Elbilforum.no - driftet av Norsk elbilforening

Bilmerker => Elektriske Sykler og Motorsykler (2 hjul) => Emne startet av: elektrolux på fre 27. jun 2008, kl. 09:39

Tittel: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxfre 27. jun 2008, kl. 09:39
Da har jeg begynt innkjøring av batterier, og tilhørende synkronisering av instrumenter.

Instrumentene er forøvring meget nøyaktige. De viser estimert rekkevidde bassert på kjøremønster, og dette kombinert med bargraf for ladetilstand,  dobbel trippteller, og varsellampe for batteri, er alt lagt til rette for at en ikke trenger gå lens for strøm ufrivillig.

Innkjøringen består i 5 påfølgende fulle oppladinger og tømminger av batteriene. Det hevdes at dette skal øke rekkevidden.

På normal kjøring fikk jeg batterilyset på på ca 5,8 mil, og vel hjemme viste tripptelleren 5,98 mil.  Dette var mer enn jeg hadde ventet, og sykkelen ble satt på lading. I morges viste KWt telleren i sikringskapet 6, 2 kWt forbruk. Med andre ord litt over 1 kWt / mil. Dette var også litt mer enn forventet, all den tid batteriet ikke er mer enn 3,7 kWt.

Forklaringen er nok at NiMh batterier er omtrent like (in)effektive som NiMh, med en del ladetap.

Uansett. 1 kWt/mil er ingenting å klage på. Vi snakker om mindre enn 1 kr/ mil i driftskostnader, og målt i forhold til min "eldgamle" måleenhet. Kjøreglede pr. liter bensin ( husk dette var lenge før strømmen ble oppfunnet He he), så ligger Vectrixen helt i topp.

Skal komme tilbake etterhvert med mer om dette temaet.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: crafre 27. jun 2008, kl. 10:00
Spennende! :)  Jeg håper virkelig de klarer å klasifisere ned disse et hakk, da det skulle være midt i blinken for ungdommene som nærmer seg det statiet i livet der de lovlig kan bevege seg rundt i trafikken på motoriserte kjøretøy.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: bosonicfre 27. jun 2008, kl. 12:04
Sitat fra: elektrolux på fre 27. jun 2008, kl. 09:39

Innkjøringen består i 5 påfølgende fulle oppladinger og tømminger av batteriene. Det hevdes at dette skal øke rekkevidden.


Dette er viktig både med nye NiMh og NiCd seller, på "allt mulig utstyr" som bruker denne batteriteknologien.

Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: crafre 27. jun 2008, kl. 12:17
Sitat fra: bosonic på fre 27. jun 2008, kl. 12:04
Sitat fra: elektrolux på fre 27. jun 2008, kl. 09:39

Innkjøringen består i 5 påfølgende fulle oppladinger og tømminger av batteriene. Det hevdes at dette skal øke rekkevidden.


Dette er viktig både med nye NiMh og NiCd seller, på "allt mulig utstyr" som bruker denne batteriteknologien.

Jeg kan i alle fall skrive under på at dette fungerer bra på mobiltelefoner og trådløse telefoner som jeg har brukt dalig i årevis rmed god kapasitet på batteriene :)
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxons 02. jul 2008, kl. 17:15
Nå er det noen dager siden, men....

10 km motorvei, og resten som før gav følgende resultat.

Ladelys ved 62,6 km, lading vad 64,4 km. Ladet 5,8 Kwt.

Enten bruker sykkelen mindre strøm grunnet "litt mer" innkjørt girkasse eller ubevist sparsommeligere kjøring, eller så er der mindre overlading nå.

Forventet at 20% motorveikjøring medførte redusert rekkevidde, samtidig som innkjøring av batteri økte motakeligheten for strøm, men disse måleresultatene stemmer ikke med de teoriene.

Ellers tiltrekker scooteren seg stadig vekk middelaldrende menn, som lurer på hva dette er. En slik person står og studerer scooteren omtrent hver gang jeg har parkert den, og kommer tilbake for å kjøre videre.

Håper den snart blir klassifisert som 125cc, slik at det ikke blir en gubbesykkel :D 

Fikk forresten kona med bakpå, og det var tommelen opp. Måtte selvfølgelig innom en italiensk restaurant for å virkelig skape stemning.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxtor 03. jul 2008, kl. 07:12
Tredje tomkjøring endte med 65,2 km før lys, og 66,4 km totalt. Samme type kjøring, mye med passasjer.

Ladet 5,8 kWt.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: crator 03. jul 2008, kl. 08:31
Sitat fra: elektrolux på ons 02. jul 2008, kl. 17:15
Håper den snart blir klassifisert som 125cc, slik at det ikke blir en gubbesykkel :D 

Er dette kanskje noe Norstart kan ta opp med sentrale politikere? Det er jo mulig for noen å få seg ei aldri så lite stjerne i margen ved å gjøre det mulig for enda flere å ta i bruk elektriske kjøretøy. Ikke minst er det viktig å gi ungdomen muligheten til å venne seg til å kjøre elektrisk. Det øker sjansen for at de gjør det når de blir større også.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: Griffellør 05. jul 2008, kl. 17:57
Sitat fra: elektrolux på ons 02. jul 2008, kl. 17:15

Fikk forresten kona med bakpå, og det var tommelen opp. Måtte selvfølgelig innom en italiensk restaurant for å virkelig skape stemning.


Så hyggelig da!

Nettopp tilbake fra Italia, kan jeg bekrefte at Scooter + Italia er sant.
Men jeg så ingen elektriske, og det vanligste merket var Honda  ::)  Eller er det imponerende å se hvor liten klarning det er mellom Scootere og taxi i fart gjennom Milano.

Sitat fra: elektrolux på ons 02. jul 2008, kl. 17:15

Håper den snart blir klassifisert som 125cc, slik at det ikke blir en gubbesykkel :D 


Det kan vel hende at dette bidrar enda mer til gubbesykkel i og med at en del gamlinger kan kjøre den på bilsertifikatet (meg inkludert, fristelsen er til stedet, den er lekker).

Sitat fra: elektrolux på ons 02. jul 2008, kl. 17:15

Enten bruker sykkelen mindre strøm grunnet "litt mer" innkjørt girkasse eller ubevist sparsommeligere kjøring, eller så er der mindre overlading nå.


Det er vell all grunn til å tro at det ennå går en stund før forbruket stabiliserer seg på et lavere nivå på grunn av innkjøring.
Tittel: Vectrix nå også i Dingz og VG
Skrevet av: HHFlør 12. jul 2008, kl. 12:50
http://www.dingz.no/php/art.php?id=776819

http://www1.vg.no/bil-og-motor/artikkel.php?artid=193459
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: Catalyzatorlør 12. jul 2008, kl. 19:06
Jeg syns denne Vectrix'n ser spennende ut  8)
Jeg hadde selv en Intruder 800 (1994mod) men valgte å selge den i våres da behovet for å ha med meg rullestol dit jeg skal herefter legger visse føringer for endringer i livsstilen fremover men håper engang å få kjørt en testing med Vectrix'n for den frister et "gammelt" mc-hjerte med sitt litt spennende utseende :D
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxtor 24. jul 2008, kl. 10:19
Da er fjerde syklus ferdig, med følgende tall:

68,5 km til ladelys, ladet på 69,3 km blandet kjøring inkl motorvei. Ladet 6,1 kWt

Tallene tyder på at både sykkel og batteri har en positiv utvikling, og med tanke på at sykkelen kan lades når som helst er en slik rekkevidde helt OK. Skal en lenger enn 7 mil på en gang må en framdeles velge bensin sykkel, men etterhvert er slike turer begrenset til 2-3 ganger i året likevel, og BMW'en trenger litt bruk den også.

Det jeg ser nå er at jeg får kjørt mye mer motorsykkel enn tidligere, da det er mye lettere å sette seg oppå og kjøre Vectrixen enn å starte opp BMW'en. Vectrixen sin revers gjør parkering i egen garasje mye enklere enn den 250 kg tunge BMW'en, og bare det gjør at den blir brukt. Et annet moment er at nå som Stavanger er totalt uten gratis ladeplasser, er det greit med et kjøretøy som bruker mindre enn halvparten så mye strøm som AX/Saxo'en.

Gleder meg til å fullføre siste batterisyklus, så jeg kan kjøre og lade etter eget behov.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: enoksøn 17. aug 2008, kl. 11:16
Nå som du har kjørt noen uker med Vectrix'en, hvordan har rekkevidden utviklet seg?
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxman 18. aug 2008, kl. 09:41
Har ikke kjørt så mange milene etter innkjøringa, men tviler egentlig på om der er forbedret kapasitet på dette stadiet. Har også sluttet å kjøre batteriet helt tomt, da det ikke har noen hensikt på NiMh batterier.

Mulig rekkevidde er opp til 12 mil, ( og indikeres på restdistansen ved forsiktig kjøring) men ved realistisk kjøring tror jeg 70 km er det en kan forvente seg. Noe jeg syntes er helt greit, spesielt med tanke på at en får 2,5 mil ekstra pr. time en lader sykkelen., og at dette kan gjøres ved enhver stop.

Kommer nok tilbake om jeg greier å lure mer enn 6,1 kW inn på batteriet.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: Sitflyman 26. jan 2009, kl. 14:11
Nå er en av få lett-mc registrerte Vectrix til salgs (Har sjekket med selger)
http://www.finn.no/finn/mc/object?finnkode=16148233&WT.svl=Bilde (http://www.finn.no/finn/mc/object?finnkode=16148233&WT.svl=Bilde)

Første mann til mølla:-)
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxman 26. jan 2009, kl. 15:41
Takk for den Sitfly.  :-\

Trenger tips om hvordan jeg skal forklare dette for kona. Slet alvorlig før Jul når jeg fulgte i Think ( på forumet) sine forspor og kjøpte delebil til min nye Think.

Hadde ingen valg utenom å sikre meg denne. Har tross alt lovet Vectrix til poden's 16 års dag, og trodde GP impotørens Vectrix var landets eneste lettvekter. Denne  er vistnok den andre, og ser da også mye bedre ut i blått enn i GP fargene.

Dermed har guttungen på 13 i sommer noe å fram til om 3 1/2 år.

Imens blir nok min egen lagt ut for salg, da garagekapasiteten er godt sprengt.

Pannikpris: 55K for min røde Vektrix. Løp og kjøp. Se bilder over.

Oppdatering mars09: Rød Vectrix nå solgt.

Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: Sitflyman 26. jan 2009, kl. 17:38
He he... tenkte du ble ivrig nå ja.

Det var en grunn til at jeg la den på din tråd. Visste at du venta på det. Håper poden blir fornøyd.
Jeg var jo å prøvde din røde i sommer og har fremdeles lyst på en slik. For 55k begynner unnskyldningene å ta slutt.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: Boogieman 26. jan 2009, kl. 22:31
Er det to versjoner av Vectrix, eller er den originale nå godkjent som lett sykkel?
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxman 26. jan 2009, kl. 22:44
Der er kun en versjon; men 2 sykler i Norge ble registrert som lett motorsykkel før Impotøren typegodkjente dem som mellomklassesykler.

Problemene startet med at et eller annet i papirene fra fabrikken gjorde at veidirektoratet ikke kunne godkjenne Vectrix i Norge som Lett Motorsykkel.

Impotøren jobber/jobbet for å få sykkelen godkjent som lett motorsykkel i Norge, som i alle andre land, men inntil videre kan det hende at det aldri mer vil bli flere lettvekter Vektrix'er i Norge; hense grunnen til at jeg nå har en mellomklassesykkel til salgs, og en lettvekter til podens 16års dag.

Jeg håper alle Vectrixer etterhvert kan bli registrert som lettvektere, men måtte sikre meg denne da jeg frykter så aldri vil skje.
Tittel: Sv: Vectrix i praksis
Skrevet av: elektroluxsøn 18. mai 2014, kl. 23:25
Byttet bakdekk i dag, og oppdaget 2 plugger og 1 til spiker. Kameraten byttet også grunnet spiker, og fikk ny spiker i nye dekket like etter.

Teori: Navmotoren får spiker i veibanen til å reise seg, og bakhjulet formelig suger til seg spiker.

Noe må det være, for dette er statistisk overrepresentert problem på denne sykkelen.