Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening

Bilmerker => Mitsubishi i-Miev / Citroen C-Zero / Peugeot iOn => Emne startet av: maaha på søndag 19. august 2012, klokken 19:39

Tittel: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: maahasøndag 19. august 2012, klokken 19:39
Dette er en oppjustert DIY, inspirert av tråden "How to install 13cm rear speakers in the MIEV / iOn / C-Zero".

Isteden for å installere nye høyttalere bak valgte jeg å flytte de orginale høyttalerne foran bakover og sette inn nye foran. Lyden er  merkbart bedre, veldig merkbart ;D. Det 17cm størrelse foran som passer rett inn i dørene bak. De er montert uten skruer, det er kun å vri ut høyttalerne. Kontakten som er festet til annen ledning med noe isolasjonsmateriale er det bare å dytte inn i høyttaleren. Det var uproblematisk å flytte høyttalerne foran til bak. Følg anvisning i tråd nevnt over for å finne ut av hvordan dekselet på innersiden av dørene åpnes.

Jeg kjøpte et par 17cm billige Pioneer høyttalere til kr 500,- på clas ohlsson. Det er dog helt ok høyttalere og naturligvis langt bedre enn de innebygde 15 watterne. For de hifi interesserte kan bedre utgaver i samme størrelse brukes, og gjerne installeres både foran og bak med samme fremgangsmåte som vist her.

1. Følg anvisning i tråd nevnt over for å fjerne dekselet på innsiden av dørene bak. Slik ser det ut:

(http://maaha.net/elbil/img/rez_20120817_170138.jpg)

2. Gjør tilsvarende på fremste dør, men ta ut høyttaleren ved å skru hele høyttaleren mot høyre. Sett denne inn i bakdøren
3. Kutt ut en treplate, ca 1cm tykk, som tilpasses til høyttaleren som skal brukes. Skjær et hull i midten som passer med høyttaleren.
4. Bor hull som passer til festene i døra og bruk et dempende materiale mellom døra og treplaten.
5. Monter treplaten og det dempede materialet, slik kan det se ut;

(http://maaha.net/elbil/img/rez_20120819_124950.jpg)

6. Klipp av høyttalerkontakten som ligger sammenstripset med annen ledning.
7. Lodd fast ledningene til høyttaleren.
8. Skru fast høyttaleren til treplata med korte treskruer. Slik kan det se ut:

(http://maaha.net/elbil/img/rez_20120819_125651.jpg)

9. Prøv lyden, helst med bass på fullt og en bassfylt låt. Bruk isopor eller annet dempende materiale til å fjerne eventuelle ulyder. (Jeg måtte føle meg frem og dytte inn biter av isopor ol der hvor vibrasjonene var sterke;

  (http://maaha.net/elbil/img/rez_20120819_130203.jpg)


Alt i alt, arbeidet tok ca et dagsverk, men mye tid gikk med på å fjerne vibrasjoner. Men lyden er nå rikere og langt bedre og mer presis enn før. Dette er absolutt verd de få kronene og arbeidstiden (for de som liker musikk). Om tråden mangler noe må det bare sies fra :o)


Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Stjerneglissøndag 19. august 2012, klokken 22:53
Måtte du lage hull i plasten for å få ut kablene, eller var hullet der fra før av? Det må vel tettes igjen for å unngå vannlekkasje inn i bilen?

Veldig kjekt at dere legger ut DIY av slike oppgraderinger! :)
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: maahamandag 20. august 2012, klokken 10:50
Sitat fra: Stjerneglis på søndag 19. august 2012, klokken 22:53
Måtte du lage hull i plasten for å få ut kablene, eller var hullet der fra før av? Det må vel tettes igjen for å unngå vannlekkasje inn i bilen?

Veldig kjekt at dere legger ut DIY av slike oppgraderinger! :)

Hullet i plasten måtte jeg selv lage, men det var på grunn av å komme til for fjerne vibrasjoner ved kraftig bass. Man trenger igrunn ikke å lage hull i plast på fordørene, men på bakdørene på plasten som er trukket over åpning til høyttaleren fjernes.

Det er sikkert en god ide å tette igjen hullene i plastikken. Kanskje også finne en løsning for å beskytte høyttalerens bakside da dissen er "åpne" i motsetning til den medfølgende.

Har ikke gjort dette ennå selv. Forresten noen som kjenner til om åpningene i plasten kan bli et problem mht vann/fukt? Eller om plasten er der av andre årsaker..?
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: hkaspenbergmandag 20. august 2012, klokken 13:07
Plasten er vel der som en slags kondenssperre mellom kald uteluft og varm inneluft (eller omvendt i varme strøk med AC på), så den bør vel være så hel som mulig. Høyttalerkonene på dagens bilhøyttalere er ikke akkurat pressa papp som i gamle dager og bør holde bra. Så jeg tror ikke det er nødvendig med ekstra tetting her.

;-D Hans
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Stjerneglismandag 20. august 2012, klokken 14:20
Vannlekkasje gjennom plastmembranen og derav våte gulvtepper, muggvekst og duggproblemer er en klassiker på eldre biler hvor plastmembranen er sprukket pga alder. Det skal faktisk ikke store lekkasjen til før teppet er vått etter en kraftig regnskur. Etter min mening er det som å be om trøbbel å lage hull i plasten uten å tette igjen denne skikkelig etterpå.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: maahamandag 20. august 2012, klokken 15:47
Takker. Da er det ikke annet å gjøre enn å tette igjen hullene i fordøren. Regner med at jeg legger stripe silikon rundt de utskjærte områdene og setter ny plast over.

Dagens høyttalere holder sikkert lenge men vil vel holde bedre om de ikke blir utsatt for fukt. Usikker om jeg skal og evt hva/hvordan jeg evt beskytter mot inntrenging av vann/fukt fra baksiden (magnetdelen som stikker ut på baksiden til det "våte" området).; kanskje lage en liten plastret boks som festes til de gjennomgående maskinskruene som treplata er festet med..

Går nok noen dager før jeg får gjort noe med dette så andre tips/ideer mottas med takk  :)

Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Stjerneglistorsdag 23. august 2012, klokken 23:22
Du kan kanskje dekke oversiden av høytaleren med litt plastfolie (på innsiden av døren) som festes med f.eks silikon for å unngå direkte drypp/sprut på elementet?

Hva er egentlig bakgrunnen for treplata? Bygger høytaleren på mye innover i døra eller er den kun et adapter fordi skruehullene i døra ikke passer på høytaleren?
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: maahafredag 24. august 2012, klokken 08:47
Det er et adapter som du sier, men jeg har ikke sjekket om høyttalerens dybde er for stor til eventuell direktemontering. De orginale høyttalerne bygger rundt 4 cm ut fra metallet i døren så ved en direktemontering vil det bli tilsvarende avstand mellom gitteret i dør-dekselet.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Stjerneglisfredag 24. august 2012, klokken 09:40
Ah, jeg skjønner. Jeg har kikket inn i høytalergitteret i bakdørene og har sett at det er langt inn til innfestningen. Sikkert derfor originalhøytalerne bygger så mye ut fra metallet :)
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: kbergemandag 27. august 2012, klokken 11:00
Kjempebra guide! Jeg er snart avhengig av å få høyttalere bak, da barna skal høre 'barnesanger' hver gang vi kjører  ::)
Før jeg begynner på dette prosjektet; Er det noen som vet om det er mulig å få kjøpt et sett med originalhøytalere? Siden de som står foran passer bak, ser jeg for meg at det hadde vært veldig enkelt å få tak i et tilsvarende par som de som står foran og bare vri disse på plass bak? Jeg har forsøkt google, men ikke mye fornuftig der. Om ingen har et tips her, forsøker jeg BOS og hører hva de sier...

K.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: cramandag 27. august 2012, klokken 11:10
Sitat fra: kberge på mandag 27. august 2012, klokken 11:00
Kjempebra guide! Jeg er snart avhengig av å få høyttalere bak, da barna skal høre 'barnesanger' hver gang vi kjører  ::)

Tips: legg ut kabel med Jack-plugg og invester i et par rimelige headset til dem, så slipper DU å høre på barnesanger. Jeg gjorde det etter å ha hørt filmen om Hanna Montana en gang for mye i bilen på langtur.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: kbergeonsdag 29. august 2012, klokken 16:26
Jack er en god ide :-). Snakket likevel med Bos Skøyen i dag og bakhøyttalere finnes ikke som ekstrautstyr. Men det gjør fronthøyttalerene :-). De mente også at ledningen ikke var der (!) men jeg sa at jeg var villig til å prøve. Prisen var stiv 2300 med 20% rabatt så da får vi bare håpe at det funker.

K
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: maahatorsdag 30. august 2012, klokken 08:19
Sitat fra: kberge på onsdag 29. august 2012, klokken 16:26
Jack er en god ide :-). Snakket likevel med Bos Skøyen i dag og bakhøyttalere finnes ikke som ekstrautstyr. Men det gjør fronthøyttalerene :-). De mente også at ledningen ikke var der (!) men jeg sa at jeg var villig til å prøve. Prisen var stiv 2300 med 20% rabatt så da får vi bare håpe at det funker.

K

Jeg flyttet som sagt fronthøyttalerne til bakdørene så det passer garantert. Ledningen ligger der, den sitter "limt" fast til en annen ledning bak. Det er samme kontakt som for høyttalerne foran og er bare å plugge i.

Stjerneglis: jeg tror årsaken til at høttalerne bygger ut så mye er for å skape beskyttelse for det våte miljøet bak innfestingen. Det er kun hardplast som vender inn i det våte miljøet; kontakten sitter på siden av høyttaleren og er derfor ikke utsatt for rust/korrosjon.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: kbergeonsdag 05. september 2012, klokken 08:53
Da var nye originale bakhøyttalere på plass  ;D Hele jobben tok ca 20 min, så dette var en grei jobb.. Tusen takk for gode DIY guider! Selv om høyttalerne nok ikke er av de beste ble lyden betydelig forbedret, så alt i alt er jeg fornøyd med resultatet.

K.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Skippernonsdag 19. september 2012, klokken 00:08
Siden jeg allerede har installert nye høytalere bak så tenkte jeg å se på bedring av lyd også i dørene foran. Prøvde først med en tre-plate adaptor, men ble ikke fornøyd med lyden på denne løsningen. Kom da på en Reodor Felgen løsning som viste seg å fungerer meget godt. Dette ble gjort:

1. kjøpte noen helt OK 17cm Pioneer høytalere. Tok ut de orginale høytalerne fra dørene. Her ser vi forskjellen.
(http://dl.dropbox.com/u/9094621/IMG_2157%20(640x480).jpg)

2. Så reiv jeg ut papp plata på høytalern og saget vekk de indre brakettene på høytaler-huset ved hjelp av en liten stikksag. Måtte også åpne opp litt rundt kontakt punktene.
(http://dl.dropbox.com/u/9094621/IMG_2158%20(640x480).jpg)

3. Planen var å montere de nye høytalerne direkte på dette plast-huset, men etter noe prøving fant jeg ut at de ville stikke for langt ut og dør panelet ville ikke kunne monteres korrekt. Måtte derfor kappe 6mm av ytterste kanten på høytaler huset. Brukte et fin-tagget sagblad til dette.
(http://dl.dropbox.com/u/9094621/IMG_2211%20(640x480).jpg)

4. Så limte jeg høyttalerene rett på med Tec7 og koblet den til på baksiden til den innebygde kontakten med enkel lodding. Vent noen timer til limet tørker..
(http://dl.dropbox.com/u/9094621/IMG_2159%20(640x480).jpg)

5. Så var det bare å sette på plass høytalerne i dørene og koble den orginale pluggen rett i høytaler huset. (Overse de røde skjøte stykkene). La også på selvklebende vindus-list isolasjon for å hindre vibrasjon mellom høytaler og dør panel.
(http://dl.dropbox.com/u/9094621/IMG_2213%20(640x480).jpg)

Er må meget fornøyd med 4xPioneer i dørene og mye bedre lyd!
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Krisonsdag 19. september 2012, klokken 20:00
Det der så veldig bra ut! Tror du unngår mye vibrasjoner på den måten. Bra påfunn med vinduslist. Bytter ut alle fire høytalerne snart også. Må bare prioritere vinterhjul og varme først ;)

Noen som vet hvor mye effekt det er i radioen på Ion? Bare så man vet omtrent hvor kraftige høytalere den kan drive. Og hva slags kontakter er ledningene til høyttalerne lagt opp med? Dette med høytalere har jeg absolutt ikke snøring på.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Tranquilfredag 29. mars 2013, klokken 07:15
Dette var det jeg lette etter!
Blir nok en tur innom Torshov Bilrekvisita til uka!
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Olemannfredag 29. mars 2013, klokken 11:19
Det er ett fett hvor mange Watt høyttalerne er stemplet med, bare tallet er over det din radio yter.  Det er kun (for lav) impedans som i verste fall kan ødelegge din radio. Men i dag har omtrent alt av bil høyttalere 4-16 ohm, og da kan du trygt sette inn en 500 W høyttaler i din radio selv om radioen gir bare 25 watt. Men noe stor gevinst får du ikke av det. Det er begrenset hva du får av Hifi i en bil som dette, pga. volum på rommet (bølgelengde) og kvalitet på høyttalerelementer (og selvsagt radio og forsterker om du bruker den originale).

Skal du ha mest mulig lyd ut av en (liten) forsterker så skal du kikke på følsomheten på høyttaleren, dette måles i dB/watt.  Høyt tall gir mye lyd pr. watt, men ikke nødvendigvis bra lyd.  Men i bil synes mange å mene at mye lyd er bra lyd.....:-)

Mvh Ole

Sitat fra: Kris på onsdag 19. september 2012, klokken 20:00
Det der så veldig bra ut! Tror du unngår mye vibrasjoner på den måten. Bra påfunn med vinduslist. Bytter ut alle fire høytalerne snart også. Må bare prioritere vinterhjul og varme først ;)

Noen som vet hvor mye effekt det er i radioen på Ion? Bare så man vet omtrent hvor kraftige høytalere den kan drive. Og hva slags kontakter er ledningene til høyttalerne lagt opp med? Dette med høytalere har jeg absolutt ikke snøring på.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: TerjeGlørdag 06. april 2013, klokken 19:07
Står og klør meg litt i hodet...
Det er en blå og en brun ledning bak, hvilken er pluss og hvilken er minus?

Har forsøkt å koble begge veier og lyttet men hører ingen forskjell.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Rasmus.Blørdag 06. april 2013, klokken 19:28
Hvis du kobler til og spiller litt høyt, så skal du kjøre balansen helt over på en side.  Hvis bassen øker så har du byttet + ÷.



Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Mr.Zerolørdag 06. april 2013, klokken 22:32
Sitat fra: TerjeG på lørdag 06. april 2013, klokken 19:07
Står og klør meg litt i hodet...
Det er en blå og en brun ledning bak, hvilken er pluss og hvilken er minus?

Har forsøkt å koble begge veier og lyttet men hører ingen forskjell.

Statistisk sett er blå pluss og brun minus..
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: arvlørdag 06. april 2013, klokken 23:21
Jeg er uenig. Blå er kaldere, og derfor minus. Brun er varmere, dermed pluss.
ARV
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Rasmus.Blørdag 06. april 2013, klokken 23:26
I stedet for å bruke statistikk kan man jo bare bruke ørene. Det er en markant forskjell hvis en kobler feil, men kanskje ikke så tydelig før man faktisk prøver anlegget med lyd på kun en side. Har du har fase feil på en høyttaler vil spesielt bassen forsvinne når du har lyd på begge sider. Dette  skjer pga. At høyttalerne jobber mot hverandre hvis du bytter + og - på en side.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Tranquilsøndag 28. april 2013, klokken 15:47
Da var mine høytalere på plass i bakdørene.
Lot foran fobli orginalt og satt bare inn to treveis 13cm bak.
Enkelt med godt resultat!  :)
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: dissernlørdag 15. februar 2014, klokken 19:38
Kunne noen være så grei å legge ut en link til et sett med OK høytalere som passer rett inn i bakdørene på en i-Miev?

Takker :)
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: bruisepristinelørdag 15. februar 2014, klokken 20:25
+1
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: dissernmandag 17. februar 2014, klokken 20:38
Så langt har jeg funnet ut at det er kun OEM høytalere fra Mitsubishi som passer direkte inn i døren, disse høytalerne har delenummer 8720A101 - se også denne tråden: http://myimiev.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=1294

Tredjepartshøytalere kan festes i dør ved å bruke en form for overgang, som f.eks. en ring av tre som skjæres til.
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: moby666onsdag 12. mars 2014, klokken 09:34
På min c-zero har jeg ingen Fader mulighet på spilleren. Har alle andre mulighet til å stille fader (front/rear)
Vurderer å kjøpe høyttalere bak...
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: Talvernmandag 20. oktober 2014, klokken 22:41
Hei.

Tror spilleren merker selv om det er høytalere bak tilkoblet, og da gir deg muligheten til å justere lyd bak.

Noen som har testet dette på C-Zero / i-On?
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: ZerOmancertorsdag 23. oktober 2014, klokken 10:00
Før sommeren hadde jeg tenkt å oppdtatere denne tråden med utskifting av diskanthøytalerene i i dashbordet...men så begikk telefonen selvmord og tok alle bildene med seg i dragsuget... >:(

Men for de som måtte lure er det en ganske kurrant sak å skifte hele frontsettet når man først er i gang. Tekstbasert oppsummering følger:

Jeg hadde liggende et 2-veis høytalersett med eksternt delefilter fra en gammel bil. Type MBQuart Reference ettelerannet. -Det fine var at det fulgte med et vell av monteringsdetaljer som forskjellige ringer, skruer klips og griller, og at mellomtonene er rimelig kompakte. -Litt mindre fint at delefilterene er direkte anti-kompakte. (på størrelse med et lite smykkeskrin.. :o)

For å komme til diskantene må man begynne med å løsne dekslene over A-stolpene og jobbe seg fremover med skralle og skrujern til man får av det svarte dekselet helt fremme ved frontruten.

De gamle diskantene står på noen plastbraketter festet med to skruer. Høytalerledningene  er koblet med en liten plastplugg, så de kan bare plugges ut og legges til siden. (De gamle diskantene er utstyrt med et fastmontert delefilter, så de gamle ledningene kommer antakelig rett fra radioen)

Det lot seg fint gjøre å feste mine nye diskanter i de orginale plastbrakettene etter en ørliten finpuss med en fil. (det går fremdeles an å sette tilbake de orginale)
Nye høytalerledninger festet jeg bak dashbordet og slapp ned i fotbrønnen.

Mellomtonene i dørene festet jeg som folk flest med en hjemmelaget baffel i tre, men de gamle høyttalerledningene fikk ligge i fred. Jeg trakk nye ledninger igjennom "gummsnolken" mellom dør og fotbrønn og plasserte delefilterene i ledige hulrom over fotbrønnene. -Da blir det lettere å koble de til ekstern forsterker i fremtiden.

For å få forbindelse mellom radio og delefilter tok jeg rett og slett og fant igjen høytalerledningene fra dørene inne i de spagettiklysene som kommer ut fra de nevnte "gummisnolkene" og loddet meg innpå med noen tamper høytalerledning.

Dermed er det orginale nogelunde uberørt og den gamle fisne lyden kan gjennoprettes ved behov.. ;D
Tittel: Sv: hvordanå.. oppgradere lyden
Skrevet av: SUNPWRDlørdag 19. desember 2015, klokken 22:54
I kveld monterte jeg Pioneer 13cm høytalere i bakdørene på min 2014 C-Zero. Monteringen var enkel, men får ikke lyd. Får heller ikke opp fader på spiller. Tips?