Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Plugg-inn hybrider => Mitsubishi Outl. PH => Emne startet av: espenri på fre 02. mar 2018, kl. 12:19
Hei,
det er ikke sikkert det er så mange her som har samme bruksmønster som meg, men jeg prøver meg.
Jeg står som oftest parkert i gaten, med litt tilfeldig tilgang til lader fra huset. Derfor hender det ganske ofte at jeg går ut og skrur på bilen for å få varme i kupeen før jeg tar med ungene ut. Siden den da har tomt batteri går bensinmotoren hele tiden. MEN, det jeg reagerer på er at bilen ikke automatisk kobler inn generatoren når den allikevel står der og produserer varme, dette virker for meg som en no-brainer, men jeg har aldri observert at den har ladet noe mens den har stått på tomgang.
Er det faktisk slik at jeg vil få bedre utnyttelse av bensinen hvis jeg setter den på CHARGE mens jeg varmer kupeen. Motoren vil jo da gå litt over tomgang, men all energi vil hvertfall blir brukt til enten varme eller generator. I tillegg vil jo kupe bli fortere varm.
Noen som har erfaringstall?
Jeg gjorde dette i dag tidlig, da havnet jeg på et snittbruk, inkludert oppvarming av kupe på ca 1.0 l/m, med tre småturer, fire ganger inn og ut av bil og bykjøring. Eneste rare jeg oppdaget var at det var umulig å få bilen til å gå på kun batteri på samme turen som jeg hadde brukt CHARGE, selv om jeg slo av varmeapparatet. Etter en stopp fungerte det som forventet og jeg kjørte utelukkende på batteri i lengre perioder.
Slik Stand-By varming har jeg også gjort, og benyttet charge. For erfart det varmer fortere.
Uten så kan det skje at den ikke gjør charge når SOC er "toppet" til ca 30% som den svinger rundt når batteriet er "brukt opp". Med charge vil motor og kjølevann bli varmt raskere, samt "overskudd" gå til batteriet.
Vell og merke, nå når det har vært rundt 17 grader her i Trondheim de siste dagene, så er batteriet så kaldt at det ikke makter å ta i mot ladingen når EL-varmen ikke går lengre. Da har motor bare tuslet på tomgang har jeg sett.
Jeg har ikke noe erfaringstall, men opplever det er "smart" å benytte charge.