Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Populære temaer => Siste nytt fra elbil.no => Emne startet av: elbil.no på fredag 04. juli 2025, klokken 11:00
Bør man gjøre noe med elbilen før man lar den stå i ukevis? (https://elbil.no/bor-man-gjore-noe-med-elbilen-for-man-lar-den-sta-i-ukesvis/)
Noen lurer på om de bør gjøre noe med elbilen om man lar den bli hjemme et par uker når man skal på ferie. Er det noe rett svar her?
Man trenger ikke gjøre noe spesielt, jeg parkerer ofte bilen i 2-3 ukers perioder. Står uten lader og parkeres med 70-80% på batteriet.
Men jeg sender en kommando til bilen om at den skal klimatisere seg ca hver femte dag, da går varmepumpa i 30 minutter, samtidig så lader den 12V batteriet litt også. Varmepumpa/AC/kompressor har faktisk godt av å kjøres regelmessig :+1:
Hender fort at bilen min står 2-3 uker uten å brukes, for så å brukes mer intensivt. Slipper å styre med noe, for bilen bruker knapt strøm når den står, og den passer selv på å lade opp 12V-batteriet om det trengs.
Skulle gjerne hatt mulighet til å forvarme med app, men mangelen på denne muligheten, er nok medvirkende til at bilen nesten ikke taper noe batteri mens den står parkert.
Min Polestar2 klare seg fint i fem uker uten å ta noen andre forholdsregler enn at bilen var låst og batteriet var rundt 60%.
Jeg er på ferie i to uker nå og jeg har selvfølgelig ikke ofret det en tanke. Skulle jeg ha vært borte i månedsvis ville jeg nok ha tenkt over det, akkurat som med en fossilbil. Jeg syns Elbilforeningen bør tenke seg godt om før de lager sånne artikler. De som er anti-elbil vil nok bare lese overskriften bruke det som nok en grunn til at elbiler ikke er bra nok. "Huff, jeg så Elbilforeningen skriver om alt man må huske på hvis man skal la elbilen stå i noen uker. Glad for at jeg kjører gammel dieselbil som tåler å stå parkert!" De som virkelig lurer ville nok ha funnet informasjonen uten denne intetsigende artikkelen.
"Varmepumpa/AC/kompressor har faktisk godt av å kjøres regelmessig."
Mulig det, men i huset vi kjøpte i 2011 er det tre stk AC som jeg enda ikke har gjort noe annet med enn å rense filteret en gang i året, fungerer fortsatt alle tre.
Elbil har jeg hatt siden 2011 og hvert eneste år har den/de stått stille, alene og uten tilsyn i ukesvis uten at jeg har opplevd noe problem med det.
Don't worry, be happy?
Sitat fra: Rosstopher på fredag 04. juli 2025, klokken 19:31De som virkelig lurer ville nok ha funnet informasjonen uten denne intetsigende artikkelen.
Litt opp og ned denne synes jeg. Rådet om å slå av sentry er jo bra, men å la bilen stå tilkoblet og 80% er jo ikke så lurt.
Sitat fra: arthur på fredag 04. juli 2025, klokken 21:26"Varmepumpa/AC/kompressor har faktisk godt av å kjøres regelmessig."
Mulig det, men i huset vi kjøpte i 2011 er det tre stk AC som jeg enda ikke har gjort noe annet med enn å rense filteret en gang i året, fungerer fortsatt alle tre.
Elbil har jeg hatt siden 2011 og hvert eneste år har den/de stått stille, alene og uten tilsyn i ukesvis uten at jeg har opplevd noe problem med det.
Don't worry, be happy?
Sunn fornuft dette, har man noenlunde mekanisk/teknisk innsikt så forstår man at regelmessig drift av systemer er bra.
Bare å se på bremser det, de som sliter med rust er de som bruker bilen lite.