Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Tesla => Hjul, dekk og felg. => Emne startet av: Teslanewbie på ons 08. okt 2014, kl. 22:05
Hva sier dere Nokia med eller uten pigg ?
2100kg trenger gode dekk for å stoppe på vinterføre. .
Ble anbefalt piggdekk .. Hva med dere andre ?
Kjør piggfritt. Det skal jo være en miljøvennlig bil. Har selv bridgestone VRX med Multicellegummi. De fleste vinterdagene kjøres det på asfalt uansett. De dagene føret er så ekstremt at du anser det som risikabelt å kjøre kan du ta drosje eller buss eller tog. Piggdekk har mest en psykologisk verdi. De er ikke så bra som du tror i virkeligheten.
Er vel ingen fasit. Kjører man noen hundre mil på bar asfalt er det vel ikke så veldig mye nytte i piggene lenger, og resten av dekket er gjerne et lite hakk dårligere enn et rent piggfri dekk.
Jeg kjørte 19k på R2 sist vinter, og har allerede tilbakelagt 2K i høst på disse. To nye bak. Veldig fornøyd med de dekkene. Har kjørt loaner med Hakka 7 ca. 40-50 mil og lang historie kort: støyen er utålelig. Verste jeg har hørt på noen bil noensinne.
Det spørs jo hvor du bor og hvor du kjører, men vi fulgte ikke piggdekkrådet selv om vi kjører masse i bratte bakker i grisgrendte strøk og på fjellet. Har ikke hatt pigg på andre biler på uendelig mange år. Kjøp et par gode hurtigkjettinger og ha i bilen gjennom vinteren for de få gangene føret er ekstremt og du må bruke bilen. Skal være ærlig nok til å si at bilen vår ikke har sett vinteren enda, men de fleste roser jo vinteregenskapene til TMS.
Jeg sverger til pigger. Men så kjører jeg over mange fjell på vinteren. Skal du bare kjøre rundt de store byene trenger du ikke pigger.
Piggdekk kun når man må, eks blankpolert oppkjørsel med betydelig stigning i månedsvis.
Pigger har noen vesentlige ulemper: støy, støv og nedslitt veibane.
Dette er en kostnad man påfører andre. Jeg har kjørt tunge biler i (30) år uten å ha kjøpt piggdekk noen gang.
Det blir litt meningsløst å kompensere for manglende eksos med å støve ned folk, seff spesiellt i byene.
Har bestilt piggdekk med bilen.
Her på Sørlandet er det så godt som aldri tørt snøføre. Men mye is og sleipt :-\
Tesla anbefalte pigg :o
På Vestlandet er i alle fall piggdekk fullstendig meiningslaust. Det er stort sett tørr eller våt asfalt heile vinteren, og piggfrie dekk duger meir enn godt nok dei få dagane vi har snø.
Eg køyde med R2 frå februar til april, og syntes dei fungerte godt fram til mars. Men når det vart varmare i vêret miste dei lett veigrepet på våt asfalt. Bakdekka var også godt slitte (til 4 mm), så eg må nok skifte dei før komande vinter er over. Då vil eg nok gå for xIce, sidan dei ikkje skal vere så mjuke som R2.
Jeg bestilte med piggfrie Nokian-dekk. Det aller meste av kjøringen min blir på saltet vei mellom Skogn og Trondheim og da blir det for dumt med piggdekk. Noen turer over til Åre blir det også, men har hørt fra andre som har tatt samme turen i fjor at det gikk helt fint.
Er på Vestlandet .. ska til fjells på helgene ... snakket med 2 hos tesla , begge anbefalte pigg ...
Har Nokian R dekk i 20" 255/35-20 som jeg kjøpte til min forrige bil (BMW 6-serie), de skal nå ut på sin 5. sessong og en av de med TMS. Dekkene var utrolig "svampete" 1. året, men er blitt endel hardere. Fungerer veldig bra, med unntak av dager med underkjølt regn og blankpolert/isete vei.
For en kar som meg som ser på denne bilen som litt mer en et frekomstmiddel, så blir piggdekk en utenkelig dimensjon. Det ødelegger kjøreopplevelsen året rundt for alle.
Jeg fikk akkurat satt på piggfrie R2 fra i fjor igjen, de fungerte utmerket den første vinteren og ser ut til å skulle holde en vinter til.
Piggfrie R2 her. Kunne ikke falle meg inn å sette på piggdekk, selv om jeg har hytte på fjellet. Det er stort sett snøføre opp der uansett, og da er piggfritt best. Har med et sett gode hurtigkjettinger også.
Kjører piggfritt selv.
Har hatt piggfritt på alle bilene mine siden jeg flytta sørover for 12 år siden.
Forrige bilen min veide tett under 2 tonn (Ford Galaxy 2.2 TDCI).
Felles for all vinterkjlringen jeg har gjort med piggfritt er at jeg kjører tur/retur Nordnorge nesten hver vinter.
Det er 1.400km hver vei. Ingen problem hittil. Selv med Galaxyen.
Elbil = piggfritt ;)
Sluttet med pigg en gang på 90-tallet og har ikke savnet det én eneste gang.
Har nettopp vært på Tempe Dekkservice og kjøpt et sett med piggfrie Michelin X-ice3 til Model S'n, mens på Rav4 EV'n valgte jeg å prøve ut piggfrie Bridgestone Blizzak DM-V1 (SUV-dekk i 215/70R16). Sistnevnte har litt høyere rullemotstand, men jeg tror ikke det har særlig praktisk betydning for mitt bruk. Derimot har jeg forventninger om at dekket har lengre levetid med multicellegummien.
Kommer til å kjøre med Hakka 8 pigg for min del.
Kjører Hakka 8 og angrer som en hund, blir helt klart piggfritt når disse begynner å bli slitne.
Det som virkelig gjør at jeg angrer er den forferdelige støyen på asfalt (som utgjør vel 80% av vinterkjøringen min).
190(?) pigger og en dårlig støyisolert elbil medførte at jeg la om til sommerhjul flere ganger forrige vinter for å slippe støy. Den mildeste vinteren i manns minne bidro vel også til at dette ble et bomkjøp for min del.
Jeg vil si at dersom du er usikker på om du skal velge pigg eller piggfritt, så har du ikke behov for pigg.
sliter veldig med dette valget selv, bilen kommer i slutten av november og har bestilt med pigg. Bor på østlandet og bør slik sett kjøre piggfritt, men jeg bor opp en veldig bratt bakke der det er fare for at man må stoppe ved møtende biler... har ikke lyst å komme skliende bakover på blankpolert vei med 2,2 tonn bil
Sitat fra: Havebigfun på ons 08. okt 2014, kl. 22:45
Det blir litt meningsløst å kompensere for manglende eksos med å støve ned folk, seff spesiellt i byene.
Og piggdekk gjør en lydløs bil om til en bråkebøtte av dimensjoner.
Første vinter med Nokian R2 gikk helt smertefritt. Meget god fremkommelighet, og dekkene har mye mønster igjen. Burde holde 2 eller 3 sesonger, og etter 3 år er jo uansett gummien så gammel at man bør vurdere bytte pga aldring.
Piggfrie Pirelli Sottozero.
Litt OT, men den takler ihvertfall is bra ellers:
https://www.youtube.com/watch?v=WYXKY7fpHWA (https://www.youtube.com/watch?v=WYXKY7fpHWA)
Generelt anbefales pigg på en så tung bil, men det betinger jo at man kjører på glatte veier. På bar asfalt har selvsagt pigg ikke noen misjon.
Har selv kjøpt Hakka 8, altså pigg, men kun pga fikk noen nye til en svært god pris.
Til alle dere som kjører mest på bare og tørre veier, hadde ikke valgt nordiske myke "slafsedekk" , men kontinentale som er hardere og varer lengre, f.eks Pirelli
Jeg tror Michelin iX3 er det beste kompromisset- ikke så bløte ved gasspådrag som R2 men neste like bra på snø og is- etter å ha kjørt Sotto sist vinter og vært med på alle diskusjonene her fallt jeg ned på det- og venter vinteren i spenning :)
Kan noen forklare meg hvorfor mange mener at en tung bil helst skal ha piggdekk, og gjerne underbygge med fakta?
Sitat fra: Muffinman på tor 09. okt 2014, kl. 22:01
Kan noen forklare meg hvorfor mange mener at en tung bil helst skal ha piggdekk, og gjerne underbygge med fakta?
Redselen er vel at man frykter å ikke har en hastighet tilpasset føreforholdene - i såfall blir det to tonn i bevegelse som ikke kan kontrolleres- ingen hyggelig tanke. Da foretrekker man å støye og støve ned nabolaget- just in case.
Det er god dokumentasjon på at piggdekk bremser raskere på glattisen enn piggfrie- alternativet er å kjøre mindre "ambisjonert" slik at man har marginene på sin side- har fungert for meg i mange år.
Når en tung bil sklir er det også relativt mye energi involvert. Uten at jeg har regnet på det er det vel ganske mye energi man skal overkomme for å kome seg tilbake til statisk friksjon.
Har en del erfaring med å skli med BMW X5, som forøvrig skjeldent sklir - men når den gjør det er det grusomt. Mulig det er en kombinasjon av 4x4 og tyngde der. Men man føler seg som bambi på isen når man sklir.
Har tross det valgt R2, da jeg bor i Trondheim, og stort sett kjører i området rundt Trondheim. Fine veier gjennom store deler av vinteren.
Kommer i samme knipen om et års tid (håper jeg).
Fruen har gitt ultimatum allerede, det skal piggdekk på Model X.
Fare for at det blir en langt opphold på sofaen, om jeg overprøver avgjørelsen "hennes".
Jeg tror det er pga bilen vår i dag har hatt piggfritt de siste 3 årene og er noen ganger hun har sklidd endel meter om vinteren med den. Ikke i grøfta, eller krasjet pga hun holder svært god avstand.
Prøver å forklare at det er pga den ikke har ABS og andre tekniske hjelpemiddel, samt er en rattkjelke på 1.7 tonn, den oppførte seg nesten likt med piggdekk.
Men både hun og svigermor står på sitt og drar frem den ene dekktesten etter den andre der piggdekk kommer bedre ut. :-(
I fjor var det mild vinter men svært mange dager med isføre, og da kan hun la bilen stå vi er ikke avhengig av bil til/fra jobb skole osv.
Primært langkjøring i helger, og til ekstra gjøremål, som lege, storshopping osv i ukene.
Sitat fra: sigurdi på fre 10. okt 2014, kl. 01:07
Kommer i samme knipen om et års tid (håper jeg).
Fruen har gitt ultimatum allerede, det skal piggdekk på Model X.
Fare for at det blir en langt opphold på sofaen, om jeg overprøver avgjørelsen "hennes".
Jeg tror det er pga bilen vår i dag har hatt piggfritt de siste 3 årene og er noen ganger hun har sklidd endel meter om vinteren med den. Ikke i grøfta, eller krasjet pga hun holder svært god avstand.
Prøver å forklare at det er pga den ikke har ABS og andre tekniske hjelpemiddel, samt er en rattkjelke på 1.7 tonn, den oppførte seg nesten likt med piggdekk.
Men både hun og svigermor står på sitt og drar frem den ene dekktesten etter den andre der piggdekk kommer bedre ut. :-(
I fjor var det mild vinter men svært mange dager med isføre, og da kan hun la bilen stå vi er ikke avhengig av bil til/fra jobb skole osv.
Primært langkjøring i helger, og til ekstra gjøremål, som lege, storshopping osv i ukene.
Hmm, glad vi har "hver vår bil her". Fruen vil også ha piggdekk, det får hun ha på Leafen for min del. Min TMS går på piggfritt, og vil hun bruke den får hun fint akseptere det ;)
Vann på is og ofte blankis vil rettferdiggjøre pigg. Er godt fornøyd med R2 jeg, men spesielt ved vann på is er de dårlige som alle andre piggfridekk.
Sitat fra: Havebigfun på tor 09. okt 2014, kl. 23:20
Redselen er vel at man frykter å ikke har en hastighet tilpasset føreforholdene - i såfall blir det to tonn i bevegelse som ikke kan kontrolleres- ingen hyggelig tanke. Da foretrekker man å støye og støve ned nabolaget- just in case.
Det er god dokumentasjon på at piggdekk bremser raskere på glattisen enn piggfrie- alternativet er å kjøre mindre "ambisjonert" slik at man har marginene på sin side- har fungert for meg i mange år.
Bare en liten anekdote angående pigger vs piggfritt. Greit nok, er ikke her snakk om noen Model S, og kommer ikke med noen påstander om hvordan den er eller ikke er med eller uten pigger....
Kjøpte for en del år siden en bruktbil - Chrysler Voiager forøvrig - som kom levert med relativt nye piggfrie dekk (kjørt en sesong - veldig bra mønster uten at jeg i dag husker mønsterdybden). Selger sa at han var veldig fornøyd med disse dekkene. Da det nærmet seg vintersesongen ble de så klart satt på, og var jo fornøyd nok med dem før snøen kom, fungerte bra på våte og kalde høstveier uten snø eller is.
Første dag med snøvær... Altså det kom ett lett lite snøfall, ikke noe is i veibanen fra før og kun ett tynt dekke med snø som var blitt nedkjørt i veibanen. Snøfallet begynte (heldigvis!) etter at jeg hadde kjørt hjemmefra. Skulle hente en venninne som bodde opp en litt lang relativt slak bakke. På vei opp bakken så kom jeg nesten ikke opp i det hele tatt. Kun ved å passe på å kjøre utenom der det var nedkjørt var det overhode mulig å komme opp - så vidt. Kunne kanskje hjulpet litt å rygge da det var forhjulstrekk, men spørs hvor mye det hadde hjulpet.
På vei ned samme bakke - i hastigheter ala 15-20km/t - så advarte jeg venninnen min om at jeg ville for sikkerhetskyld ta en bremsetest for å sjekke veigrepet. "Ok". Etter litt "Ja, skulle du ikke ta denne bremsetesten da?". Mitt svar: "Joda, jeg har bremset med 4 stive hjul siden jeg advarte deg".... Ingen av oss la merke til noen fartsreduksjon....
Samme dag fikk jeg byttet dem med 4 piggdekk. Var svært fornøyd med hvordan bilen oppførte seg på vinterføre etter det - og kan ikke huske at jeg noen gang måtte rygge opp noen bakker eller hatt noen uventet dårlig bremseeffekt eller dårlig veigrep. Hjemme har jeg en bratt bakke rett ned og ut på riksveien. Den er stort sett islagt hele vinteren.... Uten skikkelig veigrep så vil jeg enten ikke komme meg opp og hjem, eller skli rett ut og på tvers av riksveien når jeg skal dra hjemmefra.
Påstår ikke at dette er relevant for noen her, eller at piggdekk er det eneste saliggjørende, men greit nok å ha i bakhodet før man "dømmer" de som velger noe annet enn man selv velger. Klart, selger kan ha løyet om hvor gode de var, men ser ikke at han hadde noen grunn til det da kjøpet alt var i boks når pigg vs piggfritt ble diskutert.
Det er enorm forskjell på gode og dårlige piggfri. Å lage et godt piggfritt dekk krever forskning og kompetanse, å lage et brukbart piggdekk krever egentlig ikke noe mer enn et vilkårlig vinterdekk man putter pigger i.
Mange importbiler blir solgt med vinterdekkene fra f.eks. Tyskland. Disse er beregnet på et par snøfall i løpet av vinteren og ellers bare veier og er laget for å være mest mulig like sommerdekk i egenskaper og samtidig være "ok" på snø og slaps. De er ubrukelige på krevende vinterføre.
Mange biler har også de aller billigste dekkene det er mulig å få tak i, og det er også dekk av den "tyske" typen, da de produseres i mye større antall og blir mye rimeligere enn de nordiske piggfri dekkene som stort sett bare er av interesse i Norge, Sverige, Finland, Russland og et par andre land.
Jeg har aldri spart når jeg skal kjøpe dekk, og jeg har kjørt 15 vintre hvorav 14,5 på piggfrie dekk uten å ha savnet pigger. Min erfaring er at de to dagene i løpet av vinteren pigger er nevneverdig bedre sitter egentlig lite annet enn kjetting spesielt godt, men det er derimot veldig mange dager i løpet av vinteren med bare og våte veier hvor piggfritt er best egnet. Å kjøre piggdekk i Oslo-området eller langs kysten i Sør/Vest-Norge klarer jeg ikke å se vitsen med når det stort sett er bart. Og ja, jeg har bodd på vestlandskysten (Sunnmøre) og vet hvordan været er der.
R2 bremset visstnok like godt på is som enkelte av piggdekkene i en forholdsvis fersk norsk dekktest.
Jeg kan også gjenta det som ble sagt sist vinter. Sammenlign gode piggfrie nordiske vinterdekk med piggdekk og ikke Pirelli Sottozero som jeg har. Siden jeg kjører i all hovedsak på motorvei eller inne i byen i Oslo fungerer de greit. På ordentlig snøføre er jeg VELDIG defensiv med disse, fordi bremselengden er enorm.
Cobos
Min erfaring med tyngre effektsterke biler er at piggene slites fort. Avrundede pigger biter dårlig og dekket blir ofte dårligere enn ett tilsvarende piggfritt.
Sitat fra: E_S på fre 10. okt 2014, kl. 17:57
Det er enorm forskjell på gode og dårlige piggfri.
Vet at du ikke svarte direkte til meg, men vil bare presisere litt:
De dekkene jeg snakket om i innlegget over ditt var altså ikke dekk "som fulgte med" bilen da den ble kjøpt ny. Dette var dekk som forrige eier hadde kjøpt til bilen her i Norge. Hvilket merke/type det var kan jeg desverre ikke huske. Så aner ikke om dette var regnet som gode eller dårlige dekk annet enn at altså forrige eier sa seg svært fornøyde med dem på norsk vinterføre, men han brukte dem vist mer i "storby" (alt er relativt :p ) og på motorvei enn det jeg gjorde.
http://www.klikk.no/motor/bil/dekkogutstyr/article615950.ece
Testen her viser at på nye dekk så er piggdekk best på is.
Men når dekkene har 6mm mønster igjen, så er de piggfritt bedre.
Mao, gamle piggdekk er mindre sikkert enn gamle piggfrie dekk.
Mest sansynligvis fordi piggene slites ned slik turbolurbo nevner.
Lurer svært på hvor mye mer støy piggdekk genererer i forhold til piggfrie. Er det noen som har har fått lagt om til piggdekk i Oslo (gjerne rundt Smestad men kan godt kjøre meg en lengre tur) som kunne tenke seg å kjøre en demo-tur i kveld med meg som passasjer?
Det blir ofte et par turer til vestlandet i løpet av vinteren men mest pendling i stor-oslo (6 mil om dagen). Fruen insisterer på vinterdekk for det har vi kjørt i alle år men jeg begynner å trekke mot piggfri denne gangen..
Det er en enorm forskjell på bar asfalt. Piggdekkene lager både vibrasjoner, during, rasling og annen støy, og det er verst i lav hastighet. Med piggfritt føles det som å skli frem på flygende teppe i forhold..
Pigg eller piggfritt ? Jeg har nokian pigg nå men de bråker noe sinnsykt på asfalt .. Har mulighet til å kjøpe et sett tesla felger med nokian hakka R2 rimelig.. Skal en del på fjellet men har ikke fått prøvet TMS på skikkelig vinterføre .. Hva sier dere ? Pigg eller piggfritt ? Dere som har hytte på fjellet , gikk det bra med piggfritt ?
hvilke snøkjettinger anbefaller dere til bilen ?
Kan disse kjøpes i Norge :
http://shop.teslamotors.com/products/model-s-snow-chain
Vi har r2. Ikke kjørt på fjellet enda, det kommer om en ukes tid.... Har kjøpt Thule K-summit k 45 hvis det blir krise. Skal være de enkleste kjettingene som passer.
Sitat fra: Olatho på lør 13. des 2014, kl. 11:09
Vi har r2. Ikke kjørt på fjellet enda, det kommer om en ukes tid.... Har kjøpt Thule K-summit k 45 hvis det blir krise. Skal være de enkleste kjettingene som passer.
Thule ser greit ut men du må jo jekke opp bilen for å få dem på .. Hvordan jekker du opp bilen når du står på fjellet i snø og is ?
Jekke opp bilen??
Sitat fra: Teslanewbie på lør 13. des 2014, kl. 11:20
Sitat fra: Olatho på lør 13. des 2014, kl. 11:09
Vi har r2. Ikke kjørt på fjellet enda, det kommer om en ukes tid.... Har kjøpt Thule K-summit k 45 hvis det blir krise. Skal være de enkleste kjettingene som passer.
Thule ser greit ut men du må jo jekke opp bilen for å få dem på .. Hvordan jekker du opp bilen når du står på fjellet i snø og is ?
Jekke opp nei..Har du noen gang lagt på kjetting? Bil eller lastebil?
Enklere enn du tror
Sitat fra: Øggen på lør 13. des 2014, kl. 12:36
Sitat fra: Teslanewbie på lør 13. des 2014, kl. 11:20
Sitat fra: Olatho på lør 13. des 2014, kl. 11:09
Vi har r2. Ikke kjørt på fjellet enda, det kommer om en ukes tid.... Har kjøpt Thule K-summit k 45 hvis det blir krise. Skal være de enkleste kjettingene som passer.
Thule ser greit ut men du må jo jekke opp bilen for å få dem på .. Hvordan jekker du opp bilen når du står på fjellet i snø og is ?
Jekke opp nei..Har du noen gang lagt på kjetting? Bil eller lastebil?
Enklere enn du tror
Sitat fra: Cobos på fre 10. okt 2014, kl. 19:22
Jeg kan også gjenta det som ble sagt sist vinter. Sammenlign gode piggfrie nordiske vinterdekk med piggdekk og ikke Pirelli Sottozero som jeg har. Siden jeg kjører i all hovedsak på motorvei eller inne i byen i Oslo fungerer de greit. På ordentlig snøføre er jeg VELDIG defensiv med disse, fordi bremselengden er enorm.
Cobos
Var i Drammen og hentet Sottozeroene for ett par uker siden. Merker at sidegrep f.eks. i svinger er relativt dårlig på Sottozero i forhold til nordiske. Var på besøk her om dagen og rygget bilen inn i gården hos vedkommende og parkerte. Det var en ganske slak helning der. Når jeg skulle dra hadde det blitt minusgrader og bilen hadde sklidd på stive hjul en 3-4 meter mot vegen men heldigvis stoppet. Dette gjør at jeg stiller meg spørsmålet om Tesla Norge i det hele tatt skulle tilbudt disse dekka på det norske markedet?! Ellers er dekka nydelige å kjøre på både med tanke på mykhet og støy. Men det er klart, jeg må revurdere disse utover nå. Sikkerhet er det viktigste.
Sitat fra: BMW850 på lør 13. des 2014, kl. 21:12
Var i Drammen og hentet Sottozeroene for ett par uker siden. Merker at sidegrep f.eks. i svinger er relativt dårlig på Sottozero i forhold til nordiske. Var på besøk her om dagen og rygget bilen inn i gården hos vedkommende og parkerte. Det var en ganske slak helning der. Når jeg skulle dra hadde det blitt minusgrader og bilen hadde sklidd på stive hjul en 3-4 meter mot vegen men heldigvis stoppet. Dette gjør at jeg stiller meg spørsmålet om Tesla Norge i det hele tatt skulle tilbudt disse dekka på det norske markedet?! Ellers er dekka nydelige å kjøre på både med tanke på mykhet og støy. Men det er klart, jeg må revurdere disse utover nå. Sikkerhet er det viktigste.
Samme erfaring som deg - ifjor skled min bil på glattisen baklengs i en snøfonn- mens jeg så på.
Bilen bremses bare på bakhjulene når den parkeres (som mange bakhjulsdrevne biler) og er tung. Det kan være et argument for dual- motor.
Iår har jeg Michelin og venter på tilsvarende glattis- regner imidlertid med at den ikke sklir under samme forhold. nå.
Sitat fra: Havebigfun på lør 13. des 2014, kl. 21:30
Det kan være et argument for dual- motor.
Hvorfor?
Sitat fra: Havebigfun på lør 13. des 2014, kl. 21:30
Sitat fra: BMW850 på lør 13. des 2014, kl. 21:12
Var i Drammen og hentet Sottozeroene for ett par uker siden. Merker at sidegrep f.eks. i svinger er relativt dårlig på Sottozero i forhold til nordiske. Var på besøk her om dagen og rygget bilen inn i gården hos vedkommende og parkerte. Det var en ganske slak helning der. Når jeg skulle dra hadde det blitt minusgrader og bilen hadde sklidd på stive hjul en 3-4 meter mot vegen men heldigvis stoppet. Dette gjør at jeg stiller meg spørsmålet om Tesla Norge i det hele tatt skulle tilbudt disse dekka på det norske markedet?! Ellers er dekka nydelige å kjøre på både med tanke på mykhet og støy. Men det er klart, jeg må revurdere disse utover nå. Sikkerhet er det viktigste.
Samme erfaring som deg - ifjor skled min bil på glattisen baklengs i en snøfonn- mens jeg så på.
Bilen bremses bare på bakhjulene når den parkeres (som mange bakhjulsdrevne biler) og er tung. Det kan være et argument for dual- motor.
Iår har jeg Michelin og venter på tilsvarende glattis- regner imidlertid med at den ikke sklir under samme forhold. nå.
det er jo ingen aksling mellom frem og bakhjul så håndbrekk på en D vil fungere som på en vanlig S
Pirelli Sottozero er utmerkede sommerdekk. Kjørte med dem fra des-okt.
Nokian R2 med ekstra lutfttrykk er utmerket på asfalt, men ved isete vei MÅ man kjøre svært forsiktig. Har ikke fått testet på skikkelig snøføre ennå.
Piggdekk er uten tvil best på det verste føret om men er ute av stand til å tilpasse farten etter forholdene, men straks piggene begynner å løsne synes jeg piggdekk er verre enn piggfritt.
Konklusjon: Kjøp NORDISKE piggfrie dekk og BRUK HUET!
Sett ut fra et miljøperspektiv bør piggdekk forbys eller pålegges mange tusen kroner i avgift. På en tur Oslo-Trondheim virvler piggdekk opp nærmere 25kg asfalt.
I går fikk jeg testet ut sottozeroene på glatta for første gang. Enten er bilen veldig bra, eller så er ikke dekkene så aller verst likevel.
Sitat fra: Muffinman på lør 13. des 2014, kl. 21:33
Sitat fra: Havebigfun på lør 13. des 2014, kl. 21:30
Det kan være et argument for dual- motor.
Hvorfor?
Si det- jeg har tenkt at det må være en SW-greie å bremse på forhjulene vha motoren når bilen er parkert.
Sette inn 1. gir går jo åpenbart ikke. 8)
På tesla er parkeringsbremsen en egen bremse. Sjekker du bak så har du to sett bremser. En stor Brembo (tror jeg) og en knøttliten. Den lille er parkbremsen.
Takk for tipset ;)
Det endrer ikke noe på at bilen kun bremses på to hjul når den er parkert. Faktum at flere biler har sklidd mens de sto parkert taler for at man bør prøve å få bremset forhjulene også- jeg håper den fremre motoren gir en slik mulighet.
Parkbrems på alle fire kan da umulig være et problem nå som det er elektroniske bremser på de nyeste bilene.
Burde være mulig på eksisterende også. Kan vel bare trykksettes via ABS-pumpa. Tipper det er det hillhold-funksjonen gjør.
Jeg var bastant på at vi skulle ha piggfritt på Teslaen, og vant da også den kampen etter en intens diskusjon i heimen.
Desember har imidlertid gitt kona vann på mølla, og jeg skal innrømme at på kald asfalt polert av tynnt snølag og vedvarende kulde er ikke R2 ideelle. Om det er bilens tyngde som gjør det vet jeg ikke, men føler at Teslaen mister grepet raskere gjennom en sving en vår fwd Avensis med samme dekk. På blank is funker jo ingenting, men opplevde for 3 ukers tid siden å ikke komme av flekken på underkjølt regn i tilnærmet flatt terreng utenfor garasjen. Alt som skjedde var at bilen ved antydning til pådrag skled ukontrollert mot en støttemur, og en måtte ta rattet mens den andre dyttet fronten på bilen sidelengs langs muren for å komme unna...På realt snøføre er R2 mye bedre. Det er alltid perioder med problemføre vinterstid, men nå synes jeg det har vært veldig glatt lenge. Eller er det bare 500 kg ekstra vekt som gjør at man er mer sårbar på isføre? Sikkert er det iallfall at jeg aldri har kjørt mer 'etter forholdene' enn det jeg har gjort med denne bilen. Kjører mest i indre Telemark og Buskerud, men synes det har vært mye slike forhold over store deler av østlandet i desember.