Skrevet av Emne: Elbilsalget måned for måned  (Lest 213890 ganger)

snoemann

  • Full Member
  • ***
  • Innlegg: 177
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1545 på: mandag 16. april 2018, klokken 15:45 »
Det er så hyggelig at trillingene fortsatt selger jevnt og trutt over 50 hver måned 😊
Nissan Leaf 30kwh Tekna 2017. I eie 2017 ->
Citroen C-Zero 2011. I eie 2013 -> 2017

Bondeknøl

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 593
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1546 på: tirsdag 17. april 2018, klokken 09:22 »
Virker som om Leafen mister litt oppdrift, iflg forhandler i trøndelag er det tidligste leveringstidspunkt nå okt. altså 6 mnd leveringstid ..
Men det er vel 6mnd leveringstid som har vært leveringstiden en stund?
De bilene som blir levert nå er jo solgt for lenge siden.

Troald

  • Sr. Member
  • ****
  • Innlegg: 274
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1547 på: tirsdag 17. april 2018, klokken 09:47 »
Tror dette varierer, avhengig av modell. Jeg fikk min LE for en uke siden, bestilt medio februar. Det var riktignok NAF-kampanjen til LeasePlan.
Renault Zoe ZE40 Life mars 2017

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 776
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1548 på: søndag 22. april 2018, klokken 08:25 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for april så langt (pr. 21. april):

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
NissanLeaf97224%466939720
BmwI34356%208815844
VolkswagenGolf37221%209425581
KiaSoul27168%146412301
Tesla MotorsModel X2511%11387329
Tesla MotorsModel S1932%102817073
RenaultZoe1551%9317511
HyundaiIoniq10035%7543382
OpelAmpera-e625%1781308
RenaultKangoo Z.e.48-1991017
VolkswagenUp!3853%2378091
Fiat500e28100%157375
SmartFortwo Electric2544%102466
ChevroletBolt Ev2090%4751
MitsubishiI-miev205%613705
NissanE-nv20020100%1932658
Mercedes-benzB 250 E19100%755101
FordFocus Electric17-61590
PeugeotPartner14-1111167
PeugeotIon12-712640
CitroenC-zero8-132380
CitroenBerlingo Electric715%33291
SmartForfour Electric4-1251
ToyotaRav4 Ev4100%2269
PolarisGoupil3-44
EmossEmoss 28201100%11

Totalt 3099

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 12913, høyeste EL 89590
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 20578, høyeste EK 89376

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2018&month=4
Bare å bytte ut year og month med ønsket tidsrom, så får man ut alle data om bilene i aktuell periode.
« Siste redigering: søndag 22. april 2018, klokken 08:42 av MrBacardi »
Test mine Android-apps:  Ladestasjon / TypicalCalc
Jeg har koblet Teslaen til slack

2019 Model 3 55D(?) - Reservert juni 2016
2017 Leaf Tekna 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

3irikur

  • Sr. Member
  • ****
  • Innlegg: 367
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1549 på: søndag 22. april 2018, klokken 15:39 »
Jeg føler jeg ser veldig mange Fiat 500 i Oslo for tiden - Er det en forhandler om har importert et stort parti eller noe?


Noen som vet?
Nissan Leaf Acenta 2014 - Solgt og levert når Amperaen kom

Blå Ampera-e 2017

elekTrond

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 710
  • Personlig tekst
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1550 på: søndag 22. april 2018, klokken 23:47 »
Det kryr av 500E og "euro 500 electric" (jernteppe) på Gjøvik også. Ser stadig en eller flere med firmalogo for ei lokal sjappe.
'13 Mjau

Nasatech

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1550
    • Vis profil
    • House With a Blog :)
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1551 på: mandag 23. april 2018, klokken 07:50 »
Jeg føler jeg ser veldig mange Fiat 500 i Oslo for tiden - Er det en forhandler om har importert et stort parti eller noe?


Noen som vet?

Er nok mange som importerer disse fra USA for tiden. Det ble laget en del Fiat 500 i California for å tilfredsstille kravene til utslipp. Disse ble solgt med tap og de kommer nå ut av leasingperioden. De er derfor kunstig lavt priset. Noen av de ligger ned i 6.000 dollar. Billig elbil det :)
Tesla S85 med alt unntatt P: 2014 - Solgt
Tesla X P90DL Founder med alt  - Levert 19. august 2016.

For mer informasjon om Tesla
Tesla statistikk
Elbil statistikk
Tesla Inventory-/Demobiler
Tesla Top Referrers
Venter du på skilt? Registrer deg her!

Rasmus.B

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 717
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1552 på: onsdag 25. april 2018, klokken 15:46 »
Tror det er en feil på siden din nå. Har ikke blitt oppdatert siden 24/04/18 20:03:27
Lørenskog

Blå Nissan Leaf levert 01 februar 2012
Tesla P85 Levert 08 november 2013

sylwester

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1455
  • Oslo
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1553 på: onsdag 25. april 2018, klokken 17:09 »
Virker som om Leafen mister litt oppdrift, iflg forhandler i trøndelag er det tidligste leveringstidspunkt nå okt. altså 6 mnd leveringstid ..

Ja, det er kapasiteten til fabrikk og klargjøring som bestemmer antall per måned og ikke etterspørselen. Slik vil det sikkert være resten av året så jeg lurer fælt på om ikke Nissan var litt kjapp med å annonsere at de skal annonsere lengre rekkevidde.
Oslo
Elvira, Norsk Nissan Leaf 2012, kjøpt 12.04.2016
Nissan Leaf 2018 launch edition reservert 24.07.2017 og kontrakt på kjøp signert 24.10.2017
Tesla M3 Reservert 01.04.2016

Nasatech

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1550
    • Vis profil
    • House With a Blog :)
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1554 på: onsdag 25. april 2018, klokken 18:54 »
Tror det er en feil på siden din nå. Har ikke blitt oppdatert siden 24/04/18 20:03:27

Ja, tror det har vært noe i dag. Skal se litt på det. Ser ut som det løsnet i kveld. 20 biler hvor 17 er Tesla er helt klart feil.
Tesla S85 med alt unntatt P: 2014 - Solgt
Tesla X P90DL Founder med alt  - Levert 19. august 2016.

For mer informasjon om Tesla
Tesla statistikk
Elbil statistikk
Tesla Inventory-/Demobiler
Tesla Top Referrers
Venter du på skilt? Registrer deg her!

Doldis1

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 1376
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1555 på: onsdag 25. april 2018, klokken 19:52 »
 
Sitat
20 biler hvor 17 er Tesla er helt klart feil.
Prosentandelen høres da ganske riktig ut ..?   8) Velkommen til 2020 !
Trøndelag
Nissan Leaf 2013

Bondeknøl

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 593
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1556 på: torsdag 26. april 2018, klokken 11:54 »
Sitat
20 biler hvor 17 er Tesla er helt klart feil.
Prosentandelen høres da ganske riktig ut ..?   8) Velkommen til 2020 !
Ja, det er viktig å ha store drømmer.😉

Løve

  • Sr. Member
  • ****
  • Innlegg: 351
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1557 på: fredag 27. april 2018, klokken 10:00 »
Leste litt lett over starten av denne tråden. Det er litt rørende lesning nå noen år senere  :laugh: Veldig bra tråd, veldig bra betraktninger, veldig bra statistikk side.

MrBacardi

  • Hero Member
  • *****
  • Innlegg: 776
  • Bekkestua, Akershus
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1558 på: tirsdag 01. mai 2018, klokken 11:25 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for april:

MerkeModellMånedImportÅrTotalt
NissanLeaf130924%500640060
VolkswagenGolf64817%237025858
BmwI35607%221315969
KiaSoul44870%164112478
Tesla MotorsModel X4171%13047496
Tesla MotorsModel S3032%113817184
RenaultZoe2532%10297610
HyundaiIoniq19329%8473475
OpelAmpera-e886%2041334
RenaultKangoo Z.e.69-2201038
VolkswagenUp!5252%2518105
Fiat500e41100%170388
PeugeotPartner40-1371193
FordFocus Electric32-76605
MitsubishiI-miev324%733717
SmartFortwo Electric3152%108472
NissanE-nv20027100%2002665
PeugeotIon25-842653
ChevroletBolt Ev2291%4953
Mercedes-benzB 250 E21100%775103
CitroenC-zero19-242391
CitroenBerlingo Electric1110%37295
SmartForfour Electric6-1453
ToyotaRav4 Ev4100%2269
PolarisGoupil3-44
EmossEmoss 28201100%11

Totalt 4655

Ulike navngivninger for flere modeller er gruppert sammen for å gjøre tallene enklere. Dette er pga skrivefeil o.l. ved registrering hos Vegvesenet. Dette er tall på førstegangsregistreringer i Norge, altså ikke nødvendigvis biler som er solgt av forhandler i Norge. Import er også med her.

Av disse er laveste regnr i EL-serien EL 12913, høyeste EL 99498
Av disse er laveste regnr i EK-serien EK 20578, høyeste EK 90545

Jeg satt opp et lite API, slik at dataene enkelt kan benyttes av andre hvis ønskelig:
https://qgx0kqq3qb.execute-api.eu-west-1.amazonaws.com/prod/elbiler/getRegNrPeriod?year=2018&month=4
Test mine Android-apps:  Ladestasjon / TypicalCalc
Jeg har koblet Teslaen til slack

2019 Model 3 55D(?) - Reservert juni 2016
2017 Leaf Tekna 30 kWh - Utlevert april 2017
2016 Model S 70D - Utlevert feb 2016

jkirkebo

  • Gold Member
  • ******
  • Innlegg: 11922
    • Vis profil
Sv: Elbilsalget måned for måned
« Svar #1559 på: tirsdag 01. mai 2018, klokken 13:01 »
Her er førstegangsregistreringer i Norge for april:

Totalt 4655

Rett og slett en imponerende økning fra april 2017 da det ble registrert 2146 elbiler. Det er 117% økning på ett år!

Det er ikke pga. forskyvninger i særlig grad heller da økningen i mars var på 81% fra året før. Vel, kanskje for Teslas del da de har en økning på 860% i april i forhold til april 2017...

Uansett har det aldri tidligere vært så kraftig økning over tid. Hittil i år er økningen på 56% i forhold til i fjor. Må nesten vurdere å lage en fin graf ;)
Forhandler av ladestasjoner og ladekabler hos Ladespesialisten.no