Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Populære temaer => Elbiler i media => Emne startet av: elektrolux på man 04. apr 2016, kl. 08:32
Og så presterer de til og med å beskriver det som lavkost hydrogen:
http://www.dn.no/nyheter/energi/2016/04/01/1002/DiaGenic/ny-hydrogenstasjon-i-sandvika
Når vi fra før vet prisen/km på å kjøre på hydrogen, og at sannsynligheten for at f.eks sameier og ferger, og tunneller noengang vil tillate en hydrogenbil i nærheten av seg er liten ville jeg ikke brukt mine penger på en slik bil i alle fall.
Forsinket aprilspøk ? Man får ganske mange ladestasjoner for 28 mill !!! Sier litt om hvor lite utbredt hydrogen vil bli . Lykke til de som kjøper det ^^
Virker som Enova øser ganske mye penger inn i hydrogen for tiden? Noen spesiell årsak til dette?
Det er politiske føringer som ligger til grunn her, ikke Enova sine ønsker.
http://sysla.no/2015/11/24/syslagronn/enova-blir-palagt-a-stotte-hydrogen_68958/ (http://sysla.no/2015/11/24/syslagronn/enova-blir-palagt-a-stotte-hydrogen_68958/)
Hvor mange millioner har blitt brukt fra det offentlige på ladeinfrastruktur til elbiler vs hydrogenbiler? Hvor mye er planlagt brukt?
Sitat fra: Hansi på man 04. apr 2016, kl. 13:04
Hvor mange millioner har blitt brukt fra det offentlige på ladeinfrastruktur til elbiler vs hydrogenbiler? Hvor mye er planlagt brukt?
Fikk ikke fortum rundt 7-8 mill for å lage noen titalls hurtigladere som skal dekke E6? Omtrent samme støtte som en enkelt hydrogenstasjon?
"Småkraftforeningas daglige leder Knut Olav Tveit er fornøyd. De jobber nemlig med å etablere hydrogenfyllestasjoner i tilknytning til småkraftverk."
"– De er interessante å bruke fordi du slipper rekkeviddeangsten, men enda viktigere er bygdeutviklingsperspektivet. Det er i utkanten småkraftverkene befinner seg, og der kan de produsere drivstoffet. Denne forretningsmuligheten har jeg ståltro på, sier Tveit."
Å herrefred, dette høres billig ut. Full prosess med elektrolyse, komprimering og rørledning som av uviss grunn skal legges i umiddelbar nærhet til småkraftverk siden vi tydeligvis ikke har noen god måte å overføre elektrisk kraft på..? Hvis dette blir noe som helst mer enn en våt drøm for de med en turbin i bekken sin, så vet jeg ikke hva jeg gjør.
Klart, klarer man ikke å gjøre småkraftverk lønnsomme er selvsagt å satse noen titalls millioner (her kalkulerer vi enkelt inn 100% statlig støtte) løsningen.
Særdeles viktig for bygdeutviklingen å kunne tilby hydrogen til et par titalls hydrogenbiler i Oslo.
Er det bygdene Bærum og Asker det refereres til ;D ? Hvor mange småskala kraftverk eksisterer det der ;D ?
Hvor mange kWh (elektrisk) går med for å produsere nok hydrogen til å kjøre ei mil med dagens teknologi?
ca 6kWh :)
Sitat fra: HoeggenEL på man 04. apr 2016, kl. 15:37
Hvor mange kWh (elektrisk) går med for å produsere nok hydrogen til å kjøre ei mil med dagens teknologi?
I følge en artikkel i TU som omhandler NEL, går det med rundt 50KWh pr. kg for elektrolyse pluss 15KWh for komprimering til 700 bar. Og tommelfinger regelen for hydrogenbiler er at du kan kjøre 10 mil pr. kg hydrogen.
Så du bruke da ca. 6.5KWh pr. kjørte mil.
Dette blir da selvsagt på sommerføre. Toyota har testet Mirai under norske vinterforhold og estimerer 400 km vinterstid. VG testet samme bil og fikk estimert 340-350 km. Dette er da basert på en tank kapasitet på 5 kg. I så fall får vi et forbruk på i overkant av 8 KWh pr. mil.
Sitat fra: Øyvind.h på man 04. apr 2016, kl. 11:38
Virker som Enova øser ganske mye penger inn i hydrogen for tiden? Noen spesiell årsak til dette?
Partiet Venstre.
http://live.tu.no/post/207475153 (http://live.tu.no/post/207475153)
Enova selv mener - mente - at hydrogenbilteknologien er umoden, og ønsket å fokusere på å støtte elbiler.
Å kaste bort penger på Spetalens børspyramide er en av kostnadene som regjeringspartiene må betale for støtten fra støttepartiet venstre, med skattebetalernes penger.
Tilfeldigvis har Norsk hydrogenforum - inkludert elbilforeningens nåværende leder - drevet politisk påvirkning bl.a med smigrende priser til enkelte Venstre-politikere på Akershus-benken:
http://www.akershus.no/nyheter/?article_id=202261 (http://www.akershus.no/nyheter/?article_id=202261)
Samme venstre-politiker kjører/kjørte selv hydrogenbil. Hvem betaler den, mon tro?
Sitat fra: eivhelle på man 04. apr 2016, kl. 15:47
Sitat fra: HoeggenEL på man 04. apr 2016, kl. 15:37
Hvor mange kWh (elektrisk) går med for å produsere nok hydrogen til å kjøre ei mil med dagens teknologi?
I følge en artikkel i TU som omhandler NEL, går det med rundt 50KWh pr. kg for elektrolyse pluss 15KWh for komprimering til 700 bar. Og tommelfinger regelen for hydrogenbiler er at du kan kjøre 10 mil pr. kg hydrogen.
Så du bruke da ca. 6.5KWh pr. kjørte mil.
Dette blir da selvsagt på sommerføre. Toyota har testet Mirai under norske vinterforhold og estimerer 400 km vinterstid. VG testet samme bil og fikk estimert 340-350 km. Dette er da basert på en tank kapasitet på 5 kg. I så fall får vi et forbruk på i overkant av 8 KWh pr. mil.
Så hydrogenbilen bruker ~4 ganger mer energi enn elbilen. Ikke akkurat energiøkonomisk og miljøvennlig.
Da får de i det minste gjøre dem tilgjengelig for tungtransport. Personbiler på hydrogen kommer til å bli en kuriositet. Ingen vil betale for det i usubsidiert form, når stikkontaken hjemme er "gratis" i forhold.
Lastebiler for langtransport kan jeg se nytten av det, da det vil bli uforholdsmessig store batteripakker for å kjøre helelektrisk.
Sitat fra: stefse på tir 05. apr 2016, kl. 10:42
Lastebiler for langtransport kan jeg se nytten av
Ikke jeg. Måtte vært mye mer miljøvennlig å frakte til tog med kortrekkende elektriske lastebiler, gjerne autonome, og så samme i andre enden.
Togene går da på strøm selvfølgelig
Godt sysselsettingstiltak i disse tider med økt arbeidsledighet er det også å bygge ut jernbane til hele Norge, samt å bygge dobbeltspor på resten av banenettet slik at det kan frigjøres kapasitet til godstransport. Pr i dag er det ikke ledig kapasitet på jernbanenettet i Norge til å øke andelen gods som fraktes med jernbane nevneverdig.
Elektrifisering av Nordlandsbanen, Raumabanen, Rørosbanen står vel også på listen før det er selvsagt at togene går på strøm.
Ellers er jeg ikke helt enig i at hydrogen nødvendigvis vil være mer egnet enn batteri for langtransport. Det vil kreve utrolig store hydrogentanker på lastebiler, og jeg er usikker på om tap i lastevolum er mer hensiktsmessig enn tap i nyttelast. Når det gjelder trekkvogn for semitrailer klarer jeg ikke å se at det er mulig å få plass til så store hydrogentanker som det vil være behov for. Antar at et fullastet vogntog har et forbruk på ca 6 l/10km, det tidoble av en personbil. Hvis vi skalaer opp behovet for Toyota Mirai så må et vogntog ha med seg 50kg hydrogen for å ha ei rekkevidde på 4-500 km. Mirai har tankvolum på til sammen 122 liter, så forutsatt 700 bar også på vogntog må det være en tankkapasitet på 1200-1300 liter. Hvor store disse tankene blir i yttermål har jeg ingen formening om, men tror det blir utfordrende å få plass til dem i ei standard trekkvogn.
Fyllestasjonene klarer også bare 1-2kg/minutt? mulig det kan skalere opp?
En lastebil med 50-100 kg tank trenger da 25-100 minutter for å fylle opp. Ladetid argumentet forsvinner for store tanker. Ladetid på batterier er vel 1-2c så 30-60 minutter.
Sitat fra: stefse på tir 05. apr 2016, kl. 10:42
Lastebiler for langtransport kan jeg se nytten av det, da det vil bli uforholdsmessig store batteripakker for å kjøre helelektrisk.
Det er folk som vurderer trolly-linjer for dette bruket:
(http://krisdedecker.typepad.com/.a/6a00e0099229e88833011570eef43a970c-300wi)
Ikke akkurat et nytt konsept:
(https://eclipsenow.files.wordpress.com/2009/12/afbeelding-26_trolley-truck.jpg)
Men en mere realistisk system: Tog lengst mulig, og lokal leveranse med mindre lastebiler. Dette systemet funker best dersom godsterminalene ligger sentralt plassert..... Et slik gods system krever lager lokalt og regionalt. Rett og slett tilbake til slik det var før.
I København skjer det også endringer med transporten.
Sitat»I stedet for at der kommer fem biler med én kasse hver, så tager vi det hele med på én og samme tur«, siger Caspar Svensson, som startede Citylogistik for et par år siden, og i dag kører med tre elektriske varebiler i Københavns centrum.
http://politiken.dk/oekonomi/2050/groen_omstilling/ECE3152503/n-elbil-afloeser-stimer-af-varebiler-i-city/ (http://politiken.dk/oekonomi/2050/groen_omstilling/ECE3152503/n-elbil-afloeser-stimer-af-varebiler-i-city/)Jeg har tro på at slike endringer kan være bra, og det gjør det også effektivt og rent å benytte el-varebiler til lokal leveranse og tog/skip til langdistanse mellom distribusjonslagrene. Mener å huske at jeg også leste en artikkel et sted om at EU jobber med systemer for å bedre utnytte tognettverket med tanke på langdistansetransport.
Representantforslag fra fra stortingsrepresentantene Heikki Eidsvoll Holmås og Audun Lysbakken:
Sitat
15. Stortinget ber regjeringen legge frem en plan
innen utgangen av 2016 for utrulling av hydro-
genstasjoner som dekker hele landet, så raskt
som mulig og senest innen utgangen av 2018.
https://www.stortinget.no/globalassets/pdf/representantforslag/2015-2016/dok8-201516-063.pdf
Dette blir billig...
Sitat fra: THE på tir 05. apr 2016, kl. 11:37
Ellers er jeg ikke helt enig i at hydrogen nødvendigvis vil være mer egnet enn batteri for langtransport. Det vil kreve utrolig store hydrogentanker på lastebiler, og jeg er usikker på om tap i lastevolum er mer hensiktsmessig enn tap i nyttelast. Når det gjelder trekkvogn for semitrailer klarer jeg ikke å se at det er mulig å få plass til så store hydrogentanker som det vil være behov for. Antar at et fullastet vogntog har et forbruk på ca 6 l/10km, det tidoble av en personbil. Hvis vi skalaer opp behovet for Toyota Mirai så må et vogntog ha med seg 50kg hydrogen for å ha ei rekkevidde på 4-500 km. Mirai har tankvolum på til sammen 122 liter, så forutsatt 700 bar også på vogntog må det være en tankkapasitet på 1200-1300 liter. Hvor store disse tankene blir i yttermål har jeg ingen formening om, men tror det blir utfordrende å få plass til dem i ei standard trekkvogn.
De vil nok få plass om man bygger trekkvogna til formålet. Mye plass frigjøres ved å fjerne dieselmotor og gearkasse. Trolig kan man heller ikke bruke fylleraten i l/s for en liten tank på en stor tank.
Å bygge tog er fint, men det kan man ikke langs kysten, der fisken produseres.
Ellers er vel de fleste her enig i at det brukes vel mye på dette forskningsprosjektet, til et formål der hydrogen ikke hører hjemme. Gitt at man fjernet alle bilrelaterte subsidier og avgifter untatt på fossildrivstoff, hva ville folk da velge? Hydrogen, diesel, eller vannkraftstrøm fra veggen? Jeg er på sikt overbevist om at en bil som bruker sistnevnte kommer billigst ut i kjøp, bruk og vedlikehold.
Sitat fra: HoeggenEL på tir 05. apr 2016, kl. 09:15
Sitat fra: eivhelle på man 04. apr 2016, kl. 15:47
Sitat fra: HoeggenEL på man 04. apr 2016, kl. 15:37
Hvor mange kWh (elektrisk) går med for å produsere nok hydrogen til å kjøre ei mil med dagens teknologi?
I følge en artikkel i TU som omhandler NEL, går det med rundt 50KWh pr. kg for elektrolyse pluss 15KWh for komprimering til 700 bar. Og tommelfinger regelen for hydrogenbiler er at du kan kjøre 10 mil pr. kg hydrogen.
Så du bruke da ca. 6.5KWh pr. kjørte mil.
Dette blir da selvsagt på sommerføre. Toyota har testet Mirai under norske vinterforhold og estimerer 400 km vinterstid. VG testet samme bil og fikk estimert 340-350 km. Dette er da basert på en tank kapasitet på 5 kg. I så fall får vi et forbruk på i overkant av 8 KWh pr. mil.
Så hydrogenbilen bruker ~4 ganger mer energi enn elbilen. Ikke akkurat energiøkonomisk og miljøvennlig.
Fant noen fine skjemaer som underbygger hvor lite energieffektivt det er å bruke Hydrogenbil vs Elbil.
Hydrogen bruker 3 - 4 ganger mer energi enn en ren batteri elbil, like mye som en diesel eller bensinbil med andre ord.
Den mest kostnadseffektive måten å produsere hydrogen er videre fra fossile kilder som gass :)
Baklengs inn i fremtiden, men "mannen i gata" tror tydeligvis det er fremtiden, for det har Toyota og Spetalen fortalt dem :)