Sitat fra: Blip på mandag 18. mai 2015, klokken 15:57Ja, du har helt rett. Fossilen hadde imidlertid 205/65R15 fra før, så jeg byttet bare mellom bilene for å slippe en ekstra dekkutgift akkurat nå. Noen C/C dekk som jeg skal slite ut denne sesongen. Gleder meg virkelig til å kjøpe dekk i 195 eller 185 bredde med rullemotstand A, det tenker jeg skal merkes! 8) Kul link forresten, bedre dekk-kalkulator enn den jeg har brukt.
Er ikke 195/65 15 nærmere i størrelsen? Litt smalere, men enda billigere...
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=195-65r15-205-55r16
Sitat fra: Reiel på torsdag 21. mai 2015, klokken 14:59Jeg er nok en særing som ofrer utseende for noen km ekstra rekkevidde. Men jeg hater å måtte hurtiglade for å komme meg hjem fra Trondheim om høsten de gangene jeg ikke kan lade. Og jobben min flytter i nye lokaler til høsten, der jeg ikke er garantert lademulighet lengre. Det å kunne skvise ut ei mil ekstra er gull verdt. Og ikke minst svært komfortabelt, ble faktisk en helt annen bil å kjøre. :)
Jeg har gått andre veien. Har satt på 7,5x18 felger. 8) Bruker mere strøm men kommer meg fortsatt på jobb så da er jeg fornøyd. ;D Ikke så ille i forhold til stivhet som jeg hadde forventet heller. Dekk er i dim 225/40-18.
Sitat fra: tomrh på torsdag 21. mai 2015, klokken 19:34
Jeg er nok en særing som ofrer utseende for noen km ekstra rekkevidde.
Sitat fra: Silkefot på søndag 27. september 2015, klokken 22:42Ja, kanskje det er årsaken. Disse dekka var fra 2009.
Hvis det er 4-5 år siden de var nye kan de ha begynt å bli harde og vil da slites mindre.
Sitat fra: tomrh på søndag 11. oktober 2015, klokken 20:41Etter to dager med jobbpendlig i temperaturer på 1 - 5 oC noterer jeg meg at med disse WR D4 dekkene har jeg ca. samme forbruk som med slitte originale sommerdekk i 16" (i tilsvarende utetemperaturer). Det er VELDIG bra, spesielt siden nye dekk har høyere rullemotstand enn slitte. 8)
Forøvrig har jeg i kveld satt på 4 stk kliss nye Nokian WR D4 195/65R15 95H XL. EU-etikett B/B 69 dB. Blir spennende å se hvordan disse fungerer på vinterføre, strømforbruk etc. Førsteinntrykket er ihvertfall at de er ekstremt stillegående!
Sitat fra: kakraemer på tirsdag 13. oktober 2015, klokken 11:31Ja, WR D4 har vel ingen prøvd før på norsk vinterføre.
Dette er de nyeeste "Euro" vinterdekkene fra Nokian?
Kan jeg spørre om hvorfor hastighetskode H (ikke T) og hvorfor 95 XL?
Xtra Load dekk veier som regel mer enn samme dimensjon i "ikke-XL".
SitatSelv i svært lave hastigheter vil et dekk med høy hastighetsindeks takle doble unnamanøvre (f.eks elg i veien, barn i veien etc.) bedre enn et med lav indeks. Høyere indeks = bedre sikkerhet."
Sitat fra: kakraemer på onsdag 14. oktober 2015, klokken 11:52Større krav til hastighetsindeks på autobahn. ;) I Norge er framkommelighet v/lav fart mye viktigere enn sikkerhet v/høy fart, sier seg selv. Nordiske vinterdekk egner seg best for å komme seg fram på hytteveien, men de er direkte farlige i høye hastigheter på slaps og vann - la ut en youtube-snutt i en annen tråd som viser dette tydelig på en testbane. Har Hakka R2 bak på mjauen akkurat nå, mykt, svampete og guffent mens det fremdeles er plussgrader ute. Men plutselig er det islagt tidlig en morgen...
Sikkert fint og flott på sommerdekk og tunge motorsterke biler.
Men, i et vinterdekk? Det må jo være gode grunner til at "alle" nordiske vinterdekk er Q eller T merket?
Uansett så har du valgt et "Euro vinterdekk" og jeg tror egentlig ikke det er stor forskjell på H og T utgaven. Skal du bruke det hele året? Har vurdert den løsningen selv - 15 tommere i "året rundt" utgave.
Sitat fra: tomrh på torsdag 28. mai 2015, klokken 21:32Har ikke helt klart å legge fra meg denne idéen. Hva vil 4 cm smalere dekk gjøre med kjøreegenskapene? Noen som har kvalifiserte gjetninger? Eller noen som til og med har erfaringer med slike skinnies? :)
Om man virkelig vil eksperimentere med smale dekk på leaf så finnes det faktisk 165/80R15 på dekkonline.com. :o :D Belastningsindeks 87 så de er lovlige å bruke.
Sitat fra: tomrh på tirsdag 10. november 2015, klokken 07:22
Har ikke helt klart å legge fra meg denne idéen. Hva vil 4 cm smalere dekk gjøre med kjøreegenskapene? Noen som har kvalifiserte gjetninger? Eller noen som til og med har erfaringer med slike skinnies? :)
Sitat fra: nr1rayner på tirsdag 10. november 2015, klokken 08:45Ja sant. i3 har 155/70R19. Har ikke hørt at i3-eiere har klagd på dårlige kjøreegenskaper akkurat. :PSitat fra: tomrh på tirsdag 10. november 2015, klokken 07:22Hva står det på BMW i3? Latterlig tynt i hvert fall :P
Har ikke helt klart å legge fra meg denne idéen. Hva vil 4 cm smalere dekk gjøre med kjøreegenskapene? Noen som har kvalifiserte gjetninger? Eller noen som til og med har erfaringer med slike skinnies? :)
Finnes det noe alternativ i 175 kanskje?
Sitat fra: tomrh på tirsdag 10. november 2015, klokken 09:18Ja, BMW har gjort noe for å bedre egenskapene, de har laget en menget lett bil ;-) Dekkene er vel også laget spesielt for BMW, så kanskje de har stivere sider enn vanlige dekk ?Sitat fra: nr1rayner på tirsdag 10. november 2015, klokken 08:45Ja sant. i3 har 155/70R19. Har ikke hørt at i3-eiere har klagd på dårlige kjøreegenskaper akkurat. :PSitat fra: tomrh på tirsdag 10. november 2015, klokken 07:22Hva står det på BMW i3? Latterlig tynt i hvert fall :P
Har ikke helt klart å legge fra meg denne idéen. Hva vil 4 cm smalere dekk gjøre med kjøreegenskapene? Noen som har kvalifiserte gjetninger? Eller noen som til og med har erfaringer med slike skinnies? :)
Finnes det noe alternativ i 175 kanskje?
Er det noe ekstra BMW kan ha gjort som sikrer gode kjøreegenskaper med så tynne hjul?
Finnes dekk i 175 men det er stort sett bare svindyre classic dekk med hvit sidevegg og ingen EU-dekkmerking. Men 165/80R15 er jo perfekt mhp. rulleomkrets, og T-Trac2 dekkene fra Vredestein ser jo til og med ut å være litt kvalitet også med E/B merking og gode kundevurderinger. Har liggende et sett 6"x15" stålfelger jeg evt kunne teste ut på til sommeren. Får ruge litt mer på idéen. :)
Sitat fra: Kjell Leaf på tirsdag 10. november 2015, klokken 13:31Kanskje for lett? http://www.dinside.no/925155/stjernesmell-for-bmw-i3 (http://www.dinside.no/925155/stjernesmell-for-bmw-i3)
Ja, BMW har gjort noe for å bedre egenskapene, de har laget en menget lett bil ;-) .....
Sitat fra: Einar_S på tirsdag 10. november 2015, klokken 14:05Ja, det er jo skuffende å ikke klare 5 stjerner, selv om de var nære. Men tror ikke det har noe med bilens vekt å gjøre. Det var bare sidekollisjon mot stolpe og nakkeskade (setene) som var negativt.Sitat fra: Kjell Leaf på tirsdag 10. november 2015, klokken 13:31Kanskje for lett? http://www.dinside.no/925155/stjernesmell-for-bmw-i3 (http://www.dinside.no/925155/stjernesmell-for-bmw-i3)
Ja, BMW har gjort noe for å bedre egenskapene, de har laget en menget lett bil ;-) .....
Sitat fra: tomrh på lørdag 05. desember 2015, klokken 16:14Har ikke tenkt så mye over det før men merket den utrolige forskjellen da jeg i helga tok på de svintunge originalfelgene m/piggdekk midlertidig pga hålke. Tilbake på 15" nå, Leafen er bare så sykt mye sprekere! 8) Forskjellen utgjør hele 4 kg pr hjul. Skulle vært interessant å målt aksellerasjonstider.
Fikk veid litt felger og dekk i dag. Med Nokian WR D4 veier et hjul nå bare 14,6 kg! Til sammenligning veier original felg m/Hakka 8 hele 18,7 kg, og Momo Win2 sommerfelg m/Ecopia veier 17,5 kg.
Sitat fra: CitB59EL på mandag 02. november 2015, klokken 09:09
Da har vi hatt første turen med vinter dekk Nokian 205/60-16 R2 med hjulkapsel felger. Bilen bruker merkbart MINDRE strøm!
Sitat fra: tomrh på søndag 25. oktober 2015, klokken 22:13Sjekket opp turen på you+nissan, forbruket var 0,158 kWh/km. Dette var uten klimamod. Bra det med kliss nye vinterdekk og varme hele veien.
På etappen Skatval - Orkanger nå lørdag (85 km) ankom jeg hurtiglader med 36% igjen, iflg hurtigladeren. Startet fullt oppladet og forvarmet. Med 6-9 grader ute og bruk av varmeapparat hele veien (for det meste resirk, ca. 500W - 750W) er dette bra når jeg husker at vi i fjor kjørte i 20+ grader med klima avslått, samme kjørestil og ankom med 40% gjenværende. Riktignok var vi to i bilen i fjor, men læll. :) Skylder på 15"-oppsettet.
Sitat fra: epsilone6 på mandag 21. mars 2016, klokken 11:33Og disse prosentene kan multipliseres med 3 for elbiler. ::)
Ble overrasket over hvor stor forskjellen i forbruk var på 16" og 18" Continental i Motors test av sommerdekk
Sitat fra: tomrh på lørdag 05. desember 2015, klokken 16:14Etter en periode med originalfelger + pigg (grunnet speilblank hålke en dag i januar) er jeg over på disse 15"- felgene igjen, meningsløst å knatre rundt med pigg på bare veier.
Med Nokian WR D4 veier et hjul nå bare 14,6 kg! Til sammenligning veier original felg m/Hakka 8 hele 18,7 kg.
Sitat fra: nr1rayner på onsdag 23. mars 2016, klokken 12:41Vi skulle se om disse 15"-felgene passer på Teknaen din. Si fra når du ønsker å bytte dekk så kan jeg komme. Det blir i så fall en voldsom reduksjon av roterende masse for Teknaen da, med 7 kg x 4 = 28 kg! Spent på å høre hva du synes. :)
Tok fram sommerhjul i dag, original Tekna, altså 215/50-17,Tekna-felg og Dunlop Enasave EC300.
Sitat fra: opelgt på tirsdag 29. mars 2016, klokken 15:42Hvis bilen skal stå på utstilling og ikke brukes, så er jeg helt enig!
Leaf er best med 19" ;)
Sitat fra: nr1rayner på onsdag 23. mars 2016, klokken 12:41Det er da ikke så ille. :) Ja, denne Tekna vinterfelgen din er noe lettere enn standardfelgen på 2012-mod ihvertfall.
Edit: Nye batterier i badevekta, og vinterhjulene veid, stoppet på 17,3 kg.
205/55-16 Yokohama IG30 på original felg. Vinterfelgene mine er vel annerledes enn den standard 16"-felgen som Leafen kommer med..
Sitat fra: tomrh på mandag 21. mars 2016, klokken 23:06Spant nettopp på bar asfalt ut av et lyskryss. 8)
Leafen er bare så vanvittig sprek!! 8) Som et villdyr.
Sitat fra: opelgt på onsdag 30. mars 2016, klokken 08:29Unge mennesker elsker jo vanligvis aksellerasjon også. ;) Monstertunge 19"-felger dreper aksellerasjonen ganske så effektivt, kommer garantert til å burne fra deg i en elektronisk røyksky. ;D
Går ned på 15 eller 16" når jeg blir voksen,les gammel,evt klok ;)
Sitat fra: nr1rayner på onsdag 30. mars 2016, klokken 09:44Med DINE vinterdekk ja. ;D
Å spinne er like mye snakk om krefter som mangel på grep ;)
"Kan ikke" gi full gass med vinterhjula på fra stillestående, det blir bare hjulspinn.
Sitat fra: nr1rayner på onsdag 30. mars 2016, klokken 09:4419" er i seg selv ikke så dumt, ref. BMW i3. Men da er felg og dekk vesentlig smalere og rulleomkrets endel større slik at det er plass til litt gummi også. Det nærmeste vi med Leaf kan komme dette idealet, dvs. største lovlige rulleomkrets med smalest mulig dekk på smalest mulig alufelg (der det også finnes dekk med rullemotstand B eller lavere), er:
Jeg har vel vært inne på det før, det finnes flere felger som er utrolig lette. OZ er et av merkene som har lette felger. Det er vel ikke nødvendigvis en vektøkning med større hjul, men et 185/65-15 med OZ vs 215/50-17 med OZ vil vel ganske garantert være lettere uansett.. Men ser ikke bort ifra at en 19" OZ vil være lettere enn mine Tekna..
Sitat fra: tomrh på mandag 21. mars 2016, klokken 23:06Installerte en GPS-app og målte litt aksellerasjon i kveld. Ikke ideelle forhold, fuktig veibane og 4 grader. Og kontinentale vinterdekk. Likevel gikk 0-100 unna på 10,46 sek. 0-60 på 5,48 sek og 0-20 på 2,43 sek. Speedometeret viste 108 men appen påsto at jeg såvidt var over 100, stor feilvisning. Skal måle litt mer etterhvert i mer sommerlige og tørre forhold.Sitat fra: tomrh på lørdag 05. desember 2015, klokken 16:14Leafen er bare så vanvittig sprek!! 8) Som et villdyr. Som våryre kalver som slippes ut på beite. ;D
Med Nokian WR D4 veier et hjul nå bare 14,6 kg!
Originale Tekna-hjul (215/50R17 Dunlop) | 0,146 kWh/km |
195/65R15 Nokian WRD4 | 0,135 kWh/km |