meny

Vis innlegg

Denne delen lar deg se alle innlegg laget av dette medlemmet. Merk at du bare kan se innlegg gjort i områder du har tilgang til.

Vis innleggmeny

Meldinger - ToWalkOrDrive

#1
Ja, det henger ikke helt sammen at de på den ene siden har tillatt en haug med Datasenter, mens på den andre siden sier at vi er i en kraftkrise og må bygge vindturbiner over alt.

I Sirdal/Tonstad gikk de først og sa til innbyggerne:
"vi må demme opp vannene for å skaffe nok strøm". Ok, det høres logisk ut.
Så bygget de eksportkabler, så strømmen forsvant ut av landet.

Så sa de:
"Vi må sette 51 vindturbiner oppe i turområdet på fjellene i Tonstad fordi det er litt krise - vi trenger mer strøm". Ok, det var dumt dere sender vekk vannstrømmen, men ok.
Så tillater de irske Datasenter som bruker 4 ganger så mye strøm som alle de 51 vindturbinene til sammen lager.

Nå sier de: "Vi må fjerne de som står i veien for strømutbygging, fordi vi trenger mer strøm. Det haster" , og bestikker kommuner som blir presset til å si ja til flere vindturbiner.
 
#2
EX60 / Sv: Volvo EX60
lør 08. aug 2026, kl. 01:02
Det må være ny rekord for mine øyne å se vinterhjul til 43750. Wow. Jeg ville forøvrig ikke hatt piggdekk. Har kjørt piggfritt 11 år med elbil, og funker bra.
#3
EX60 / Sv: Volvo EX60
fre 07. aug 2026, kl. 10:30
Sitat fra: elektro på fre 07. aug 2026, kl. 01:41
Sitat fra: ferale på fre 03. apr 2026, kl. 12:28Kan noen forklare hvorfor Volvo EX60 er så mye dyrere enn andre elbiler den ofte sammenlignes med, som Tesla Model Y? Er den virkelig verdt over 800 000 kroner?

Jeg kommer til 728.000 for en P10 AWD Plus med Pilot Assist og el. hengerfeste om du får den levert i år. Skal du ha ventilerte seter eller min favoritt, ullblanding, er du på 740.000 omtrent. Pluss vinterhjul. Men du kan prute og mange kan få rabatt gjennom arbeidsgiver.

Det er vel ikke så vanlig å sammenligne Volvo med Tesla. Mer BMW, Audi og Mercedes, men en grunn til at den koster mer kan være at EX60 er laget i Göteborg da.. Og den er mer komfortabel, stillegående og har lenger rekkevidde og raskere lading. De har og et nyutviklet sikkerhetsbelte og smarte løsninger i bagasjerommet for å nevne noe. Samt Google basert navigasjon og Gemini AI assistent.

Dét er egentlig rarere at folk betaler for dyre klokker som ofte ikke viser tiden noe bedre enn billige klokker.

Ser i en artikkel til Motortrend at en 503 hk EX60 P10 AWD koster ca USD 60.000. Det utgjør vel ca 575.000 norske kroner. Da virker det som at forhandlere og/eller importører i Norge skal ha et greit kakestykke, hvis en må opp i over 700.000. Eller er det forskjellig utstyrt?

Fordelen med Tesla er at det ikke er et eget importørledd, i tillegg til at de som selger/viser biler også er ansatt i Tesla, som sikkert og bidrar til å holde prisen nede. Når en sammenligner priser i Norge og andre land på Tesla så er normalt ikke bilen dyrere i Norge.

Når det er sagt så har jo Volvoen 38 km lengre rekkevidde (P10), med litt større batteri enn Tesla (kan få enda større batteri med P12, men til en annen pris). I tillegg kan du ha 2400 kg henger på P10 (for de få som synes 1600 kg ikke er nok (ref Model Y AWD)), og 100 kg på taket, og 0-100 på 4,6 sek mot 4,8 sek på Model Y.

En stor fordel med Volvoen er ladefart. De sier 10-80% på 16 minutter på P10.

....ja og så støy/komfort.... Er ikke få kilo med dempende materialer Volvo har. Vekten er faktisk 2350 kg. Er vel nærmere 400 kg mer enn Model Y. Sikkert og kjekt å være tung om en møter en annen personbil front-mot-front.

Når Volvo nå klarer å komme ned mot 700.000 så føler jeg den kan ta mange Model Y-kunder. Fremdeles 150.000 i forskjell, men da er en i hvert fall ikke helt på jordet.... men så har en jo det med at Tesla har 0% rente i 3 år, mens har sett Volvo med 6,99% rente. Det utgjør mange titusener i forskjell...særlig med tanke på økt innkjøpspris og på Volvo. Hvis en i de 3 første årene har 600.000 i lån i snitt på bilen (pga nedbetaling), så har en altså betalt 98.280 kroner i renter, og det er netto etter at en har trukket fra 22% som en kan trekke fra på skatten for kapitalkostnader. Så da er jo forskjellen enda større.

Men om jeg hadde en romslig økonomi og skulle kjøpe ny bil nå, så ville jeg absolutt prøvekjørt Volvo EX60 P10 AWD. Synes den er verdt hver krone etter det jeg har lest og sett på internett - men man må jo prøve den for å faktisk kunne si det.
#4
Sitat fra: SveinHa på tor 06. aug 2026, kl. 17:29Ja, jeg vet det er en gammel tråd..-

Det lille jeg har brukt Kunstig Svada (aka KI/AI) til har gitt så hinsides feil svar at jeg blir mer provosert enn fornøyd... og det hjelper ikke at det lille som potensielt kan gi nytte pakkes inn i en masse "menneskelig" dødtekst...

Gemini eksempelet over imponerer kanskje noen siden det er en del tekst og noen produsentnavn men det gir ikke meg noe nyttig...

...men det var nå godt å se et kjapt svar i alle fall, det har jeg ikke fått på Fakebook...

Jeg hadde en lang "prat" med Gemini angående en påhengsmotor som hadde vært på service, og ikke virket som den skulle (og firmaet var ute av drift). Det føltes som å diskutere med en mekaniker med 200 års merkespesifikk kunnskap om motoren, og han kom opp med to konkrete ting jeg burde gjøre, samt konkrete artikkelnr hos Biltema som jeg burde kjøpe for å klare å fikse det. Gemini klarte sikkert det fordi det er så mye info om problemløsing for den spesifikke påhengsmotoren på nettet.

Jeg ble "blown away" over hvor bra det var, og overlykkelig over å ha klart å fikse motoren, og slippe å levere den inn. Har tidligere aldri fikset en påhengsmotor. Men en må begynne med konkrete modellbetegnelser og symptomene.

Men har vært andre tilfeller hvor Gemini har lurt meg til å tro på noe som var feil. Så en må være veldig på vakt, og ikke stole på det.
#5
Sitat fra: SveinHa på tor 06. aug 2026, kl. 14:07Jeg har aldri skjønt hvorfor tekniske diskusjoner havner på Fakebook. Det er en alt for ustrukturert platform til at innlegg har noe særlig nytteverdi i etterkant.

Jeg registrerte meg på Fakebook nylig fordi jeg ble anbefalt en Buddy-gruppe men den er jo død... Der er jo ikke akkurat noe stor aktivitet på Buddy fronten her heller men her er det i alle fall tilgjengelig på en grei måte...

Prøvde å lese en del tidligere innlegg på Fakebook og kom jo noen meter nedover og med en del klikking fikk jeg jo se kommentarer også men så ble jeg heftet noen minutt med andre ting og da var jeg på toppen igjen... Leketøy...

Ser det er en 11 måneder gammel tråd du svarer på, men jeg er blitt overrasket hvor god Gemini-AI-søk er på å hjelpe med tekniske ting. Som du sier er forumet her en god plass å lete i. Kan f.eks. skrive Buddy M9 i toppen i søkefeltet her, og velge "hele forumet" osv. Men man kan og spørre om spesifikke problemer i Gemini.
#6
Sitat fra: arthur på tor 06. aug 2026, kl. 09:48
Sitat fra: ToWalkOrDrive på ons 05. aug 2026, kl. 14:53
Sitat fra: arthur på ons 05. aug 2026, kl. 11:19Jeg foreslår at du kontakter myndighetene på Kreta og bidrar med din utrolige kunnskap om lokale forhold siden de åpenbart ikke har din innsikt, kunnskap og forståelse om de lokale forholdene der. Du milde himmel for idioti man skal måttte forholde seg til her!

https://www.facebook.com/reel/4345063252409376

"What a difference a few weeks of rain can make! 💧🌧�
Aposelemis reservoir has gone from holding less than 2 million cubic meters of water in March... to nearly 12 million!
A huge boost for the area and great news for the months ahead, after 4 years of draught...
Nature doing its magic!"

Nok for de neste 2/3 årene i følge MYNDIGHETENE med ansvar for vannforsyningene, men du vet sikkert mye bedre!

Det tar som regel 3 år med mye regn.

Jeg noterer at flere her allerede har motbevist dine påstander så går meg heller en tur på morgenen!

 

Ser du driver med urent trav og editerer i sitatene. Jeg har aldri skrevet at det tar 3 år å fylle opp drikkevannsmagasinene på Kreta, slik du får "sitatet" til å se ut som. Jeg skrev bare det var knekkende uvesentlig for NO2's vannproblematikk. Ser heller ikke noe av det jeg har skrevet har blitt motbevist på noen som helst måte.
#7
Sitat fra: jkirkebo på tor 06. aug 2026, kl. 08:45
Sitat fra: ToWalkOrDrive på tor 06. aug 2026, kl. 00:10
Sitat fra: jkirkebo på ons 05. aug 2026, kl. 22:22
Sitat fra: ToWalkOrDrive på ons 05. aug 2026, kl. 14:53Du forstår fortsatt ikke poenget, så det er nok nytteløst å forklare deg det. 12 millioner kubikkmeter i NO2-feltet er et piss i havet i NO2. Det er totalt uegnet som referanse til NO2. Det gir ingen relevans til NO2. Det er som å skrive om fuglebadet. Du skjønner det fortsatt ikke? NO2 sine vannmagasin, som nå er på det laveste nivået på over 20 år trenger 22 MILLIARDER kubikkmeter. Det er ikke sånn at det kan fylles opp på noen uker. Det tar som regel 3 år med mye regn. 22 milliarder er 220 ganger så mye som 100 millioner.

Nei, så lang tid trenger det ikke å ta. Senest i mai i fjor var det rekordhøy fyllingsgrad i NO2. Selv om det finnes enkeltmagasiner som tar svært lang tid å tømme/fylle består NO2 av svært mange mindre magasiner også som fint kan fylles opp eller tømmes på svært mye kortere tid.

Tenker først og fremst på Blåsjø, som er Norges største vannmagasin. Det tar 3 år med vanlig tilsig for å fylle opp fra tomt. Og tre å med vanlig forbruk i NO2-området for å bli tomt. Men det kan lett tømmes på 7-8 måneder om kraftselskapet blir for griskt. Det er jo nettopp det som er hele poenget mitt - nå har vi gått fra en situasjon i 2025 med rekordnivå i mai 2025 (grønn kurve) i NO2 til å selge netto 18 TWh strøm i 2025, som på tross av lite nedbør utover 2025, og lite snø, bare fortsatte nettoeksporten, helt til vi er der vi er i dag hvor:
- FrP sier vi må bygge gasskraftverk i NO2 pga kritisk lite strøm
- NVE-sjefen kjefter på kraftselskapene og sier de må ta vare på strømmen og
- Vi ikke har hatt mindre i NO2 sidenn målingen i denne statistikken startet for 20 år siden på dette ukenummeret.

Nå endte NO1+2+3+5 2025 med magasinene midt på median, så jeg vil ikke si at man eksporterte for mye i fjor. Å se på NO2 alene gir ikke så mye mening når det er såpass kraftige linjer mellom områdene og dermed kapasitet nok til å overføre ganske mye strøm. Flaskehalsen ligger i hovedsak mot og i NO4.

Blåsjø utgjør 23% av kapasiteten i NO2, så andre magasiner utgjør 77%. Men også Blåsjø kan fylles mye raskere opp om vi får et vått år og man skrur ned produksjonen. Akkurat som den kan tømmes mye raskere i tørre år med høy produksjon. Blåsjø var f.eks nede i 17% i april 2011 men allerede sommeren 2012 var det fullt. Det finnes flere andre eksempler på at fyllingsgraden kan øke med minst 60% på et år, f.eks fra 2022 til 2023.

Blåsjø er ikke det eneste flerårige vannmagasinet i NO2. Du har og Svartevatn, Vatnedalsvatnet, Roskreppfjorden og Songavatn, for å nevne noen. Så totalt er du oppe i ca 47%.

Tror jeg vil støtte meg på NVE-sjefen som sier at usikkerheten i været gjør at vi bør la være å skrape bunn av statistikkene i stedet for å si at usikkerheten gjør at vi bare kan fortsette å tømme magasinene.

Slik jeg har forstått det så er det ganske begrenset kapasitet for å få strøm fra NO5, selv om de holder på å snekre opp noen flere kabler nå. Men en kan jo importere fra Tyskland osv dersom en går tom for strøm. Problemet er ikke å få tak i nok strøm - problemet er at strømprisen blir svært høy for bedrifter. Det ser vi allerede. I tillegg vil det nok ikke gå lang tid før Norgespris og blir veldig dyr om Norge gir fra seg all strømmen til datasenter og mye annet, noe de i stor grad allerede har gjort;

Bare i Rogaland har de allerede lovet vekk enormt med strøm til datasenter, og nye åpner hvert år. De har lovet bort 961 MW til datasentre, tilsvarende 985.600 norske husholdninger. Da har jeg ikke tatt med Agder, som er omtalt masse ganger tidligere.... med Sirdal/Agder som kroneksempel, hvor 60 kubikkmeter vann i sekundet vil gå for å gi strøm....

Er bare å begynne å spare på eksporten.

Å hente strøm fra for eksempel Trøndelag er vel heller ikke så sannsynlig....der står allerede hydrogen-fabrikker, to dataenter og 10 andre i kø for strøm... sånn at elbussene skal lade på diesel-aggregat.
#8
Sitat fra: jkirkebo på ons 05. aug 2026, kl. 22:22
Sitat fra: ToWalkOrDrive på ons 05. aug 2026, kl. 14:53Du forstår fortsatt ikke poenget, så det er nok nytteløst å forklare deg det. 12 millioner kubikkmeter i NO2-feltet er et piss i havet i NO2. Det er totalt uegnet som referanse til NO2. Det gir ingen relevans til NO2. Det er som å skrive om fuglebadet. Du skjønner det fortsatt ikke? NO2 sine vannmagasin, som nå er på det laveste nivået på over 20 år trenger 22 MILLIARDER kubikkmeter. Det er ikke sånn at det kan fylles opp på noen uker. Det tar som regel 3 år med mye regn. 22 milliarder er 220 ganger så mye som 100 millioner.

Nei, så lang tid trenger det ikke å ta. Senest i mai i fjor var det rekordhøy fyllingsgrad i NO2. Selv om det finnes enkeltmagasiner som tar svært lang tid å tømme/fylle består NO2 av svært mange mindre magasiner også som fint kan fylles opp eller tømmes på svært mye kortere tid.

Tenker først og fremst på Blåsjø, som er Norges største vannmagasin. Det tar 3 år med vanlig tilsig for å fylle opp fra tomt. Og tre å med vanlig forbruk i NO2-området for å bli tomt. Men det kan lett tømmes på 7-8 måneder om kraftselskapet blir for griskt. Det er jo nettopp det som er hele poenget mitt - nå har vi gått fra en situasjon i 2025 med rekordnivå i mai 2025 (grønn kurve) i NO2 til å selge netto 18 TWh strøm i 2025, som på tross av lite nedbør utover 2025, og lite snø, bare fortsatte nettoeksporten, helt til vi er der vi er i dag hvor:
- FrP sier vi må bygge gasskraftverk i NO2 pga kritisk lite strøm
- NVE-sjefen kjefter på kraftselskapene og sier de må ta vare på strømmen og
- Vi ikke har hatt mindre i NO2 sidenn målingen i denne statistikken startet for 20 år siden på dette ukenummeret.

Så, vi har sullet det vekk - sjansen å ha rikelig med vann i magasinene i tilfelle en tørr høst og kald vinter.
Dette har allerede resultert i høye strømpriser for næringslivet i år.
#9
Nå er det bare å begynne å danse regndansen. NVE-sjefen har endelig hørt på meg og sier at nå må kraftindustrien ta seg sammen og slutte å eksportere så mye, som de har fortsatt med til og med forrige uke. Dans, baby, dans!!!

Nå skulle magasinene helst vært på topp i NO2, for å ha noe å tære på til vinteren.
#10
Sitat fra: arthur på ons 05. aug 2026, kl. 11:19Jeg foreslår at du kontakter myndighetene på Kreta og bidrar med din utrolige kunnskap om lokale forhold siden de åpenbart ikke har din innsikt, kunnskap og forståelse om de lokale forholdene der. Du milde himmel for idioti man skal måttte forholde seg til her!

https://www.facebook.com/reel/4345063252409376

"What a difference a few weeks of rain can make! 💧🌧�
Aposelemis reservoir has gone from holding less than 2 million cubic meters of water in March... to nearly 12 million!
A huge boost for the area and great news for the months ahead, after 4 years of draught...
Nature doing its magic!"

Nok for de neste 2/3 årene i følge MYNDIGHETENE med ansvar for vannforsyningene, men du vet sikkert mye bedre!

Du forstår fortsatt ikke poenget, så det er nok nytteløst å forklare deg det. 12 millioner kubikkmeter i NO2-feltet er et piss i havet i NO2. Det er totalt uegnet som referanse til NO2. Det gir ingen relevans til NO2. Det er som å skrive om fuglebadet. Du skjønner det fortsatt ikke? NO2 sine vannmagasin, som nå er på det laveste nivået på over 20 år trenger 22 MILLIARDER kubikkmeter. Det er ikke sånn at det kan fylles opp på noen uker. Det tar som regel 3 år med mye regn. 22 milliarder er 220 ganger så mye som 100 millioner.
#11
Tesla SW og AP / Sv: Grok; erfaringer, tips og triks
ons 05. aug 2026, kl. 09:00
Sitat fra: turfsurf på lør 01. aug 2026, kl. 09:31Testet litt mere. Funket mye bedre når jeg brukte lengre setninger i stedet for korte kommandoer. Men fikk og svar på japansk og indisk på ett par korte setninger.

Ser ut til å bli veldig nyttig ja, spesielt til alt som har med navigasjon å gjøre. Veldig greit å kunne snakke helt vanlig. "Naviger til hytta, legg ruten via xxx og finn ett sted å spise middag ca halvveis."

Kanskje du bør prøve forskjellige dialekter  :)  Eller flytte hodet / snakke i ulike retninger? Lysere? Mørkere?
#12
Sitat fra: arthur på ons 05. aug 2026, kl. 08:17Jeg har IKKE skrevet noe mht produksjon av strøm på Kreta, KUN om tilgang til ferskvann! Hvor vanskelig er det egentlig å forstå noe så enkelt? Nå kjenner jeg relativt godt til Kreta og jeg har til gode å se, høre eller lese om kraftproduksjon med vann der så her bommer du totalt på målet, ja egentlig har du ikke engang definert noe mål utover å være uenig!

Ok, glemte at du måtte ha ting litt tydeligere forklart. La meg forklare en gang til:
Du skrev: "I slutten av januar var det krise mht vannivået på Kreta og man spådde vannkrise til sommeren, denne sommeren. I slutten av mars kunne man rapportere at vannstanden var unormalt høy"

Du brukte dette som eksempel på at det er "risikosport å spå om fremtiden".

Poenget mitt er at det med Kretas vannmagasin er en helt helt HÅPLØS historie å dra frem og har INGEN relevans til vannmagasinene i NO2, som er 3-årige vannmagasin, som ble tappet helt på nedre grense, selv med rekordlave snønivåer i fjellene. Siden jeg er en lokal mann i NO2 så kunne jeg med mitt blotte øye se hvor lite snø det var, samtidig som det var svært lite vann i vannmagasinene, samtidig som strømselskapene valgte nettoeksport med 18 TWh, som var rekordhøyt.

Kreta-sammenligningen din er som å si at en hadde ingen vann i fuglebadet eller bøtten om kvelden, men så en uke etterpå så var det helt fullt. Det skal enormt mye mer til å fylle opp et 3-års-vannmagasin, enn litt drikkevann på Kreta. For å være konkret er det 220 ganger så mye vann som skal fylles opp i de 22 milliarder kubikkmeter store vannmagasinene i NO2 enn i de 100 millioner store vannmagasinene i Kreta.

Og, nei, jeg mener ikke det tar lenger tid å fylle opp fordi jeg bare er uenig med deg hele tiden. Du får google Blåsjø.

V
#13
Volvo / Polestar / Sv: EX 50
ons 05. aug 2026, kl. 00:50
...men for å være mer seriøs, så er det en som tror han har svaret her:
#14
Volvo / Polestar / Sv: EX 50
ons 05. aug 2026, kl. 00:40
Sitat fra: eSaab på tir 04. aug 2026, kl. 14:07Spionbilder på kommande EX50 (eller kanske Polestar 7)?

Nederländsk artikel
https://www.autointernationaal.nl/2026/08/volvo-gaat-nieuwe-ex50-in-slowakije-bouwen/

Det der er jo en Peugeot -> står jo "405" på panseret  ;)

Lignet jo nesten på bildet av søsterbilen til Volvo XC40, altså en Geely fra 2016...
#15
Tesla i media / Sv: Tesla i norske medier
ons 05. aug 2026, kl. 00:37
Sitat fra: daktari på tir 04. aug 2026, kl. 16:26DN kommenterer opptredenen i podcasting til Economists redaktør.
https://www.dn.no/kommentar/elon-musk/the-economist/medier/musk-vs-the-economist-vestens-sviker/2-1-2024013

Nå abonnerer jeg ikke på DN, men Når musk sier:
Folk forakter deg mye mer enn de forakter meg», sa Tesla-gründer Elon Musk til The Economists sjefredaktør Zanny Minton Beddoes i en samtale på hennes podkast The Insider.Foto: Economist

...så gjentok Musk noen ganger "om en med deg tenker Media" eller noe sånt. Men han gjentok jo "hater deg" såpass mange ganger at jeg tror han likte å si det, og gjorde det bevisst... litt sånn barnslig.
Men så lenge myndighetenes Etikkråd, som gir uttalelse til Oljefondet, ikke gir tommel ned, så er det jo viktig å støtte denne norske bilprodusenten  ;)  Neida...
© 2026, Norsk elbilforening   |   Personvern, vilkår og informasjonskapsler (cookies)   |   Organisasjonsnummer: 982 352 428 MVA