Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening

Bilmerker => Tidlige elbiler: Think => "Nye" TH!NK City produsert fra 2008 - 2012 => Emne startet av: worry på onsdag 11. oktober 2023, klokken 19:19

Tittel: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worryonsdag 11. oktober 2023, klokken 19:19
Hei,
Jeg er mye innpå her, og nå må jeg lage enda en ny tråd.
I denne tråden: https://elbilforum.no/index.php?topic=44158.0
fikk jeg en Think som hadde stått i flere år til å fungere. Med mye tålmodighet og til slutt kyndig hjelp. Bilen hadde gått bare 11000 km og føltes som ny. Jeg hadde plutselig for mange biler, så denne ble lånt ut.

Nå har bilen passert 27000 km, men dessverre fikk jeg den nylig i retur. Nå ville den ikke mer. Jordfeil-lampe, Power Limit lampe og kun kortvarig innkobling av batteriet. Mens den var påskrudd, så gikk den i skilpaddefart. Er det normalt ved slik feil? Etter kanskje ett minutt, så koblet batteriet ut igjen.

Denne har originalt varmeapparat som fungerer innimellom, så jeg mistenkte det. Koblet ut det, og inn med blindplugg. Ingen forskjell. Da er batteriet neste.

Nå har jeg tatt ned batteriet, og tatt ut alle de 8 kassene. Riktig nok, vann i bunnen. Heldigvis, alt av elektronikk og celler ser ut til å fungere.
Nå har jeg vært hardhendt med flensen rundt kassa, det var ikke pent. Helt råttent, ikke mye hold der. Kan ikke stole på at den skal holde 300 kg.

Så nå lurer jeg på hva jeg skal gjøre. Å bytte ut flensen med nytt stål er en langvarig jobb. Men fullt mulig. Og koster ikke mye mer enn arbeidstimer. Vår venn i Lofoten har tilbudt meg en batterikasse som ser ok ut. Men med frakt etter nyttår. Jeg vil gjerne bli ferdig også, så jeg må finne en løsning nå.

Noen ideer? Andre som har batterikasse til salgs, som er i kjøreavstand fra Skjetten?
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstotorsdag 12. oktober 2023, klokken 17:44
Hmmm.. det der ser omtrent ut som min kasse da jeg tok den ned. Jeg kjøpte 1,4mm stålplate på Biltema og kappet til nytt stål i samme bredde som falsen, boret hullene til boltene og limte det sammen med karosseri lim. Limte også biter av samme plate på kasseveggen ned mot falsen for å dekke rusthullene i kassen. Tror det fungerte fint. Malte med rustbeskyttende maling som heter POR15 og dekket alt med Tectyl etterpå. Her er et bilde av min kasse med med limte stålplater på undersiden av fals og på kasseveggen.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worryfredag 13. oktober 2023, klokken 15:58
Hei!
Det så ut som en bra løsning.  :+1:

Jeg Tenkte først å gjøre noe lignende. Etter å fikla litt med gammel båt, så har jeg fått litt erfaring med epoksy og glassfiber. Tenkte å prøve det, men så begynte jeg å pusse rent. Flensen synes jeg er blitt for tynn. Stoler ikke på at det blir sterkt nok.
Skulle gjerne kjøpt 1,4 mm plate, men finner ikke tykkere enn 1,2 hos Biltema nå? Det har jeg fra før. 1,5 hadde vært perfekt.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstofredag 13. oktober 2023, klokken 16:31
Mulig det faktisk var 1,2mm jeg brukte. Tror neste var 2,0mm her i Trondheim. De hadde også 2,5mm alu.noe jeg vurderte en stund. Tror den hadde vært perfekt da den er lettere å kappe/bore i.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worryfredag 13. oktober 2023, klokken 17:18
Ok. Tror jeg målte platene i kassa til 1,2, så det burde vel holde. Men fint å legge på litt.
Opp til 1,5mm og 1 m lengde klarer jeg å bøye selv. Får se hva det blir, når jeg får bestemt meg.  :)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: pexicmandag 16. oktober 2023, klokken 11:29
Hi, you can use Aluminium "Z type" profile :
https://i.ebayimg.com/images/g/vdUAAOSw1nRbETfa/s-l1600.jpg

I think 3mm thickness will do the job.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrymandag 16. oktober 2023, klokken 22:05
Hi,
Thanks, that could work. At least for three sides.

Today I decided to try welding. Hopefully I've become a better welder afterwards, if I succeed. :-)
I've bought 3mm 40x40 angle iron. For the front side I will need to bend a top and bottom piece of plate, similar to original.

Stay tuned. :-)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 22. oktober 2023, klokken 09:53
Hei igjen,
Da er jeg i gang. Tror jeg skal komme i mål. Men det blir mange timer jobb for en urutinert sveiser som meg.
Har kjøpt 40/40/3 vinkeljern på Biltema. Benytter den på alle kanter, med litt modifisering. Trenger litt trening før jeg får til å sveise 3mm stål mot 1,2mm. Har nestet ferdig.
Jeg har en dårlig batterikasse ekstra, så da har jeg noe å sammenligne med. Valgte etter litt tenking å skjære bort alt, og bore hull etter at alt er sveist ferdig.
Kjøpte også to store snekkertvinger for å klemme de inntil mens jeg nestet fast. Utrolig billig vil jeg si. 249,- for en som spenner opp til 107 cm.
Sprayer med sink som grunning der hvor det blir skjulte områder. Det leder jo godt nok for sveising også. Men det er noe med sink og sveising. Giftig gass? Må sørge for god lufting rundt meg.
Noen bilder:
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstosøndag 22. oktober 2023, klokken 12:04
Skikkelig profft.!!! :+1:
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: bcx238hsøndag 22. oktober 2023, klokken 16:45
Der blir sikkert skikkelig bra!
Du sveiser sikkert både oppe og nede.
Det er noen meter... ;)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrytirsdag 24. oktober 2023, klokken 14:53
Jeg hadde laget dette fancy dekselet da jeg monterte batteriet for tre år siden. Da trodde jeg at batteriet var mye bedre beskyttet mot vannsprut mot fronten, og jeg tettet de fire hullene under der kablene er tilkoblet.

Det stemte ikke. Det lå en god vanndam inni der. Må finne på noe bedre.
Noen som har en bedre løsning?
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstotirsdag 24. oktober 2023, klokken 15:43
Hei worry. her er det jeg gjorde. Brukte rett å slett gummi tette propper fra Biltema til de fire hullene. Dekket deretter med rust beskyttende spray 2 lag så alle ujevnheter dekkes til. Nå har bilen gått 5000 km og knirkefritt i snart ett år etter jobben. 
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 05. november 2023, klokken 19:10
Hei igjen,
Takk. Det ser jo veldig ryddig ut.  :+1: Det lønner seg å være påpasselig med div rusthindrende stoff.

Det rare med mitt opplegg var jo at vann fant veien inn der. Jeg hadde jo dobbelt sett med deksler. Må forandre litt på det opplegget.

I kveld har jeg malt siste strøket med svart Bengalakk. Under er det sinkspray og ett strøk Jotun tokomponent Antipest. Håper det holder en stund nå.

Jeg har boret et hull i veggen bak batterikassa, som matcher tilsvarende (litt mindre) hull i batterikassa. Kommer til der under gulvet i bagasjerommet. Skal tre en slange inn der, som er koblet til en beholder med tørkestoff. Kattesand eller aller helst silica gel. Har hatt litt problemer med å finne til salgs til fornuftig pris. Helst en type som endrer farge når den blir fuktig.

Legger ved et bilde. Der synes det også at jeg kapper ut en bit av festekanten for batteriet der hvor kabel skal inn. Det er så klundrete å få kablene av og på ellers. Jeg må lage en bit jern som festes og fyller opp åpningen. Er fornøyd med å ha det slik.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Warlocksøndag 05. november 2023, klokken 19:25
Dette ser jo helt ultimat ut :D

Fant du ut om Jordingsfeilen var i batterikassa?
Dette er jo egentlig skummelt likt det vi opplever med en Think i Orkanger...
(vi mistenker litt motoren der, siden den er innenfor er liten gruppe VINnummer der Think publiserte de hadde problemer med vanninntrengning (jeg mener å ha lest noen boret seg inn i motoren for å bli kvitt vann, men finner det ikke igjen))

Uansett, vi går for å prøve å finne isolasjonsfeilen med en megger i nær fremtid. Fant du din? Og eventuelt hvordan gikk du frem?
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 05. november 2023, klokken 19:39
Hei,
Jeg har ikke forsøkt å megge, men fant altså vann i bunnen av kassa. Satser på at det var problemet. Prøvde først å koble vekk varmeapparatet. Det hjalp ikke. Det må forresten snart ut allikevel, er veldig ustabilt nå. Nærmer meg testmontering av batteri nå, så da får vi svaret.

Når jeg tenker meg om, så blir jeg usikker på om litt vann i bunnen av kassa burde gi jordfeil. Hva måles det mot egentlig? Det blir vel ikke kontakt mot batteriledningene av at det er litt vann i bunnen av kassa? Hmm

Uansett var det bra at jeg fikk tettet kassa før elektronikk-kort gikk føyken.  :)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Warlocksøndag 05. november 2023, klokken 19:50
Så vidt jeg har skjønt er det krypstrømmer mellom bilens jord og en av lederne i høyspentkablene som gir isolasjonsfeil (kappa i HV kablene er koplet til bilens jord, så f.eks lekkasje gjennom isolasjonsmaterealet og dit). Man vet aldri hva vann og damp kan gi av krypstrømmer, så ja, greit å fa vekk alle forekoster av slikt...
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 05. november 2023, klokken 20:40
Takk.  :+1:
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstoonsdag 08. november 2023, klokken 21:56
Sitat fra: Warlock på søndag 05. november 2023, klokken 19:25Dette ser jo helt ultimat ut :D

Fant du ut om Jordingsfeilen var i batterikassa?
Dette er jo egentlig skummelt likt det vi opplever med en Think i Orkanger...
(vi mistenker litt motoren der, siden den er innenfor er liten gruppe VINnummer der Think publiserte de hadde problemer med vanninntrengning (jeg mener å ha lest noen boret seg inn i motoren for å bli kvitt vann, men finner det ikke igjen))

Uansett, vi går for å prøve å finne isolasjonsfeilen med en megger i nær fremtid. Fant du din? Og eventuelt hvordan gikk du frem?

Her er saken om boring av hull i el motoren.
https://elbilforum.no/index.php?msg=63272
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrytorsdag 09. november 2023, klokken 08:58
Her er saken om boring av hull i el motoren.
https://elbilforum.no/index.php?msg=63272
[/quote]

Hei,
Takk for den! Men jeg fant ingen bilder der? Tør ikke bore noe sted uten å ha detaljert info om hvordan dette henger sammen. Skulle hatt en reservemotor å øve på. :-)

Nå har jo bilen min stått inne og tørt en stund, så da kan feilen ha forsvunnet. Hvis problemet var der.
Jobben med batterikassa går framover, sakte. I går prøvemonterte jeg tom kasse. Hullene jeg har boret i flensen passet ikke godt nok, så det blir litt sliping. Selv om jeg nå har boret alle hullene til 14mm.
Vil helst unngå å gjøre en slik jobb igjen, det har påløpt mange arbeidstimer. Flaks at jeg jobber gratis.  :P

Og denne gangen er første gang jeg benytter en 4-søyler løftebukk til å ta ut batteriet. Det høres flott ut, men å få justert plassering når det skal opp igjen er ikke enkelt. Må ha noe på hjul, ikke bare paller. Og jeg stoler ikke på at bukken henger trygt på bare hydraulikken, så jeg må stoppe på sikkerhetsboltene og finløfte batteriet med noe annet. Savnet et ordentlig løftebord på hjul.

Edit: Skulle legge til et bilde, men forumet fungerer ikke ordentlig nå.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstotorsdag 09. november 2023, klokken 09:31
Veldig dumt at alle bilder på forumet er forsvunnet før 2015 eller noe. Jeg tenkte å investere i en sånn. Motorsykkeljekk. Den er billig, manuell og løfter 500 kg. Det finnes flere typer av dem og da er det vel bare å fortsette gratisarbeidet. :-)

https://www.thansen.no/scooter-mc/verktoy/loftebukk/sakselift-med-hjul-til-mc-opp-til-500kg./n851579/pn1224755/?gclid=Cj0KCQiAo7KqBhDhARIsAKhZ4ujbVRJQw0KPyHN5_pcClgiNK86DtmdEb2CPpy9MOxiEymx7347DrT0aAt5MEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: bcx238htorsdag 09. november 2023, klokken 09:45
Sitat fra: Marsto på torsdag 09. november 2023, klokken 09:31Jeg tenkte å investere i en sånn. Motorsykkeljekk. Den er billig, manuell og løfter 500 kg.

Se der ja...liker den også.  :+1:  ;)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrytorsdag 09. november 2023, klokken 10:49
Bra forslag. Jeg har kjøpt to MC miniløftere hos Biltema. Omtrent samme funksjon, men de mangler hjul.
Kan ikke huske at de kostet såå mye da jeg kjøpte dem.  :P

Biltema miniløfter (https://www.biltema.no/bil---mc/mc/verkstedutstyr/mc-loftere/minilofter-500-kg-2000040771)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Warlocktorsdag 09. november 2023, klokken 15:54
Mulig man kan kontakte hma og høre om han fremdeles har bildene, han var i alle fall svært aktiv blant Trondheim Thinkers, og tror han jobber/jobbet på en svært populær arbeidsplass, en ikke helt tilfeldig valgt videregående på Byåsen...
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrylørdag 11. november 2023, klokken 17:00
Batteriet er montert sammen og jeg koblet det til for test.
Det ser veldig bra ut! Bilen har stått påskrudd i minst et kvarter, og jeg har kjent at bilen prøver å dra når jeg er innom alle "gear". Ingen feilmeldinger.  :D
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Warlocklørdag 11. november 2023, klokken 17:46
 :+1:

Hurra!
Og gratulerer!
Bra ISO-feilen forsvant, og du ikke måtte lete videre slik som oss :)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrylørdag 11. november 2023, klokken 18:01
Takk! Ja, jeg var heldigere.
Jeg setter veldig pris på de diskusjonene vi har her på forumet nå. Lærer mye.  :+1:

Lykke til med PCU'en. Er spent på hva dere finner.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstosøndag 12. november 2023, klokken 14:43
Så bra at det fungerer etter en så stor jobb. Det er alltid spenning i lufta med elbiler i garasjen. ;)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: bcx238hsøndag 12. november 2023, klokken 19:49
Alltid godt å se hvordan en viss nidkjærhet og håndverklig talent hjelper å ta vare på ting og ikke minst verne om miljøet vårt.

 :+1:  :+1:  :+1:   :D

Respekt!
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: RJKsøndag 12. november 2023, klokken 20:40
Sitat fra: Marsto på søndag 12. november 2023, klokken 14:43Snip

Det er alltid spenning i lufta med elbiler i garasjen. ;)
Får da virkelig ikke håpe det, for da har noen seriøst feilkoblet noe, eller man har en drastisk jordfeil et sted! ;)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: Marstosøndag 12. november 2023, klokken 20:43
Sitat fra: RJK på søndag 12. november 2023, klokken 20:40
Sitat fra: Marsto på søndag 12. november 2023, klokken 14:43Snip

Det er alltid spenning i lufta med elbiler i garasjen. ;)
Får da virkelig ikke håpe det, for da har noen seriøst feilkoblet noe, eller man har en drastisk jordfeil et sted! ;)
:+1:  :D  :D  :D  :D
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 12. november 2023, klokken 21:17
Hehe. Det er jo alltid ganske spennende når batteriet skal kobles sammen. Jeg er alltid litt nervøs når de oransje kablene skal settes på. Er forberedt på at det smeller.  :P
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: RJKsøndag 12. november 2023, klokken 22:04
Fordel Li-Ion-batterier, ikke noe stor sjanse for knallgass i lufta.

Men, kan jo fremdeles gå en lysbue og et tilhørende smell. Men krysser fingrene for at det er relativt trygt likevel, om man unngår å få en "karamell".

Får bare håpe norske myndigheter snart får en fornuftig, interessert og opplyst Transport-minister som får ryddet opp i regelverket, og gjør det lettere å både bytte batterikjemi til nyere og tryggere batterier.

Og ikke minst, reelle muligheter til og å konvertere ice til el ved å fjerne de så godt som umulige dokumentasjonskravene for å vise at dette er sikrere enn å holde på med gammel, lekkende ice-motorisering og forbrenningssystemer.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrymandag 20. november 2023, klokken 10:06
Ja, dessverre er det foreløpig bare nei å få fra norske myndigheter. Det er farlig å si ja til noe, kan jo være farlig. Mye enklere å si nei. Det skjer ikke noe før veldig mange politikere er med på laget, som igjen legger press på myndighetene. Norge er vel snart eneste land i verden hvor det er forbudt å bygge om til EV. Samtidig har vi "sløst" bort milliarder på import av elbiler uten å skattlegge. Nå går godsakene ut av landet igjen, til veldig reduserte priser. En moderne elbil skal greit kunne gå en million km, hvis vi hadde hatt kunnskap og vilje til å reparere dem.

Neste prosjekt på denne bilen blir å montere varmeapparat. Tror jeg lager en egen tråd om det.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: bcx238hmandag 20. november 2023, klokken 10:28
Sitat fra: worry på mandag 20. november 2023, klokken 10:06Ja, dessverre er det foreløpig bare nei å få fra norske myndigheter. Det er farlig å si ja til noe, kan jo være farlig. Mye enklere å si nei. Det skjer ikke noe før veldig mange politikere er med på laget, som igjen legger press på myndighetene. Norge er vel snart eneste land i verden hvor det er forbudt å bygge om til EV. Samtidig har vi "sløst" bort milliarder på import av elbiler uten å skattlegge. Nå går godsakene ut av landet igjen, til veldig reduserte priser. En moderne elbil skal greit kunne gå en million km, hvis vi hadde hatt kunnskap og vilje til å reparere dem.

A M E N ! :laugh:
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: bcx238hmandag 20. november 2023, klokken 10:28
Sitat fra: worry på mandag 20. november 2023, klokken 10:06Neste prosjekt på denne bilen blir å montere varmeapparat. Tror jeg lager en egen tråd om det.

DET holder jeg også på med for tida...  ::)  :D
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrysøndag 22. juni 2025, klokken 17:40
Hei igjen,
Fortsetter på denne tråden, siden det er det samme batteriet. Nå har jeg fått reklamasjon. ;D
Det er min bil, men jeg har leid den ut til en meget hyggelig pris. :-)

Batteri-instrumentet (det venstre) oppfører seg veldig rart og kjørelengden er kort.

Jeg har ladet den fra ca 15% indikert til full. Også kun indikert viser det seg. Ved start er det ett cellepar som viser 3,15V, mens de andre er ca 3,40. Det samme celleparet når fullt først. Avsluttet ved 4,09V, mens de andre er 3,99. Det er et par andre som også avviker fra den store hop, men ikke så dramatisk som det ene.

Da blir det batterijobb på meg. Det kan hende at det kun er en celle som er dårlig, men det må måles etter at de er tatt ut. Bytter nok begge. Jeg har noen som jeg har målt. Ikke spesielt vitenskaplig, men jeg har målt mange på samme måte. Så da kan jeg anta at jeg har funnet ok celler. :-)
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrylørdag 05. juli 2025, klokken 23:15
Så langt som dette har jeg kommet.
Batteriet er ute, og åpnet. En overraskelse, eller ikke?

Det ser ut som lekkasje. Det forklarer vel hvorfor denne har blitt dårlig. Men årsaken? Må bare gjette. Jeg vet ikke noe om batteriet sitt tidligere liv. Men det er første gang denne blokka har vært åpnet. Det ser jeg.
Tittel: Sv: Think lithium med jordfeil
Skrevet av: worrytirsdag 08. juli 2025, klokken 23:07
Bilen er i farta igjen.  :D

Etter en del timer med balansering, så har jeg i ettermiddag kjørt 10 mil. Da var det ikke mye futt igjen, det var store utslag på strøm-instrumentet. Venstre instrument viste 20%. Det er sprik i spenningene på litt over 0,2 volt, så det er litt å hente på å bytte det paret som er dårligst. Men ikke nok til at jeg åpner opp igjen. :-)

Men viktigere... en kompis har studert den cella som jeg tok bildet av. Hans konklusjon er at det er aluminium-korrosjon som har gjort at cella har gått lekk. Posen er en plastbelagt aluminiumfolie, sveist eller klemt på et vis i skjøten. Skaden har skjedd i nedkant, der den har vært utsatt for fuktighet. Og enda værre; når det blir kontakt med jern, så ofrer aluminiumen seg. Jeg så jo det på undersiden av blokkene, der var det brun farge av rust.

Så folkens, enda en grunn til å være nøye med å rustbeskytte batterikassa. Hold vannet unna!