Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Leaf 2010-2017 => Nissan => Lading => Emne startet av: heine.boergesen@gmail.com på fre 13. mar 2015, kl. 13:30
Lurer på hvor mange km man får pr minutt i CHADdeMO hurtiglader.
Dette blir grovt estimat selvsakt. Vet det er MANGE faktorer som styrer forbruket. Et anslag må vel alikevel gå an?
Jeg skal på langtur fra Oslo via Kristiansand til Haugesund og har planlagt å lade hver 45. minutt.
Hvor mange min lading pr stopp blir det da ca?
Er blodfersk på EV. Har kjøpt LEAF i Oslo og skal kjøre den hjem.
Hilsen Heine
høres ut til å være litt ofte å stoppe hvert 45 minutt for lading. Under normale forutsettninger ville jeg regnet 1,5 til 2 timer mellom hver lading. Blir mange nokk stopp uansett.
Tar den til etterretning, men ettersom jeg ikke kjenner hverken terreng eller kjøretøy vil jeg starte ut med "worst-case-scenario" og heller bruke føre-var prinsippet :)
Jeg tror ikke et slikt anslag hjelper deg så mye
Det er langt mer interessant hvor du bør hurtiglade -og ikke minst hvilke hurtigladere som faktisk fungerer.
Forutsatt at bilen er ladet til 100% når du henter den, foreslår jeg følgende:
1) Oslo-Holmestrand (kjører du virkelig pent kommer du kanskje helt til Vestfold Auto i Sandefjord)
2) Holmestrand-Stathelle
3) Stathelle-Arendal
4) Arendal-Kristiansand (eller Mandal, hvis du kjører pent)
5) Kristiansand-Lyngdal
6) Lyngdal-Flekkefjord (eller Egersund)
7) Flekkefjord-Ålgård
8) Ålgård-Haugesund
Hvis du ikke vet sikkert at en lader fungerer bør du ha en i reserve -og nok strøm til å rekke frem til den.
Det går fortest å lade fra 0% og virkelig treigt fra 70-80%.
Thomas
Tusen takk! Jeg har laget meg en super-paranoid kjøreplan som matcher din hanske godt, men med dobbelt så mange stopp. Har trua! 8)
Støtter lista over. Fungerer veldig fint Oslo-Arendal (Kristiansand) som jeg har kjørt mye og kjenner godt og du trenger vel kun avtaler med GrønnKontakt og Fortum og sørg for at disse er operative så blir ladingen greiere.
Egersund-laderen (Helleland) til GrønnKontakt er ikke operativ enda.
Alternative ekstra ladeplasser på turen er:
Tønsberg (travbanen, betaling med VISA/MC)
Heistad (Kiwi)
Brokelandsheia (Cinderella/Heimat)
Lillesand (Sentrum)
I Kristiansand har du Kiwi sørlandssenteret, Sørlandets bilsenter (Nissan), Kiwi Lund eller Vesterveien som lademuligheter
Følg fartsgrensene på 2-felts vei og legg CC på 80 på 4-felts vei (ta høye for feilvisningen) og du skal ikke ha store problemer med å rekke fram. På tørre flate veier uten store større stigninger bør du klare 2 mil etter at du har fått første varsel om lavt batteri.
Korrekt at Helleland ikke er på plass enda, men Ålgård Auto Egersund er et alternativ.
Spesielt nå når laderen på Ålgård er ute av drift pga. hærverk.
Adr. Egersund lader: Dalane Bil, Egersund, Fossveien 2
Man bør vel ikke hurtiglade når batteriet et over 50% så ofte? Å gjøre det en del ganger betyr nok ingen verdens ting, men å stoppe på hurtiglader og ha over 50% hver eneste gang er vel ikke helt ideelt for batteriet?
Ok.
Blir litt sent å få ladekort nå ettersom jeg kjører i morgen.
Når jeg har fått bilen hjem så har jeg heller ikke bruk for hurtiglading lengre.
Det er kun snakk om en transportløype for å få bilen hjem.
Min "ladeløype" for turen har jeg laget basert på ladestasjoner.no sine markeringer. Er det dumt?
Jeg har valgt ut CHAdeMO ladere og betalingsløsningene er Visa, SMS og GoCharge(app)
http://jurassictest.ch/GR4/ (http://jurassictest.ch/GR4/) kan kanskje være til hjelp?
Få inn GoCharge app på mobilen for betaling på GrønnKontakt, men da er det stykkprislading til 99kr og det kan være greit å kanskje holde seg til Fortum og betale pr minutt med SMS
Alternativt ladeopplegg da blir
Holmestrand (Fortum)
Stathelle/Rugtvedt (Fortum)
Brokelandsheia (GrønnKontakt - Gratis!)
Lad så mye du klarer på Brokelandsheia uten å være i veien for andre ladende. GrønnKontakt Lillesand har vært gratis i en periode etter oppstart, vet ikke om de har skrudd på betaling på den enda.
Vest for Kristiansand er det hovedsakelig GrønnKontakt frem til Stavanger så da blir det å utnytte tiden maksimalt pr lader. Normalt sett ville det lønne seg å kjøre med lav SOC og akkurat lade nok til neste lader, men det blir en dum strategi når man betaler stykkpris.
Fortum/Kiwi Ålgård er jo nede, så ikke planlegg den inn i ruta.
Sitat fra: heine.boergesen@gmail.com på fre 13. mar 2015, kl. 14:48
Min "ladeløype" for turen har jeg laget basert på ladestasjoner.no sine markeringer. Er det dumt?
Det er ikke dumt, men sjekk status på laderen før du kjører.
Å komme til en lader som ikke virker -og ikke ha strøm nok til å kjøre til en annen- er dumt :(
Last ned apper på mobiltelefonen for å sjekke status, "Ladehub" på iOS og (hurtiglader)operatørenes apper kan anbefales.
Hvis du har ladebrikke fra elbilforeningen (du har vel meldt deg inn?) kan du rekke å aktivisere den hos Grønn Kontakt og Fortum -men da bør du ringe å sjekke.
Thomas
Sexy verktøy! Synd det ikke virker :(
Takker så mye for råd folkens!
SOC= State Of Charge?
Kjøre med lav lading fordi det da tar kortere tid å fylle på?
Er så som så med prisen på denne turen, da det er snakk om transport+ lære å kjenne bilen uten å bli nervevrak hehe :)
Har ikke meldt meg inn noen plass andre enn GoCharge.
Bilen skal brukes mellom jobb og hjem der jeg lader i begge ender. Vil ikke ha behov for ladeavtaler i utgangspunktet.
El-bil foreningen er nok en god idè :)
Sitat fra: heine.boergesen@gmail.com på fre 13. mar 2015, kl. 15:08
SOC= State Of Charge?
Kjøre med lav lading fordi det da tar kortere tid å fylle på?
Jepp.
Lav SOC gir mer strøm inn på batteriet på gitt tidsenhet enn på høy SOC, så selv om 10%-50% er like mye strøm som 50% til 90% vil nok førstnevnte ta ca halve tiden. Litt avhengig av biltype, batteriets helse og temperatur.
Sitat
Er så som så med prisen på denne turen, da det er snakk om transport+ lære å kjenne bilen uten å bli nervevrak hehe :)
Nå har ikke jeg vært lengre vestover enn Mandal, men skulle jeg tatt turen på en tør fin vårdag ville jeg stoppet på Holmestrand, Rugtvedt, Arendal, Kristiansand, Lyngdal, Flekkefjord, Egersund og Stavanger.
Etterhvert som man kjenner veiene kan man tilpasse lading og litt bedre, men for en engangstur har det jo ikke mye å si.
Er det forresten en ny eller brukt bil du har kjøpt?
Ser på Grønn Kontakt at laderen i Flekkefjord ikke er operativ.
Avstanden fra Lyngdal til Egersund er 11 mil. Antar at det går med 100% SOC ,men har ingen erfaring med Leaf.
Lykke til
10 mil Rugtvedt-Arendal går greit på 70% i Leaf, men jeg kjenner ikke strekningen vestover godt nok.
Defekt flekkefjord-lader kan bli en utfordring. Alternativt får man ta litt saktelading kombinert med en matbit.
Hva med å kjøre via Bergen? Mulig det. Motsatt vei av denne linken sparer deg for noen ladinger da det er mest nedover. Bergen - Hauhågesund er ikke noe stress med 1-2 ladestopp på veien.
http://elbilforum.no/forum/index.php/topic,9969.msg137965.html#msg137965
Jeg kan informere om at hurtigladeren i Flekkefjord er operativ til tross for at det står motstridende informasjon på nettsiden til Grønn Kontakt.
Eneste jeg merket sist jeg brukte den var at den stoppet etter noen minutter. Når jeg startet den igjen fungerte den normalt.
Dette har kun skjedd én gang. Så jeg vet ikke om noen pøbler som stanset den, eller om det var laderen selv som gjorde dette.
Var sist innom og kikket på laderen i dag. Ingen feilmelding eller noe.
Hadde nok strøm i dag, så jeg prøvde den ikke.
Må du innom Kristiansand? Hvis ikke ville jeg vurdert veien over fjellet. Der er det stort sett alltid en ekstra lader i nærheten.
Brukt 2012 modell :)
Takk for tips om Flekkefjord! Den står på lista mi :o
Med en 2012 modell kan det fort være 10% tap i batterikapasiteten. Og det er ikke noe som kommer fram på "tankmåleren" eller den vanlige batteridiagnosen på service.
Venter i spenning på hvordan turen gikk.
Da var turen tilbakelagt, og er gått inn i historieboken min som den kaldeste turen så langt.
Det gikk stort sett som planlagt, med god margin og lite rekkeviddeangst. Hadde stort sett 30 km estimert rekkevidde igjen hver gang jeg stanset for å lade.
Hurtigladerene er veldokumentert i "ladenå!"-appen og gav en langt mer nøyaktig veibeskrivelse enn gps og adresser gitt av ladestasjoner.no.
Prøvde ikke å kjøre etter leafen sitt egen kart over ladestasjoner. Det kunne jeg sikkert gjort da det virker som Leafen oppdaterer carwings når den oppdager en ny stasjon. Om dette er bare mitt system, eller globalt vet jeg ikke.
Bortsett fra èn ladestasjon på Dalane bil i Egersund med påfølgende biltransport av falken så gikk turen som planlagt.
Ladestasjonen på Dalane bil fungerte til jeg fyrte opp AC for å få litt varme til reisen videre. Et HØYT smell lød fra laderen og en feilmelding kom opp i skjermen. Prøvde nødstopp av/på, men ingenting skjedde.
Jeg kjørte til jeg hadde ca 13 km igjen på rekkevidde og brukte resterende batteri på varme til falken kom. De brukte ca 1 time fra jeg ringte til de var på pletten med god og varm redningsbil.
Utfra hva jeg klarte å fange opp av min Tysk-Norske redningsmann så ville Nissan ta regningen :O :D
Hele turen fra Oslo til Haugesund tok 19 timer inkludert litt feilmanuvrering og en times ventetid på falken.
Det var en hyggelig tur der jeg møtte mange kunnskaprike og hjelpevillige el-bil eiere. Bortsett fra at det var kaldt så koste jeg meg på turen :)
Et fantastisk behagelig kjøretøy! Tydelig gjennomtenkt på alle områder :)
Hva skjedde med bilen?
Eigersund laderen var defekt på fredag 20 også . Det er en gratis lader på baksiden av Dalande bil , sakte lader 16 A
Ellers så er deg strøm og gratis lading på Eikunda ( amfi )
Eigersund ..
Blir bra når Helleland kommer i drift.
Ålgård er enda defekt . Temmelig useriøst av Kiwi :-((
Sitat fra: cra på fre 13. mar 2015, kl. 14:50
http://jurassictest.ch/GR4/ (http://jurassictest.ch/GR4/) kan kanskje være til hjelp?
Sitat fra: heine.boergesen@gmail.com på fre 13. mar 2015, kl. 15:08
Sexy verktøy! Synd det ikke virker :(
Jeg får heller ikke http://jurassictest.ch/GR4/ til å virke. Men det ser ut til at http://jurassictest.ch/GR virker.
Sitat fra: Marius Engel på tir 17. mar 2015, kl. 12:06
Hva skjedde med bilen?
Skjedde? Tror ikke jeg skjønner spørsmålet.
Turen gikk nesten knirkefritt bortsett fra èn lader som streiket under lading, men Falken ordnet tur til neste lader.
Bilen er nå i daglig bruk som pendlerbil 7 mil hver vei med lading på jobb. Ferdig ladet til arbeidsdagens slutt.
Nydelig bil, fantastisk komfort 8)
Sitat fra: heine.boergesen@gmail.com på tir 24. mar 2015, kl. 09:38
Sitat fra: Marius Engel på tir 17. mar 2015, kl. 12:06
Hva skjedde med bilen?
Skjedde? Tror ikke jeg skjønner spørsmålet.
Turen gikk nesten knirkefritt bortsett fra èn lader som streiket under lading, men Falken ordnet tur til neste lader.
Trodde kanskje bilen tok kvelden sammen med laderen?
Uansett, hvor ellers hadde du ladestopp på turen sørover?
Bare laderen. Bilen klarte seg :)
Her er ruta. Alt gikk etter planen. Brukte "ladenå!" appen og GPS`en i LEAF`en for å finne frem.
Vestfold Auto Hurtigladestasjon, Sem/Tønsberg
Fortum hurtigladestasjon Kiwi Heistad, Porsgrunn
Brokelandsheia
Stoa Hurtigladestasjon, Arendal
Vesterveien Hurtigladestasjon, Kristiansand
Lyngdal Hurtigladestasjon
AMFI Hurtigladestasjon, Flekkefjord
Dalane Bil, Egersund (Denne som smalt)
Bryne Hurtigladestasjon
Randaberg Hurtigladestasjon
Aksdal Senter Hurtigladestasjon, Tysvær
19 timer tok turen.
For Oslo-Kr.sand som jeg kjenner godt ser vel dette ut som forventet. Normalt sett er ikke Brokelandsheia nødvendig, men stigningene opp mot heia (i begge retninger) gir utslag på gjettometeret og kan gi litt rekkeviddeangst.
Var nok i overkant "pysete" med alle de stoppene, men jeg slapp iallefall rekkeviddeangst på min første tur som elbil-sjåfør
Var greit å få stykket opp turen såpass også. Det ble ikke monotont eller kjedelig