meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - hELgenen

#1
Sitat fra: arthur på I dag kl. 18:55
Sitat fra: hELgenen på I dag kl. 14:37
Sitat fra: arthur på I dag kl. 12:52"men de betaler mindre enn oss nordmenn for å feriere her." Hæhhhhhh?

Forstår du ikke ar dersom km avgiften kommer på f.eks norsk forsikring så gjelder den ikke utenlandsk registrerte kjørertøy?

Og når en tysk bobil turist kommer med bilen full av mat fra tyskland  blir det jo billigere for denne å oppholde seg her også... Og bobilen er vel også billigere enn de man får kjøpt i Norge. Husk at tyske bobilturister heller ikke er  noen underklasse heller.



Hvorfor skal det være et problem å innføre en oblat ordning for turister som kommer til Norge hvor de f.eks betaler et beløp per dag for det antall dager de skal være her? For noen vil det sikkert være billigere enn hva du betaler for samme antall kilometer de kjører, men de vil jo gi et bidrag som de IKKE gjør i dag?  Sikkert mulig at de har med seg en del varer som de har betalt mindre for enn hva de samme varene koster, eller ville ha kostet, i Norge, men hva så? Ja, mulig de betaler mindre for sin campervan enn hva du har betalt for den samme i Norge, kanskje ikke, men hva vet du om det og hvilken relevans har det til temaet her? Virker nesten litt som at å gjøre deg til lags er komplett umulig da du klager uansett hva temaet er! 

Det er IKKE foreslått noen oblat ordning. Det er foreslått en km ordning som i praksis forskjellsbehandler nordmenn negativt. Det er som formueskatten..den gjelder også kun norske eiere. Hvorfor skal vi hele tiden komme med ordninger som gir ulemper for nordmenn i Norge samtidig som det gir fordeler til utlendinger? Jeg forstår det ikke. Burde ikke enhver ordning som ønskes innført i Norge sikre våre egne innbyggere???

Dette forslaget er dyttet frem uten at noen har sett på virkningen på egne innbyggere vs utenlandske..Derfor er den urettferdig i sin utforming.
#2
Sitat fra: arthur på I dag kl. 12:52"men de betaler mindre enn oss nordmenn for å feriere her." Hæhhhhhh?

Forstår du ikke ar dersom km avgiften kommer på f.eks norsk forsikring så gjelder den ikke utenlandsk registrerte kjørertøy?

Og når en tysk bobil turist kommer med bilen full av mat fra tyskland  blir det jo billigere for denne å oppholde seg her også... Og bobilen er vel også billigere enn de man får kjøpt i Norge. Husk at tyske bobilturister heller ikke er  noen underklasse heller.

#3
Sitat fra: arthur på I dag kl. 07:38
Sitat fra: hELgenen på I dag kl. 07:00
Sitat fra: arthur på I går kl. 19:41De som kjører mye vil at alle skal betale likt, og de som kjører lite mener at man skal betale etter bruk hvilket i de fleste andre tilfeller i livet er hvordan det fungerer. Definisjonen av rettferdighet er for mange; Det som passer den enkelte best i den aktuelle situasjon hvilket bekreftes med all tydelighet av flere her, dessverre!

En tysk turist med bobilen full av mat slipper denne avgiften. Mao er du turist fra utlandet slipper du billigere unna.

Bor du langt vekk fra offentlige transportmidler,men defineres som en sentral kommune må du betale likt som de som bor rett ved offentlige transportknutepunkt.

Dette er bare to eksempler på hva jeg definerer som urettferdig med et slikt system

I mange land må man kjøpe en oblat for å benytte spesielle veier og/eller kjøre inn til byer så det finnes enkle muligheter for å få litt (mer) penger ut av turistene også. Turistskatt er innført mange steder i mange land, men verden er nok litt (for) urettferdig for enkelte hvilket i dette tilfelle kan løses ved å bytte land som sitt faste bosted?

Men turistskatt gjelder også nordmenn på ferie i eget land. Har for egen del aldri sett lofoten. Kommer aldri til å reise dit heller pga.den voldsomme turismen. Hele landet er jo ødelagt av masseturisme..fra utlandet..men de betaler mindre enn oss nordmenn for å feriere her. Jeg har selv opplevd turister drite og kaste søppel på lokale turområder..og hvem må plukke opp dritten? Jo,vi lokale..Det føles feil å betale mer for å bruke lokale veier samt sitte igjen med alle ulempene. Her må boe gjøres. Ingen turistskatt på nordmenn  hadde jo vært ett sted å starte.
#4
Sitat fra: arthur på I går kl. 19:41De som kjører mye vil at alle skal betale likt, og de som kjører lite mener at man skal betale etter bruk hvilket i de fleste andre tilfeller i livet er hvordan det fungerer. Definisjonen av rettferdighet er for mange; Det som passer den enkelte best i den aktuelle situasjon hvilket bekreftes med all tydelighet av flere her, dessverre!

En tysk turist med bobilen full av mat slipper denne avgiften. Mao er du turist fra utlandet slipper du billigere unna.

Bor du langt vekk fra offentlige transportmidler,men defineres som en sentral kommune må du betale likt som de som bor rett ved offentlige transportknutepunkt.

Dette er bare to eksempler på hva jeg definerer som urettferdig med et slikt system
#5
Sitat fra: Gazer75 på I går kl. 11:08Ei trafikkforsikringsavgift som er basert på kilometer ein vel i forsikringa er ein god ide.
Det burde også vere ei justering basert på kommune, postnummer eller liknande.
Jo betre vegnettet og kollektivtilbodet er jo dyrare bør det vere med bil.

Kvifor skal ein som må køyre fleire kilometer på ein holete grusveg til/frå arbeid betale like mykje som ein som kan bruke fin motorveg? Dei har jo heller ikkje noko kollektivtilbod om dei bur langt ute på landet, så bil må dei bruke.

Kvifor skal ein pensjonist som køyrer under 6000km i året betale like mykje som ein som køyrer 20000km?

For ein som køyrer lite så utgjer faktisk den auga avgifta på elbilar ein stor der av køyrelengda ein kunne fått på bensin/diesel. Om differansen fortset å auke så må eg nok vurdere ein hybrid neste gong. Med mi køyring så ville ein moderne liten ladbar hybrid vore billegare. Eg kunne klart meg med godt under ein tank drivstoff i året som snart er differansen mellom fossil og elbil på trafikkforsikringsavgifta.
Er jo små PHEV som går godt over 100km på batteri i dag. F.eks. så har ein Golf eHybrid 143km WLTP elektrisk. Den kan AC lade på 11kW og DC på opp til 50kW.

Det vil ikke fungere slik. En slik avgift blir garantert urettferdig.
#6
Kjøpe elbil? / Sv: Nissan med "jukse-garanti"
fre 03. jul 2026, kl. 11:13
Sitat fra: ToWalkOrDrive på fre 03. jul 2026, kl. 10:04Bør være oppmerksom på at dersom en kjøper en Nissan elbil, og det store batteriet går i stykker, så er det kun 5 års garanti dersom det er "komponenter" som gjør at batteriet blir ødelagt. Så Nissan har nok de verste garantiene på batteri i bransjen.

https://www.motor.no/aktuelt/bekrefter-nissan-batterifeil-nekter-reparasjon/360069

Den var stygg. Visste ikke at det fantes denne type juksemakere i Norge. Dette er jo noe man bare tror gjelder i land med dårlige forbrukerrettigheter. Har Nissan lært av Trump og bare skal sno seg unna?

Takk for lenken..nå vet jeg i alle fall hvilket merke jeg skal holde meg langt borte fra.
#7
Sitat fra: Ingeniøren på tor 02. jul 2026, kl. 15:32Har ikke lest alt, da det som vanlig blir krangling. Synes det ikke er så dumt at jeg som pensjonist og ikke kjører mer en snaut 5000 km i året skal slippe å betale like mye veiavgift som en som kjører 30000.

Men hvorfor lage et dyrt og komplisert system som skal måle hvor mye den enkelte kjører når vi alle har forsikring. Der velger man en kjøre distanse og det kan brukes som grunnlag for en diffresiert avgift. Enkelt når det alikevel er forsikringselskapene som krever inn dette og de har den infoen.

Og så kan man jo tenke at denne avgiften ikke kommer til erstating for eksisterende avgift, men et tillegg slik det som regel blir...

Liker ikke avgiften - hadde jeg bodd sentralt og ikke hadde hatt behov for bil for å komme til butikk - så kanskje jeg hadde sett på dette med andre øyne. Men ærlig talt synes jeg vi går i en samfunnsretning der vi skal ta fra enhver frihet innbyggere har i landet - og gi den til andre. F.eks turister...de kan jo rulle rundt på veiene våre uten å bekymre seg over denne kilometeravgiften. De kan kjøpe bedrifter og eiendom uten å bekymre seg over formueskatt. Som turist i eget land blir jeg jo møtt med mer avgifter enn dem.
Og etter en liten tur i går hvor jeg så turister drite og kaste do-papir langs en lokal tursti  - så føler jeg liksom at staten skal straffe egne innbyggere - men lar turister slippe unna...Hvem skal plukke opp dritten etter dem - jo det er jo vi lokale selvfølgelig.

Hvorfor kan vi ikke ordne det slik svenskene har - hvorfor skal vi hele tiden begrense friheten til innbyggerene i landet? Ja nå om sommeren går det ikke buss for lokalbefolkningen en gang i distriktsnorge - det meste legges på is inntil skolen begynner.

Jeg er ikke imot nye ideer - men jeg er defintivt imot ideer som begrenser folks bevegelsesfrihet - og spesielt de som begrenser landets egne innbyggere mer enn f.eks turister fra andre land. Det er noe fullstendig råttent i dette landet som får grobunn når mennesker frivillig ønsker å tre på seg stadig større tvangstrøyer mens de ikke ønsker å begrense f.eks turister og andre som besøker oss. Jeg forstår godt disse svært rike menneskene som rømte til Sveits - de kan kose seg uten å betale skatt til Norge og komme hit på besøk og boltre seg rundt her i landet mer fritt enn sine tidligere landsmenn. Hvor sykt er egentlig det?
#8
Polestar 2 / Sv: Forsiktig med "Pre-owned"
man 29. jun 2026, kl. 17:46
Sitat fra: Contango på man 29. jun 2026, kl. 17:39
Sitat fra: chargedup på man 29. jun 2026, kl. 09:11Teksten fra TEK.no: Det er imidlertid en potensielt ganske stor hake, og det er at det kun gjelder for første eier av bilen. Om du selger bilen innenfor denne perioden faller altså det ekstra året bort, noe også flere eiere i Facebook-gruppen Polestar Owners Club Norge påpeker.
Takk. Glassklart. Hvis jeg hadde lest linken i ditt originale innlegg, så hadde jeg fått svaret der....
Det kan kanskje tenkes at Polestar ikke er helt samsnakket internt, og at eierne på Finn ikke helt har fått med seg at det de har fått er temmelig verdiløst. Jeg hadde ikke satset på at den garantien var overførbar til neste eier med mindre det er en garantitekst som er annerledes enn det som skrives i artiklene.

Slik jeg leser det, har det vært og kanskje fortsatt er, bruktbiler der som selges til høyere pris pga en garanti som har null verdi. Temmelig spesielt
#9
Polestar 2 / Sv: Forsiktig med "Pre-owned"
man 29. jun 2026, kl. 14:46
Sitat fra: chargedup på man 29. jun 2026, kl. 09:11Teksten fra TEK.no: Det er imidlertid en potensielt ganske stor hake, og det er at det kun gjelder for første eier av bilen. Om du selger bilen innenfor denne perioden faller altså det ekstra året bort, noe også flere eiere i Facebook-gruppen Polestar Owners Club Norge påpeker.

Her er teksten fra TU.no: Det er kun de som har fått bil om som må få den oppdatert som får denne kompensasjonen. Nye biler vil være oppdatert ved utlevering, ifølge Polestar.
Batterigarantien og rustgarantien forlenges også. Disse er henholdsvis 8 år/160.000 km og 12 år, og blir nå 9 år med uendret kjørelengde, og 13 år.
Utvidet garanti gjelder imidlertid kun første eier av bilen. Ved videresalg vil altså bilen få opprinnelig garanti på 5, 8 og 12 år.


Dette er svært spesielt og bryter med normalen hvor garanti gjelder produktet. Det jeg da sliter med å forstå er hvorfor trådstarter sier det selges biler på finn.no med ett år ekstra garanti. Spesielt dette fremstår jo merkelig:
"
Det var ifølge dem beklagelig at salgsverdien på min bil var lavere enn tilsvarende biler på grunn av dette, men de nektet å gi meg samme ordning
"

Mao.Polestar sier jo her, ifølge trådstarter, at det selges biler der ute med ett år ekstra garanti.

Enten snakker trådstarter usant,eller så snakker Polestar mot bedre vitende. Jeg tror ikke trådstarter snakker usant..og da ser det jo ut som Polestar ikke selv har hatt kontroll på dette. Lurer på hva som skjer dersom noen har solgt brukt med henvisning til ett ekstra år garanti...For et salig kaos dette kan bli


#10
Polestar 2 / Sv: Forsiktig med "Pre-owned"
søn 28. jun 2026, kl. 19:11
Sitat fra: Contango på søn 28. jun 2026, kl. 18:55Det er to måter å forstå dette på:

1) at det ekstra året bare gjelder dersom den første eieren fortsatt eier bilen dette, siste året. Garantien følger  eieren.

2) at man fikk ett ekstra garantiår dersom man var første eier av bilen, men ikke ellers. Garantien følger bilen og ikke eieren.

Hvilken er det? Det naturlige for meg høres ut som 2).

Nå ble det jo hevdet at det lå biler til salgs på finn.no med dette ene året ekstra garanti. Jeg vet ikke,men en garanti må vel følge produktet?

#11
Sitat fra: arthur på lør 27. jun 2026, kl. 15:01
Sitat fra: Radial på lør 27. jun 2026, kl. 09:30Enhver detaljregulering som dette koster mer i administrasjon enn man tror.

Er innkreving av bruk/forbruk av strøm og vann og avløp så dyrt? Kom gjerne med en dokumentasjon for det og/eller forklar meg gjerne hvorfor en slik ordning for bilbruk skal bli så dyr, eller mye dyrere!

Faktisk er håndteringen av smarte strømmålere dyrt. Hver måler kostet i størrelsesorden 5000 kroner og på toppen av dette kommer alt det andre som miliardprosjektet elhub og hvert enkelt nettselskap sitt system for å sende data dit osv.
Nå snakker man om å bytte ut målerene en gang til...Så.ja..dette er dyrt.

Vannmålere har jeg mindre oversikt over,men her hos oss så kjører de rundt med bil for å lese av målerene..Den gamle ordningen hadde ikke slike utgifter.
Jeg forstår at også vannmålerene må byttes ut igjen. Teknologien går så fort frem at det de har i dag ikke er bra nok om 5 år.

 
Så det blir mye forbruk av materiell her som man ikke hadde før.
#12
Polestar 2 / Sv: Forsiktig med "Pre-owned"
fre 26. jun 2026, kl. 17:14
Sitat fra: chargedup på fre 26. jun 2026, kl. 09:32Det er selvfølgelig veldig kjedelig med alle feilene som har dukket opp for deg, men du kjøpte vel bilen vel vitende om normal garanti? Det var kun første eier av launch edition som fikk 6 års garanti, dvs at du som andre eier ikke fikk det. Det har null betydning om du kjøpte den av Polestar eller på finn, eier nr 2 får ikke ekstra år med garanti.
Dette var ment som et plaster på såret for kunder som hadde mye tilbakekallinger og trøbbel helt i starten. https://www.tek.no/nyheter/nyhet/i/kRRLWv/polestar-gir-kundene-et-ekstra-aars-garanti-som-plaster-paa-saaret?srsltid=AfmBOoqF0C_yN5fzff8-5yx4jEtYtWQD-oQUy8lGFwuOJJVyVU4svqbl Ordningen var offentliggjort i TEK iaf, men du har rett i at alle eiere fikk e-post om forlengelse av garantien. Mest sannsynlig fikk ikke du denne e-posten og dermed har du vel heller aldri trodd at du hadde 6 års garanti?

Høyesterettsaken fra 2015 omhandlet vel en bil som ble solgt som ny fra forhandler og ikke pre owned (altså bruktbil)? I tillegg var bilen først registrert i Tyskland og bruktimportert med std tysk nybilgaranti på kun 2 år, vs std norsk garanti på 5 år. https://lovdata.no/dokument/HRSIV/avgjorelse/hr-2015-601-a De aller fleste nesten nye biler forhandlere eier er i praksis demobiler. Det er jo ikke sånn at forhandler har massevis av registrerte biler som kun står i lokalet til pynt. De registrerte bilene blir normalt sett brukt av selger som familiebil i helgene/kveld og har prøvekjøringer i arbeidstiden fra nysgjerrige kunder.

Jeg ser ikke helt hvordan du skal komme videre med klagene dine, men hvis du mener at bilen din har 6 års garanti eller at din sak ligner høyesterettsdommen burde du kontakte en advokat. Slik innlegget er utformet tolker jeg det som at du nesten mener at du har 6 års garanti og at du egentlig kan få hevet kjøpet pga en høyesterettsdom som har helt andre hovedpunkter enn din sak.
På en 5,5 år gammel bil med mye feil ville jeg reparert på et ikke merkeverksted som feks elbilmek, nøkkelutfordring må muligens volvo/polestar ta seg av. Nå som Volvo har undersøkt har du iaf en rapport som du kan forhøre deg med andre verksteder for prising og sammenligne med Volvos pris.

Det påstås i tråden at biler på finn annonseres med ett år ekstra garanti..mao at de som kjøper den av nåværende eier får denne garantien. Tror mange som har solgt sin P2 med nettopp ett år ekstra garanti i annonsen. Nå påstås det at dette ikke gjelder den som har kjøpt bilen fra selger på finn...
#13
Skoda / Sv: Peaq
ons 24. jun 2026, kl. 05:20
Sitat fra: Øyvind.h på tir 23. jun 2026, kl. 23:16I følge prislisten er så og si alt standardutstyr på alle modellene?
Dvs bare hengerfeste og vinterhjul i tillegg? Eller er det feil i dokumentet.

Da leser du listene helt annerledes enn meg. Jeg ser at bilen fort kan nærme seg 800k med vinterdekk,lakk og en del utstyr som ikke er standard. Det vil jeg påstå er mye.

7 seter segmentet er jo alltid litt sært,men tar du 5 seteren så vil jeg påstå bilen er priset inn i premium segmentet. Hører den hjemme der?
#14
Tesla / Sv: Tesla aksjer
søn 14. jun 2026, kl. 22:30
Her er en typisk Musk og SpaceX fan:

https://www.nrk.no/urix/de-kaller-seg-starbase-familien-1.17916364

En kan saktens undres over hvorfor f.eks en metallbit som har vært i rommet har noen verdi...men her er det troen som gjør verdien.. Som metall er denne biten ingenting verdt..men så kommer psykologi og psykose inn...og plutselig har det   verdi for noen...

#15
Tesla / Sv: Tesla aksjer
søn 14. jun 2026, kl. 09:31
Sitat fra: Ellemelle på søn 14. jun 2026, kl. 08:21Tror ikke vanlige folk forstår hvilken effekt AI har. Dette er ikke en boble, men noe som allerede i dag vil få konsekvenser for veldig mange yrkesgrupper. Vi trenger ikke å vente på AGI (generell intelligens), denne revolusjonen har startet for lenge siden. Jeg er avhengig av AI hver dag i min jobb, og det er ikke en erstatning for google for å si det sånn (selv om google ikke brukes lengre heller).

OpenAI og Anthropic, som er de største AI-selskapene akkurat nå (i tillegg til Google), kommer også snart til å bli introdusert på børsen og da trolig med verdsetting som ligner SpaceX. Den store forskjellen mellom disse og Musks selskaper, er at han nettopp fokuserer på vertikal integrasjon og det å passe på at ingen liten tue skal velte et stort lass. Det var derfor de bygde Gigafactory lenge før de startet volumproduksjonen av Model3, fordi batteriene måtte være på plass.
Nå i startgropen med AI, er fokus nå rettet mot hardware. Det må bygges massive datasentre og de trenger databrikker. Hvis markedet ikke har nok av det, så lager de det selv. Starlink-fabrikken produserer for eksempel de aller fleste komponentene selv.

I dag har SpaceX bygd verdens største superdatamaskin (Colossus) som i følge tvilsomme kilder ikke fungerer til egen bruk, så denne leier de da ut til Anthropic og Google for nesten 300 milliarder kroner i året. På samme tid bygger de colossus2 som de selv skal bruke.

Selv om xAi nå kanskje har en tredje- eller fjerdeplass i AI-verden, vil de definitivt bli nummer 1 en gang i fremtiden.


Hvilken produsent som vinner AI kampen er ikke godt å si - folk har jo tilsynelatende hoppet fra hest til hest i takt med utviklingen. Personlig synes jeg verden kunne vært foruten AI da jeg tenker som så at den kan være ekstremt farlig for verden. Videre er det jo slik at denne type teknologi sentraliserer kapital på en ekstrem måte. De som eier teknologien vil jo i bunn og grunn snart eie hele verdensøkonomien - og hva det med oss vanlige mennesker da?

Jeg bruker også AI i det daglige - og jeg synes arbeidsoppgavene er blitt ekstremt kjedelig. Kreativiteten forsvinner og man blir lei av å løse problemer med hjelp fra AI fordi det fremstår så latterlig enkelt. Jeg bruker AI til støtte i programmering, men ser andre bruke det til f.eks å lese gjennom ulike dokumentasjon og så lage korte resymerer av det som er lest. Og både mhp programmering og mhp å lese gjennom dokumentasjon så ser jeg at AI feiler. Så enn så lenge må man være forsiktig med å sluke alt - men over tid så vil nok AI bli bedre. Men samtidig som AI blir bedre så blir vi mennesker dummere og dummere.

Jeg håper egentlig at ingen amerikansk selskap vinner AI krigen - det vil ødelegge verden vil jeg mene. Og om jeg skulle tjene 1 eller 5 millioner ekstra - så gjør ikke det meg noe lykkeligere - derfor står jeg over all investering i AI. Og det kommer til å sprekke noen selskaper - hvilke selskaper som sprekker vet jeg ikke - men denne nærmest gullkalven holdningen til alt Musk rører på synes jeg er skummel. Mannen er jo heller ikke et godt menneske - men spinner opp konflikter og motsetninger, samt flyr rundt ruset på ketamin eller hva det er nå han får tak i. Sånn sett mener jeg det moralske korrekte er å holde seg borte fra alt Elon rører ved.
© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA