Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening
Bilmerker => Nissan => Nissan e-NV200 => Emne startet av: Elbilist på torsdag 28. august 2014, klokken 19:46
Tittelen taler vel for seg selv, men jeg lurer altså på om noen kjøper denne bilen som varebil eller personbil? Det er veldig stille her på forumet, og min oppfatning er at det er veldig få som nevner denne bilen i elbil-sammenheng. Spennende å se om det er noe respons her. Om noen har oppdaterte salgstall på disse bilene hadde det også vært interessant!
27 stk registrerte, 9 personbiler og 18 varebiler.
De fleste er nok demobiler hos Nissan godt spredt utover landet, men det ser ut til å være både privatpersoner/firma som har fått levert personbil og firma med varebil via Leaseplan.
Bare 120 stk til så har man passert Renault Zoe i antall registreringer.
Var å hentet min premium varebil for en uke siden. Kjøpt, ikke leaset.
Premium Vare her også, hentet idag :)
Bilder in real life? Spennende bil..
Har nettop kjøpt NV200 varebil og synes det er liten rekkevidde kontra Leaf
Kortere rekkevidde enn Leaf er vel akkurat som forventet; men jo mindre fart jo mindre forskjell.
Ganske lik opptil ca 60km/t, deretter vil luftmotstanden øke forbruket dramatisk i forhold Leaf eller andre mindre biler.
Trenger lett fot på fartspedalen. I bykjøring blir forskjellen mindre, men det er avhengig hvor mye last man putter inn i e-NV200.
Sitat fra: Råde på fredag 31. oktober 2014, klokken 14:08
Bilder in real life? Spennende bil..
Hvilke bilder tenker du på utover det som finnes i salgsbrosjyrer og tester?
Har prøvekjørt 2 ganger med hjemlån natten over + har en i storfamilien som har fått seg en e-NV200 Evalia.
Har bilder fra min egen prøvekjøring/kan ta bilder via mitt familiemedlem.
Bare noen generelle eksteriør og interiørbilder. Salgsmatriell er ofte retusjert, mens "hjemmebilder" gir et riktigere inntrykk.
Diverse bilder tatt med mobil i slutten av juli.
Diverse bilder tatt med mobil i slutten av juli, del II
Diverse bilder tatt med mobil i slutten av juli, del III
Tenker mer og mer på å bytte min kjære Leaf inn i en E-NV200, da jeg av og til trenger bedre lastekapasitet.
Så på bilder her i tråden og så til min 'forferdelse' at den har reservehjul - bare det er jo grunn til å bytte, he, he.. :o
Vil samtidig 'oppgradere' til 6,6kW lader, type 2 ladere spretter etterhvert opp som paddehatter rundt om..
Hvis du først av alt trenger mer lastekapasitet og klarer deg med kortere rekkevidde enn hva Leaf'en tilbyr så vil du ikke bli skuffet.
Noen som vet om det finnes hengerfeste? Ser at andre har spurt, men ingen har svart. Jeg tviler vel egentlig siden de fleste av en eller annen grunn tror at det finnes en lov mot å ha hengerfeste på elbil (eller at batteriet ikke tåler det). X er jo allerede i bestilling, men det er jo fint med alternativer...
Vil helst slippe å ringe til en selger hos Nissan, for det vil jo ta flere minutter...
Nei, ikke godkjent for henger, men du kan ha takbøyler. Men hva trenger du henger til med den gedigne plassen inni?
Hvis jeg hadde byttet ut Leaf'en med en Evalia ville jeg ikke hatt bruk for henger mer. Dessverre har Evalia'en for kort kjørelengde for mitt nåværende behov.
Sitat fra: Finnøy på fredag 12. desember 2014, klokken 19:17
Hvis du først av alt trenger mer lastekapasitet og klarer deg med kortere rekkevidde enn hva Leaf'en tilbyr så vil du ikke bli skuffet.
Jeg har JapanLeaf i dag, så rekkevidden skal være omtrent den samme så lenge jeg holder meg til 'moderate' hastigheter..?
Sitat fra: Finnøy på lørdag 13. desember 2014, klokken 12:54
Nei, ikke godkjent for henger, men du kan ha takbøyler. Men hva trenger du henger til med den gedigne plassen inni?
Vel, jeg har henger som jeg stadig bruker. Det finnes masse alternativer, men for meg er det best med henger. Jeg nevner i fleng; jord, sand, grus, søppel, 1 tonn parkett... "Ka sku vi gjort utan havet? Sku vi bært båtan?"
Blip:
Renault Kangoo kan fås med hengerfeste, men med kun 374kg tilhengervekt.
Da må jeg vel fortsette å vente på X. Har allerede venta 2 år. 1 (Tesla-) år gjenstår...
Sitat fra: Jejl på lørdag 13. desember 2014, klokken 22:12
Renault Kangoo kan fås med hengerfeste, men med kun 374kg tilhengervekt.
Bare varebilutgaven av Kangoo ZE kan leveres med hengerfeste. Personbilutgaven er ikke godkjent for henger.
jeg har en geo priz denne trekker lovlig 500 kilo
og nesten 30 mil rekkevidde
Sitat fra: sven erik på tirsdag 01. september 2015, klokken 02:21
jeg har en geo priz denne trekker lovlig 500 kilo
og nesten 30 mil rekkevidde
Men dette er et spesialbygg og en eldgammel bilkonstruksjon ikke noe for den gjennomsnittlige (el)bilist idag.
Sitat fra: Blip på lørdag 13. desember 2014, klokken 20:46Sitat fra: Finnøy på lørdag 13. desember 2014, klokken 12:54Nei, ikke godkjent for henger, men du kan ha takbøyler. Men hva trenger du henger til med den gedigne plassen inni?
Vel, jeg har henger som jeg stadig bruker. Det finnes masse alternativer, men for meg er det best med henger. Jeg nevner i fleng; jord, sand, grus, søppel, 1 tonn parkett... "Ka sku vi gjort utan havet? Sku vi bært båtan?" 
Bagasjeplassen i e-NV200 er ikke spesielt lang. Skal man kjøpe sofa, seng eller planker så trenger man henger. Om så bare med 500 kg kapasitet hadde hjulpet mye. Men har du campingvogn kan du trygt slå fra deg e-NV200 i overskuelig fremtid.
Sitat fra: emil på tirsdag 01. september 2015, klokken 09:50
Sitat fra: sven erik på tirsdag 01. september 2015, klokken 02:21
jeg har en geo priz denne trekker lovlig 500 kilo
og nesten 30 mil rekkevidde
Men dette er et spesialbygg og en eldgammel bilkonstruksjon ikke noe for den gjennomsnittlige (el)bilist idag.
den er ikke spesial bygd det er faktisk noe av denne tesla er vidre bygd på en toyota trakk seg ut av prosjektet men det so hvar hele vitsen var at greide de å få til det i 94 burde de få det til i 2015
Hei
Jeg har kjøpt e-nv200 og, er kjempefornøyd. Har kjørt 16000 km siden 8 apri.
Sitat fra: Eddy på lørdag 24. oktober 2015, klokken 07:04
Hei
Jeg har kjøpt e-nv200 og, er kjempefornøyd. Har kjørt 16000 km siden 8 apri.
Jeg kjenner to som har kjøpt, siden jeg er ganske sikker på at de ikke leser hverken dette eller andre forum på nettet kan jeg svare for dem :-)
Nr 1 (6,6kW lader)
Brukes både privat og i jobbsammenheng, mye bykjøring og en noen lengre turer innenfor maksrekkevidden. På jobb står den stort sett tilkoblet 32A type2 kontakt og er derfor raskt oppladet igjen. Så og si ingen hurtiglading. Ligger an til 35 000 i året.
Nr 2 (6,6kW lader)
Brukes både privat og i jobbsammenheng, mest bykjøring innenfor rekkevidden, men også 1-2 lengre turer i måneden med varelevering og flere stopp, gjerne 200-400 km med hurtiglading underveis. Hurtigladetiden brukes til mobilt kontor, skrive faktura og svare mail i stedet for å gjøre dette før man drar videre fra kunde. Lades ellers mest hjemme på 10A. Ligger an til ca 25 000 i året.
Begge veldig fornøyd, men litt kort rekkevidde setter begrensninger for bruken.
Har nylig kjøpt 5-seters versjonen. Er en veldig praktisk og fin bil. Vi er fornøyde med valget:)
hva får dere av rekkevidde på en lading
Endelig kom min 7-seter ;D
Kjører den siden mandag. Vist rekkevide er ca. 120km (med klima 75% av dette). I går kjørte jeg omtrent 50km med litt klima og kom hjem med 40% batteri.
Jeg bruker vår eNV200/Evalia (5-seter) som familiebil til hverdags, og campervan (bobil) i feriene. Er storfornøyd! Veldig greit å svippe på ikea og bare slenge møblene baki, og kjempepraktisk å ha tilgang på seng når man er på langtur. De på jobben ruller litt med øynene når jeg leverer reiseregninger med "udokumentert overnatting - sov i bilen", men det er en del av sjarmen.
Reell rekkevidde: Jeg stoler på at jeg får 100 km, nesten uansett vær, føre, hastighet og last. Men det er fullt mulig å strekke over 120 hvis man kjører forsiktig.
Anbefaler på det sterkeste å velge 6kW lader. Det gjør stor forskjell i min hverdag å kunne fullade på fire timer på steder der det ikke er tilgang på hurtigladere. Men nå er det kanskje ikke alle som kjører like mange turer til hutiheiti...
Gøy å se erfaringer! For vår del ble rekkevidde og sikkerhet de største argumentene for å heller velge leaf. Veldig synd, for plassen i E-nv200 var fristende. Så jeg håper nissan fortsetter å utvikle denne bilen, eller at andre produsenter kommer med noe tilsvarende med rekkevidde som dekker våre behov, og bedre score i sikkerhet.
Har nå kjørt vell 500 kilometer siden bilen ble hentet torsdag, og har allerede fått en del tanker rundt bilen.
På den positive siden finner vi:
- Plass, ubeskrivelig greit stort bagasjerom.
- Behagelig, god å kjøre
- Stille
- Det faktum at det tross alt er en elbil!
På den negative siden kan jeg nevne:
- Spylerdysene, disse er dårlige. Når kanskje 15 cm opp på frontruten, og skulle gjerne ha forlenget de til minst det dobbelte!
- Radioen, veldig mye skurring (hvorfor klarer de ikke å få DAB fra leverandør?!) og dårlig autosøking på FM båndet
- Rekkevidden - skulle gjerne hatt en del lenger rekkevidde, men dette er vel ganske generelt for alle elbileiere
Bilen er uansett en glede å kjøre, den er god og responsiv, behagelig og romslig.
Dama har også fått sin e-NV200 7-seter (sin første bil), men er jeg som er mest hyped her...
Dette er vår første el-bil og jeg bruker den overalt det lar seg gjøre ;)
Opprinnelig var den tenkt kun i nærmiljøet på Skedsmokorset. Slik som til/fra barnehage og butikken.
Det er rett og slett sinnsykt mye for penga, samt perfekt de få gangene man trenger mer enn 5 seter for å kjøre folk til/fra tog/buss/gardermoen. Rekkevidde er vel 100km worst case som det ble sagt tidligere. Så greit nok for oss som bil nummer to, da det betyr 2 ganger tur/retur Oslo sentrum.
Bilen er også veldig fin i lys blå (tror blåfargen er litt lysere enn på Leaf) hvis noen vurderer dette, for å unngå varebil-looken. Dama venta hele 1mnd ekstra for å få dette fremfor grå. Det var en laaaang måned. Selvfølgelig er det litt plastikk og ikke premium, men ser man opp mot pris er det sinnsykt mye for penga synes nå jeg. Ligger godt på veien, lite støy, gode seter, mer enn bra nok ytelser (kjører nesten alltid i B+ECO), et hav av plass osv.
Hvis man skal pirke blir det vel 3-stjerner i Euro NCAP, skulle ønske radioen ikke hadde radio eller CD (FM er ikke mye verdt, bruker kun bluetooth fra telefon hvor den viser artist/track og kan styres fra ratt - meget bra!), ingen matte i baggasjerom/3.rad som standard, veldig hul blikkboks-lyd på dører når man lukker (antar det har noe med vekt å gjøre), setevarmer dekker ikke nærheten av området som jeg er vant til fra andre biler - både på setet og rygg, samt rattet kunne vel vært litt mer justerbart nedover og kanskje ikke så buss-posisjonert (vanesak).
Enig i mye av det du skriver her!
Rekkevidden er også i utgangspunktet nok for det jeg gjør i hverdagen, når jeg kjører hjemmefra med 100 % (uten forvarmet bil), har jeg fortsatt igjen 52 % etter 37 kilometer på E6, med en snittfart på 100 km/t (i displayet!!) og god kupévarme. Utover å kjøre til og fra jobb, bruker jeg den til butikk, barnehage og eventuelle andre småturer som skulle være nødvendig.
Vi tenker å prøve oss en tur til Charlottenberg (fra Minnesund), og håper at det er mulig når vi nærmer oss sommer. 100 % hjemmefra - hurtiglading i Kongsvinger - semisaktelading i Charlottenberg - toppe opp batteriet litt i Kongsvinger, så hjem. Tenker det bør la seg gjøre, om vi enn bruker en 15 - 20 minutter lenger per vei.
Du nevner setevarmer, denne har jeg ikke hatt mye bruk for, men rattvarmeren er jeg stor fan av (!), dette er noe jeg ikke har hatt på tidligere biler, men kjenner at den er gull verdt om morgenene nå.
Jeg har bilen i den lyse blå som du også har, og er veldig fornøyd med fargen.
Nærmer meg nå 1000 km i bilen.
Har hatt en femseter i fire måneder nå. Er godt fornøyd med bilen. Praktisk og ble fort nr. 1 bil. Har dog to litt irriterende detaljer: A stolpa og vindusramma i fordøra gir enorme dødsoner. Bakdøra er ikke lett å lukke, stor luke og tett bil. Vi har hatt to stopp med bilen. Ene i minus femten grader og bilen full med folk; sneglesymbol. Feilkoder slettet av verksted og bil OK. Fikk utskrift av feilkodene og det var to A4-sider med diverse enheter som hadde sviktet, for meg så så det ut som om spenningsbortfall på alle komputerne. Andre gangen var i dag. Bilen full av folk og bilen døde etter tre mil: Sneglesymbol og gul bil med utropstegn. Gikk hjem (var ikke langt) og hentet en annen bil. Etter et par timer prøvde jeg å kople til diagnoseuttaket med en standard ODB2 leser for å se om kodene kunne slettes. Fikk ikke opprettet forbindelse men da var plutselig alt i orden igjen.... :( :)
Ny e-NV200 Evalia 5-seter hentet hos forhandler fredag 6. mai. Veldig fornøyd med bilen som i hovedsak blir brukt av kona til/fra jobb og småkjøring. Det blir noen turer med hurtiglading til hytta i løpet av sommeren. Skal legge opp 2 stk 3-fase kontakter i garasjen og 1 stk 3-fase i carporten, slik at jeg kan utnytte 6,6 kw laderen og forberede for fremtidig elbil nr. 2.
har selv en evalia 5 seter bilen kunne vert 5 cm lenger da hadde en kunt ha madrasser inn uten problem ellers er bilen bra men kunne tenkt meg lenger rekkevidde en de faktiske 13 mila en får ja får det med en aktiv kjøring og max 85 km i timen men en må kjøre i d +eco på mottorvei og bremse med b og ikke bruke eco i byen og når en skal gi på i bakker en må av å på med ting
Hei Gaja.,
Jeg har selv e-NV200 5 seter og ble veldig nysgjerrig på bobilløsningen din. Hvordan har du ordnet seng og har du mulighet for å poste noen bilder av løsningen din?
(Har kikket på nettsidene til AMDRO og jeg synes løsningene de har ser briljante ut, dessverre ikke tilgjengelig for Nissan)
Mvh
Sitat fra: Elexo på søndag 03. juli 2016, klokken 15:39
Hei Gaja.,
Jeg har selv e-NV200 5 seter og ble veldig nysgjerrig på bobilløsningen din. Hvordan har du ordnet seng og har du mulighet for å poste noen bilder av løsningen din?
(Har kikket på nettsidene til AMDRO og jeg synes løsningene de har ser briljante ut, dessverre ikke tilgjengelig for Nissan)
Mvh
Tror det her er bloggen hennes:
http://travelelectric.blogspot.no/
https://www.youtube.com/watch?v=TusWWeCN2dg&feature=youtu.be
edit: ligger artikkel på elbil.no også
http://elbil.no/500-mil-elbilferie-i-nissan-e-nv200-evalia/
Fikk levert en sjuseter e-NV200 i slutten av juni. Har stort sett brukt bilen til kjøring til og fra jobb, henting og bringing av unger, handling o.a. småkjøring (er familiens eneste bil). Er fornøyd med bilen. Den er lettkjørt, sikten er god, god plass og synes også det er greit med ekstrautstyr (f.eks. DAB+). Ungene er fornøyd med plassen i baksetene (byttet fra en VW Touran sjuseter), men ikke med sikten ut av bakvinduene. Men det visste vi før vi kjøpte bilen.
Har hatt en langtur nylig (t/r Bergen-Flåm, ca. 170 km hver vei) med tre unger, to voksne og noe bagasje. Med jevn bruk av ECO-mode, men også endel aircondition og varme pga. regn og mye dugging på rutene, fikk jeg ca. 100 km på en lading. Temperaturen lå da på rundt 15 grader. Er litt i underkant av hva jeg forventet.
Goonz og Elexo: jepp, det er bloggen, og vår meget informative opplæringsvideo. Den ble kanskje litt vel "Filmavisen", men der ser man ihvertfall hva vi har gjort :)
Virkelig fascinert av denne bilen, eneste som stopper er at vi har 11 mil til hytta og det går med 20-30 km margin på leafen(24 kw) mens det her kan virke som om e-NV200 ikke vil klare dette. Skal uansett prøvekjøre og teste det ut, for en el-flerbruksbil er virkelig det vi trenger.
Får bare håpe denne kommer i oppdatert versjon med større batteri. Elbil minibuss blir en uslåelig kombo :)
Da kommer vår e-nv200 7s på onsdag og Leafen nedgraderes til bil nr 2 ;)
Er det noen som kan fortelle om det er fester til tilhengerfeste på denne ?
Om det er mulig og skru på ett hengerfeste som er til diesel versjonen.
Jeg funderer på å erstatte fossilbilen som idag er bil nr2 og "gårdstraktor" med en e-NV200.
Har lest gjennom innleggene i dennd tråden, men har fortsatt noen spørsmål jeg trenger svar på;
Leafen vår har en reel, komfortabel rekkevidde på 8-12mil alt etter vær og føre. Én gang klarte vi 15mil, men er ikke i tvil om at 20mil er urealistisk. Siden e-NV200 deler drivlinje med Leafen regner jeg med at rekkevidden vil være mindre enn Leafen. Hva er deres erfaringer?
Jeg liker skyvedørene bak. De gir god adkomst til barnestolene, som vi trenger 2 av. Men jeg synes vinduene bak virker ganske små. Hvordan er utsynet for smårolligene i baksetet?
Vi er plassoholikere når vi drar på tur. Pakker alltid med oss masse som vi aldri får bruk for. Bagasjerommet i Leafen har alltid imponert meg, bilstørrelsen tatt i betraktning! Hva er det meste, eller største, dere har klart å pakke baki e-NV200en?
Har ikke selv, men har prøvekjørt.
Vinduene bak er knøttsmå som du sier. Vår 4-åring ser godt ut av vinduet i vår Leaf, men ho så ikke mye ut av e-NV200en. Så mest opp i himmelen og ting langt borte. Så knapt taket på bilen ved siden av, skulle ho se mer måtte ho løfte på rumpa i setet (forovervendt barnesete).
Det finnes en helt egen tråd her med erfaringer om rekkevidde. Gjennomgående så er det vel en ganske så mye redusert rekkevidde i forhold til Leaf, kanskje i størrelsesorden som 25-30% mindre rekkevidde?
Vær oppmerksom på at isofixfestene også er plassert ganske langt inn mot midten, så andre seterad er fryktelig dårlig utnyttet. litt knot å feste beltet hver gang, og unødvendig dårlig plass i midtsetet.
Takk for kjapp tilbakemelding! Fant tråden om rekkevidde etter at jeg postet. Ser ut til at jeg med nesten 7 mil pendletur i kuppert terreng bare har akkurat nok på kalde vinterdager dersom jeg ikke lader på jobb.
2 barnestoler i baksetet holder lenge til vårt bruk, men dårlig sikt ut av sidevinduene trekker jo litt ned.
Sitat fra: p10 på fredag 07. oktober 2016, klokken 09:50Jeg liker skyvedørene bak. De gir god adkomst til barnestolene, som vi trenger 2 av. Men jeg synes vinduene bak virker ganske små. Hvordan er utsynet for smårolligene i baksetet?
Vi er plassoholikere når vi drar på tur. Pakker alltid med oss masse som vi aldri får bruk for. Bagasjerommet i Leafen har alltid imponert meg, bilstørrelsen tatt i betraktning! Hva er det meste, eller største, dere har klart å pakke baki e-NV200en?
Jeg har fortsatt diesel-versjonen NV200 og vurderer å bytte til en brukt Leaf eller ny/brukt e-NV200. Leaf kommer til å bli nedtur angående plass, men så koster jo også e-NV200 en hel del mer så vi får se om jeg koster på meg den ekstra plassen.
Dieselen har akkurat samme plass bak som 7-seter versjonen av e-NV200. Det er fantastisk å slippe å være avhengig av tilhenger i mange sammenhenger. Vinduene bak er små, men det fungerer greit for unger fra ca skolealder (i barnesete selvsagt). Ellers så er min erfaring at ungene ikke har behov for noe særlig utstyr. Spising og drikking vil jeg ikke ha i bilen uansett. Det de trenger er en lydbok/barnemusikk på stereoen, eller for litt større barn, nettbrett. Noen ganger er det greit at de sovner, andre ganger holder jeg de ofte våken ved å "guide" og holde de oppmerksom på omgivelsene. "Se der", "hvor mange røde biler klarer du å telle" osv.
Mine "plassrekorder" i NV200, uten takboks, uten tilhenger:
1. 7 personer, 2 ryggsekker, 2 vesker, 4 handleposer og en 50" TV i emballasje
2. 1 passasjer, 2 bokhyller i full høyde, 1 skuffeseksjon, glassdører til bokhyllene
3. En 2,5+3 seters hjørnesofa ble hentet i to runder
4. 7 personer, 7 par ski og staver, 4 ryggsekker
5. 5 personer, 2 store barnevogner som ikke var foldet ned
6. 5 personer, 1 stor barnevogn lagt sammen, 4 vinterdekk på felg, 4 handleposer
En fin ting med 7-seteren, sammenlignet med mange andre 7-seters biler (Tesla, Ford X-max, WV Sharan etc) er at det er god benplass til 7 _voksne_ personer, og samtidig plass til overs til litt annet til dagsutflukten. Jeg kan tenke meg at det blir litt lite bagasjeplass til 7 voksne på bilferie, men det scenariet har jeg aldri vært ute for.