Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Tesla => Tesla SW og AP => Emne startet av: Mobileum på tirsdag 19. mars 2024, klokken 00:20
Fra @green:
New EU maps are starting to roll out it looks like.
EU-2024.8-14900
they are marginally bigger than 2024.2, but otherwise seem to be unremarkable
Selv det ikke er så mye mer data kan en jo håpe på at de er bedre. "60" tar like stor plass som "80" i datapunkt for fartsgrense f.eks.
La tilfeldigvis merke til i dag at denne versjonen er på plass hos meg.
Fikset fartsgrenser - NOPE >:(
Kommer aldri til å skje heller :-(
Jeg skjønner ikke at det er så vanskelig å få korrekt fartsgrense i navigasjonen. Må være noe grunnleggende feil i kartgrunnlaget.
Jeg registrer at det ikke bare er Tesla, men andre bilmerker som sliter med det samme .. Uforståelig.
Har kjørt e-Mustang noen dager. Der virker fartsgrensevisning på steder hvor Tesla feiler. Så det er altså mulig.
Sitat fra: Otkristo på søndag 31. mars 2024, klokken 11:09Jeg skjønner ikke at det er så vanskelig å få korrekt fartsgrense i navigasjonen. Må være noe grunnleggende feil i kartgrunnlaget.
Jeg registrer at det ikke bare er Tesla, men andre bilmerker som sliter med det samme .. Uforståelig.
Er nok lurt at flere klager på det direkte til Tesla. Opplevde at motorvei farten setter seg til fartsgrensene på bruer som gikk over motorveien når jeg passerte disse.
På de fleste andre merker kan man skru av auto justering av fart til fartsgrense, og da er dette ikke særlig stort problem.
SitatEr nok lurt at flere klager på det direkte til Tesla.
Nytter ikke. Tesla vet inderlig godt at dette ikke fungerer. Det er det samme med Fantombremsinger. Har vært rapportert i 7-8 år uten at det skjer noe gjennombrudd.
Sitat fra: Mobileum på søndag 31. mars 2024, klokken 11:18Har kjørt e-Mustang noen dager. Der virker fartsgrensevisning på steder hvor Tesla feiler. Så det er altså mulig.
Jeg var nok upreis.
Visning er greit også på Tesla, men bilen justerer ikke alltid farten etter skilting. På kommunale- og fylkesveier fungerer det bedre enn på riksveier.
Samme problem med e-Mustangen sin «Intelligente cruise control»
Har du egenerfaring med e-Mustang? På min leiebil virker det. Hver gang. Både visning og fartsjustering. Nå bruker e-Mustang MobilEye ADAS. Hva Tesla bruker er ikke klart, men garantert ikke MobilEye.
Sitat fra: Jimnordb på søndag 31. mars 2024, klokken 16:59Sitat fra: Otkristo på søndag 31. mars 2024, klokken 11:09Jeg skjønner ikke at det er så vanskelig å få korrekt fartsgrense i navigasjonen. Må være noe grunnleggende feil i kartgrunnlaget.
Jeg registrer at det ikke bare er Tesla, men andre bilmerker som sliter med det samme .. Uforståelig.
Er nok lurt at flere klager på det direkte til Tesla. Opplevde at motorvei farten setter seg til fartsgrensene på bruer som gikk over motorveien når jeg passerte disse.
Funker det å «rapportere feil» med stemmekommandoer mens man kjører? Jeg har gjort det hver dag med bilen i snart 1 år, men fortsatt samme tull her. Plutselig bråbremser bilen inn i tunnel, og tror fartsgrense er 30 eller 50 i 80 sone.
Nei, det er bare placebo. Akkurat som Standard og Advance i Programoppdatering.
Det sies at når den aktiveres, setter det et merke i bilens log slik at verkstedet lettere kan finne fram situasjonen når noe skjedde. Jeg gjorde det én gang med en ulyd jeg hadde, men damen i kundemottaket bare smilte søtt , og la til en liten latter. Ikke sikker på at logmerke fungerer heller....
Etter jeg installerte 2024.8.7, så står det under EU.kart " søker etter nye oppdatering..."..
Stått sånn i flere dager men det skjer noe.. Noen som har opplevd lignende?
Har du Wifi-tilgang? Har du prøvd en reset av MCU?
Har ikke wifi tilgang.. får bare beskjed på app å ny oppdatering er her, så må jeg ta bilen på en kjøring og koblet den til mobildata for å laste ned.
Reset av MCU? Mene du å holde inn begge knappene?
Kartene er vanligvis på flere gigabyte, så det kan ta tid med mobildata. Hvis det i det hele tatt lar seg gjøre. Har du et gunstig mobilapp. abb, kan du bruke telefonen din.
Ja, to knapper resetter MCU (Media Control Unit).
Takk skal forsøke å restarte MCU.. så får vi se.. får komme når den er klar.
Siste kart er på litt nesten 9GB
Navigasjonsdata
EU-2024.20-15072
dukket opp i min Tesla.
Er det flere som har fått denne versjonen? Finner veldig lite om den.
Ingen endringer på fartsgrenser iallfall. Bare elendigheta med andre ord... som vanlig.
Kjører en del Orkanger-Klett (omtalt i et annet emne) der Tesla'n vil ha meg til å kjøre i 60 (fartsgrense er 80, E39) i flere mil, dvs hele strekningen Orkanger-Klett.
Slik har det vært, er, og kommer til å bli. Lenge.
Men er det noen andre som også har fått den? Selv er jeg på EU-2024.8-14900.
Sitat fra: What-a-watt på fredag 19. juli 2024, klokken 16:33Er det flere som har fått denne versjonen? Finner veldig lite om den.
Ja, jeg fikk EU-2024.20-15072 for ca 2-3 uker siden
Har også denne, usikker på når den ble oppdatert men antakelig som nevnt over, ca 2-3 uker siden.
Samme her
Grunnen til spørsmålet er at jeg frykter man må ha den nyeste navdatabasen for at 2024.26.1 skal kunne fungere, og at Legacy-biler (igjen) kan bli etterlatt i det dypeste mørke. Men det er selvsagt bare en spekulasjon. Er det noen med Legacy-biler som har fått den nyeste navdatabasen?
Jeg har 2024 Model 3 og har ikke fått denne kartversjonen enda. Er på 2024.20.9. Vil tippe at den sikkert kommer med 2024.26.X for min del da. Ser ut som de har stanset utrulling av 2024.26.1 forøvrig.
Sitat fra: marud på mandag 22. juli 2024, klokken 14:23Jeg har 2024 Model 3 og har ikke fått denne kartversjonen enda. Er på 2024.20.9. Vil tippe at den sikkert kommer med 2024.26.X for min del da.
Jeg fikk kartoppdateringen før jeg fikk 2024.20.7
Da kom EU-2024.20-kartet hos meg i natt. Ser ikke ut til at TeslaFi klarer å oppdage kartoppdateringer lenger i software tracker-en sin.
Sitat fra: sjokomelk på torsdag 25. juli 2024, klokken 10:25Da kom EU-2024.20-kartet hos meg i natt. Ser ikke ut til at TeslaFi klarer å oppdage kartoppdateringer lenger i software tracker-en sin.
Aha...Sitat fra: sjokomelk på torsdag 25. juli 2024, klokken 10:25Da kom EU-2024.20-kartet hos meg i natt. Ser ikke ut til at TeslaFi klarer å oppdage kartoppdateringer lenger i software tracker-en sin.
Så sannelig. Her også. Da er det bare å vente på 2024.26.1. ;)