Velkommen, Gjest. Vennligst logg inn eller registrer deg.
Har du ikke mottatt e-post for aktivering ?
Fredag 10. September 2010, klokken 05:15
Hovedside Hjelp Søk Logg inn Registrer
Nyheter: Dette er forumet til Norstart -norsk elbilforening. Norstarts hjemmeside finner du her www.elbil.no
Elbilwiki: www.elbilwiki.no                                                                               Siste innlegg på elbilforum.no

+  Norstart -norsk elbilforening: elbilforum.no
|-+  Enkle tekniske spørsmål
| |-+  Andre elektriske doninger
| | |-+  Segway ikke bare et leketøy
« forrige neste »
Sider: [1] Til bunnen Skriv ut
Skrevet av Emne: Segway ikke bare et leketøy  (Lest 3339 ganger)
Griffel
Gold Member
******
Innlegg: 1290


Vis profil
« på: Onsdag 06. Februar 2008, klokken 19:51 »

USA tillater høy grad av personlig frihet, derfor finnes det «over der» en sann flora av elektriske doninger som vi ikke får se her i landet, eller rettere ikke får lov å bruke fordi vi kan skade oss selv eller andre.

Her er en:
Dette er kanskje den kuleste, og kanskje tilogmed så brukbar at den blir lovlig en Segway:

Dette er ingen nyhet, men jeg kom på at jeg ikke hadde lest om Segway i forumet og siden vi har et avsnitt om andre doninger så mangler absolutt denne som er adskillig mer enn et leketøy.

http://www.segway.com/

Gyro stabilisert doning, det finnes film på nette hvor en kjent USA president går på tryne når han prøver. Denne gangen var det nok litt urettferdig han var ikke fortalt at den måtte startes og gyroene komme opp i fart før den ble stabilisert. Lener du deg fram blir det registrert av et akselerometer og doningen går den framover for å holde deg i balanse, Jo mer du lener deg framover jo raskere går det.
Det finnes noen i Norge og de har en slags tillatelse til å benytte dem på messer og slikt. På flyplassen i Amsterdam brukes de av flyplass politiet, og det ser ganske effektivt ut. Pris i Tyskland ca 6000 Euro.
 
Til bybruk ingen parkeringsproblemer, 4mil rekkevidde, men du kan ha med et litium reservebatteri eller to om du skal lenger. 20km/h så du skal være i god form for å løpe fra den, men ingen erstatning for elbil i kollektivfelt..

De går også i terreng, og er så brukbare at det kanskje er en liten mulighet for at de blir lovlige. Faktisk markedsføres den også som et hjelpmiddel for de som er dårlige til bens, så dette blir kanskje førstevalget som rullator? Wink

Til forhandleren i Sverige http://www.segwaynordic.se/ Norsk forhandler Aquadyne AS i Asker, men inntil videre selv om du kjøper en har du altså ikke lov å bruke den, ennå. Sad
« Siste redigering: Onsdag 06. Februar 2008, klokken 21:09 av Griffel » Loggført

Asker, Peugeot 106El  72 000km
cra
Gold Member
******
Innlegg: 1346



Vis profil WWW
« Svar #1 på: Onsdag 06. Februar 2008, klokken 21:25 »

Rart at ikke denn ehar kommet med før, ja. Smiley

Jeg har også sett noen eksempler på folk som har bygget seg sin egen segway, og det skal tilsynelatende "ikke så myt til". Det ser i alle fall forbausende enkelt ut. Bare et par motorer, et batteri og litt elektronikk; omlag så mye som i en mobiltelefon, men langt mindre avansert.

En kjapp gugling ga disse:
http://web.mit.edu/first/segway/
http://tlb.org/scooter.html

Den siste har linker til en del liknende prosjekter også. Smiley
Loggført

Think City, kjøpt på 12.000km, km-stand ca 44.000
Har diagnoseapparat og gjør vannfylling selv. 6 ganger så langt.
109,2km på en lading
Sunnmøre
Griffel
Gold Member
******
Innlegg: 1290


Vis profil
« Svar #2 på: Lørdag 09. Februar 2008, klokken 22:58 »

det skal tilsynelatende "ikke så mye til". Det ser i alle fall forbausende enkelt ut. Bare et par motorer, et batteri og litt elektronikk; omlag så mye som i en mobiltelefon, men langt mindre avansert.


Artig at noen lager slik på hobby basis. Skal en lage en for seg selv og er komfortabel med å balansere på en enhjulssykkel går det nokk bra. Er det snakk om noe så stabilt at alle skal mestre i løpet av 15 minutter med litt krav til sikkerhet og pålitelighet kreves nokk litt mer av instrumentering, elektronikk og software enn i mobiltelefonen.
Loggført

Asker, Peugeot 106El  72 000km
BuddyBodø
Newbie
*
Innlegg: 2


Elbil er en livsstil :o)


Vis profil WWW
« Svar #3 på: Tirsdag 01. April 2008, klokken 23:51 »

Nei Segway er ikke bare et leketøy. 
Var så heldig å få prøve en Segway her i Bodø sist uke og denne kunne jeg lett ha blitt veldig vant til å kjøre  Smiley
Det var veldig enkelt å stå på den - og den er like enkel å kjøre, både fram og tilbake.  Kunne godt tenkt meg å prøve den ute langs elveparken og veien der, men må nok vente litt til før det vil være mulig  Sad

Det er ting på gang i Samferdselsdepartementet som er fordelaktig for Segway og lovlig bruk av dem i Norge.




GSD
buddy i Bodø siden jan 2007 - og 10200 km
Loggført

GSD

buddy i Bodø siden jan 2007 - og 8200 km første året!
Griffel
Gold Member
******
Innlegg: 1290


Vis profil
« Svar #4 på: Onsdag 06. August 2008, klokken 15:19 »

Segway tilbud om Green Transport alternativ til embetsmenn fra de Beijing-OL 2008.

Pressemelding:

http://www.segway.com/about-segway/media-center/press_releases/pr_080408.php

2008 Olympic Games har vedtatt en miljøvennlig grønn strategi med fokus på energieffektivitet og grønn energi. Segway PT ble valgt som løsning for stadion og event hall, samfunnet politiarbeid etc. med mer enn 100 enheter.

« Siste redigering: Onsdag 06. August 2008, klokken 15:24 av Griffel » Loggført

Asker, Peugeot 106El  72 000km
Griffel
Gold Member
******
Innlegg: 1290


Vis profil
« Svar #5 på: Mandag 11. August 2008, klokken 00:20 »


Winglet presentert i Tokyo, er Toyotas svar på den amerikanske Segway.

10 kilo, og har en fart på 6 km/t.

I denne artikklen er en link til video:
http://www.dingz.no/php/art.php?id=781440
« Siste redigering: Mandag 11. August 2008, klokken 00:24 av Griffel » Loggført

Asker, Peugeot 106El  72 000km
runeR
Newbie
*
Innlegg: 4



Vis profil WWW
« Svar #6 på: Søndag 01. Mars 2009, klokken 16:34 »

Jeg har jobbet med Segway i Norge i 5 år og vi nærmer oss full legalisering.

Regner med å ha med maskiner til EVS i Stavanger i mai, og da er det bare å line opp for opplæring og prøvetur  Smiley

Rune Rørstad
Segway Norway
Loggført

..... det er jeg som tok Segway til Norge - og har slitt i 5 år med Vegdirektoratet :-) - .... det er de som må gi seg (snart :-) )

www.segway-norway.no
-rm
Jr. Member
**
Innlegg: 5


Vis profil
« Svar #7 på: Fredag 11. Desember 2009, klokken 11:10 »

Jeg har jobbet med Segway i Norge i 5 år og vi nærmer oss full legalisering.

Regner med å ha med maskiner til EVS i Stavanger i mai, og da er det bare å line opp for opplæring og prøvetur  Smiley

Rune Rørstad
Segway Norway
Hvordan gikk det? Var dere forresten på EVS? (Så dere ikke.)
Loggført
cra
Gold Member
******
Innlegg: 1346



Vis profil WWW
« Svar #8 på: Tirsdag 27. April 2010, klokken 14:15 »

Noe nytt ang. legaliseringen av segway og liknende farkoster?
Loggført

Think City, kjøpt på 12.000km, km-stand ca 44.000
Har diagnoseapparat og gjør vannfylling selv. 6 ganger så langt.
109,2km på en lading
Sunnmøre
Sider: [1] Til toppen Skriv ut 
« forrige neste »
Gå til:  


Logg inn med brukernavn, passord og innloggingstid

Bygget på MySQL Bygget på PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 godkjent! CSS godkjent!