Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Audi => Audi e-tron => Emne startet av: DagUp på lørdag 24. august 2024, klokken 14:42
Hei, Jeg har en 20 e-tron 55. Garantien går ut i mars 25. Jeg vil, hvis jeg fortsatt har bilen, tegne plussforsikring. Denne skal dekke motorer, men det står i mine vilkår at det må være en plutselig skade. Jeg frykter at forsikringsselskapet kan påstå at at en motorskade har utviklet seg over tid?
Er det noen her som har fått dekket motorhavari på plussforsikring. Hvis ja, var det rett frem eller noen diskusjon med selskapet?
Sitat fra: DagUp på lørdag 24. august 2024, klokken 14:42Hei, Jeg har en 20 e-tron 55. Garantien går ut i mars 25. Jeg vil, hvis jeg fortsatt har bilen, tegne plussforsikring. Denne skal dekke motorer, men det står i mine vilkår at det må være en plutselig skade. Jeg frykter at forsikringsselskapet kan påstå at at en motorskade har utviklet seg over tid?
Er det noen her som har fått dekket motorhavari på plussforsikring. Hvis ja, var det rett frem eller noen diskusjon med selskapet?
Godt innlegg DagUp.. :+1: og det er nok en reell prob still for mange her inne. Ser du la den ut på FB gr oxo. Bra.
Spørsmålet er om det skjer "plutselig nok"?
Mener jeg har lest om Kia Soul Electric som har fått dekket reparasjon av batteri, men andre har ikke fått det dekket.
Forskjellen kan ligge i hvor plutselig feilen oppstår.
Sitat fra: DagUp på lørdag 24. august 2024, klokken 14:42Hei, Jeg har en 20 e-tron 55. Garantien går ut i mars 25. Jeg vil, hvis jeg fortsatt har bilen, tegne plussforsikring. Denne skal dekke motorer, men det står i mine vilkår at det må være en plutselig skade. Jeg frykter at forsikringsselskapet kan påstå at at en motorskade har utviklet seg over tid?
Er det noen her som har fått dekket motorhavari på plussforsikring. Hvis ja, var det rett frem eller noen diskusjon med selskapet?
Den beste til å svare på hvilke kriterier de legger til grunn ved en skade er vel selskapet selv. Jeg ville bedt om å få et skriftlig svar hvis ikke vilkårene er tydelige nok. Og så ville jeg vurdert en NAF test eller annen tilstandsrapport før garantien går ut. Hvis den viser at motorene ikke har feil eller unormal slitasje, så må jo det være god dokumentasjon over for selskapet.
Sitat fra: TB på lørdag 24. august 2024, klokken 20:28Spørsmålet er om det skjer "plutselig nok"?
Mener jeg har lest om Kia Soul Electric som har fått dekket reparasjon av batteri, men andre har ikke fått det dekket.
Forskjellen kan ligge i hvor plutselig feilen oppstår.
Ser den TB :+1:
Motor og batteri vurderes dog litt ulikt, er min erfaring fra andre jeg har snakket med. To høyst forskjellige teknologier og virkemåte
Trådstarter har den motoren som jo har endel feil og lurer på "hva viss motor havari"?
Sitat fra: Electric cars in Norway på søndag 25. august 2024, klokken 09:33Trådstarter har den motoren som jo har endel feil og lurer på "hva viss motor havari"?
Hvilken motor er dette, foran eller bak?
Jeg som har e50 har vel samme motor foran som e55, stemmer det?
Ps. min e50 er fremdeles på verksted, komplisert feil på batteri og styrenheter.
Sitat fra: tromsø på fredag 30. august 2024, klokken 12:40Ps. min e50 er fremdeles på verksted, komplisert feil på batteri og styrenheter.
tromsø, trist sak. Håper du har fått en fet leiebil
ID5 2WD ... men den er jo mye mer energigjerrig en etron. Var god å ha på langtur i sommer.
Så hvilken motor på e55 krangler, bak eller foran?
Sitat fra: tromsø på lørdag 31. august 2024, klokken 12:14ID5 2WD ... men den er jo mye mer energigjerrig en etron. Var god å ha på langtur i sommer.
Så hvilken motor på e55 krangler, bak eller foran?
Er vel mest bak, ut fra hva jeg hører. Fort kostnad på 100` til 150`NOK pr motor dersom man er utenfor garantiperioden. Så maskinskade forsikring for en tusing eller mer om måneden extra er gull :+1:
Se denne https://github.com/electrichasgoneaudi/etron-issues/issues/37?fbclid=IwY2xjawFAGjlleHRuA2FlbQIxMAABHTdQNCjq0ZAr6ESPcz0aqsGdCCSkY3bj53F-i31nRFtSW0yUM8ZxcSZlmg_aem_dxXz_Lv1ecmaAWgGMz3i_g?fbclid=IwY2xjawFAGjlleHRuA2FlbQIxMAABHTdQNCjq0ZAr6ESPcz0aqsGdCCSkY3bj53F-i31nRFtSW0yUM8ZxcSZlmg_aem_dxXz_Lv1ecmaAWgGMz3i_g
Takk for info. Men dette var jo positivt å lese "In july 2024 Audi sent a letter to several owners extending the warranty" (10 år eller 120 000 miles). Skjer det i Norge også?
Sitat fra: Electric cars in Norway på lørdag 31. august 2024, klokken 17:48Så maskinskade forsikring for en tusing eller mer om måneden extra er gull :+1:
Det er vel mer snakk om en tusenlapp ekstra i året
Sitat fra: Trond.m på tirsdag 03. september 2024, klokken 19:07Sitat fra: Electric cars in Norway på lørdag 31. august 2024, klokken 17:48Så maskinskade forsikring for en tusing eller mer om måneden extra er gull :+1:
Det er vel mer snakk om en tusenlapp ekstra i året
Ja det har du sikkert rett i. Det var mer for å få frem at å betale ekstra er lurt
Kopi fra broom under herfra https://www.tv2.no/broom/kjope-bruktbil-uten-garanti-da-bor-du-vurdere-dette/16548836/
Hvor mye forsikringen koster, avhenger av blant annet bilmerke, modell, motortype og effekt, bilens alder og kilometerstand, og hvilken egenandel du ønsker å ha. Mange selskaper opererer med 6.000 kroner som standard egenandel.
Det må da være en mulighet for å unngå at denne motoren tar kvelden?
Bytte olje litt oftere, eller kanskje bytte noen pakninger eller lignende som forebygger feilen?
eTron var en "millionbil" til kraftig rabatt i Norge, dette merkes ekstra godt når de blir gamle og slites.
Tetningen som feiler sitter dypt inne i motoren, og krever mye arbeid for å byttes. Den er ikke oljesmurt, så oljeskift vil ikke hjelpe her. Det er forventet at det vil lekke litt kjølevæske gjennom denne, og det er derfor en egen liten oppsamlingsbeholder for kjølevæske som skal byttes hver 30.000 km. Når noen biler likevel feiler, er det "bare" slitasje over tid, belastning på motor, eller kanskje manglende bytte av oppsamlingsbeholder på service?
Mer detaljer i gammel tråd: https://elbilforum.no/index.php?topic=44139.msg
:+1: Orbit - godt beskrevet...
ja ordet konstruksjonsfeil kommer opp i mitt hode
Er mer en grunnleggende design-feil egentlig...blande kjølevæske inn i en roterende sak, med 400v DC rett på utsiden, jiises.
Burde vært løst med feks olje, ihvertfall ikke kjølevæske.
Er dette en utbredt feil, vil det helt sikkert bli stopp på slik forsikring på eTron.
Og når bilene er over 10år, blir de kassert, for da er mange slike forsikringer ugyldige.
Det er overraskende hvor mange biler som har motorfeil. Jeg tipset 2 jeg kjenner om å ta en garantiutløpstest og begge må sannsynligvis bytte motor. Den ene har verkstedet bekrftet bytte på, og den andre skal inn snart. Den hadde anmerkning om ulyd og lekkasje av kjølevæske, så det er overveiende sannsynlig at motor må byttes.
De fikk også beskjed fra forhandleren om at de anbefalte å tegne motorforsikring, og vedkommende hadde også tegnet forsikring på sin egen bil.
Sitat fra: Trond.m på tirsdag 22. oktober 2024, klokken 14:05De fikk også beskjed fra forhandleren om at de anbefalte å tegne motorforsikring,
Det er urovekkende......
Min e-tron 50 '20 modell fikk ny bakre motor etter første service, det var visst noe med kjølevæske ett sted det ikke skulle være...
Et kjapt spørsmål rundt dette; har dere merket noen symptomer selv på dette, eller er dette noe som oppdages av verksted?
De jeg kjenner hadde ikke merket noe selv, men garantiutløpstesten fra NAF hadde anmerkning for unormalt støynivå fra bakre motor. Siden det er en gradvis økning av støy er det ikke så lett for den som kjører bilen regelmessig å merke dette.
Sitat fra: Trond.m på onsdag 23. oktober 2024, klokken 18:17Siden det er en gradvis økning av støy er det ikke så lett for den som kjører bilen regelmessig å merke dette.
Enig :+1: De fleste tror jeg forstår det først når feilmeldingen kommer
Hørt flere med eTron på jobben med skikkelig sekvensiell-kasse-lyd, snålt om de ikke hører lyden?
Sitat fra: Radial på onsdag 23. oktober 2024, klokken 23:45Hørt flere med eTron på jobben med skikkelig sekvensiell-kasse-lyd, snålt om de ikke hører lyden?
Denne på bildet er lei....
Sitat fra: Radial på onsdag 23. oktober 2024, klokken 23:45Hørt flere med eTron på jobben med skikkelig sekvensiell-kasse-lyd, snålt om de ikke hører lyden?
Det er nok ulikt støynivå avhengig av hvor langt skaden har utviklet seg. De jeg kjenner hadde ikke merket noe unormalt før NAF påpekte det ved garantiutløpstest. Det er ganske optimalt å få ny motor med 5 års garanti ved 99.000 km 👍. Det neste man kan ønske seg er at batteriet må byttes om 2-3 år 😉
Sitat fra: Trond.m på fredag 25. oktober 2024, klokken 07:07Sitat fra: Radial på onsdag 23. oktober 2024, klokken 23:45Hørt flere med eTron på jobben med skikkelig sekvensiell-kasse-lyd, snålt om de ikke hører lyden?
Det er nok ulikt støynivå avhengig av hvor langt skaden har utviklet seg. De jeg kjenner hadde ikke merket noe unormalt før NAF påpekte det ved garantiutløpstest. Det er ganske optimalt å få ny motor med 5 års garanti ved 99.000 km 👍. Det neste man kan ønske seg er at batteriet må byttes om 2-3 år 😉
Du får vel ikke nye 5 år på motoren eller ny 8 år på batteri. Er vel kjøpsdato som styrer dette ?? Motoren har nok noe garanti, kanskje 2 år men ikke 5 nye år ?
Det er 5 års reklamasjonsrett etter kjøpsloven på nye deler.
Sitat fra: storeulv på fredag 25. oktober 2024, klokken 20:49Det er 5 års reklamasjonsrett etter kjøpsloven på nye deler.
Greit nok men reklamasjonsrett er ikke det samme som garanti...
Sitat fra: Ingeniøren på mandag 28. oktober 2024, klokken 08:13Sitat fra: storeulv på fredag 25. oktober 2024, klokken 20:49Det er 5 års reklamasjonsrett etter kjøpsloven på nye deler.
Greit nok men reklamasjonsrett er ikke det samme som garanti...
Her lurer jeg litt..
Denne har vel en konstruksjons feil eller?
Skulle det ikke vært en gratis recall her og bytte? Utbedring?
Og hvis ikke recall noe jeg mener det er...er det ikke da denne garantitiden med den «lange tiden» som gjelder, altså ikke den korte på såkalt vanlig nybil garanti? Jeg er usikker her....
Sitat fra: Ingeniøren på mandag 28. oktober 2024, klokken 08:13Sitat fra: storeulv på fredag 25. oktober 2024, klokken 20:49Det er 5 års reklamasjonsrett etter kjøpsloven på nye deler.
Greit nok men reklamasjonsrett er ikke det samme som garanti...
Nei, det er nok så, men om en motor havarerer si 3 år etter at den er installert i en bil ifm motorbytte så kan du forlange ny motor på reklamasjonsrett av verkstedet som gjorde jobben. Om de nekter så kan du be om å få en bekreftelse på at motorer som de installerer ikke er ment å skulle vare i minst 5 år. Om de ikke vil gi deg en slik bekreftelse har du en god sak som du kan fremme for Forbrukerrådet.
Huff da?
Hva er det jeg leser? Påstås det virkelig at en elbil har defekt motor etter bare 4 år, heldigvis innenfor 5 år, for etter 5 år koster 'den umulige hendelsen ettersom det ikke er så mange deler i bevegelse' 150k kroner? -og jaggu har det sneket seg inn et innlegg om en komplisert feil på et HV-batteri og styreenheter på en annen relativt ung elbil?
Jammen bra en ikke havnet i uløkka, og gikk på en smell og kjøpte bensinbil. Det ville nok ha medført 3 motorhavarier pga knekte stempler, 7 katalysator-bytter, 4 turbohavarier og 5 utslitte bensintanker i løpet av de første 4-5 årene.
"Hurra for de ufeilbarlige, enkle elbilene som garantert er økonomisk bærekraftig lenge etter bilens levetid, og myyyyyye lenger enn alt av fossilbiler", hilsen elbilfanatikersamskipnaden.
Jeg er vel ikke direkte overrasket over at biler som eTron kan ha korte liv etter garantiens utløp.
Den var den første av sitt slag i markedet, men med ett litt voldsomt innsalg av VAG-holdninger, der fokus på holdbarhet ikke er særlig prioritert.
Denne motorfeilen er ett eksempel på det, sammen med battericeller og BMS-styring.
Vil hevde flere gamle TMS og TMX har lignende historier, med dyre løsninger som ikke var designet for å vare.
På en annen måte finner man igjen dette fenomenet i senere tids fossiler også, særlig hos VAG.
VAG longlife motorer som gjerne bruker mer olje enn diesel etter 100k, eller DSG'er som trenger full overhaling etter 150k, Haldex-systemer som alltid havarerer, mm
Denne "typen" havarier er altså ikke unike for elbiler, men en konsekvens av ett tankesett om at det ikke trenger å vare lenger enn 100k, og der er VAG veldig store...
Sitat fra: Radial på mandag 28. oktober 2024, klokken 11:31Jeg er vel ikke direkte overrasket over at biler som eTron kan ha korte liv etter garantiens utløp.
Den var den første av sitt slag i markedet, men med ett litt voldsomt innsalg av VAG-holdninger, der fokus på holdbarhet ikke er særlig prioritert.
Denne motorfeilen er ett eksempel på det, sammen med battericeller og BMS-styring.
Vil hevde flere gamle TMS og TMX har lignende historier, med dyre løsninger som ikke var designet for å vare.
På en annen måte finner man igjen dette fenomenet i senere tids fossiler også, særlig hos VAG.
VAG longlife motorer som gjerne bruker mer olje enn diesel etter 100k, eller DSG'er som trenger full overhaling etter 150k, Haldex-systemer som alltid havarerer, mm
Denne "typen" havarier er altså ikke unike for elbiler, men en konsekvens av ett tankesett om at det ikke trenger å vare lenger enn 100k, og der er VAG veldig store...
Det har vel alltid vært slik opp gjennom årene med diesel / bensin motorer men det er jo elmotor dette her. Færre komponenter, skulle jeg tro?
Sitat fra: Electric cars in Norway på mandag 28. oktober 2024, klokken 15:25Sitat fra: Radial på mandag 28. oktober 2024, klokken 11:31Jeg er vel ikke direkte overrasket over at biler som eTron kan ha korte liv etter garantiens utløp.
Den var den første av sitt slag i markedet, men med ett litt voldsomt innsalg av VAG-holdninger, der fokus på holdbarhet ikke er særlig prioritert.
Denne motorfeilen er ett eksempel på det, sammen med battericeller og BMS-styring.
Vil hevde flere gamle TMS og TMX har lignende historier, med dyre løsninger som ikke var designet for å vare.
På en annen måte finner man igjen dette fenomenet i senere tids fossiler også, særlig hos VAG.
VAG longlife motorer som gjerne bruker mer olje enn diesel etter 100k, eller DSG'er som trenger full overhaling etter 150k, Haldex-systemer som alltid havarerer, mm
Denne "typen" havarier er altså ikke unike for elbiler, men en konsekvens av ett tankesett om at det ikke trenger å vare lenger enn 100k, og der er VAG veldig store...
Det har vel alltid vært slik opp gjennom årene med diesel / bensin motorer men det er jo elmotor dette her. Færre komponenter, skulle jeg tro?
Joda, men et kjede er aldri sterkere enn svakeste ledd..om det er 100 eller 3 ledd.
Her står altså motorens levetid og faller på En pakning, fordi den ble vannkjølt istedenfor oljekjølt (de fleste andre bruker passiv oljekjøling).
I slike tilfeller legger man inn failsafe løsninger, som oljetrykksbryter på fossilmotorern feks, men her er det egentlig ingenting 🙂 ett typisk tilfelle av at det bare skal vare 100k/5år og da er man fornøyd.
Sitat fra: Radial på mandag 28. oktober 2024, klokken 15:55Sitat fra: Electric cars in Norway på mandag 28. oktober 2024, klokken 15:25Sitat fra: Radial på mandag 28. oktober 2024, klokken 11:31Jeg er vel ikke direkte overrasket over at biler som eTron kan ha korte liv etter garantiens utløp.
Den var den første av sitt slag i markedet, men med ett litt voldsomt innsalg av VAG-holdninger, der fokus på holdbarhet ikke er særlig prioritert.
Denne motorfeilen er ett eksempel på det, sammen med battericeller og BMS-styring.
Vil hevde flere gamle TMS og TMX har lignende historier, med dyre løsninger som ikke var designet for å vare.
På en annen måte finner man igjen dette fenomenet i senere tids fossiler også, særlig hos VAG.
VAG longlife motorer som gjerne bruker mer olje enn diesel etter 100k, eller DSG'er som trenger full overhaling etter 150k, Haldex-systemer som alltid havarerer, mm
Denne "typen" havarier er altså ikke unike for elbiler, men en konsekvens av ett tankesett om at det ikke trenger å vare lenger enn 100k, og der er VAG veldig store...
Det har vel alltid vært slik opp gjennom årene med diesel / bensin motorer men det er jo elmotor dette her. Færre komponenter, skulle jeg tro?
Joda, men et kjede er aldri sterkere enn svakeste ledd..om det er 100 eller 3 ledd.
Her står altså motorens levetid og faller på En pakning, fordi den ble vannkjølt istedenfor oljekjølt (de fleste andre bruker passiv oljekjøling).
I slike tilfeller legger man inn failsafe løsninger, som oljetrykksbryter på fossilmotorern feks, men her er det egentlig ingenting 🙂 ett typisk tilfelle av at det bare skal vare 100k/5år og da er man fornøyd.
Ja det du skriver gir mening.
Krever 10 års garanti på motorer, likt det Audi har gjort i USA:
https://www.tv2.no/broom/mener-en-ting-er-skandalost-darlig/17318890/ (https://www.tv2.no/broom/mener-en-ting-er-skandalost-darlig/17318890/)
Sitat fra: RJK på torsdag 17. april 2025, klokken 10:59Krever 10 års garanti på motorer, likt det Audi har gjort i USA:
https://www.tv2.no/broom/mener-en-ting-er-skandalost-darlig/17318890/ (https://www.tv2.no/broom/mener-en-ting-er-skandalost-darlig/17318890/)
Dette er flaut av Møller
De bør innkalle samtlige biler og reparere gratis og utføre minst samme utvidet garanti som vw usa.
Der samme bør møller gjøre når det gjelder de 5 varmesensorene i e-golf for det er også fabrikasjonsfeil likt som for etron
Kopi under fra en tannløs Møller i Norge:
Fem års garanti i Norge
Broom har spurt den norske Audi-importøren i Møller Mobility om en garantiutvidelse tilsvarende USA er aktuell for Norge. Til dette svarer Christine Eiken Winther, kommunikasjonssjef for Audi i Møller Mobility:
«For oss er fem års garantiordning gjeldende. Så kan våre kunder ta kontakt med forhandler dersom de opplever utfordringer, og for en vurdering av hver enkelt sak.»
Inne på FB etron gruppa lenke under så er de helt fortvilet over Møller i Norge. Se bilder jeg tok derfra:
https://www.facebook.com/share/p/1ATUUt18aW/?
https://www.facebook.com/share/p/165WeSWH9z/?mibextid=wwXIfr
Ny garanti på ny motor?
https://lovdata.no/dokument/HRSIV/avgjorelse/hr-2013-1261-a
Usikker på om dette kan gjøres gjeldende når det har blitt byttet ut og satt inn en helt ny motor til erstatning for den som det ble reklamert på?
Vil kunne hjelpe de som har fått byttet/reparert motoren innen fristen, og feilen inntreffer igjen før byttemotoren er blitt 5 år gammel. Dog, ikke de som opplever feilen først etter at den opprinnelige garantien er gått ut.
Da må man satse på goodwill, gitt det at Audi faktisk har innrømmet feil og at de i USA har endret til 10 års garanti.
Men det vil nok helt sikkert føre til at det blir mye frem og tilbake i saken, som medfører ytterlige kostnader, og at man kanskje må dekke en større eller mindre egenandel, til tross for at Audi nå vet at dette skyldes en feil som skyldes iboende svakhet som allerede eksisterte på ny motor...
Så i teorien kan man hvis man får byttet en del på garanti, eller reklamasjon (?), etter fire år og 264 dager få ytterligere fem års garanti/reklamasjonsrett? Og hvis den nye streiker etter fire år og 264 dager så kan man få nye fem år, i alt femten år minus to dager?
Sitat fra: arthur på fredag 18. april 2025, klokken 10:31Så i teorien kan man hvis man får byttet en del på garanti, eller reklamasjon (?), etter fire år og 264 dager få ytterligere fem års garanti/reklamasjonsrett? Og hvis den nye streiker etter fire år og 264 dager så kan man få nye fem år, i alt femten år minus to dager?
Ja.
Det er jo å forvente at en helt ny del faktisk varer i minst 5 år (egentlig mye lenger).
Hvem tenker det er naturlig at en ny motor/girkasse skal ryke etter et år?
Tjaaa...I feks BMW sine N47/N57 motorer der registerkjeder ryker lenge før det skal, så har ikke dette fått noen utvidet garanti i Norge meg bekjent. Frekvensen er for lav.
Ergo lite "presedens" å spore i Norge på slikt, med unntak av noen batteri-recalls selvsagt.
Man blir avhengig av goodwill, og med ett Møller og VAG konsern som går i betydelig minus økonomisk om dagen, så legger de neppe de til rette for mer enn de må i slike saker. VAG har en ganske stor markedsandel i EU uansett.
USA blir ett annerledes marked, for der er VAG veldig små og ønsker å vokse, og du saksøkes for en lav sko om du ikke viser goodwill har jeg inntrykk av.
Sitat fra: daktari på fredag 18. april 2025, klokken 10:49Sitat fra: arthur på fredag 18. april 2025, klokken 10:31Så i teorien kan man hvis man får byttet en del på garanti, eller reklamasjon (?), etter fire år og 264 dager få ytterligere fem års garanti/reklamasjonsrett? Og hvis den nye streiker etter fire år og 264 dager så kan man få nye fem år, i alt femten år minus to dager?
Ja.
Det er jo å forvente at en helt ny del faktisk varer i minst 5 år (egentlig mye lenger).
Hvem tenker det er naturlig at en ny motor/girkasse skal ryke etter et år?
Poenget mitt er hvor langt ens rettigheter strekker seg etter loven, ikke om en motor skal være i to, eller ti, år. Har du noen konkret sak å vise til som gir en så utstrakte rettigheter?
Sitat fra: daktari på fredag 18. april 2025, klokken 10:49Sitat fra: arthur på fredag 18. april 2025, klokken 10:31Så i teorien kan man hvis man får byttet en del på garanti, eller reklamasjon (?), etter fire år og 264 dager få ytterligere fem års garanti/reklamasjonsrett? Og hvis den nye streiker etter fire år og 264 dager så kan man få nye fem år, i alt femten år minus to dager?
Ja.
Det er jo å forvente at en helt ny del faktisk varer i minst 5 år (egentlig mye lenger).
Hvem tenker det er naturlig at en ny motor/girkasse skal ryke etter et år?
Rent teoretisk, ja. Men jeg tror og mener å huske at dette faktisk er behandlet i norsk rett, og at dommer slo fast at etter et visst antall år så ville man ikke kunne benytte dette lengre, for det ble uforholdsmessig for den som sto for varen.
Så jeg tenker at 10-12 år er vel så lenge man kan "jage" dette. eller i det tenkte tilfellet, 2 ganger bytte av motor når det strekkes så langt. Streiker motor langt tidligere, så vil det nok være flere bytter man kan kreve.
Dette både for å beskytte forbruker mot et i utgangspunktet for dårlig produkt som fortsatt brukes som bytte, men med de samme iboende feil. Men og som nevnt, unngå at forhandler havner i en evig skvis, der bilen i dette tilfellet, vil uansett forfalle og i seg selv kan være delvis årsak.
Altså vil man ikke kunne holde seg med "ny motor" i 50 år, gitt at den streiker innen 5 år hver gang, når resten av bilen hyler "skrap meg"...
Men, her må noen med mer kjennskap til rettspraksis finne om det er dommer som begrenser reklamasjonsretten i slike tilfeller, for å verifisere eller "debunke" denne... 8)
Sitat fra: Radial på fredag 18. april 2025, klokken 11:01Man blir avhengig av goodwill, og med ett Møller og VAG konsern som går i betydelig minus økonomisk om dagen, så legger de neppe de til rette for mer enn de må i slike saker. VAG har en ganske stor markedsandel i EU uansett.
He he Radial nå står ikke verden til påske for her mener jeg du vurderer helt feil ;D
Håper du tåler at jeg er så direkte med deg :+1:
For det første så har Møller ræv.... Full av penger så her tar du feil. Du må lese konsern regnskapet. Møller familiene tjener penger på alt de gjør og hadde voldsomme overskudd de siste årene før momsen slo inn og etter dette har de gjemt bort de overskuddene.
De er svært store på eiendom blant annet.
Dem om det. Det er patetisk av Møller å ikke gi samme garantier som usa.
At de til de grader «melker kundene sine» slik de gjør er bare trist. Håper noen drar de for retten og gir de en smekk både for etron og for e-golf sensorene.
Det med e-golf kan man lese mer om her:
https://elbilforum.no/index.php?topic=54533.100
Sitat fra: Electric cars in Norway på fredag 18. april 2025, klokken 13:41Sitat fra: Radial på fredag 18. april 2025, klokken 11:01Man blir avhengig av goodwill, og med ett Møller og VAG konsern som går i betydelig minus økonomisk om dagen, så legger de neppe de til rette for mer enn de må i slike saker. VAG har en ganske stor markedsandel i EU uansett.
He he Radial nå står ikke verden til påske for her mener jeg du vurderer helt feil ;D
Håper du tåler at jeg er så direkte med deg :+1:
For det første så har Møller ræv.... Full av penger så her tar du feil. Du må lese konsern regnskapet. Møller familiene tjener penger på alt de gjør og hadde voldsomme overskudd de siste årene før momsen slo inn og etter dette har de gjemt bort de overskuddene.
De er svært store på eiendom blant annet.
Dem om det. Det er patetisk av Møller å ikke gi samme garantier som usa.
At de til de grader «melker kundene sine» slik de gjør er bare trist. Håper noen drar de for retten og gir de en smekk både for etron og for e-golf sensorene.
Det med e-golf kan man lese mer om her:
https://elbilforum.no/index.php?topic=54533.100
De fleste skjønner at Møller ikke tar dette på sin kappe ensidig.
Skal det skje, så må nok VW AG inn og ta sin del av ansvaret, og derved og kostnadene.
Noe annet vil være å tro på julenissen. Og sorry alle barna og fedre som lever i barnlig tro, julenissen finnes ikke...! 8)
Sitat fra: Electric cars in Norway på fredag 18. april 2025, klokken 13:41Sitat fra: Radial på fredag 18. april 2025, klokken 11:01Man blir avhengig av goodwill, og med ett Møller og VAG konsern som går i betydelig minus økonomisk om dagen, så legger de neppe de til rette for mer enn de må i slike saker. VAG har en ganske stor markedsandel i EU uansett.
He he Radial nå står ikke verden til påske for her mener jeg du vurderer helt feil ;D
Håper du tåler at jeg er så direkte med deg :+1:
For det første så har Møller ræv.... Full av penger så her tar du feil. Du må lese konsern regnskapet. Møller familiene tjener penger på alt de gjør og hadde voldsomme overskudd de siste årene før momsen slo inn og etter dette har de gjemt bort de overskuddene.
De er svært store på eiendom blant annet.
Dem om det. Det er patetisk av Møller å ikke gi samme garantier som usa.
At de til de grader «melker kundene sine» slik de gjør er bare trist. Håper noen drar de for retten og gir de en smekk både for etron og for e-golf sensorene.
Det med e-golf kan man lese mer om her:
https://elbilforum.no/index.php?topic=54533.100
Hva som står på konto har jeg inntrykk av ikke betyr så mye.
Møller (og VAG) har stort fokus på profitt, og har etter hva jeg kan se ingen historie for å påta seg noe ansvar de ikke trenger.
-VAG endrer akseptabelt oljeforbruk etter erfaringene gjort "i felt" for å unngå garantikrav. Nå er det etter siste sladder "akseptabelt" å bruke 1L olje pr 50mil (!).
-"mange" vet 1,4tsi motorene er helt ræva (oljeforbruk), og har ett designproblem, men ingen tar ansvar for dette skjer rett utenfor garantien (de innenfor garantitiden fikk dekket sitt)
-1. og 2. Gen DSG-kasser røyk rett før eller rett etter garantien, ingen tok særlig ansvar for det heller (de som var innenfor garantitiden fikk selvsagt dekket sitt)
Så hvorfor skal ett slikt "regime" plutselig dekke svindyre motorer som i stor grad ryker rett etter garantien...🙈
@arthur og @RJK sjekk høyesterettsdommen lenket til tidligere ei tråden.
Så er også reglene strammet inn ved forbrukerkjøp, slik at kunden har rett til omlevering eller heving etter 2 forsøk på utbedring. Det er ikke noen tidsfrist på det. Småvarer forventes vare to år. Dyre varer 5 år.
I praksis så vil man ved da ved 3. Gangs ødelagt motor starte å diskutere heving, da bilen kan være 8-9 år.
Sitat fra en bruker på bimmers.no "I utgangspunktet følger en absolutt reklamasjonsfrist på fem år, men høyesterett har i dom HR-2013-01261-A (rustskadedommen) slått fast at det ikke løper en slik frist ved mislykket reparasjonsforsøk"
https://bimmers.no/forums/topic/829173-f45-og-fj%C3%A6rer-som-knekker/#comment-3442177 (https://bimmers.no/forums/topic/829173-f45-og-fj%C3%A6rer-som-knekker/#comment-3442177)
Sitat fra: daktari på fredag 18. april 2025, klokken 16:07@arthur og @RJK sjekk høyesterettsdommen lenket til tidligere ei tråden.
Så er også reglene strammet inn ved forbrukerkjøp, slik at kunden har rett til omlevering eller heving etter 2 forsøk på utbedring. Det er ikke noen tidsfrist på det. Småvarer forventes vare to år. Dyre varer 5 år.
I praksis så vil man ved da ved 3. Gangs ødelagt motor starte å diskutere heving, da bilen kan være 8-9 år.
Det var vel jeg som la ut den linken? Den saken gjelder et mislykket forsøk på å utbedre en skade, usikker på om det er direkte sammenlignbart, eller ikke, i en sak hvor man bytter en defekt motor med en annen. Vet du svaret på det?
Sitat fra: RJK på fredag 18. april 2025, klokken 14:26Skal det skje, så må nok VW AG inn og ta sin del av ansvaret, og derved og kostnadene.
RJK? Hva tenker du på her? Det er jo Møller Mobility Group som importerer bilene. De skal ta ansvaret og Møller håndterer berørte kunder.
Så kan de internt gå videre med VW AG
Sitat fra: Electric cars in Norway på fredag 18. april 2025, klokken 20:09Sitat fra: RJK på fredag 18. april 2025, klokken 14:26Skal det skje, så må nok VW AG inn og ta sin del av ansvaret, og derved og kostnadene.
RJK? Hva tenker du på her? Det er jo Møller Mobility Group som importerer bilene. De skal ta ansvaret. Så kan de internt gå videre med VW AG
Tror du foregner deg om du tror Møller tar noe utvidet ansvar her, uten at VW AG besørger for dekning av de fleste kostnadene her. Møller tar ikke ansvar og håper VW AG tar regningen i ettertid. Det er ikke slik det skjer.
Men Møller kunne tatt forespørsel mot VW AG, for å komme frem til en avtale begge kan akseptere. Og for Møller sin del, må nok det bety at VW AG tar stordelen av kostnaden, om ikke hele. Møller kan sikkert godta at jobben gjøres mot kostpris, altså at de hverken taper eller vinner på dette.
SitatTror du foregner deg om du tror Møller tar noe utvidet ansvar her, uten at VW AG besørger for dekning av de fleste kostnadene her. Møller tar ikke ansvar og håper VW AG tar regningen i ettertid. Det er ikke slik det skjer.
RJK :+1: jeg er ikke ute etter de prosess messige her - hvem som gjør hva - bare det at det ikke er kundene som skal lide for en helt klar fabrikasjonsfeil
Hvis du er uenig i at det er en fabrikasjonsfeil så si heller det da
Noe helt annet RJK. Er du kjent med det han skriver på bildet jeg hentet fra db gruppen om mellomløsning?
Eller er det noen andre som vet mer?
Er ikke uenig i at kundene ikke burde bli skadelidende. Men poenget er at jeg sterkt tviler på at Møller gjør dette for egen regning. De må ha VW AG i rygg som tar regninga, eller brorparten.
Er ingen tvil om at det er en feil som VW og da Møller aksepterer at er fabrikajonsfeil, den kommer de ikke unna og jeg prøver heller ikke si noe annet. Jeg bare sier det som jeg har skrevet hele tiden, at Møller tar ikke denne regningen alene, verken på forhånd eller med risiko for ikke å få dekket det av VW AG, som har produsert bilene.
Kjenner ikke spesielt til den saken du viser til, og lurer på om du mener fb og ikke db, som jeg tviler på at er forkortelse for dagbladet. Til opplysning har jeg ikke fb-konto, aldri hatt og ikke kommer jeg til å skaffe meg det heller. Sa nylig opp en urgammel Insta-konto jeg tydeligvis hadde men ikke har brukt, pga at de nå eies av fb/meta!
Men klart, Møller har nok satt av litt midler til å dekke kostnader de tar på "goodwill", så er vel sikkert der det ligger, og helt sikkert i samband med VW AG i stor grad. Spesielt når det er snakk om biler kjøpt på storkunde-avtaler. Å miste storkunder er verdt noen utlegg på "goodwill", det hentes jo uansett inn igjen på de horrible prisene man hører om.
Sitat fra: arthur på fredag 18. april 2025, klokken 19:17Sitat fra: daktari på fredag 18. april 2025, klokken 16:07@arthur og @RJK sjekk høyesterettsdommen lenket til tidligere ei tråden.
Så er også reglene strammet inn ved forbrukerkjøp, slik at kunden har rett til omlevering eller heving etter 2 forsøk på utbedring. Det er ikke noen tidsfrist på det. Småvarer forventes vare to år. Dyre varer 5 år.
I praksis så vil man ved da ved 3. Gangs ødelagt motor starte å diskutere heving, da bilen kan være 8-9 år.
Det var vel jeg som la ut den linken? Den saken gjelder et mislykket forsøk på å utbedre en skade, usikker på om det er direkte sammenlignbart, eller ikke, i en sak hvor man bytter en defekt motor med en annen. Vet du svaret på det?
Hvorfor mener du den ikke er relevant? Les oppsummeringen av dommen en gang til: "Høyesterett kom til at den opprinnelige, absolutte reklamasjonsfristen på fem år i forbrukerkjøpsloven § 27 andre ledd ikke gjelder for mangelsinnsigelser mot selgers utbedringsarbeid, når disse er knyttet til mangler som det allerede er reklamert over innen fristen."
Når det gjelder "vesentlig mangel" så er forbrukerkjøpsloven klar, §27 og nedover. Selger har et forsøk på "avhjelp", etter det er det omlevering eller heving.
https://lovdata.no/lov/2002-06-21-34/§27
I praksis vil heving bety opprinnelig salgspris minus en subjektiv satt verdi av bruken i de årene.
Endelig svar får man ikke før akkurat en sak om etron-motor er prøvd for retten. Den jobben vil nok noen ta med disse kostnadene.
La meg begynne med å si at dette er hva jeg tror, ikke hva jeg vet. Grunnen til at jeg presiserer "ikke vet" er at jeg fortsatt ikke har sett noen dokumentasjon på at loven kan forstås slik som du hevder, og det til tross for at det nå er nesten tolv (!) år siden HR avla den dom vi alle viser til. Dene saken har vært vist til i en rekke diskusjoner og fora, men som sagt har, meg bekjent, enda ingen kunnet legge frem dokumentasjon på at noen har fått medhold i sin påstand. I den aktuelle saken var det en dårlig utbedret rustskade, ikke utskiftning av en helt ny og ubrukt del hvilket jeg tror kan ha relevans.
Som forbruker håper jeg selvfølgelig at loven kan forstås som du sier, men noterte også at et annet medlem mente å ha sett, hørt eller lest, at denne retten ikke varer "evig".
Mulig jeg leste dommen feil, men for meg ser det ut til at HR i det konkrete tilfellet mente at mangelen ikke var blitt påpekt "innen rimelig tid".
Hva angår garantitid på reparasjoner så er det slik at norsk lov om forbrukerkjøp gir normal 5 års reklamasjonsrett på det arbeidet som utføres på f.eks. biler:
SitatReklamasjonsfrister
Reklamasjon bør gjøres skriftlig til verkstedet. Du plikter å kontrollere reparasjonen, slik at mangler blir oppdaget så fort som mulig. Du må alltid klage innen rimelig tid etter at du oppdaget eller burde ha oppdaget mangelen.
I tillegg gjelder en absolutt reklamasjonsfrist på 2 år fra oppdraget ble avsluttet. Hvis resultatet av tjenesten er ment å vare vesentlig lenger enn 2 år, er fristen 5 år. Les mer hos forbrukerrådet (https://www.forbrukerradet.no/forside/bil/kjop-og-salg-av-bil/misfornoyd-med-kjop/).
Kilde: NAF.no (https://www.naf.no/bilhold/kostnader/reklamasjon-pa-verkstedsreperasjon#reklamasjonsfrister_undefined)
Det betyr at en ny motor montert av et autorisert verksted gir deg 5 års reklamasjonsrett på motoren og arbeidet. Merk da at reklamasjonsretten gjelder overfor utførende bedrift.
Sitat fra: arthur på lørdag 19. april 2025, klokken 07:51La meg begynne med å si at dette er hva jeg tror, ikke hva jeg vet. Grunnen til at jeg presiserer "ikke vet" er at jeg fortsatt ikke har sett noen dokumentasjon på at loven kan forstås slik som du hevder, og det til tross for at det nå er nesten tolv (!) år siden HR avla den dom vi alle viser til. Dene saken har vært vist til i en rekke diskusjoner og fora, men som sagt har, meg bekjent, enda ingen kunnet legge frem dokumentasjon på at noen har fått medhold i sin påstand. I den aktuelle saken var det en dårlig utbedret rustskade, ikke utskiftning av en helt ny og ubrukt del hvilket jeg tror kan ha relevans.
Som forbruker håper jeg selvfølgelig at loven kan forstås som du sier, men noterte også at et annet medlem mente å ha sett, hørt eller lest, at denne retten ikke varer "evig".
Du får google etter dommer om heving av bilkjøp, sjekk også Forbrukerklageutvalget sine saker.
Jeg støtter det en inne FB gruppa skriver - kopi under der han også lenker til YT video:
Kopi:
Det skulle vært greit å vite hvor stort problemet egentlig er. Dersom 1-2% av de rundt 25000 norske e-Tron feiler vil 250-500 uheldige eiere skape mye negativ omtale på nettet. Fremdeles har 98 til 99 av 100 biler ikke motorfeil, så langt. Uansett er det for mange feil og VW-Group bør forlenge garantien.
Amerikanske medier omtaler en pakning som lekker kjølevæske inn i elmotoren som typisk årsak til bytte, også på nyere e-Tron ('23-'24). Audi Q4 og VW ID4 sliter også med tilsvarende problem, ref. bla.
https://www.youtube.com/watch?v=rquPehUcmMg
Sitat fra: daktari på søndag 20. april 2025, klokken 10:07Sitat fra: arthur på lørdag 19. april 2025, klokken 07:51La meg begynne med å si at dette er hva jeg tror, ikke hva jeg vet. Grunnen til at jeg presiserer "ikke vet" er at jeg fortsatt ikke har sett noen dokumentasjon på at loven kan forstås slik som du hevder, og det til tross for at det nå er nesten tolv (!) år siden HR avla den dom vi alle viser til. Dene saken har vært vist til i en rekke diskusjoner og fora, men som sagt har, meg bekjent, enda ingen kunnet legge frem dokumentasjon på at noen har fått medhold i sin påstand. I den aktuelle saken var det en dårlig utbedret rustskade, ikke utskiftning av en helt ny og ubrukt del hvilket jeg tror kan ha relevans.
Som forbruker håper jeg selvfølgelig at loven kan forstås som du sier, men noterte også at et annet medlem mente å ha sett, hørt eller lest, at denne retten ikke varer "evig".
Du får google etter dommer om heving av bilkjøp, sjekk også Forbrukerklageutvalget sine saker.
Det har jeg gjort, men ikke funnet noen relevant avgjørelse på dette spørsmålet, har du? Eller noen andre her?
Alle hendelser som omhandler flere forsøk på å rette samme feilen på nytt er relevante. Loven er generisk og skal funke for alt, slik som rust, elektronikk, programvare, motorer, batterier osv. Søk etter "heving av kjøp".
Da jeg fikk telefon med informasjon etter service/inspeksjon, spurte jeg konkret om væskemengde i denne patronen. Han visste ikke hvor mye det var snakk om, siden det ikke var han som gjorde selve jobben, men sa også at det alltid var noen dråper her. Så løsningen er designet slik at det faktisk aldri er tett. Alle har lekkasje. Det er bare snakk om hvor mye. Er det mulig å inspisere denne selv på en grei måte med garasjejekk og støttebukker?
Se 6 minutter ut i denne videoen;
Sitat fra: daktari på mandag 21. april 2025, klokken 09:50Loven er generisk....
Ja det er den. Men svært generell.
Det hadde vært en forskrift ellers.
Såpass lærte jeg nede på Karl Johan mellom alle sjøslagene i puben i kjelleren der. Fett fakultet og kort vei til pub hovedstadsgata som da var Rosenkransgata :+1: ikke Jarl Johan