Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Tesla => Model Y => Emne startet av: eisa01 på tir 23. des 2025, kl. 13:54
Får plystring fra takstativet som begynner rett over 50 km/t som er ganske plagsomt :)
Spurte ChatGPT som foreslo å teipe over gummifeste. Noen som har erfaring med det?
Det vil jo uansett være "fri sikt" under foten i sprekken mellom glasstaket og karosseriet
Har hatt denne bilen i sommer og høst uten dette problemet
Uoriginalt? Dersom spalten for tillegsutstyr åpen (gummilist mangler) så er det i praksis en fløyte. Det er ikke åpningen mellom bøyle og tak som lager lyden. Originale stativer lager ingen støy derom spalten er "lukket".
Vet ikke om det er original eller ikke, er bil fra Bilkollektivet
Er det denne markert i rødt som skal være lukket?
Nei! Det er spalten oppå bøylene som man kan montere tilleggsutstyr i (type skiholder, sykkelholder ol.).
Sporet går i hele takbøylens lengde og det skal likke en gummilist inni dette sporet. Hvis ikke kan man tape over det.
Litt i tvil om det du har her er originalt.
Originalt stativ har halvmatte pulverlakkerte bøyler, med ganske høy bue og ganske aerodynamisk profil.
Disse ser ganske flate ut, og veldig grov/matt lakk, uten tvil uoriginale.
Tesla sine støyer ikke mye, mens disse støyer, så jeg ville sagt dette er det bare å leve med.
Det er ihvertfall en gummilist der.
Jeg får prøve å tape på random steder, kan liksom ikke bli verre...
Det er nesten alltid pga en åpning ett eller annet sted. Mine Thule begynte plutselig å plystre, det var pga en åpning ytterst på gummilisten, mindre enn 0,5 cm. Legg på tape strategiske steder, så finner du synderen..
Du kan og surre tau/lastestrikk rundt bøylene, ser ikke pent ut, men endrer luftstrømmene, som av og til kan være nok til at det blir rolig.
"Et klassisk triks for å bli kvitt den irriterende plystringen eller ulyden fra takstativet:
Når du tvinner et tau eller en strikk rundt bøylene, bryter du opp det som kalles virvelflyt (eller Karman-virvler). Fenomenet der man aktivt endrer eller kontrollerer hvordan luften beveger seg rundt en gjenstand, kalles på fagspråket for strømningskontroll (flow control)."
Teipet over hele gummilisten, var fortsatt plystring. Tok den av på et stopp, mulig den hadde dempet plystringen litt.
Når vi dro hjem var det frost over hele bøylen, det funka perfekt litt over halve hjemturen inntil det smeltet bort :D
Forsøk med foreksempel en tetningslist alla denne (https://www.biltema.no/bygg/beslag/vindusbeslag/tetningslister/tetningslist-eva-10-x-6-mm-2-x-25-m-2000061508?gad_source=1&gad_campaignid=20567858629&gclid=Cj0KCQiAgbnKBhDgARIsAGCDdlcF0Lb_RwCI7D-VzFmFWpWQzJdpDQJxyEDVGYKEtymHrdMBtTspxmYaAjf8EALw_wcB), som du legger foran på bøylene, for å "løfte" luften over hullet ;) Det vil nok funke på samme måte som snø og frost..
Åpenbart ikke originale bøyler. De er nærmest lydløse. Her må nok formen modifiseres for å endre luftstrømmen rundt bøylene.
Sitat fra: Suverin på fre 26. des 2025, kl. 17:29Forsøk med foreksempel en tetningslist alla denne (https://www.biltema.no/bygg/beslag/vindusbeslag/tetningslister/tetningslist-eva-10-x-6-mm-2-x-25-m-2000061508?gad_source=1&gad_campaignid=20567858629&gclid=Cj0KCQiAgbnKBhDgARIsAGCDdlcF0Lb_RwCI7D-VzFmFWpWQzJdpDQJxyEDVGYKEtymHrdMBtTspxmYaAjf8EALw_wcB), som du legger foran på bøylene, for å "løfte" luften over hullet ;) Det vil nok funke på samme måte som snø og frost..
Prøvde med en "E-profil" list fra Jernia, det fjernet det meste av plystringen, men det ble en del generell vindstøy. Men alt i alt en god del bedre totalt sett, og bedre enn teip-forsøket 🙃
Spurte forøvrig om flere hadde samme problem på Bilkollektivet sin gruppe på Facebook, og to andre slet med det samme.
Neste steg får være å evt. ta de ned...