Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening

Bilmerker => Tidlige elbiler: Think => "Nye" TH!NK City produsert fra 2008 - 2012 => Emne startet av: Tarpoon på ons 30. mar 2011, kl. 21:36

Tittel: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Tarpoonons 30. mar 2011, kl. 21:36
Jeg har bodd i Oslo sentrum i 10 år nå, og er lei. Vi har nå kjøpt hus i Eltonåsen ved Nannestad hvor vi flytter inn i april. Siden vi fikk en del ekstra ved salget av leiligheten, var ikke turen lang til bilforhandlerne for å sjekke ut el-bil.

Fra hus til jobb er det 42km, og jeg ville ha en bil som kunne kjører tur/ retur hele året. Har lest såpass mye at jeg vet at det ligger helt på grensa for en Miev, ihvertfall vinterstid. Uansett ble det en tur til Mitsubishi. Førsteinntrykket mitt av bilen var ikke bra, bilen føltes altfor spartansk, billig og liten. Det virket som de har spart og spinket på hver eneste detalj i bilen. Ok, det er en el-bil, og jeg har aldri kjørt en før.

Neste uke tok jeg og kona en tur til RS i sandvika. Uten store forhåpninger skulle vi ta en titt på Think. Mot alle odds, og ihvertfall mot alle mine forventninger var kvalitetsfølelsen mye bedre i denne bilen. Den føltes mer som en bil. Javel, den har bare 2 seter, men det dekker mitt behov. (Baksetene på 4-seteren er ikke mye å skryte av)

Tok den ut på en prøvetur oppover E-16 mot Hønefoss. Det var omtrent som forventet, og vekslet mellom D og E. Lå i 90-100 og kjørte forbi en annen bil i venstre felt og la meg inn foran. Tror ikke han hadde helt sansen for det, for 2 sekunder senere raste han forbi meg :) Fikk uansett bekreftet at den vil gjøre jobben utmerket opp og ned RV-120.

Selv om Leaf er i horisonten bestemte jeg meg for å kjøpe denne da jeg kom tilbake med bilen. Det ble en 2-seter med Zebra batterier. Best om vinteren og best for mye kjøring har jeg lest. Håper det stemmer. Da er det fortsatt bare modellflyene min som går på lithium. Får bilen levert i slutten av april.

Dette var min litt lange subjektive mening om disse to bilene. Regner nok med at mange er rivende uening med meg :)

Trond Nilsen
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: elektroluxons 30. mar 2011, kl. 22:56
Kjekt å lese at Think ¨kan hevde seg, ikke bare på rekkevidde, men også på kvalitetsfølelsen.

Selv ønsker jeg Think alt vel, men lar meg imponere av trillingenes bil. Liker f.eks instrumenteringen bedre.

Er likevel ganske så overbevist om at Thinken vil være den foretrukne av de to når bilene er blitt noen år.

Et moment for meg er hvilken av dem som er mest DIY vennlig. Eller for å si det på Norsk. Hvilken av dem en entusiast kan stelle med selv, med det som trenges av tilgang til diagnose utstyr og dokumentasjon. Her leder Think klart, da verkstedshåndboka allerede er lekket ut. ;)
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: El rayotor 31. mar 2011, kl. 05:58
Sitat fra: Tarpoon på ons 30. mar 2011, kl. 21:36
Det ble en 2-seter med Zebra batterier. Best om vinteren og best for mye kjøring har jeg lest. Håper det stemmer. Da er det fortsatt bare modellflyene min som går på lithium.

Trond Nilsen

Enda en modellflyver med Th!nk! Da vet jeg om 4!

Tom Roy
http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=149423 (http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=149423)
http://www.modellflynytt.no/entry16.html (http://www.modellflynytt.no/entry16.html)
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: crator 31. mar 2011, kl. 08:20
Sitat fra: Tarpoon på ons 30. mar 2011, kl. 21:36
Lå i 90-100 og kjørte forbi en annen bil i venstre felt og la meg inn foran. Tror ikke han hadde helt sansen for det, for 2 sekunder senere raste han forbi meg :)

Det er en del bilister der ute som opplever penis-krymping når de blir forbikjørt, og det virker som om krympingen er omvendt proporsjonal med hva det koster å kjøre den bilen som kjører forbi.  ;D
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Thomas Parslitor 31. mar 2011, kl. 09:27
Sitat fra: cra på tor 31. mar 2011, kl. 08:20
Det er en del bilister der ute som opplever penis-krymping når de blir forbikjørt, og det virker som om krympingen er omvendt proporsjonal med hva det koster å kjøre den bilen som kjører forbi.  ;D

Det tror jeg stemmer godt, for når jeg hadde boble(r) ble jeg forbikjørt av de jeg kjørte forbi nesten sammen hvor fort jeg kjørte. Når jeg fikk 1303S opp i 130km/t på motorveien var den rene magneten for de som ble forbikjørt...

Store, dyre, svarte biler trigger ikke samme oppførsel...

Thomas
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: hmator 31. mar 2011, kl. 10:29
Jeg har dessverre ikke fått anledning til å prøvekjøre i-MiEV (eller dens søsken), men gjør det straks jeg får mulighet. Kan således ikke si noe konkret om bilens egenskaper bortsett fra at jeg oppfatter batteripakken som bilens akilleshæl.

Toyota Rav4 EV'n har super rekkevidde og greier stort sett alltid 100km per lading med passasjerer, vinterstid med full varme. Dette er er en distanse jeg oppfatter som både tilstrekkelig og trygg (i form av marginer). Sommerstid har jeg kjørt 160km non-stopp med samboer, barn og smekkfult bagasjerom - med 20% SOC ved ankomst :)

Min Th!nk Classic kjører i praksis ca 60-70km  per lading vinterstid (forøvrig ikke så stor forskjell til sommerstid). Jeg liker Th!nk sine egenskaper meget godt; plast karosseri, romslig førermiljø, god lasteplass, DIY-vennlig og billig i drift.
Den største svakheten er mangel på kraft til å følge trafikken i bakker, samt at batteripakken må behandles på dens egene premisser; dvs forsiktig og addaptivt ;)

Jeg har prøvekjørt nye Th!nk (2008-) og må si den imponerte! Om jeg skulle handlet ny elbil i dag ville valget garantert fallt på Th!nk med Zebra-pakke (fireseter).
Kombinasjonen med sterkt vedlikeholdsfritt karosseri og suveren rekkevidde er viktige kriterier for meg.
I tillegg representerer Th!nk noe helt annet enn hva de store fabrikkene kan tilby, og det betyr en del for meg. Som mange andre av dere elbilister, er jeg ikke så glad i å gå i flokk ;)

Hilsen
Håkon
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: elektroluxtor 31. mar 2011, kl. 10:38
Sitat fra: cra på tor 31. mar 2011, kl. 08:20
Sitat fra: Tarpoon på ons 30. mar 2011, kl. 21:36
Lå i 90-100 og kjørte forbi en annen bil i venstre felt og la meg inn foran. Tror ikke han hadde helt sansen for det, for 2 sekunder senere raste han forbi meg :)

Det er en del bilister der ute som opplever penis-krymping når de blir forbikjørt, og det virker som om krympingen er omvendt proporsjonal med hva det koster å kjøre den bilen som kjører forbi.  ;D

Litt mer om dette temaet her: http://elbilforum.no/forum/index.php/topic,1178.0.html
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Tarpoontor 31. mar 2011, kl. 10:48
Sitat fra: hma på tor 31. mar 2011, kl. 10:29romslig førermiljø, god lasteplass, DIY-vennlig og billig i drift.
...
Om jeg skulle handlet ny elbil i dag ville valget garantert fallt på Th!nk med Zebra-pakke (fireseter).

Er enig med romslig førermiljø, og setene er bedre i Think. Følte meg ikke komfortabel i setene til Miev'en. De var harde, og hadde ikke noe støtte i det hele tatt.

Hvis du har barn er nok fireseteren bra, men tror den har trøbbel med barn noe særlig over 6-7 år.
I toseteren har min store Newfoundland bedre plass enn bak i Prius'en.

Det blir spennende å sa hva som kommer ut av Think Ox konseptet etterhvert.
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Lundefre 01. apr 2011, kl. 13:40
@Tarpoon Glimrende til frakt av modellfly. 30% Bensin er maks inne i bilen Eller "TH!NKMAX" modeller som jeg vil kalle dem :-) Blir fort en tur til Løken og Øtten airport etter en arbeidsdag. ca 100Km tur retur på strøm gir meg ikke akkurat store utgifter på frakt av modellflyene  ;D

Blir de større må jag i så fall lage en vugge på taket, men når jeg får flykropper på drøye 2m inn i bilen holder det enn så lenge for min del  :D
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Tarpoonfre 01. apr 2011, kl. 17:14
Det var absolutt en av de tingene jeg så etter. Alt det jeg har av fly får fint plass i Think'en. Litt mer usikker på vingen jeg har som er 210cm, men den er uansett bare treferdig. Og vinger kan fint lagres i klubbhuset.

Det er også et pluss at jeg slipper å forhandle med kona om bruk av bilen når jeg skal på stripa.  ;D
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: commiesoftfre 01. apr 2011, kl. 23:26
SitatFra hus til jobb er det 42km, og jeg ville ha en bil som kunne kjører tur/ retur hele året.

Ikke noe problem med Li-Ion Thinken heller. Fikk vår i Februar, og den funker fint på omtrent samme distansen over grensa på handletur.

Det jeg synes er litt overaskende med Think'en er hvor godt og høyt du sitter, og hvor 'Go-kart' aktig den er... Skikkelig morsom å kjøre :)

Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: felipeman 04. apr 2011, kl. 01:07
Nå fikk jeg lyst til å prøve en iMiev.

Noen andre som har kjørt begge?
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: erik eons 20. apr 2011, kl. 21:06
Er det slik at Think ikke har hurtiglader mulighet?
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: commiesoftons 20. apr 2011, kl. 23:33
SitatEr det slik at Think ikke har hurtiglader mulighet?

Min har ikke det, og det finnes ingen hurtigladestasjoner her heller.

Ikke at det betyr noe, batteriet er såpass stort at det ikke er noe pes,
men jeg tror de jobber med et 15min system.
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: Walkertor 21. apr 2011, kl. 11:02
CHAdeMO kommer - hvis bare noen vil gi Think et beskjedent pengebeløp (noen få hundre millioner kroner) til å gjenoppta virksomheten.


Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: erik etor 21. apr 2011, kl. 14:31
Flytt produksjonen tilbake til "Nisseland",vi deler ut penger til mye mer håpløse prosjekter.  ;)
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: commiesoftfre 22. apr 2011, kl. 20:44
Eller til Kina, så unngår de denne dritfabrikken de har rotet seg bort i nå, og
kan levere til en mye lavere pris. :)
Tittel: Sv: Hvorfor jeg kjøpte Think, og ikke Miev
Skrevet av: POSi411lør 23. apr 2011, kl. 00:29
Sitat fra: commiesoft på fre 22. apr 2011, kl. 20:44Eller til Kina, <snip>
Det mest logiske hadde vel vært å bygge hele bilen i Thailand (der ramme og det meste av interiøret lages) eller Tyrkia (der karosseridelene lages). Begge disse landene har en betydelig bilproduksjon.