Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Mitsubishi i-Miev / Citroen C-Zero / Peugeot iOn => Emne startet av: Sigbjørn Eide på søn 15. okt 2023, kl. 18:52
Hei. Har en Ion. Etter at jeg har satt i laderen begynner bilen å lade, men etter en stund kommer det gule symbolet med utropstegn opp og bilen slutter å lade. Noen som har vært borti dette, eller har ett forslag til løsning?
Det er en kjent feil med selve laderen i trillingene. Kan være denne som feiler.
Hurtiglading skal da fungere.
Se andre tråder for detaljer. Reparasjon eller bytte av laderen er løsningen. Merk, dette er den innebygde likeretter, ikke EVSE som også omtales som lader.
Selve batteriet, eller styringen av batteriet kan også feile. Om hurtiglading fungerer er det trolig ikke årsaken.
Men vil ikke da laderen blinke på feil?
Usikker hvordan det indikeres.
Beste måten å avdekke feilen er via diagnose apparat, lese ut feilkoder.
OK Takk for info/hjelp. Får prøve en hurtiglader først og håpe det beste :+1:
Mulig feilkilde:
Bilen sjekker om klimaanlegget virker ved oppstart av lading. Fordi det brukes til kjøling av batteriet ved hurtiglading.
Men testen kjøres også ved saktelading.
Ingen aircondition; ingen lading.
Prøvde på hurtiglading i dag - det fungerte som det skulle.....
Da er det høy sannsynlighet for feilen er i laderen - som likeretter vekselspenning til likespenning.
Hurtiglading er likespenning, og da kreves ikke likeretter.
Klimaanlegget er frikjent, da hurtiglading er kjent å feile om klimaanlegget feiler.
For å rette feilen:
- Bytte laderen i en ny lader -> dyrt, vil fungere i lang tid.
- Bytte med en brukt lader -> rimelig, ny lader kan få samme feil i fremtiden.
- Reparere komponenter i lader-> se tråder på forum om det lar seg gjøre?