Bli medlem i Norsk elbilforening og støtt driften av Elbilforum. Som medlem får du i tillegg startpakke, medlemsfordeler og gode tips om elbil og lading. Du blir med i et fellesskap som jobber for mindre utslipp fra veitrafikken. Medlemskap koster 535 kroner per år. elbil.no/medlemskap
Hovedmeny
meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - CorsoDante

#1
Tesla SW og AP / Sv: FSD – vår tids største bløff?
tirsdag 16. mai 2023, klokken 15:26
Sitat fra: daktari på tirsdag 16. mai 2023, klokken 09:19Livsfarlig fail på forsøk 2 og forsøk 6. V11.4 som var så bra at den egentlig burde kalles 12. Men v12 blir selvfølgelig myyye bedre...

Spenstig kryss. 80 km/t skiltet, og enkelte av bilene kjører langt over. Videoen indikerer at denne norske (lett)motorsykkelen vi snakket om her forleden nok ville ha blitt avdekket av FSD, og hindret det tragiske utfallet.

Hva gjelder forbedring har FSD tatt store steg, for ikke å si enorme, men det er nok ingen grunn til å forvente tigersprang fra v11 til v12. Gleder meg til dette kommer til Norge (EU...), vil gjøre pendlingen til en lek.
#2
Sitat fra: SurSnasen på onsdag 19. april 2023, klokken 12:55
Sitat fra: CorsoDante på mandag 17. april 2023, klokken 15:45https://www.teslarati.com/tesla-fsd-beta-safety-crash-statistics/ (OBS; Mye epler & bananer i disse tallene, må brukes og tolkes med forsiktighet)

Feil og feil, fru blom. La meg moderere meg; Nært alle FSD-videoer tyder på at FSD Beta hadde håndtert denne situasjonen langt bedre (uten sammenstøt).

Statistikken du leter etter ligger dels tilgjengelig i linken min.

Nei, den statistikken ligger ikke i det hele tatt i linken din. Som du sier, den må tolkes med forsiktighet. "Statistikken" til Tesla sier ingen verdens ting om hvor trygg FSD (Beta) er i forhold til "real life". Så ser du også i tweeten til Tesla at de for FSD Beta viser til "airbag deployed crash" versus for generell statistikk "police reported crash". Så om du har kræsjet med FSD Beta, uten at airbag har utløst seg. Men at det ble en disputt slik at politiet ble tilkalt, så vil ikke den kræsjen tas med i Tesla sin statistikk.

Men viktigst av alt: FSD Beta er menneske og maskin som sammen samarbeider om sikkerheten. Hva ville statistikken vist for førerassistansesystemer generelt versus FSD Beta? Eller førerassistansesystemer (hos andre merker) opp mot den samme statistikken for bilen uten tilsvarende systemer?

Jeg tviler på at FSD Beta overpresterer kontra andre systemer som krever mer aktiv input fra føreren, hva gjelder sikkerheten. Polestar sin variant på PS2 føltes hakket mer sikker, fordi den krevde større årvåkenhet. Samtidig er ikke dette en grad av sikkerhet som jeg higer etter, fordi jeg mener at man langt på vei er i mål.

Jeg mener Teslas Autopilot / FSD Beta er mer enn trygg nok til vanlig kjøring, basert på statistikk / erfaring. I tillegg er den knallgod på det aspektet som den også må måles på; behag ved pendling & langturer. Jeg kommer aldri til å falle tilbake til assistentsystemer som ikke kan tilby samme grad av assistanse & behag som autopilot, enkelt og greit. Og ja, jeg er klar over at andre har andre preferanser, hvilket er helt kurant.

Jeg snakker sikkert ikke for alle, men mine ca. 15 minutter med pendling (primært motorvei/hovedvei) er en drøm, takket være autopilot (når vindusviskerne ikke løper løpsk, hvilket er relativt sjeldent...). Mulig andre produsenter er på høyde, men varianten på PS2 var milevis unna. Nå håper jeg bare at FSD Beta ankommer Norge snart, for å øke behaget med den dagligdagse kjøringen enda et hakk. Full autonomi er det ikke så farlig med for min egen del, så lenge 95 % av herket med pendling er fjernet, hvilket ser ut til å være godt innenfor rekkevidde. At Tesla (Musk) har oversolgt systemets kapasitet og potensial ser ut til å være hevet over enhver tvil.
#3
Sitat fra: daktari på mandag 17. april 2023, klokken 01:09
Sitat fra: CorsoDante på søndag 16. april 2023, klokken 07:06
Sitat fra: ToWalkOrDrive på lørdag 15. april 2023, klokken 10:03Ser at en Tesla skulle til venstre og krysse gaten, og så ikke motkommende motorsykkel. Bør ikke Tesla kunne gi kraftig advarsel nå som software kan gjøre bilen selvkjørende? Ville en selvkjørende bil kræsjet i en tilsvarende situasjon?

Alle FSD-videoer tyder på at FSD Beta hadde håndtert denne situasjonen langt bedre (uten sammenstøt).

I motsatt tilfelle hadde det florert med ulykkes-videoer på nettet, og FSD hadde blitt avskiltet prompte.

Kjedelig sak, som i grunnen bare understreker menneskelig feilbarhet, og hvorfor selv FSD Beta har lavere skadefrekvens enn oss mennesker (som håndterer slike oppgaver mer eller mindre tilfredsstillende, og som i dette tilfellet dessverre feilet).

https://www.teslarati.com/tesla-fsd-beta-safety-crash-statistics/ (OBS; Mye epler & bananer i disse tallene, må brukes og tolkes med forsiktighet)
Feil og feil.
Det finnes mange FSD-videoer der bilen krysser trafikk og fører må ta over og bråbremse.

FSD er ikke sikrere enn vanlige personer, det har vi ingen tall på. Det som er sikkert er at de som filmer FSD 1) er ekstremt oppmerksomme 2) publiserer akkurat de videoene de selv vil ndre skal se.

Feil og feil, fru blom. La meg moderere meg; Nært alle FSD-videoer tyder på at FSD Beta hadde håndtert denne situasjonen langt bedre (uten sammenstøt).

Statistikken du leter etter ligger dels tilgjengelig i linken min.

FSD Beta er veldig utbredt, og dersom FSD Beta ikke evnet en slik enkel venstresving, med god sikt, så ville det florert av ulykkesvideoer på youtube, og det som mørkere er. Og FSD Beta hadde blitt stanset umiddelbart.

NHSTA nøler ikke med å tvinge gjennom en recall av FSD Beta, jf. tilbakekallingen som nylig ble effektuert.

Den kjedelige ulykken understreker feilbarheten til menneskelige sjåfører, og alt tyder på at Martin (18) ikke hadde vært handicappet i dag dersom FSD Beta førte den aktuelle Teslaen gjennom avkjørselen. En beslektet diskusjon er naturligvis om ikke alle disse halvautomatiserte systemene gjør sjåfører mindre oppmerksomme, og det er fristende å tro at ulykken heller ikke hadde skjedd i en mer analog bil.
#4
Sitat fra: ToWalkOrDrive på lørdag 15. april 2023, klokken 10:03Ser at en Tesla skulle til venstre og krysse gaten, og så ikke motkommende motorsykkel. Bør ikke Tesla kunne gi kraftig advarsel nå som software kan gjøre bilen selvkjørende? Ville en selvkjørende bil kræsjet i en tilsvarende situasjon?

Alle FSD-videoer tyder på at FSD Beta hadde håndtert denne situasjonen langt bedre (uten sammenstøt).

I motsatt tilfelle hadde det florert med ulykkes-videoer på nettet, og FSD hadde blitt avskiltet prompte.

Kjedelig sak, som i grunnen bare understreker menneskelig feilbarhet, og hvorfor selv FSD Beta har lavere skadefrekvens enn oss mennesker (som håndterer slike oppgaver mer eller mindre tilfredsstillende, og som i dette tilfellet dessverre feilet).

https://www.teslarati.com/tesla-fsd-beta-safety-crash-statistics/ (OBS; Mye epler & bananer i disse tallene, må brukes og tolkes med forsiktighet)
#5
Tesla SW og AP / Sv: FSD-videoer
lørdag 15. april 2023, klokken 08:03

Selvsagt ingen autonomi som sådan, men p.t. en veldig kjekk partner på langreise, inkl. urbane strøk.
#6
Model Y / Sv: Ikke bestill model Y før Tesla setter ned prisen
fredag 13. januar 2023, klokken 08:54
Sitat fra: lars667 på fredag 13. januar 2023, klokken 08:22
Da er det vel klart for at bruktprisene skal ned også :-) Bra for alle, bortsett fra flipperne!

Og de som nylig har kjøpt av flipperne, til et søtt (nå surt) påslag.

Regner med at Y befester sin posisjon som mest solgte bil her til lands, også i 2023, smått utrolig pris. Imponerende levert, rett og slett.

Er dette Kina-biler, med unntak av Performance-versjonen?
#7
Tesla SW og AP / Sv: Idiotisk viskerautomatikk
tirsdag 27. desember 2022, klokken 07:33
Sitat fra: CorsoDante på fredag 18. november 2022, klokken 12:19
Sitat fra: RBK på fredag 18. november 2022, klokken 10:32
Hverken på Model 3 eller Model Y har jeg dette problemet. Synes de bare blir bedre og bedre

+1

Synes den kamerabaserte løsningen var direkte frustrerende for et par år tilbake, måtte stadig inn og justere.

Nå er den, etter min smak, bedre enn konvensjonell teknologi (i hvert fall den Polestar bruker på sin 2'er).

Imponerende utvikling. Men sikkert mer sårbar ift. urenheter (sprekkdannelser).


Her må jeg moderere meg.

Viste seg å være ganske jævlig vinterstid, med litt snø eller en hinne foran kameraet.

Effekten er at jeg kjører mye mer uten AP / CC om vinteren, siden jeg ikke er interessert i at vindusviskerne gnikker ustanselig mot tørre ruter.
#8
Tesla SW og AP / Sv: FSD Beta for "vanlige" sjåfører
søndag 27. november 2022, klokken 08:50
Sitat fra: kodax på søndag 27. november 2022, klokken 08:27
Sitat fra: CorsoDante på søndag 27. november 2022, klokken 07:54
Har Tesla gitt noen tidslinje for når FSD Beta er klar for Europa/Norge? Kjenner jeg er litt keen, samtidig usikker på om jeg kvalifiserer til å være først i løypa :)
Det eneste konkrete som vel er kommunisert av Elon Musk ang tidslinje er vel at Canada og Norge skulle få FSD etter USA, men det ble ikke spesifisert om det gjaldt FSD eller FSD Beta.
Det siste i kategorien "spekulasjoner" er vel om den nylige utlyste stillingen som Autopilot/ADAS-tester for Tesla i Trondheim har en sammenheng med dette.

Canada; Check.

Norge neste da, får man håpe på. Er vel ingen regulatoriske fartsdumper heller, all den tid man fortsatt må ha hendene på rattet?

Den stillingsannonsen har jeg bitt meg merke i ja. Håper ikke utrullingen er avhengig av denne posisjonens leveranser, men at den skal bidra til å optimalisere - fremfor å berede grunnen som sådan. 
#9
Tesla SW og AP / Sv: FSD Beta for "vanlige" sjåfører
søndag 27. november 2022, klokken 07:54
Sitat fra: Storg på lørdag 26. november 2022, klokken 23:23
Sitat fra: emurof på lørdag 26. november 2022, klokken 21:18
Sitat fra: kodax på tirsdag 28. september 2021, klokken 11:46
Fredag om halvannen uke slippes FSD Beta v10.2, og da skal også andre enn de spesielt utvalgte testerne begynne å få FSD Beta i USA.
Det har blitt postet diverse videoer av testerne, noen skryter veldig av hvor bra det er, men andre testere har vært mer skeptiske og vist diverse feil som FSD Beta gjør.
Mange uttrykker alt fra bekymring til skråsikkerhet over hvor farlig og dårlig dette kommer til å være for medtrafikanter og en selv. Gjør Tesla nå dette fordi de ikke lenger kan vente pga. lovnader i lang tid om at dette skal komme, har de virkelig trua selv på at dette vil fungere, eller er det Elon Musk som tvinger det gjennom uten å forstå risikoen? Skjer det alvorlige ulykker, så vil det både skape dårlig omdømme for Tesla, og også potensielt føre til kostbare søksmål fra forulykkede og FSD-kjøpere, fallende aksjekurs osv..
Det er mange som mange ganger har spådd Teslas undergang. Dersom FSD Beta kjører ned mennesker, så får de kanskje rett denne gangen? Dersom de lykkes, vil bilkjøring aldri bli det samme. Etterhvert blir det veldig dyrt å kjøre selv, og deretter ulovlig, og dersom ikke andre aktører også løser selvkjøringsgåten, så får Tesla enorm makt.

Dette er i sannhet spennende tider for de som er interessert i selvkjøring :)

Litt morsomt å se tilbake på tidlige diskusjoner rundt FSD-betaen nå som den er tilgjengelig for alle (i USA). Mye skepsis, men tross det så har det vel ikke vært en eneste større/alvorlig ulykke med FSD-betaen så langt. Ingen personskader, stikk i strid med hva skeptikerne mente ville skje.

Skal bli interessant å se hva som skjer videre nå som enda flere bruker den.
Bare fordi vi ikke har hørt om det, så kan det ha skjedd.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tja. Det har såpass stort fokus at det vil nå eteren på no-time. Med tanke på utrullingen må det da bare være et spørsmål om tid før ulykken-videoene dukker opp, kan ikke forstå annet.

Har Tesla gitt noen tidslinje for når FSD Beta er klar for Europa/Norge? Kjenner jeg er litt keen, samtidig usikker på om jeg kvalifiserer til å være først i løypa :)
#10
Model 3 / Sv: Feil og mangler på modell 3
søndag 27. november 2022, klokken 07:48
Her var det da overraskende stille...

Plukket nylig opp en rimelig & pent brukt 20-modell. Bilen er overraskende fri for knirk og slitasje, utover det man forventer fra en Tesla av denne årgangen (vindsus...) ;)

Samtidig var det to feil (gjengangere):

- Dugg (dråper) på innsiden av lyktene (begge sider).
- Deksel på innsiden av hjulbuene bak slapp litt inn mot bakfangeren.

Meldte inn disse to sekvensielt, via appen, med bilder og en kjapp forklaring. Svar fra Tesla innen 24t. «Dette fikser vi, dekkes av garanti».

Begge feilene ble fikset av Tesla uten noen form for protester. Lyktene tilbød de å fikse via mobil service, men siden jeg har et service-punkt beleilig plassert så valgte jeg dette.

Time for utbedring bookes i appen. Kontaktfri levering og henting. Bare hensette bilen, og plukke den opp når ferdig (følger med på progress på appen).

Rett og slett et meget effektivt & imponerende opplegg, og det kan virke som om selskapet har endret litt policy mht. kundeservice. Alternativt er jeg bare heldig med service-punktet. Samtidig ser jeg at henvendelsene mine oversettes til engelsk, noe jeg antar betyr at de behandles sentralt, for å sikre en mer enhetlig tilnærming og mitigere mot at enkelte service-punkt tar seg friheter utover sitt eget mandat / bryter med sentral-linjen.

Også prisverdig at Tesla viser meg kostnadene, selv om jeg ikke blir fakturert. Gir forutsigbarhet ift. et evt. eierskap utenfor garanti. Deleprisene / arbeidstiden ser slettes ikke så verst ut.
#11
Model 3 / Sv: Kraftig økning av antall brukte modell 3 til salgs nå
søndag 27. november 2022, klokken 07:22
Sitat fra: snakkesalig på lørdag 26. november 2022, klokken 18:40
Sitat fra: Vaduz på lørdag 26. november 2022, klokken 17:34
Sitat fra: filtvet på fredag 25. november 2022, klokken 11:30
Lurer også på å selge min 21 LR 3 med kun 21000 km.

Har ikke spesielt lyst til å sponse en fyr som behandler ansatte ekstremt dårlig:

https://blog.pragmaticengineer.com/twitter-cruel-treatment-of-software-engineers/

Bare av nysgjerrighet, hvilken bil tenkte du bytte til?

'23-modell Prius <3

Pr. TV2 kommer ikke denne til Norge. Toyota skal angivelig satse elektrisk (der må de skjerpe seg, ligger litt bak...).

Og vil du virkelig leve med en slik CVT-girkasse? Antar at også den nye versjonen også har en slik (Toyotas ess i ermet...). Hadde CVT på en leiebil, helt forferdelig. Ga meg scooter-assosiasjoner. 

1380 Model 3 på Finn. Prisene har definitivt falt siden jeg ervervet min for noen måneder tilbake. Samtidig tror jeg det er en bunn på et såpass bra produkt, ikke minst dersom FSD Beta entrer Norge innen et par år.
#12
Tesla SW og AP / Sv: FSD-videoer
søndag 20. november 2022, klokken 07:44
Sitat fra: ronnynilsen på lørdag 19. november 2022, klokken 09:22
Jeg tror ikke det er sensorer og kameraer som er det som stopper at man får til selvkjørende biler.

I prinsippet så bør bilen kunne få nok data fra ett kamera på en kule som kan roteres. Man kan jo ha førerkort med syn på bare ett øye. Vi som mennesker kjører bare basert på syn. Så det er ikke mangelen på data i dagens biler (selv uten radar, lidar og USS) som er problemet. Dagens biler har mye mere og bedre data enn enn oss mennesker tilgjengelig.

Problemet er klassifisering og tolking av data, og for så å omsette det til korrekt handling basert på en situasjonsforståelse. Det er det samme problemet som man sliter med innenfor AI på alle andre områder også. Og har vist seg å være mye vanskeligere enn optimistene først trodde.

Løsningen man forfølger i dag er det som kalles smal AI, man trener opp systemet med eksempler (mange eksempler, milioner), men det kan bare gjøre det det er trenet på, det kan ikke generalisere en situasjon. Problemet er det som kalle "long tail", det finnes alltid en ekstra ny situasjon som systemet ikke er trent for...

Når det er sagt, så kan dagens metoder gjøre mye bra, innenfor et avgrenset området (geofencing) så kan man få til høy grad av autonomitet, eller i mere begrensede settinger som motorveier og andre godt merkede veier, og normale forhold på vanlige veier så vil nok også systemet virke bra. Men generell selvkjøring under alle forhold får vi sannsynligvis ikke før man har løst problemet med generell AI. Og det tror jeg det er en stund til blir løst.

Ser ut som om vi langt på vei er på linje rundt den potensielle kapasiteten til FSD, på kort og mellomlang sikt.

FSD Beta ser nå ut til å løse rundkjøringer omtrent like bra som en del sjåfører (under gjeldende forhold fra videoen, uten lav sol...).

FSD Beta 10.69.3.1 i rundkjøringer (fra 09:45 og utover):

https://youtu.be/CMeUOGXo15s
#13
Tesla SW og AP / FSD-videoer
lørdag 19. november 2022, klokken 07:40
Mange meninger om hva FSD er, og ikke er.

Nå som FSD beta har vært ute et par år, og versjon 11 (single stack) er på vei inn hos youtubere, så tenkte jeg det var på sin plass med en tråd som viser hva FSD (beta) kan og ikke kan - i videoformat.

Vi kan kickstarte tråden med en video som viser hva FSD 10.69.2.4 behersker (og ikke) på snødekte veier, ikke veldig ulikt forhold (og temperaturer) man straks finner i Norge:

https://youtu.be/UdRV29QjTc0

Disclaimer: Jeg har ingen tro på nivå 5 uten lidar og hardware som går utenpå det Tesla p.t. har på bilene sine. Men nivå 4 skal være innenfor rekkevidde, også her oppe. Især på sommerhalvåret.
#14
Tesla SW og AP / Sv: Idiotisk viskerautomatikk
fredag 18. november 2022, klokken 12:19
Sitat fra: RBK på fredag 18. november 2022, klokken 10:32
Hverken på Model 3 eller Model Y har jeg dette problemet. Synes de bare blir bedre og bedre

+1

Synes den kamerabaserte løsningen var direkte frustrerende for et par år tilbake, måtte stadig inn og justere.

Nå er den, etter min smak, bedre enn konvensjonell teknologi (i hvert fall den Polestar bruker på sin 2'er).

Imponerende utvikling. Men sikkert mer sårbar ift. urenheter (sprekkdannelser).

Helvask er neppe løsningen nei  :laugh:
#15
Model 3 / Sv: Kraftig økning av antall brukte modell 3 til salgs nå
onsdag 12. oktober 2022, klokken 15:43
Sitat fra: hemi på onsdag 12. oktober 2022, klokken 15:21
hva gjør model 3, som model Y ikke gjør bedre for snittet?

Kjører hakket bedre?

Det er da omtrent ingen som spekulerer i hvorfor Model Y selger bedre enn Model 3, og som delvis er årsaken til at det nå er godt over 1.000 Model 3 på finn.no?

Forstår meget godt at folk flest velger MY (skulle da bare mangle), men var aldri et alternativ for meg (oss). For stor. Noe som er en forse for omtrent alle andre, greit nok. Prisen drar naturligvis i samme retning :)
© 2023, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA