdag 16. januar 2013, klokken 13:37
Sitat fra: jkirkebo på onsdag 16. januar 2013, klokken 13:27
Sitat
Cars left in cold ambient temperatures do not inherently lose range. You can turn on cabin HVAC (heating, ventilation, air conditioning) preconditioning using the Touchscreen that will precondition the battery, as well as the passenger cabin. Preconditioning the battery for approximately 30 minutes will bring it to operating temperature and result in improved vehicle performance and an accurate predicted driving range


Høres bra ut. Jeg har jo aggregat på hytta som kan levere 24A/5.5kW kontinuerlig, da er det bare å fyre opp det en halvtime før vi drar derfra så får jeg full tilgang på regen i alle nedoverbakkene også.

Det blir litt langt å drasse med seg et aggregate fra hytta til parkeringsplassen en km lengre ned i dalen, men kanskje det er plass til et aggregate for semipermanent installasjon i frunken  ;D

Parker ved nærmeste bensinstasjon/butikk/hotell/gård hvor du kan leie strøm i en time før du skal dra. De siste km til hytta tar du taxi/snøscooter eller går på ski om du er sprek :)
#1702
Sitat fra: Øyvind.h på onsdag 16. januar 2013, klokken 12:04
Men man ser at det har sine ulemper å ikke ha en ekstremt ineffektiv fossilmotor foran som kan pøse ut varme :)

Med litt forvarming burde ikke dette være noe problem. I en vanlig bil med fossilmotor er det ikke mye varme som skal til for å fjerne dugg fra vinduet. Slenger du på A/C som tørker luften i tillegg trenger ikke luften være varm en gang for at duggen skal forsvinne.
#1703
Model S 2013 - 2022 / Sv: Luftfjæring
onsdag 16. januar 2013, klokken 13:26
Sitat fra: Jimpec på onsdag 16. januar 2013, klokken 12:13
Mener å ha sett at man kan overstyre dette i lav hastighet - men at den i høy hastighet senker seg automatisk. Kan dog ikke bekrefte at dette er 100% korrekt.

Det fine med automatisk hev senk er at fjæringen som regel blir langt mykere når bilen hever seg og med det får man forbedret komfort ved kjøring på brostein, fartsdumper, trikkeskinner osv. (Kjører til daglig A6 med dynamisk luftfjæring).

Det hadde vært en fordel om det er slik du skriver. En selger hos Tesla påstod at fjæringen er like hard uavhengig av høyde.
#1704
Bestilling og levering / Sv: Forsikring på Tesla Model S
onsdag 16. januar 2013, klokken 09:51
DNB Forsikring oppgir en pris på 8901,- når jeg bruker reg nr EL 18690 (full kasko, 70%, 6000,- egenandel, 12000km).

Når jeg legger på totalrabatt og medlemskap i Siviløkonomforeningen får jeg en pris på 6847,-

DNB skiller ikke på vanlig model s og performance mtp pris.
#1705
Hei,

Et spm til, hvor mange ampere kurs trenger jeg for vanlig lading? Er 16A tilstrekkelig? Spesifisere man i bilens innstillinger hvor mange ampere strøm man tillater bilen å lade med?

Jeg vil sjeldent trenge en ladehastighet på mer enn 5km per ladetime. Hvor mange ampere trenger jeg for å lade med 5km per ladetime?

#1706
Hei,

Behov for dobbellading og superlading er vel kun tilstede dersom man kjører lenger enn bilens rekkevidde? Dersom man ofte har slikt behov er vel kanskje ikke el-bil det optimale?

#1707
Model S 2013 - 2022 / Sv: Min Tesla
lørdag 12. januar 2013, klokken 23:51
Hei,

Dette er min første posting her. Dersom Tesla ikke går går konkurs i løpet av uken er det mye som tyder på at jeg legger inn en bestilling innen kort tid.

Har foreløpig følgende spec:

- 85 kWh Model S Performance
- Farge std svart
- Panoramatak i helglass
- Hjul 21" Grå
- Nappa-skinn i grå
- Aktiv luftfjæring
- interiørlister i karbon
- Tech-pakke
- Pakkehylle

Spørsmål, jeg finner ikke dekkdimensjoner på hhv 19" og 21". Noen som kjenner disse?
© 2025, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA